Nowe posty

Autor Wątek: Kto się zna na instalacji javy?  (Przeczytany 4656 razy)

Isilbad

  • Gość
Kto się zna na instalacji javy?
« dnia: 2006-12-08, 11:42:27 »
Wątków w tym temacie jest tu sporo, ale żaden z nich nie rozwiązał mojego problemu. Proszę o pomoc kogoś, kto chce pomóc, a nie odesłać mnie do innego wątku albo googli.

Koerzystam z przeglądarki Firefox2

Pobrałem javę w wersji j2sdk1.4.1_07 , zainstalowałem ją i zlinkowałem poleceniem
[root@komputerek]# ln -s /usr/java/j2sdk1.4.1_07/jre/pligin/i386/ns610/linjavaplugin_oji.so

W folderze z przeglądarką pojawił się wspomniany plugin jednak kiedy wchodzę na jakąkolwiek stronę wymagającą javy pojawia się zielony puzzel informujący, o braku javy. W przeglądarce mam włączoną opcje "Włącz obsługę JavaScript" oraz "Włącz obsługę języka Java". Proszę o jakieś rzeczowe porady.

leiah

  • Gość
Kto się zna na instalacji javy?
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-12-08, 12:46:17 »
jakiej dystrybucji linuksa używasz?

opioom

  • Gość

de_laurent

  • Gość
Kto się zna na instalacji javy?
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-12-08, 13:09:04 »
Chlopie, na poczatek powiem ci, ze powinienes sie wstydzic! Zgadza sie, ze jest tu wiele watkow o instalacji javy i w wielu z nich jest wszystko dokladnie wyjasnione!! Np. co i gdzie masz zlinkowac! To tyle gwoli mojej "bury" ;) dla ciebie. Co zas sie tyczy pochwaly, to cieszy mnie ze szukales i sam sprobowales rozwiazac problem zanim napisales. :)
 
Wyglada jednak na to, ze zle zlinkowales javke. Ta wersja tez juz chyba nie jest pierwszej mlodosci... Ale do rzeczy. Linka do javy musisz miec w katalogu plugins a nie w katalogu glownym przegladarki!!! Nie wiem w jakim katalogu masz firefoksa wiec nie podam ci dokladnej komendy. Tak czy inaczej "libjavaplugin_oji.so" a nie "linjavaplugin_oji.so" musi znajdowac sie w katalogu plugins. U mnie polecenie linkowania wygladaloby np. tak:

ln -s /usr/lib/jvm/java-1.5.0-sun/jre/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so /usr/lib/mozilla-firefox/plugins/libjavaplugin.so

Jak juz bedziesz mial ten link, to otworz lisa i wpisz: about:plugins powinno otworzyc ci sie okno z wszystkimi pluginami jaki lis obczaja... No i oczywiscie powinna sie tu znalesc javka...

Pozdro

Isilbad

  • Gość
Kto się zna na instalacji javy?
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-12-08, 17:21:19 »
Moja ścieżka linkowania wygląda następująco:

ln -s /usr/java/j2sdk1.4.1_07/jre/pligin/i386/ns610/libjavaplugin_oji.so /home/dom/firefox/plugins/libjavaplugin_oji.so

Jednak javka w stronach nie działa.

Wpisałem w firefoxie (po zrestartowaniu przeglądarki) about: plugins i wyswietla jedynie Shockwave Flash. Javy nie widzi.

Moja dystrybucja to Mandrake Linux 10.1.

(Co do posta napisanego przez "opioom", to robiłem wszystko zgodnie z tą instrukcją. Jedyną różnicą jest wersja Javy, ale to nie powinno mieć znaczenia - w końcu zanim pojawiła się nowsza to starsza musiała również działać.)

Jakieś pomysły?

lesiulodz

  • Gość
Kto się zna na instalacji javy?
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-12-09, 01:46:55 »
brakuje kropki przed firefox
 > ln -s /usr/java/j2sdk1.4.1_07/jre/pligin/i386/ns610/libjavaplugin_oji.so
 > /home/dom/.firefox/plugins/libjavaplugin_oji.so
sproboj zlinkowac do katalogu w ktorym go zainstalowales, np /usr/lib/firefox/plugins

Isilbad

  • Gość
Kto się zna na instalacji javy?
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-12-11, 20:25:20 »
2006-12-09 01:46:55 lesiulodz napisał:

> brakuje kropki przed firefox
 >  > ln -s /usr/java/j2sdk1.4.1_07/jre/pligin/i386/ns610/libjavaplugin_oji.so
 >  > /home/dom/.firefox/plugins/libjavaplugin_oji.so
 > sproboj zlinkowac do katalogu w ktorym go zainstalowales, np /usr/lib/firefox/plugins
 >

Kropki nie brakuje, bo firefox jest w folderze o ścieżce lokalizacji dokładnie takiej jak w poleceniu do zlinkowania. Może właśnie w tym leży leży problem, że firefox nie był instalowany. Pobrany został ze strony producenta i jedyną operacją jaką wykonałem było rozpakowanie archiwum. Program odpalany jest bezpośrednio z katalogu po rozpoakowaniu (z tego co mi się wydaje to firefox zamieszczony na stronie producenta jest wersją już skompilowaną i gotową do używania po rozpakowaniu, chyba że jest jakiś specyficzny sposób instalacji, ale nie udało mi się znaleźć takich informacji, z resztą z thunderbirdem jest podobnie).

opioom

  • Gość
Kto się zna na instalacji javy?
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-12-11, 21:23:24 »
jeżeli robiłeś zgodnie z instrukcją z linków to musi działać a jak nie działa tzn. że robiłeś coś nie tak. Jeżeli masz fiefoxa w /home/dom/firefox/ to WEJDŹ w terminalu do katalogu plugins, i z tego miejsca zrób dowiązanie:
ln -s /usr/java/j2sdk1.4.1_07/jre/pligin/i386/ns610/libjavaplugin_oji.so
o ile to właściwa java i ścieżka do niej.
pzdr.