Nowe posty

xx Problem z Linux Lite po instalacji (1)
Dzisiaj o 15:19:31
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
Dzisiaj o 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Zniechęcacie do Linuksa  (Przeczytany 5545 razy)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Zniechęcacie do Linuksa
« Odpowiedź #15 dnia: 2006-12-19, 23:49:22 »
Niestrawne jakieś to ciasteczko...
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

benyo

  • Gość
Zniechęcacie do Linuksa
« Odpowiedź #16 dnia: 2006-12-20, 09:04:14 »
2006-12-19 23:30:56 cookie napisał:

> 2006-12-18 22:50:34 ASPdotNET napisał:
 >
 > BRAWO!!! Dzięki za udzielenie potrzebnych mi informacji, bo widzę, że tutaj ciężko znaleźć
 > pomoc

Zeby uzyskac odpowiedz trzeba zadac pytanie ale jakos nie moge sie go doszukac w tym poscie. Jest tylko ogolny zal do uzytkownikow forum ze nie chca wyreczyc leniuszka w wyszukiwaniu informacji.

Rymek

  • Gość
Zniechęcacie do Linuksa
« Odpowiedź #17 dnia: 2006-12-21, 13:19:23 »
Widzę, że zapanowało w tym poście delikatne poddenerwowanie. Co prawda to prawda, że niektórzy nic nie czytają i szukają po prostu prostego rozwiązania i to jest złe?

Ale jeżeli będzie się reagowało tylko agresywnie na takie pytania to zacznie panować dość niemiła atmosfera. Moim zdaniem danie odnośnika do konkretnej odpowiedzi w takim przypadku jest najlepszym rozwiązaniem.

2006-12-18 22:24:42 Dulek napisał:
 > Proponuje kupic sobie ksiazeczki... sa tanie i posciagac i poczytac ebooki zamiast spamowac


co do tych ebooków to się zgadzam.

Sam często spotykałem się z różnymi odpowiedziami (dodam jeszcze, że nie uważam się za zaawansowanego usera linuxa) ale co do technicznych odpowiedzi na forach (czyt. mało zrozumiałych dla początkujących) ogólnie w odczytywaniu takich rzeczy pomogły mi dwie pozycje dostępne w internecie do ściągnięcia za darmo, dzięki nim łatwiej jest znaleźć potrzebne informacje i co więcej odczytać.

Pierwsza to "Introduction To Linux" - wersja angielska, ale łatwa do zrozumienia :)
http://www.linux-newbie.net/downloads/Introduction-To-Linux.pdf

oraz
Poradnik Linux dla początkujących - wersja polska
http://www.linux-newbie.net/downloads/Kurs_Linux_dla_poczatkujacych_i_nie_tylko.pdf

myślę, że to w zupełności wystarczy do zrozumienia większości, jeśli nie wszystkich instrukcji na tym forum.

a dla tych, którzy potrzebują odrobiny informacji jak się używa forum proponuję te 2 małe proste manuale :)
Lekcja używania Forum

Szukaj:
http://www.toya.net.pl/~qqraczy/lekcja2.swf
Edytuj:
http://www.toya.net.pl/~qqraczy/lekcja1.swf

Od razu mówię, że nie jest to moja twórczość i nie odpowiadam za słowa mniej lub bardziej kulturalne użyte w tych instrukcjach.

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Zniechęcacie do Linuksa
« Odpowiedź #18 dnia: 2006-12-21, 14:35:48 »
2006-12-21 13:19:23 Rymek napisał:

> Widzę, że zapanowało w tym poście delikatne poddenerwowanie. Co prawda to prawda, że niektórzy
 > nic nie czytają i szukają po prostu prostego rozwiązania i to jest złe?

Złe jeżeli zainteresowany zada pytanie typu: "Nie działa mi myszka, co mam zrobić?"

Złe jest również pytanie z serii "jak usunąć Linuksa" - temat powtarza się średnio raz dziennie i ktoś kto śledzi na bieżąco forum dostaje apopleksji widząc codziennie, albo i kilka razy to samo pytanie :)

Nie wspomnę o przypadkach zadawania pytań, które były zadane dosłownie wątek niżej, czy zadawanie tych samych pytań kilka razy w osobnych wątkach, wielkimi literami z mnóstwem wykrzyników, tytułując to wszystko "POMOCY!!!" :D

Uwierz mi że to skutecznie zapobiega otrzymaniu żądanej odpowiedzi :)

 > Ale jeżeli będzie się reagowało tylko agresywnie na takie pytania to zacznie panować dość
 > niemiła atmosfera. Moim zdaniem danie odnośnika do konkretnej odpowiedzi w takim przypadku jest
 > najlepszym rozwiązaniem.

