Nowe posty

Autor Wątek: Poradnik: Usuwanie Linuxowych partycjii z dysku twardego  (Przeczytany 1586 razy)

LupuSabrewulf

  • Gość
Prolog:

Witam wszystkich użytkowników Linuxa. Od jakiegoś czasu siedzę na tym forum prubując znaleść odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Niestety, rzadko kto i kiedy na nie odpowiada, a nawet jeżeli to w tak głupi i trudny dla zrozumienia dla początkujących użytkowników sposób. Sam chciałem na wiele pytań doczekać się odpowiedzi, niestety się nie doczekałem...

A teraz do rzeczy...

Często widzę na forum pytania w stylu: Jak mam usunąć Linuxa, bo to nie to, czego chciałem... Ale jak? Oto jest pytanie. Włącza się GRUB lub LILO i git. Nie da się.... Krótko opiszę jak to się robi z pomocą płyty Windowsa XP..

Materiały potrzebne do usunięcia Linuxa z twardziela:
- Płyta z windowsem Xp (najlepiej Profesional z SP2)
- Czysta dyskietka
lub
- Podstawowa znajomość obsługi BIOSa

Krok pierwszy: Uruchamianie płyty Windowsa
-----------------------------------------------

OK, na sam początek musimy uruchomić płytę z Windowsem. Mamy na to dwa sposoby:

Pierwszy: Włączamy Windowsa (Możemy to zrobić na swoim komputerze na innym dysku lub partycji). Wersja windowsa może być dowolna. Wkładamy dyskietkę do floppa (napęd dyskietek) i w moim komputerze naciskamy PPM (prawym przyciskiem myszy) na ikonę napędu dyskietki i wybieramy opcję 'Formatuj...';
Następnie przy opcji formatowania wybieramy jego szybkość (możesz wybrać dowolnie: szybkie lub pełne [wolne]) ale musimy też zaznaczyć opcję 'kopiuj pliki systemowe';
Następnie taką sformatowaną dyskietkę wyciągnąć z floppa i wyłączyć kompa. Następnie do komputera na którym znajduje się Linux należy wsadzić ową dyskietkę i włączyć w/w komputer. Wkładamy płytkę do czytnika CD-ROM. Za ten czas załaduje się i włączy program Command (DOS). Gdy pojawi się coś takiego:
X:/
Gdzie X oznacza nazwę dysku,należy wpisać:

D:/setup.exe

Gdzie D oznacza nazwę napędu CR-ROM.
Wtedy włącza się instalator Systemu windows xp.

Drugi: TEN SPOSÓB NIE JEST WSKAZANY DLA OSÓB NIE MAJĄCY NIGDY STYCZNOŚCI Z BIOSEM!!! Przy włączaniu się komputera nacisnąć DELETE.

-----------------------------------------------------
EDIT (roca): w niektórych komputerach używa się innego klawisza do włączania konfiguratora biosu
----------------------------------------------------

Włącza się konfigurator BIOSu. W ADVANCED BIOS FEATURES należy wybrać w opcji 'FIRST DRIVER'  CD-ROM. Zapisujemy w głównym oknie w opcjii 'SAVE & EXIT SETUP'. Wkładamy płytkę z windowsem. Włącza się instalator

Krok Drugi Formatowanie i usuwanie partycjii linuxowych
----------------------------------------

Gdy wszystko się załaduje naciskamy R. Gdy się załaduje DOS wpisujemy:

format G:

Gdzie G: to nazwa dysku z Linuxem. Dyski z linuxem można znaleść wpisując w głównym oknie DOSa komendę diskpart. Wszyskie dyski z tablica 'Nieznane' to dyski linuxowe.
Gdy Sformatujemy wszystkie dyski z linuxem, Wpisujemy komendę:

diskpart /delete G:

Gdzie G: to nazwa partycji z tablicą linuxa.
Następnie po usunięciu tych partycjii, wpisujemy komendę fixmbr i naciskamy 'T'. Tak pozbyliśmy się linuxa z komputera...
Teraz na wolnym miejscu można zainstalować na przykład Linuxa.... :)

chmooreck

  • Gość
Poradnik: Usuwanie Linuxowych partycjii z dysku twardego
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-12-07, 14:28:23 »
tekst chyba bardziej pasowałby tutaj:
http://newbie.linux.pl/?id=article
;-)

xis

  • Gość
Poradnik: Usuwanie Linuxowych partycjii z dysku twardego
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-12-07, 15:51:24 »
2006-12-07 14:28:23 chmooreck napisał:

> tekst chyba bardziej pasowałby tutaj:
 > http://newbie.linux.pl/?id=article
 > ;-)

Albo do FAQ: http://newbie.linux.pl/?id=faq

Zgłoś go, bo szkoda, żeby Twoja wypowiedź się marnowała (wątek zaraz 'zleci' na dół forum, a ze względu na to, że nikt nie używa wyszukiwarki - zostanie tam na zawsze). Gdyby było to w FAQ/Artach to możnaby dawać do tego link.

ZipoKing

  • Gość
Poradnik: Usuwanie Linuxowych partycjii z dysku twardego
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-12-07, 19:44:34 »
Moja propozycja: wątek do kasacji - w myśl zasady "nie rób drugi raz tego, co już raz zostało zrobione" - jak ktoś chce się dowiedzieć, jak usunąć Linuksa niech sobie wejdzie na stronę M$ i w ich-szej wyszukiwarce wpisze "linux" - obszerny artykuł na ten temat to nr 1 na liście linków - przy okazji zagorzały miłośnik/fanatyk M$ może sobie przy okazji poczytać parę FUDów z działu "Get The Facts".