Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Czy sprzedaż Linuksa jest legalna?  (Przeczytany 4425 razy)

piotrek_ka

  • Gość
Czy sprzedaż Linuksa jest legalna?
« dnia: 2007-01-12, 22:42:10 »
ostatnio z nudów chodząc po allegro znalazłem dział gdzie ludzie sprzedają   linuxy wypalone na płytach dvd. Tak sie zastanawiam czy  wogóle wolno sprzedawać oprogramowanie open source ? skoro ono ma być wolne i darmowe, czyli z założenia ma nie być pisane dla pieniędzy to czy sprzedawanie ich dla zysku nie zatraca sensu opensource? ok mówimy o śmiesznych 5 zł ale chodzi w końcu o zasady... :) prawnikiem nie jestem i nie znam się na prawie ale można sprzedawać linuxy?

[EDIT xis: usunąłem byka z tytułu]

a7v8x

  • Gość
Czy sprzedaż Linuksa jest legalna?
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-01-12, 22:52:28 »
2007-01-12 22:42:10 piotrek_ka napisał:

> ostatnio z nudów chodząc po allegro znalazłem dział gdzie ludzie sprzedają   linuxy wypalone na
 > płytach dvd. Tak sie zastanawiam czy  wogóle wolno sprzedawać oprogramowanie open source ?
 > skoro ono ma być wolne i darmowe, czyli z założenia ma nie być pisane dla pieniędzy to czy
 > sprzedawanie ich dla zysku nie zatraca sensu opensource? ok mówimy o śmiesznych 5 zł ale chodzi
 > w końcu o zasady... :) prawnikiem nie jestem i nie znam się na prawie ale można sprzedawać


 > linuxy?
Linuksy!!! (x zamienia się na ks w liczbie mnogiej)

Oczywiście, że można sprzedawać.
Cena jednak nie może obejmować samego programu, ale nośnik, pomoc w instalacji, serwis i inne.

piotrek_ka

  • Gość
Czy sprzedaż Linuksa jest legalna?
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-12, 23:10:46 »
heh czyli defacto mogę sprzedawać linuKSy za ile mi się żywnie podoba pod warunkiem że znajdę wariata który będzie chciał mi zapłacić więcej :D

a7v8x

  • Gość
Czy sprzedaż Linuksa jest legalna?
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-01-12, 23:16:30 »
2007-01-12 23:10:46 piotrek_ka napisał:

> heh czyli defacto mogę sprzedawać linuKSy za ile mi się żywnie podoba pod warunkiem że znajdę
 > wariata który będzie chciał mi zapłacić więcej :D

No i sam sobie odpowiedziałeś na pytanie...
Po prześledzeniu allegro widać, że ten biznes się nieźle kręci.
Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie ma dostępu do szybkiego netu i taka droga zdobycia Linuksa jest jedyną z możliwych.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Czy sprzedaż Linuksa jest legalna?
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-01-12, 23:48:46 »
 > Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie ma dostępu do szybkiego netu i taka droga zdobycia Linuksa
 > jest jedyną z możliwych.

Nie przesadzaj, to musialby mieszkac gdzieś, gdzie gazety nie dochodzą.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

gomath

  • Gość
Czy sprzedaż Linuksa jest legalna?
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-01-13, 00:21:42 »
2007-01-12 22:42:10 piotrek_ka napisał:

> Tak sie zastanawiam czy  wogóle wolno sprzedawać oprogramowanie open source ?
 > skoro ono ma być wolne i darmowe, czyli z założenia ma nie być pisane dla pieniędzy to

Open Source nie jest z założenia darmowe. Program Open Source to program z dostępnym kodem źródłowym. GPL i Open Source to nie to samo. Programy udostępniane na zasadzie GPL są Open Source, ale nie musi być odwrotnie.

a7v8x

  • Gość
Czy sprzedaż Linuksa jest legalna?
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-01-13, 00:28:49 »
2007-01-12 23:48:46 roca napisał:

>
 >  > Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie ma dostępu do szybkiego netu i taka droga zdobycia
 > Linuksa
 >  > jest jedyną z możliwych.
 >
 > Nie przesadzaj, to musialby mieszkac gdzieś, gdzie gazety nie dochodzą.
 >
Masz rację, ale czasami w necie jest po prostu taniej.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Czy sprzedaż Linuksa jest legalna?
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-01-13, 11:37:20 »
2007-01-12 23:48:46 roca napisał:

>
 >  > Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie ma dostępu do szybkiego netu i taka droga zdobycia
 > Linuksa
 >  > jest jedyną z możliwych.
 >
 > Nie przesadzaj, to musialby mieszkac gdzieś, gdzie gazety nie dochodzą.
 >

Kiedyś Debiana (15 CD) kupowałem przez Internet, rzadko kiedy można kupić gazetę z Debianem testing.

