Nowe posty

Autor Wątek: Problem ze startem  (Przeczytany 1294 razy)

witek78

  • Gość
Problem ze startem
« dnia: 2006-12-10, 21:08:31 »
Od niedawna jestem Użytkownikiem systemu Mandriva. Na początku wszystko było w porządku ale wczoraj system się zawiesił. Wyłączyłem komputer i włączyłem dopiero dzisiaj a tu niespodzianka, system się nie chce uruchomić. Zainstalowałem go na nowo i znowu to samo, zawiesił się i później już się nie chce uruchomić. Wyswietla taki komunikat:

Loading jbd.ko module
Loading ext3.ko module
Mounting /proc filesystem
Mounting sysfs
Creating device files
Mounting tmpfs on/dev
Creating root device
Trying to resume from /dev/hda5
no suspend signature on swap, not resuming
echo: cannot open /proc/suspend2/do_resume for write: 2
Mounting root filesystem /dev/root
EXT3 - fs: hda1: couldn't mount because of unsupported optional features (fa000)
mount: error 22 mounting ext3 flags defaults
well, retrying without the option flags
EXT3 - fs: hda1: couldn't mount because of unsupported optional features (fa000)
mount: error 22 mounting ext3
well, retrying read-only without any flag
EXT3 - fs: hda1: couldn't mount because of unsupported optional features (fa000)
mount: error 22 mounting ext3
Switching to new root
ERROR opening /dev/console!!!!!: 2
unmouting old/proc
unmouting old/sys
Switchroot: mount failed: 22
Initrd finished
Kernel panic- not syncing: Attempted to kill init!

Wcześniej miałem problemy z Windowsem cały czas się restartował. Teraz myślałem że już po problemie a jednak się myliłem. Proszę o pomoc.

vilkatla

  • Gość
Problem ze startem
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-12-20, 22:22:10 »
2006-12-10 21:08:31 witek78 napisał:
 > Mounting root filesystem /dev/root
 > EXT3 - fs: hda1: couldn't mount because of unsupported optional features (fa000)
 > mount: error 22 mounting ext3 flags defaults
 > well, retrying without the option flags
 > EXT3 - fs: hda1: couldn't mount because of unsupported optional features (fa000)
 > mount: error 22 mounting ext3

zastartuj z livecd i sprobuj podmontowac partycje z systemem.
jesli montowanie bedzie wywalac errory, znaczy, ze padl system plikow.
potraktuj hda1 komenda fsck.
jesli nie pomoze, chyba trzeba bedzie na nowo stworzyc system plikow na tej partycji, (na wszelki wypadek zrob to bez dodatkowych opcji, o ktore kernel sie pluje) czyli:
mke2fs -jO none /dev/hda1

jesli partycje udalo zamontowac, zanim zarzadzisz fsck, zerknij czy w konfigu bootloadera masz wszystko si. no i odmontuj ja.

 > Wcześniej miałem problemy z Windowsem cały czas się restartował. Teraz myślałem że już po
 > problemie a jednak się myliłem. Proszę o pomoc.

samoczynne restarty kompa wcale nie musza byc spowodowane bledem systemu - najczesciej winny jest hardware. a przy uszkodzeniach sprzetu zmiana systemu operacyjnego raczej nie pomaga ;]
sprawdz, czy w puszce wszysko w porzadku, czy wiatraczki chulaja, ram nie obluzowany, procek sie nie przegrzewa. zerknij na parametry smart dla dysku hda.
nie zaszkodzi tez odpalic memtest.


pzdr