Nowe posty

Autor Wątek: DNS  (Przeczytany 2185 razy)

harum

  • Gość
DNS
« dnia: 2007-01-08, 15:30:23 »
mam stale IP server www , dns teraz kiedy chce zarejstrowac domene potrzebuje
2-a name servery
jeden nameserver mam na moim komputeze na ip przydzielonym od prowajdera
skad mam wziasc 2-gi "secondary" name server
czy musze uzgodnic z prowajderem ze na jego IP kture przydzielil mi bedzie nameserver i domena czy musze wykupic jakis specjalne na to prawa czy dostawca internetu mi da secondary nameserver a moze musze wykupic jakoms pule numerow IP
czy moze moge poprosic kolege i na jego kompie odpalic nameserver i podac jako secondary

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
DNS
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-01-08, 15:36:19 »
2007-01-08 15:30:23 harum napisał:

> mam stale IP server www , dns teraz kiedy chce zarejstrowac domene potrzebuje
 > 2-a name servery
 > jeden nameserver mam na moim komputeze na ip przydzielonym od prowajdera
 > skad mam wziasc 2-gi "secondary" name server
 > czy musze uzgodnic z prowajderem ze na jego IP kture przydzielil mi bedzie nameserver i domena
 > czy musze wykupic jakis specjalne na to prawa czy dostawca internetu mi da secondary nameserver
 > a moze musze wykupic jakoms pule numerow IP

Nic nie musisz, korzystaj z IP jak chcesz :)

 > czy moze moge poprosic kolege i na jego kompie odpalic nameserver i podac jako secondary

Tak zrób.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

szogunek

  • Gość
DNS
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-10, 14:41:07 »
2007-01-08 15:30:23 harum napisał:

> mam stale IP server www , dns teraz kiedy chce zarejstrowac domene potrzebuje
 > 2-a name servery
 > jeden nameserver mam na moim komputeze na ip przydzielonym od prowajdera
 > skad mam wziasc 2-gi "secondary" name server
 > czy musze uzgodnic z prowajderem ze na jego IP kture przydzielil mi bedzie nameserver i domena
 > czy musze wykupic jakis specjalne na to prawa czy dostawca internetu mi da secondary nameserver
 > a moze musze wykupic jakoms pule numerow IP
 > czy moze moge poprosic kolege i na jego kompie odpalic nameserver i podac jako secondary

powinienes przede wszystkim zadac sobie pytanie dlaczego sa potrzebne 2 serwery DNS odp:
w przypadku padu lub braku odpowiedzi z jednego serwera automatycznie pobiera dane z drugiego serverka, najlepiej jeszcze jak te serwery DNS znajduja sie w 2 roznych podklasach typu C u 2 niezaleznych providerow. to zapewnia staly i stabilny dostep do twojej domenki, natomiast jezeli zrobisz u kumpla drugi serverek DNS i twoj znajomy wylaczy komputer to licz sie z tym ze od czasu do czasu moze sie nie wyswietlic twoja strona, z powodu braku odpowiedzi z twojego servera DNS. najlepszym rozwiazaniem w tym wypadku jest poprostu wykupienie sobie uslugi obslugi domeny. wtedy nie bedziesz sie musial niczym martwic.

harum

  • Gość
DNS
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-01-10, 23:49:51 »
2007-01-10 14:41:07 szogunek napisał:

> 2007-01-08 15:30:23 harum napisał:
 >
 > > mam stale IP server www , dns teraz kiedy chce zarejstrowac domene potrzebuje
 >  > 2-a name servery
 >  > jeden nameserver mam na moim komputeze na ip przydzielonym od prowajdera
 >  > skad mam wziasc 2-gi "secondary" name server
 >  > czy musze uzgodnic z prowajderem ze na jego IP kture przydzielil mi bedzie nameserver i
 > domena
 >  > czy musze wykupic jakis specjalne na to prawa czy dostawca internetu mi da secondary
 > nameserver
 >  > a moze musze wykupic jakoms pule numerow IP
 >  > czy moze moge poprosic kolege i na jego kompie odpalic nameserver i podac jako secondary
 >
 > powinienes przede wszystkim zadac sobie pytanie dlaczego sa potrzebne 2 serwery DNS odp:
 > w przypadku padu lub braku odpowiedzi z jednego serwera automatycznie pobiera dane z drugiego
 > serverka, najlepiej jeszcze jak te serwery DNS znajduja sie w 2 roznych podklasach typu C u 2
 > niezaleznych providerow. to zapewnia staly i stabilny dostep do twojej domenki, natomiast
 > jezeli zrobisz u kumpla drugi serverek DNS i twoj znajomy wylaczy komputer to licz sie z tym ze
 > od czasu do czasu moze sie nie wyswietlic twoja strona, z powodu braku odpowiedzi z twojego
 > servera DNS. najlepszym rozwiazaniem w tym wypadku jest poprostu wykupienie sobie uslugi
 > obslugi domeny. wtedy nie bedziesz sie musial niczym martwic.
 ten 1-szy post byl dlamnie calkowitym rozawiazanie m mojej niejasnosci dobrze wiem poco som 2 badz wiecej serwerow DNS bardziej mi chodzilo o strone technicznom  i czy provider bedzie mial przeciw by najego laczu kture mi udostepnia moge stawiac server jaki chce i co chce na nim bez zadnych ograniczen wiem rowniez ze jak komputer sie wylaczy to usluga przestaje dzialac:P