2007-01-12 22:52:28 a7v8x napisał:
 
 > Oczywiście, że można sprzedawać.
 > Cena jednak nie może obejmować samego programu, ale nośnik, pomoc w instalacji, serwis i inne.
 >

Nie musi, wystarczy że obejmuje nagranie CD (usługa+nośnik).

--
Maciek

flak

  • Gość
Czy sprzedaż Linuksa jest legalna?
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-01-13, 12:29:39 »
2007-01-12 22:42:10 piotrek_ka napisał:

> ostatnio z nudów chodząc po allegro znalazłem dział gdzie ludzie sprzedają   linuxy wypalone na
 > płytach dvd. Tak sie zastanawiam czy  wogóle wolno sprzedawać oprogramowanie open source ?
 > skoro ono ma być wolne i darmowe, czyli z założenia ma nie być pisane dla pieniędzy to czy
 > sprzedawanie ich dla zysku nie zatraca sensu opensource? ok mówimy o śmiesznych 5 zł ale chodzi
 > w końcu o zasady... :) prawnikiem nie jestem i nie znam się na prawie ale można sprzedawać
 > linuxy?

1. Nie ma czegoś takiego jak komercyjny Linux. Firmy sprzedające Linuxa tak na prawdę nie sprzedają oprogramowania tylko wsparcie techniczne do niego. Weź np. Red Hat Enterprise Linux w najbardziej opasłej wersji kosztuje parę tysięcy! Ale jak weźmiesz ich ofertę to zauwarzysz że prócz oprogramowania (które jest w 99,9% opensouceowe) dostajesz "darmowe" wsparcie techniczne na X lat na poziomie Y (i garść książek). Co więcej możesz sobie ściągnąć za darmo z internetu CentOS który jest niemal idealną kopią (bez 0,1% nie opensourcowego oprogramowania), ale bez wsparcia technicznego.

2. Licencja GPL zezwanla na pobieranie opłaty za usługę dostarczenia kopii oprogramowania nie za oprogramowanie. Dzięki temu Linux może być rozpowszechniany z czasopismami lub "sprzedawany" za ok. 5 zł z necie.  Nie chodzi o czerpanie dużych kożyści, tylko akcelerację rozpowszechniania się programu. Opłatę za usługę dostarczenia kopii można pobierać jedynie gdy w internecie istnieje ogólnodostępna, darmowa kopia.


Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Czy sprzedaż Linuksa jest legalna?
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-01-13, 17:04:23 »
2007-01-13 12:29:39 flak napisał:

 > 2. Licencja GPL zezwanla na pobieranie opłaty za usługę dostarczenia kopii oprogramowania nie
 > za oprogramowanie. Dzięki temu Linux może być rozpowszechniany z czasopismami lub
 > "sprzedawany" za ok. 5 zł z necie.  Nie chodzi o czerpanie dużych kożyści, tylko
 > akcelerację rozpowszechniania się programu. Opłatę za usługę dostarczenia kopii można pobierać
 > jedynie gdy w internecie istnieje ogólnodostępna, darmowa kopia.
 >

Licencja nakazuje też udostępnienie źródeł przy sprzedaży:

3. Możesz kopiować i rozprowadzać Program (lub opartą na nim pracę - zgodnie z pkt.2 w kodzie wynikowym lub w formie wykonywalnej w myśl postanowień pkt.1 i 2 powyżej, pod warunkiem zrealizowania również poniższych wymogów:

a. Musisz dołączyć do niego odpowiadający mu, kompletny i możliwy do odczytania przez urządzenia cyfrowe kod źródłowy, który musi być rozpowszechniany na warunkach pkt.1 i 2 powyżej i na nośniku zwyczajowo używanym dla wzajemnej wymiany oprogramowania; lub

b. dołączyć do niego pisemną ofertę, ważną co najmniej 3 lata, przyznającą każdej stronie trzeciej - za opłatą nie przekraczającą twego kosztu fizycznego wykonywania dystrybucji źródła - kompletną, odczytywalną przez urządzenia cyfrowe kopię odpowiadającego mu kodu źródłowego, rozprowadzaną na warunkach pkt.1 i 2 powyżej, na nośniku zwyczajowo używanym do wzajemnej wymiany oprogramowania; lub

c. dołączyć do niego informację, jaką otrzymałeś na temat oferty rozprowadzania odpowiedniego kodu źródłowego. (Ta możliwość dozwolona jest tylko dla dystrybucji niehandlowej i jedynie wtedy, gdy otrzymałeś dany program w kodzie wynikowym lub formie wykonywalnej wraz z wymienioną ofertą - zgodnie z podpunktem "b" powyżej).

Czyli jeżeli ktoś sprzedający nie udostępni mi źródeł sprzedawanego Linuksa robi to nielegalnie łamiąc licencję GPL :)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl