Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: problemy z instalacja czegokolwiek  (Przeczytany 10879 razy)

Blizzi

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #15 dnia: 2006-12-08, 00:59:36 »
2006-12-07 23:25:26 roobal napisał:

> 2006-12-07 08:52:49 opioom napisał:
 >
 > > Po co zabieracie sie za kompilacje na systemach opartych na rpm? Jesli juz sie zabieracie
 >  > przeczytajcie chociaz plik Readme albo Install ktory z reguly jest w katalogu ze
 > zrodlami. A
 >  > tak w ogole to na stronach dotyczacych Mandrivy znajdziesz niejeden artykul mowiacy o tym
 > jak
 >  > skonfigurowac sobie urpmi, czy jak to sie tak w mandrivie nazywa...
 >  > I naprawde nie baw sie w kompilacje na mandrivie.
 >
 > Tak tylko, ze jak chce instalowac gcc to mi wyskakuje blad, ktory podalem wyzej (chyba, ze to
 > nie byla instalacja gcc to prossze o wyjasnienie jak to gcc zainstalowac), co do rpm'ow nie
 > wszystko jest na rpm, poza tym rpm'y tez wiekszosc mi nie chce instalowac bo wyskakuje mi znowu
 > takie cos:
 >
 > "Niektore z wybranych pakietow nie moga byc zainstalowane: audacity1.2.4b (z powodu
 > niesatysfakcjonujacego pakietu libwx_gtk_xrc--2.6.so.0) Czy kontynnuowac pomimo to?"
 >
 > i do jest wyboru PRZERWIJ lub OK, nawet jak wcisne ok instalacja sie na tym konczy:/
 >
 > Pozdrawiam!
 >
 >
 >
heh i kto powiedzial ze mandriva to taki prosty i fajny  linux :P....
Musisz doinstalowac pakiet wxgtk w wersji 2.6.2 i wyzszej jesli beda. ponadto musi byc to wersja z unicode ;) wiec proponuje przeszukac repozytorium mandarynki..

hieronim

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #16 dnia: 2006-12-14, 01:01:10 »
czytam te posty od dluzszego czasu i to wyglada tak:
-mam problem
-tak to fajnie
-ale pomozcie
-stary ciemniak jestes rwiesz sie do tego a tamto lepsze
-powinienes sobie zrobic to
-sapadaj do windozy

ja jako idiota linuksowy bardzo dziekuje wam za pomoc
szkoda mi tylko bo wierzylem ze jest to spolecznosc otwarta i chetna do pomocy a nie przesmiewcza i z mania wielkosci. mam nadzieje ze dam sobie rade, albo znajde kogos kto bedzie mial odrobine tego czegos co sie nazywa dobry smak. przy winozie pomagalem rysowalem robilem screeny ekranu by jakos pomoc tym co nie potrafili. chetnie bym poznal kogos cierpliwego by zlamac moj tepy mozg i sprzedac mi te wiedze, ale to wszystko to mur.

bitt69

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #17 dnia: 2006-12-14, 06:20:10 »
2006-12-14 01:01:10 hieronim napisał:

> czytam te posty od dluzszego czasu i to wyglada tak:
 > -mam problem
 > -tak to fajnie
 > -ale pomozcie
 > -stary ciemniak jestes rwiesz sie do tego a tamto lepsze
 > -powinienes sobie zrobic to
 > -sapadaj do windozy
 >
 > ja jako idiota linuksowy bardzo dziekuje wam za pomoc
 > szkoda mi tylko bo wierzylem ze jest to spolecznosc otwarta i chetna do pomocy a nie
 > przesmiewcza i z mania wielkosci. mam nadzieje ze dam sobie rade, albo znajde kogos kto bedzie
 > mial odrobine tego czegos co sie nazywa dobry smak. przy winozie pomagalem rysowalem robilem
 > screeny ekranu by jakos pomoc tym co nie potrafili. chetnie bym poznal kogos cierpliwego by
 > zlamac moj tepy mozg i sprzedac mi te wiedze, ale to wszystko to mur.


Hieronim ja sie w pelni zgadzam z twoja wypowiedzia dlatego swoj problem rozwiazalem razem z kuzynem ktory rowniez jest poczatkujacy przy linuxie. jak to sie mowi "co dwie glowy to nie jedna" i przeszukujac internet i zasoby linuxa w sieci wspolnie udalo nam sie wszystko zainstalowac i odpowiednio skompilowac. przy czym nie musielismy czytac glupich odpowiedzi w stylu "a po co ty to robisz jak sa latwiejsze linuxy" - odp = po to to robie zeby sie czegos nauczyc.

Na tym forum nie uzyskalem pomocy i uwazam ze jeszcze dlugo spolecznosc tego forum nie dorosnie (w doslownym tego slowa znaczeniu) do pomagania innym.
Na szczescie sa inne fora na ktorych ludziom nie zalezy na przechwalkach tylko na tym zeby pomoc innym.

Pomimo ze juz rozwiazalem swoj problem zawarty w tytuowym poscie - nie zaznacze opcji "problem rozwiazany" poniewaz rozwiazania nie ma zawartego w odpowiedziach.

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #18 dnia: 2006-12-14, 07:15:50 »
2006-12-14 06:20:10 bitt69 napisał:


 > Hieronim ja sie w pelni zgadzam z twoja wypowiedzia dlatego swoj problem rozwiazalem razem z
 > kuzynem ktory rowniez jest poczatkujacy przy linuxie. jak to sie mowi "co dwie glowy to
 > nie jedna" i przeszukujac internet i zasoby linuxa w sieci wspolnie udalo nam sie wszystko
 > zainstalowac i odpowiednio skompilowac. przy czym nie musielismy czytac glupich odpowiedzi w
 > stylu "a po co ty to robisz jak sa latwiejsze linuxy" - odp = po to to robie zeby sie
 > czegos nauczyc.
 >
 > Na tym forum nie uzyskalem pomocy i uwazam ze jeszcze dlugo spolecznosc tego forum nie dorosnie
 > (w doslownym tego slowa znaczeniu) do pomagania innym.
 > Na szczescie sa inne fora na ktorych ludziom nie zalezy na przechwalkach tylko na tym zeby
 > pomoc innym.
 >
 > Pomimo ze juz rozwiazalem swoj problem zawarty w tytuowym poscie - nie zaznacze opcji
 > "problem rozwiazany" poniewaz rozwiazania nie ma zawartego w odpowiedziach.
>
>
> Normalnie ręce i nogi opadają jak się czyta takie teksty.
> Masz chłopie pretensje do innych że nie potrafisz myśleć ?
> Podobno chcesz się czegoś nauczyć. Cześć ci i chwała, ale myśl a nie
   zakuwaj!
> Jak chcesz się nauczyć jeżdzić samochodem to zaczynasz od rozkręcania
   silnika? Bo do tego mozna porównać twoją próbę instalacji gcc. To jest jeden z
   podstawowych pakietów. Nawet gdyby ci się udało to najpewniej musiałbyś
   przekompilować cały system z tymże gcc. Prawdopodobnie zaraz by zaczął
   wrzeszczeć o glibc, glibc jeszcze o coś itd.
> Jak chcesz się bawić w kompilowanie to zainstaluj sobie Gentoo lub coś w tym
   stylu, chyba że jesteś miłośnikiem sportłów ekstremalnych to wtedy LFS.
> Naukę linuksa to zacznij od zapoznania się z podstawym poleceniem "man" :)
> No i oczywiście dowiedz się co to takiego powłoka.
> Linux to nie Widows, ma wiele wspólnego z Mediamarkt :)

de_laurent

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #19 dnia: 2006-12-14, 20:03:41 »
> Na tym forum nie uzyskalem pomocy i uwazam ze jeszcze dlugo spolecznosc tego forum nie dorosnie
 > (w doslownym tego slowa znaczeniu) do pomagania innym.
 > Na szczescie sa inne fora na ktorych ludziom nie zalezy na przechwalkach tylko na tym zeby
 > pomoc innym.

 > Pomimo ze juz rozwiazalem swoj problem zawarty w tytuowym poscie - nie zaznacze opcji
 > "problem rozwiazany" poniewaz rozwiazania nie ma zawartego w odpowiedziach.

Zachowaj w takim razie swoja cenna wiedze dla siebie. Obrazasz nas, a sam nie chcesz sie podzielic z innymi...

