Nowe posty

Autor Wątek: Problem z siecią - dhcp  (Przeczytany 2615 razy)

Neoo

  • Gość
Problem z siecią - dhcp
« dnia: 2007-01-08, 21:33:13 »
Witam. Ostatnio mam problem z siecią w linuksie. Sieć wygląda w ten sposób, że jest router, który udostępnia komputerom neostradę. I wszystko działa poprawnie na windzie. Router jest niewiadomego pochodzenia - kumpel go "z kądś" załatwił... Na linuksie skonfigurowałem sieć tak jak na windowsie czyli full automat przez dhcp. No i to tak w miarę działa... działało. Ostatnio podczas startu linuksa komp wogule nie otrzymuje adresu IP. I połączenie sieciowe pozostaje nieaktywne. Przy użyciu jakichś graficznych narzędzi (system-config-network) próbuje interfejs eth0 stymulować do działania, ale bezskutecznie niestety. Niemam najmniejszego pojęcia co zrobić. Proszę o jakieś sugestie...

Pozdrawiam!

toranaga

  • Gość
Problem z siecią - dhcp
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-01-08, 21:52:27 »
2007-01-08 21:33:13 Neoo napisał:

> Witam. Ostatnio mam problem z siecią w linuksie. Sieć wygląda w ten sposób, że jest router,
 > który udostępnia komputerom neostradę. I wszystko działa poprawnie na windzie. Router jest
 > niewiadomego pochodzenia - kumpel go "z kądś" załatwił... Na linuksie skonfigurowałem
 > sieć tak jak na windowsie czyli full automat przez dhcp. No i to tak w miarę działa... działało.
 > Ostatnio podczas startu linuksa komp wogule nie otrzymuje adresu IP. I połączenie sieciowe
 > pozostaje nieaktywne. Przy użyciu jakichś graficznych narzędzi (system-config-network) próbuje
 > interfejs eth0 stymulować do działania, ale bezskutecznie niestety. Niemam najmniejszego
 > pojęcia co zrobić. Proszę o jakieś sugestie...
 >
 > Pozdrawiam

Miałem podobny problem na Ubuntu.
Nadałem mojemu komputerowi statyczny IP oraz ręcznie  określiłem adresy DNS, z których ma korzystać.

Może tobie ta metoda też pomoże.
Oczywiście jeśli w ogóle karta sieciowa działa i łączy się z routerem (to po pierwsze)... co możesz sprawdzić przez
ping -c 4 xxx.xxx.xxx.xxx   - gdzie xxx to adres IP routera.

chmooreck

  • Gość
Problem z siecią - dhcp
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-08, 23:23:43 »
czy router przydziela IP na podstawie adresu MAC ?
co mówi
# dhclient eth0
(oczywiście po uprzednim zabiciu poprzedniej instancji dhclient'a i położeniu interfejsu eth0) ?

P.S. być może używasz innego klienta DHCP, np. dhcpcd, wtedy oczywiście powyższe odnosi się do niego ;-)

Neoo

  • Gość
Problem z siecią - dhcp
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-01-14, 17:14:03 »
Też próbowałem ustawić statyczne IP. I nawet podziałało, ale netu nie było - pewnie z powodu złych serwerów DNS. W Windowsie konfiguracja wygląda tak, że system pobiera informację o IP, DNS i wszystkim innym automatycznie z routera.

Ostatnio zauważyłem istotną (chyba) rzecz - otóż mianowiciejeżeli odpalę Windowsa do ekranu logowanie - to lampki na switchu się ustatkują i net działa, wtedy robię restart (Uruchomienie ponowne), nie można po prostu zamknąć systemu, musi być restart. Odpalam Linuksa i necik śmiga... Nie wiem czemu tak się dzieje...

Czekam na dalsze porady.