Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Konfiguracja ClamAV  (Przeczytany 4474 razy)

Hardek

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« dnia: 2006-12-28, 20:19:44 »
Witam!

Szukalem informacji na temat konfiguracji ClamAV, ale nie znalazlem nic na ten temat. Bardzo prosilbym o pomoc w skonfigurowaniu tego antywirusa. Rowniez bym prosil o podanie komend jakiem sa potrzebne aby skanowac, pobierac update'y itp. (jesli takowe istnieja). Z gory dziekuje za odpowiedzi oraz przepraszam jak podczas szukania informacji na temat tego w internecie przeoczylem jakas strone (chociaz szukalem dosyc dokladnie).
Mam zamiar uzywac Fedory Core 6.

Kaka

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-12-28, 20:28:20 »
Jeżeli chcesz używać antywirusa tylko żeby skanować pliki to polecam AVG. A co do clamav to zobacz tutaj: http://www.debianusers.pl/article.php?aid=62 i tutaj: http://www.google.pl/search?hl=pl&q=clamav&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl



Pozdrawiam!

Hardek

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-12-28, 20:36:35 »
Dzieki Kaka.

Kaka

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-12-28, 20:39:57 »
> Dzieki Kaka.

A powiedz w jakim celu potrzebny Ci antywir - wtedy może coś lepszego się znajdzie...

Hardek

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-12-28, 20:54:13 »
2006-12-28 20:39:57 Kaka napisał:
 
 > A powiedz w jakim celu potrzebny Ci antywir - wtedy może coś lepszego się znajdzie...



Chodzi o to zeby mial ochrone w czasie rzeczywistym,aktualizacje automatyczne, umial skanowac, byl za darmo i na fedore core 6.



Kaka

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-12-28, 21:00:16 »
> Chodzi o to zeby mial ochrone w czasie rzeczywistym,aktualizacje automatyczne, umial skanowac,
 > byl za darmo i na fedore core 6.

Ja jeszcze nie słyszałem żeby na linuksa były wirusy :-) Rozumiem, jeżeli przechodzą przez twój komp jakieś pliki do windowsa to ok, ale tak...




douglasmclloyd

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-12-28, 21:02:06 »
2006-12-28 20:19:44 Hardek napisał:

> Witam!
 >
 > Szukalem informacji na temat konfiguracji ClamAV, ale nie znalazlem nic na ten temat. Bardzo
 > prosilbym o pomoc w skonfigurowaniu tego antywirusa. Rowniez bym prosil o podanie komend jakiem
 > sa potrzebne aby skanowac, pobierac update'y itp. (jesli takowe istnieja). Z gory dziekuje za
 > odpowiedzi oraz przepraszam jak podczas szukania informacji na temat tego w internecie
 > przeoczylem jakas strone (chociaz szukalem dosyc dokladnie).
 > Mam zamiar uzywac Fedory Core 6.

23.2. About Fedora Extras

As of the release of Fedora Core 6, there are approximately 2,000 packages in Fedora Extras, built from 1,350 source packages. The following list includes some popular and well-known applications that are maintained by community members in Fedora Extras:

    *  abiword - elegant word-processing application
    *  balsa - lightweight e-mail reader
    *  bash-completion - advanced command-line completion for power users
    *  bluefish - HTML editor
    *  clamav - open source anti-virus scanner for servers and desktops

http://fedora.redhat.com/docs/release-notes/fc6/en_US/sn-Extras.html

Lorenzo

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-12-28, 21:48:46 »
freshclam - demon aktualizujące baze robactwa co godzinę
clamd - demon skanujący (chyba pamieć) co godzinę
clamscan - skaner.
avscan - nakładka graficzna w gtk na clamscan'a (działa chyba też z amavisem)

miraculix

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-01-26, 17:51:06 »
Znów padło i na mnie. Po kilku dniach testów clam'a (bez nakładki) stwierdzam, iż jego obecność na hdd zupełnie mija się z celem (nie zaobserwowano obecności robactwa podczas przenoszenia "windowsowskich" plików do "linuksowych" katalogów) - sprawdził się. Rodzi się "za-pytanie" - jakim poleceniem (przez adepta niechętnie) odesłać clam'a [wraz z komponentami] do krainy wiecznych łowów (zarówno google.pl - forum.ubuntu.pl - wiki.org milczą w tej kwestii)? Sądzę, że polecenie "sudo mkdir /var/run/clamav" oraz "sudo apt-get remove clamav" może coś zdziałać ale nie chcę "mieszać" na desktopie dopóki nie będę miał pewności. Z thx za odpowiedź. Pozdrawiam.