Mogles napisac, ze zalezy ci na nauczeniu sie zamiast miec pretensje, ze nie rzucilismy cie na gleboka wode z workiem cementu na plecach i kazalismy plywac. Ciezko jest wpasc na to czy akurat ta osoba, ktora pisze posta chce jak najszybciej zaczac uzywac systemu i "nie babrac" sie, czy tez chce zostac linuksowym guru.

bitt69

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #20 dnia: 2006-12-15, 06:23:28 »
@le mon - wyobraz sobie ze system zaczal krzyczec o glibc itd i w sumie zanim skompilowalem paczke z libsndfile to musialem zainstalowac okolo 15 pakietow z kompilatorem gcc i jego bibliotekami <-- poradzilem sobie - okazalo to sie nawet w miare proste gdyby ktos z was zamiast nadal na mnie jechac odpowiedzial prostym zdaniem na zadane pytanie - jak sie to robi.

tak sie sklada ze linuxowym guru nie zamierzam byc ale chce sie zapoznac z tym systemem i mialem nadzieje ze dobrze trafilem. a tu klops - zamiast odpowiedzi na problem zdania typu --> po co sie w to bawisz, lepiej zainstaluj sobie inna dystrybucje. takie odpowiedzi po prostu rozlozyly mnie na lopatki.

Ktos tu wspomnial cos o rozkrecaniu silnika - otoz ja chce poznac jego budowe zeby moc go rozkrecic.

Dzieki za zjebki, silniki zostawie mechanikom, a linuxa bede sie uczyl nadal.

Pozdrawiam.

ODP na problem w temacie:

gdy brakuje kompilatora, nalezy na plycie instalacyjnej wyszukac pakiety rpm kompilatora gcc i rozpoczac zabawe z ich instalowaniem, po drodze wyszukujac pakiety o ktore poprosi system podczas instalacji kompilatora.
dopiero po zainstalowaniu kompilatora wykonac z konsoli komendy:
./configure
make
make install
po wczesniejszym przejsciu do katalogu z rozpakowanymi plikami.

moze byc taka odpowiedz??


P.S. - le_mon - myslec?? chyba potrafie skoro sobie poradzilem z problemem. a co do mediamarkt to zrozumialem aluzje i dziekuje uprzejmie za nazwanie mnie idiota :):):)

opioom

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #21 dnia: 2006-12-15, 14:33:07 »
> P.S. - le_mon - myslec?? chyba potrafie skoro sobie poradzilem z problemem. a co do mediamarkt
 > to zrozumialem aluzje i dziekuje uprzejmie za nazwanie mnie idiota :):):)

Jasne poradziłeś sobie ale podziwiam sposób w jaki to zrobiłeś. Wyszukiwac pakiet po pakiecie....hmmm tez tak można. Na 40 piętro można wejśc i wjechać windą, ty wchodziłeś pieszo.

pstroszka

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #22 dnia: 2006-12-15, 14:36:09 »
@bitt69

Podzielam Twoją opinię o większej części wypowiadających się na tym Forum. Sama jestem w podobnej sytuacji (jeśli nie gorszej) jesli chodzi o umiejętności w poznawaniu Mandrivy.

To forum wbrew tytułowi NIE jest dla początkujących, którzy od lat użytkowali  Produkty MS.

Z konieczności musiałam zacząć próby sił w Linuksie, ale widzę, że to ponad moje siły - a zniechęcają dodatkowo "fachowcy" co to sypią slangiem, którego nie każdy może zrozumieć :(

Ech..., wypada mi zrujnować się na dodatkowy wydatek i kupić Vistę, a Mandrivą bawić się w chwilach wolnych - niestety tych jest niewiele.

Wniosek:
Społeczność linuksowa to klan zamknięty - początkujący lub informatyk nie ma tu czego szukać, zwłaszcza pomocy...

A tak ze wszech stron słychać zachwyty jaki to "linuks świetny i w dodatku darmowy". Ja zaczynam w to wątpić coraz bardziej...

