Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: co normalnym ludziom w linuksie nie odpowiada:  (Przeczytany 14278 razy)

mbloch

  • Gość
co normalnym ludziom w linuksie nie odpowiada:
« dnia: 2006-11-22, 17:42:16 »
Witam!
  Zastanawiam się nad „przesiadką” z Windowsa na Linuksa.
Co mnie przed tym powstrzymuje ???
1.Chora instalacja programów tj. albo kompilacja i kłopot z zależnościami albo gotowe przekompilowane programy. Czy nie można zrobić tego tak:
Uruchamiamy jakiś jeden (dla wszystkich dystrybucji) program instalacyjny który ściąga kod źródłowy, kompiluje go i instaluje w jednym konkretnym katalogu?
Gdy po 3 miesiącach znudzi nam się program usuwamy po prostu katalog a wraz z nim wszelkie potrzebne biblioteki itp.

2.Wersje programów konkretnie gdy ukazuje się powiedzmy Skype v3.0 dla Windows to na Linuksie przez ok 8 miesięcy mamy wersję 2.5
3.Brak sterowników do sprzętu lub ich zacofanie (podobnie jak programów)

Jak sądzicie czy to się kiedyś zmieni? A może są już dostępne jakieś rozwiązania, które mi nie przychodzą do głowy ???
Jestem fanem linuksa jednak frustruje mnie to wszystko.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
co normalnym ludziom w linuksie nie odpowiada:
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-11-22, 18:15:29 »
2006-11-22 17:42:16 mbloch napisał:

> Witam!
 >   Zastanawiam się nad „przesiadką” z Windowsa na Linuksa.
 > Co mnie przed tym powstrzymuje ???
 > 1.Chora instalacja programów tj. albo kompilacja i kłopot z zależnościami albo gotowe
 > przekompilowane programy.

Przeczytaj z Artykuły z tej strony, zwłaszcza dział "PODSTAWY"

 > 2.Wersje programów konkretnie gdy ukazuje się powiedzmy Skype v3.0 dla Windows to na Linuksie
 > przez ok 8 miesięcy mamy wersję 2.5

Firefox 2 obala Twoją tezę

 > 3.Brak sterowników do sprzętu lub ich zacofanie (podobnie jak programów)

Rzeczywiście, dla winzłomu nie jest zbyt łatwo dostać dobry sterownik. Jednak wolałbym, żebyś napisał o jakie urządzenie dokładnie Ci chodzi

 > Jak sądzicie czy to się kiedyś zmieni? A może są już dostępne jakieś rozwiązania, które mi nie
 > przychodzą do głowy ???

Tak, są. Musisz jeszcze trochę przeczytać to zrozumiesz.

 > Jestem fanem linuksa jednak frustruje mnie to wszystko.

Da sie z tym żyć:-)
Dla mnie window$ jest bardziej frustrujący.  Pamiętaj linux to wezwanie, przed którym nie trzeba uciekać, tylko się z nim zmierzyć. Im więcej wysiłku, tym bardziej staje się to fascynujące.

Apropos tytułu: Sugerujesz, że jesteśmy nienormalni?

P.S. Nastepnym razem nie zakładaj dwóch takich samych wątków o róznych tytułach, bo oba skasuję, tak, jak ten p.t. "Jak spopularyzować linuksa" zwracaj również uwagę na umieszczanie postów w odpowiednim dziale.
---------------------------------------------------------
Są ludzie, którzy używają windowsa, oczywiście, szanujemy ich...
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

gomath

  • Gość
co normalnym ludziom w linuksie nie odpowiada:
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-11-22, 18:19:41 »
2006-11-22 17:42:16 mbloch napisał:

> Witam!
 >   Zastanawiam się nad „przesiadką” z Windowsa na Linuksa.
 > Co mnie przed tym powstrzymuje ???
 > 1.Chora instalacja programów tj. albo kompilacja i kłopot z zależnościami albo gotowe
 > przekompilowane programy. Czy nie można zrobić tego tak:
 > Uruchamiamy jakiś jeden (dla wszystkich dystrybucji) program instalacyjny który ściąga kod
 > źródłowy, kompiluje go i instaluje w jednym konkretnym katalogu?

