Nowe posty

Autor Wątek: DeliLinux i karta sieciowa  (Przeczytany 2294 razy)

Armageddon

  • Gość
DeliLinux i karta sieciowa
« dnia: 2007-01-03, 20:52:37 »
Na linuksie się jeszcze dobrze nie znam, a właściwie to bardzo słabiutko :(

Liczę na waszą pomoc...
zacząłem czytać "Artykuły" no ale to trochę potrwa,
wolałbym trochę szybciej coś się dowiedzieć.

Moj komp (nie wlaściwy, tylko drugi/dodatkowy) do badania zagadnień sieciowych i linuksowych:

CPU 486DX chyba 66MHz ? a może 33MHz, RAM 8 MB !!! :), dysk 500 MB, karta sieciowa (jakaś standardowa Realtek chyba)
No więc przy pomocy innego kompa, udało mi się na tym zainstalować DeliLinux !!! ,
DamnSmalllinux nie dał rady, bo komp ma za mało ramu 8MB!!!

No i nie mam sieci, trzeba zainstalować tą kartę sieciową, ALE JAK ???

Jest tam jakiś "wizard" poleceniem delisetup, w którym można niby wykrywać/instalować kartę sieciową, ale nic to nie daje :(
jak można taką kartę zainstalować w linuksie ?????

Jeśli chodzi o ustawienia sieciowe to z tym nie mam najmniejszych problemów, chodzi mi tylko o zainstalowanie sprzętowe ethernetu w tym linuksie, jak to się robi ?

Na razie poczytam to forum, prawdopodobnie odp. na moje pytanie tutaj będzie,ale w międzyczasie jak ktoś byłby miły i pokierował to byłbym bardzo wdzięczny.

Dzięki z góry.

Lorenzo

  • Gość
DeliLinux i karta sieciowa
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-01-03, 21:31:20 »
Jaka to sieciówka? ISA czy inna? Może ez-2000+ ?
Jesli znajdziesz odpowiedni moduł do niej to wystarczy go załadowac (być może z adresem portu i przerwania jako parametrami) i dodac do /etc/modules lub /etc/modules.conf + oczywiście skonfigurowanie interfejsu (gdybym wiedział na czym ta dystrybucja jest oparta to napisałbym wiecej.

P.S. Prośba do szefostwa. Zróbcie odpowiedź bez cytatu bo mnie szlag trafia pod linksem ;-)

Armageddon

  • Gość
DeliLinux i karta sieciowa
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-03, 22:02:22 »
DeLi Linux 0.7 is a complete rewrite from scratch. It’s no longer based on another distribution, but it uses some tools from Slackware and from Crux.
The most important changes are:
Based on uClibc 0.9.28 (instead of glibc). Glibc is pure bloat.
Kernel 2.4.33.3. In earlier versions Kernel 2.2.x was used, but on high demand of users Kernel 2.4.x will be used from now on.
A “stripped-down” Xorg 7.1. This version of Xorg has only the basic features, which means no direct rendering or other “bloat” features.
A BSD-like ports system (borrowed from Crux). With this ports system users will be able to add easily new software to DeLi Linux using the port repositories from Crux.


karta sieciowa PCI (za chwile podam dokladnie jaka) nie jestem teraz przy tym kompie

moduł ??? czyli plik z rozszerzeniem *.o, powiedzmy,
że znajdę w google, ale jak go potem zainstalować?

Lorenzo

  • Gość
DeliLinux i karta sieciowa
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-01-03, 22:18:29 »
Realtek 8029/8039 - moduł ne2k-pci
Realtek 8139 - moduł 8139cp lub 8139too (FIXME: który jest odpowiedni do tych złomów?)

szpeja możesz sprawdzić poleceniem:
lspci |grep -i ethernet

moduł znajdziesz w /lib/modules//kernel/drivers/net
moduł ładujesz tak:
modprobe
W większości wypadków system sam się domyśli na jakich zasobach szpej pracuje i będzie git.
Jak karta już będzie załadowana to standartowo ifconfig i te sprawy

Zbooj

  • Gość
DeliLinux i karta sieciowa
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-01-04, 14:08:14 »
2007-01-03 22:18:29 Lorenzo napisał:

> Realtek 8029/8039 - moduł ne2k-pci
 > Realtek 8139 - moduł 8139cp lub 8139too (FIXME: który jest odpowiedni do tych złomów?)
 >
 > szpeja możesz sprawdzić poleceniem:
 > lspci |grep -i ethernet
 >
 > moduł znajdziesz w /lib/modules//kernel/drivers/net
 > moduł ładujesz tak:
 > modprobe
 > W większości wypadków system sam się domyśli na jakich zasobach szpej pracuje i będzie git.
 > Jak karta już będzie załadowana to standartowo ifconfig i te sprawy
 >
Lorenzo co ty tu ziomek robisz ;)

8139cp dla starych kart realteka (seria C i starsze)
8139too dla serii powyżej C

Jesli jest "tylko" DX to pewnie 33 Mhz.
Ja bym go podkręcił i wsadził mu troche RAMu
np. http://www.allegro.pl/item153906327_wyprzedaz_pamiec_simm_16mb_tanio_gwarancja.html#photo

Sprawdz jaka masz płyte i napisz. Jesli plyta jest stara to mozesz miec tylko 30 pinowe albo płyte przejsciowke. Sprawdz tez czy płyta obsługuje EDO RAM (szybsza odmiana tych kości)

Pozdrawiam
Zbooj

DUG



Lorenzo

  • Gość
DeliLinux i karta sieciowa
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-01-04, 20:02:54 »
Zbooju: ja tu postuje od 2 lat :P a najszybsiejszy 486DX miał 40 MHz (chodź jeszcze sprawdzę ;-) )

Co do ramów to edo nie pójdą - wiem z autopsji - 486 używałem jako desktop do 2003 :-)

flak

  • Gość
DeliLinux i karta sieciowa
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-01-04, 21:10:06 »
2007-01-04 20:02:54 Lorenzo napisał:

> Zbooju: ja tu postuje od 2 lat :P a najszybsiejszy 486DX miał 40 MHz (chodź jeszcze sprawdzę ;-)
 > )
 >
 > Co do ramów to edo nie pójdą - wiem z autopsji - 486 używałem jako desktop do 2003 :-)

Hej Lorenzo a nie pamiętasz czy płyty pod 486DX2 łykną 8MB SIMM czy tylko ciągną 4MB? Co prawda moje 486 leży wyłączone odkąd sieciówka padła, ale może bym do niego wrócił... (choć nadal nie wiem jakim cudem zgłasza się ok. 7,8 MB RAMu)?!


P.S. Pamiętasz jak odróżnia sie zwykłe 72pinówki od ich wersji edo?

Zbooj

  • Gość
DeliLinux i karta sieciowa
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-01-04, 22:48:01 »
2007-01-04 20:02:54 Lorenzo napisał:

> Zbooju: ja tu postuje od 2 lat :P a najszybsiejszy 486DX miał 40 MHz (chodź jeszcze sprawdzę ;-)
 > )
 >
 > Co do ramów to edo nie pójdą - wiem z autopsji - 486 używałem jako desktop do 2003 :-)

Czyżby :>?
http://pl.wikipedia.org/wiki/EDO_DRAM



Lorenzo

  • Gość
DeliLinux i karta sieciowa
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-01-04, 23:48:47 »
Zbooj: na płytach sis471VLB, sis495PCI oraz tych optimusowskich ninjach z irlandii edo nie szły. A ten link do wiki nic nie tłumaczy :>
Zresztą nie rozmywajmy - proponuje dyskusje na mejla :-)

Flak: jak wytrzeźwieje i wróce do chaty to sprawdze czy wiem czy tylko mi się wydaje :-)