sys

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-01-26, 18:18:40 »
2007-01-26 17:51:06 miraculix napisał:

> Znów padło i na mnie. Po kilku dniach testów clam'a (bez nakładki) stwierdzam, iż jego obecność
 > na hdd zupełnie mija się z celem (nie zaobserwowano obecności robactwa podczas przenoszenia
 > "windowsowskich" plików do "linuksowych" katalogów) - sprawdził się. Rodzi
 > się "za-pytanie" - jakim poleceniem (przez adepta niechętnie) odesłać clam'a [wraz z
 > komponentami] do krainy wiecznych łowów (zarówno google.pl - forum.ubuntu.pl - wiki.org milczą w
 > tej kwestii)? Sądzę, że polecenie "sudo mkdir /var/run/clamav" oraz "sudo apt-get
 > remove clamav" może coś zdziałać ale nie chcę "mieszać" na desktopie dopóki nie
 > będę miał pewności. Z thx za odpowiedź. Pozdrawiam.

 A teraz mi logicznie wytłumacz co ma windziany syf do linuksowych partycji i plików? przeciez to nawet się nie uruchomi...a jak na windzie pilnowałeś tak masz...

sprawdz w jakim rozszerzeniu był pakiet clamav i analogicznie usun odpowiednim poleceniem...

z igły widły....

miraculix

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-01-26, 19:00:16 »
2007-01-26 18:18:40 sys napisał:

 >  A teraz mi logicznie wytłumacz co ma windziany syf do linuksowych partycji i plików? przeciez to nawet się nie uruchomi...

Otóż, mój logiczny przyjacielu, często przenoszę ten "windziany syf" pomiędzy kilkoma stanowiskami na których są różne systemy i nie każdy z nich ma aktualizowaną bazę wirusów, więcej, nie każdy ma program antywirusowy. I nie zgadniesz kto odpowiada za przenoszone dane i za stanowiska... A "igły i widły" to każdy cenny w moim przypadku mb i stąd mój postulat o "pewną" (od pewności) komendę.

sys

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-01-26, 19:09:47 »
Po 1 jestem kobietą
po 2 nie wróżką
po 3 "Znów padło i na mnie. Po kilku dniach testów clam'a (bez nakładki) stwierdzam, iż jego obecność na hdd zupełnie mija się z celem (nie zaobserwowano obecności robactwa podczas przenoszenia "windowsowskich" plików do "linuksowych" katalogów) - sprawdził się"
może jakbyś logiczniej napisał co i jak byłoby łatwiej
po 4 jakbyś nie wiedział, jest ClamAv na windowsa
po 5 napiszę po raz 2, że windowsowe wiry na leniu nie zadziałają więc patrz pkt 3

miraculix

  • Gość
Konfiguracja ClamAV
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-01-26, 23:09:46 »
Znów zmuszony byłem liczyć na siebie więc przedstawię uproszczoną instr. deinst. Clam'a AV (na zasadzie prób i błędów) - może komuś pomogę:

1. Odszukałem składniki Clam'a. Są to:

libclamav1
clamav-base
clamav-freshclam
clamav

2. W konsoli (sugerowałem się wielkością poszczególnych składników) - analogicznie:

sudo (su) apt-get remove libclamav1
sudo (su) apt-get remove clamav-base
sudo (su) apt-get remove clamav-freshclam
sudo (su) apt-get remove clamav

Jeżeli ktoś ma uwagi / sugestie proszę pisać - może inni user's zaoszczędzą trochę czasu podczas deinst. (również mogłem popełnić jakiś błąd - wciąż się uczę). Pozdrawiam.

Uwagi końcowe:

* sudo su = ROOT (bazowałem na K/Ubuntu)