Ustalmy: Konkretne pytanie - konkretna odpowiedź.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

zax2003

  • Gość
Zniechęcacie do Linuksa
« Odpowiedź #19 dnia: 2006-12-21, 14:54:00 »
2006-12-19 15:34:05 roca napisał:

> Przejscie na linuksa jest jak terapia odwykowa: boli, ale warto.

Święta prawda.
Sam użytkuję linuksa od dwóch lat (użytkuję, to słowo trochę na wyrost, lepiej poznaję) i wiem że korzystanie z forum tego, czy jakiegokolwiek innego, należy ropoczynać od "SZUKAJ" a dopiero potem, przy niejasnościach, zadawać pytanie. Tak nakazywałaby kultura...

ZipoKing

  • Gość
Zniechęcacie do Linuksa
« Odpowiedź #20 dnia: 2006-12-21, 15:10:06 »
Też mam lekki ból głowy gdy (prawie) codziennie wchodząc na forum i chcąc odpowiedzieć na kilka postów widzę cały czas na liście niwych wątków teksty typu "neostrada, jak zainstalować", albo "nie mam dźwięku". Aż mi się czasami odechciewa żyć. Gdyby takim rootowym hAcK0rom/linuksiarzom odciąć dostęp do Sieci, to by sobie z pewnością sami poradzili, ale skoro można wrzucić gdzieś trochę spamu (może ktoś mi odpowie), to czemu nie...
Zresztą, jak ktoś mądry kiedyś powiedział "Linux jest dla wszystkich, ale nie wszyscy są dla Linuksa".
A jeżeli uważasz, że cię zniechęcamy do Linuksa, to go nie używaj - zainstaluj sobie XP (na 90% pirat) i trochę innego scrackowanego softu, jeżeli to ci bardziej odpowiada. Nikt ci Linuksa na siłę wciskał nie będzie - odsyłam do cytatu powyżej.

de_laurent

  • Gość
Zniechęcacie do Linuksa
« Odpowiedź #21 dnia: 2006-12-21, 20:27:35 »
> To zamiast tworzyc fora, na których nikt nie raczy nic pomóc moze lepiej jest pisać jakieś
 > konkretne artykuły? albo działy FAQu.

Artykuly i FAQu sa juz napisane, tylko po co, skoro ich nikt nie czyta?

chmooreck

  • Gość
Zniechęcacie do Linuksa
« Odpowiedź #22 dnia: 2006-12-21, 21:34:22 »
2006-12-21 13:19:23 Rymek napisał:

 > Ale jeżeli będzie się reagowało tylko agresywnie na takie pytania to zacznie panować dość
 > niemiła atmosfera. Moim zdaniem danie odnośnika do konkretnej odpowiedzi w takim przypadku jest
 > najlepszym rozwiązaniem.

Zastanów się co jest celem istnienia takiego forum jak to i udzielania odpowiedzi...
Lepiej jest podać wprost odpowiedź na każde pytanie, czy raz, porządnie, nawet jeśli w bólu, nauczyć kogoś samodzielnie rozwiązywać problemy ?
Dla mnie odpowiedź jest jasna...
I takiemu delikwentowi z pewnością przyda się to nie tylko w linuksie...

A co do podawania linku... nauczyłem się jednego i bardzo często jest idealną odpowiedzią na zadawane pseudo-pytanie ;-)

Bees

  • Gość
Zniechęcacie do Linuksa
« Odpowiedź #23 dnia: 2006-12-21, 23:39:11 »
>  > Ale jeżeli będzie się reagowało tylko agresywnie na takie pytania to zacznie panować
 > dość
 >  > niemiła atmosfera. Moim zdaniem danie odnośnika do konkretnej odpowiedzi w takim
 > przypadku jest
 >  > najlepszym rozwiązaniem.
 >
 > Zastanów się co jest celem istnienia takiego forum jak to i udzielania odpowiedzi...
 > Lepiej jest podać wprost odpowiedź na każde pytanie, czy raz, porządnie, nawet jeśli w bólu,
 > nauczyć kogoś samodzielnie rozwiązywać problemy ?
 > Dla mnie odpowiedź jest jasna...
 > I takiemu delikwentowi z pewnością przyda się to nie tylko w linuksie...
 >
 > A co do podawania linku... nauczyłem się jednego i bardzo często jest idealną odpowiedzią na
 > zadawane pseudo-pytanie ;-)