NB: Za tą Mandrivę zapłaciłam (w kosztach zakupu nowego kompa NTT). Początkowo sądziłam, że SO linuks są  darmowe...

opioom

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #23 dnia: 2006-12-15, 14:45:17 »

pstroszka

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #24 dnia: 2006-12-15, 14:49:32 »
2006-12-15 14:45:17 opioom napisał:

> http://rtfm.killfile.pl/#lajza


Mogłam się spodziewać takiej reakcji...
Tylko to na co Cię stać?

opioom

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #25 dnia: 2006-12-15, 15:51:41 »
Poprostu nie rozumiem dlaczego tak wszyscy jeczycie że nie dajecie rady z linuxem i że nikt wam nie pomaga. To że ktos pisze aby przeczytać artykuł ze strony takiej a takiej, wskazuje ci drogę postepowania. Każdy z nowych oczekuje jednego że dostanie rozwiązanie na tacy, rozwiązanie problemu który już z 1000 razy był tłumaczony a wystarczy użyć szukajki na forum...i pomyśleć..zastanowić się..a nie od razu wyłączyć mózg i liczyć że inni zrobią to za ciebie a ty tylko przepiszesz i będzie działać. Nie będzie nic działać jak nie pomyślisz. Linux uczy myślenia, ci którzy chcą dostać rozwiązanie na tacy zamiast wskazania drogi z pewnością z linuxem sobie nie poradzą.
PS> Ja też zaczynałem przygodę z linuxem od tego forum i na dzień dobry zostałem zjechany....ale jak przeczytałem [EDIT:CIACH] manual wiedziałem za co...i przy linuxie zostałem.
Pzdr.

EDIT ChmOOrecK: nie tylko polskie wulgaryzmy...

bitt69

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #26 dnia: 2006-12-15, 22:36:51 »
> PS> Ja też zaczynałem przygodę z linuxem od tego forum i na dzień dobry zostałem
 > zjechany....ale jak przeczytałem [EDIT:CIACH] manual wiedziałem za co...i przy linuxie
 > zostałem.
 > Pzdr.



widzisz ja rowniez musialem zjechac kilka osob i zostac za to zjechany zeby w akcie zlosci pomogli mi bardziej niz swoimi "fachowymi" wypowiedziami. poradzilem sobie idac pieszo na 40 pietro ale sobie poradzilem. wnioskuje tym samym ze jak nie bedziesz nieuprzejmy to ci nikt nie pomoze :)

a tak calkiem serio - uzywalem szukajki i nic nie znalazlem (moze zla fraze wpisywalem) dlatego zalozylem ten topic i w sumei ciesze sie bardzo ze rozwinal sie w taki sposob by moc sobie co nieco wyjasnic.

opioom

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #27 dnia: 2006-12-15, 23:10:05 »
> zjechany....ale jak przeczytałem [EDIT:CIACH] manual wiedziałem za co...i przy linuxie
 > zostałem.
 > Pzdr.
 >
 > EDIT ChmOOrecK: nie tylko polskie wulgaryzmy...

A sądziłem że tylko polskie bierze się pod uwagę. Te angielskie jakoś tak "milej" brzmią... ;)
Pzdr.

koniarz33

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #28 dnia: 2006-12-22, 20:23:37 »
mam pytanie... znacie jakas dobra strone po polsku gdzie sa te pakiety zapisane w .deb  od paru dni mam mandrive free 2007 i probuje wszystko instalowac ze zdrodel i mi nie wychodzi.. a wy mowicie o pakietach ktore da sie instalowac z trybu graficznego(czyli instalacja cos w podobie jak na windowsie) ...A i słyszałem ze jest jakis pach łatka do systemów linuxsa która umozliwia taka prosta instalacje programów jak na windowsie.. :)

prosze o pomoc:)

pozdro:)

Maciek_Rutecki

  • Gość
problemy z instalacja czegokolwiek
« Odpowiedź #29 dnia: 2006-12-22, 21:00:03 »
2006-12-22 20:23:37 koniarz33 napisał:

>
 > mam pytanie... znacie jakas dobra strone po polsku gdzie sa te pakiety zapisane w .deb  od paru
 > dni mam mandrive free 2007 i probuje wszystko instalowac ze zdrodel i mi nie wychodzi.. a wy
 > mowicie o pakietach ktore da sie instalowac z trybu graficznego(czyli instalacja cos w podobie
 > jak na windowsie) ...A i słyszałem ze jest jakis pach łatka do systemów linuxsa która umozliwia
 > taka prosta instalacje programów jak na windowsie.. :)
 >
 > prosze o pomoc:)
 >
 > pozdro:)


Nie spodziewałem się, że kiedyś tu jeszcze odpowiem...

1. Pakiety deb są uzywane w debiano-podobnych dystrybucjachm, nie Mandrivie
2. Mandriva ma graficzne narzędzia do instalacji pakietow RPM
3. O żadnej łatce na linuksa upodabniającej go do windowsa nie słyszałem (na szczęscie).

--
Maciek