Nowe posty

Autor Wątek: Jakie partycje???  (Przeczytany 1111 razy)

adi2482

  • Gość
Jakie partycje???
« dnia: 2006-12-24, 20:27:05 »
Chciałbym na jednym dysku zainstalować 4 systemy !!!Wiemy że dysk PATA (IDE/ATA) może miec tylko 4 partycje podstawowe
I teraz ważne pytanie który z poniższych systemów musi być na partycji podstawowej a który na rozszerzonej!!!
Chce postawić Fedorę,Debiana, Slackwara i freebsd
Dla utrudnienia mam zostawić miejsce jeszcze na  jeden system (nie wiadomo jaki)!!!napewno jakis linuksowy....
Wiem napewno że Slackware musi być na partycji podstawowej
fedorke można wrzucic  na partycje rozszerzona
a reszta?!!!
Podsuncie mi rozwiazanie!!??

kaer14

  • Gość
Jakie partycje???
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-01-03, 21:56:30 »
2006-12-24 20:27:05 adi2482 napisał:

> Chciałbym na jednym dysku zainstalować 4 systemy !!!Wiemy że dysk PATA (IDE/ATA) może miec tylko
 >najlepsze rozwiązanie to kilka dysków i szuflada. inaczej sie zapętlisz w tym wszystkim

ZipoKing

  • Gość
Jakie partycje???
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-03, 22:04:53 »
Linux to nie Windows, nie musi być zainstalowany na partycji podstawowej. Możesz zrobić to tak:
1) partycja podstawowa -> podmontowujesz tu /boot (wspólny dla wszystkich 4 systemów - byleby tylko nazwy plików rozróżniać, np. bzImage-slack, bzImage-fedora itp)
2) partycja rozszerzona -> a w niej 4 tzw. dyski logiczne, a na każdym z nich osobny system
3) partycja swap (nie zapominajmy o niej), może też być wspólna dla linuksów - jak zrobisz ją też w partycji rozszerzonej, wtedy masz jeszcze wolne 3 pozycje
4) wolna partycja podstawowa (instalujemy, co chcemy)
...i po kłopocie.