Cos jednak na rzeczy w tytule watku , moje wrazenia sa ... , jest to forum newbie wiec nalezy podchodzic z duza doza wyrozumialosci. Ja uwazam ze popularyzacja linuxa przynosi wiecej korzysci uzytkownikom (zgodnosc sprzetowa itp)
Sparawa druga nie wszyscy beda expertami , potrzebuja szybkiego rozwiazania. Nie zawsze potrzebna im wedka a naprowadzenie porada w miare prosto wyjasniona. W internecie jest mnostwo porad ale nie brak im niedopowiedzen. Czasem potrzeba zywego czlowieka ;)
W odpowiedziach wyczywa sie lekka zniecierpliwienie (pretensje) ... moze  troche marudze ;)
Mam wrazenie ze fora obcojezyczne sa bardziej wyrozumiale , przypadkowo szukajac czegos odnioslem takie wrazenie. Bylem w szoku checia niesienia pomocy ...

Pozdrawiam!

sys

  • Gość
Zniechęcacie do Linuksa
« Odpowiedź #24 dnia: 2006-12-22, 00:31:21 »
O my niedobrzy znawcy Linuksa..Jaką to krzywdę robimy biednym i ciemiężonym newbie, zmuszanym do myslenia po klikaniu na windzianym GG. Bo nie ma lineczka na tacuni, tylko trzeba forum przejrzeć...Ależ to zbrodnia !! Jak można nie pomóc takiemu z ntym pytaniem JAK ZAINSTALOWAĆ?? Przecież jemu się to należy, bo jest newbie i koniec!!
Jak śmiecie odsyłać nowicjuszy do artykułów, których im sie nawet przeczytać nie chce? a już zbrodnią w bialy dzień jest zmuszanie nowych do myślenia.Przykro mi, ale Linuks jest jak MediaMarkt...nie dla idiotów i tak jak Roca napisał jak kuracja odwykowa...

Nie dziwi mnie atmosfera, bo mnie szlag też trafia, jak czytam 20 raz watek na ten sam temat, bo się lamerowi nie chciało przejrzec poprzednich postów, tylko capslockiem nasmaruje POMOCY!! i mądry...Windziane zachowania sobie drodzy newbie zostawcie na GG. Poza tym jak wyzej napisałam w Linuksie się mysli, a nie klika bezmyslnie...jak chcesz klikać jak łoś to wracaj na windę i nie zawracaj ludziom tyłka, do tego z pretensjami, "bo pomóc nie chcecie"...tak, nie chcemy widzac lenistwo i lamerstwo z waszej strony!!

Postawiłam Linuksa metoda prób i błedów, z dużą pomoca Google, tutaj nie ma ani jednego mojego wątku z miauczeniem, ze mam linuksa i POMOCY!! Dobije was newbie jeszcze bardziej...jestem kobietą...i jak widać jak się chce, to się umie, a skoro nie chce wam sie nawet kilku rzeczy przeczytać i przejrzeć forum, to sobie darujcie linuksa i wracajcie na winde, tam możecie klikać i marudzić do woli...
Tak więc reasumując drodzy newbie sami jesteście sobie winni...nam google tak samo dziala jak i wam...szkoda, ze my umiemy znaleźć nie miaucząc przy tym i biadoląc, jacy to jesteśmy biedni, bo trzeba wklepać pare wyrazów!!!!!

@moderatorzy
po prostu nie wytrzymałam, do jasnej ciasnej, ile razy można łosiom to samo pisać? zróbcie z tym postem, co chcecie, ale czytając takie wątki jak ten przestaję wierzyć w męską zdolność myślenia!


mirak

  • Gość
Zniechęcacie do Linuksa
« Odpowiedź #25 dnia: 2006-12-22, 10:05:49 »
2006-12-18 15:24:40 xis napisał:

zniecheca mnie do linuksa ta dyskusja