To sprawiłoby, że te wszystkie dystrybucje stałyby się jedną. No bo co je by odróżniało? W tej chwili różnią się głównie systemem pakietowania, do Ciebie należy tylko wybrać najlepszą :)

 > Gdy po 3 miesiącach znudzi nam się program usuwamy po prostu katalog a wraz z nim wszelkie
 > potrzebne biblioteki itp.
 >

To da się zrobić, ale nie wiem czy taka dystrybucja istnieje.

 > 2.Wersje programów konkretnie gdy ukazuje się powiedzmy Skype v3.0 dla Windows to na Linuksie
 > przez ok 8 miesięcy mamy wersję 2.5

Zgłoś pretensje do autorów skype.

 > 3.Brak sterowników do sprzętu lub ich zacofanie (podobnie jak programów)
 >

Nie zgadzam się. Właśnie kupiłem aparat fotograficzny. Jest do niego dołączona płyta cd ze sterownikami, programami do obsługi itp... Oczywiście wszystko to dla windows (i osx). Z instrukcji wynika, że w tym systemie trzeba zainstalować sterowniki, masę programików, wszystko w odpowiedniej kolejności, a po wszystkim kilka razy zrestartować komputer. Niedopuszczalne jest podłączenie aparatu przed instalacją sterowników - to jest dopiero chore!
W moim gentoo zainstalowałem tylko digikam, po czym podłączyłem aparat i po prostu pobrałem z niego zdjęcia. Nie można by tego było łatwiej i przyjemniej zrobić. Chodzi mi o to, że w tym przypadku linux okazał się prostszy od windows. Nie ma idealnego systemu. Różnica jest taka, że jak w windows coś nie zadziała, to niewiadomo co z tym zrobić. W linuksie zawsze jest jakieś wyjście. Te systemy są inne i niech tak zostanie. Poza tym myślę, że producenci sprzętu zaczynają w coraz większym stopniu doceniać linuksa i może być tylko lepiej :)

 > Jestem fanem linuksa jednak frustruje mnie to wszystko.
 >

Może linux nie jest dla Ciebie. Mnie frustruje sytuacja, w której muszę coś zrobić w windows ;)

P.S. Nie pękaj :D


ris

  • Gość
co normalnym ludziom w linuksie nie odpowiada:
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-01-25, 22:34:41 »
Cytat: mbloch
Witam!
Gdy po 3 miesiącach znudzi nam się program usuwamy po prostu katalog a wraz z nim wszelkie potrzebne biblioteki itp.
Egh, w jakim systemie tak się da odinstalować program?

xis

  • Gość
co normalnym ludziom w linuksie nie odpowiada:
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-01-26, 09:27:52 »
W goboLinuksie

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
co normalnym ludziom w linuksie nie odpowiada:
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-01-26, 12:27:05 »
Czy można by dodać do forum funkcję ostrzeżenia: "Odpowiadasz na post/wątek starszy niż ..."

A swoją drogą nie interesuje mnie co zwykłym ludziom w Linuksie się nie podoba. Mi w windowsie nie podoba się mnóstwo rzeczy, i nie chodzę po windowsowych forach i nie piszę co mi nie odpowiada. A do microsoftu nie ma sensu pisać.

@mbloch
Zainstaluj i zobacz. Jeżeli coś ci się nie spodoba, to nie na forum, ale raczej do opiekunów danej dystrybucji. Jeżeli będzie im zależało, aby system był nooboprzyjazny, to może wezmą to pod uwagę.

> Wersje programów konkretnie gdy ukazuje się powiedzmy Skype v3.0 dla
> Windows to na Linuksie przez ok 8 miesięcy mamy wersję 2.5
To pisz do producenta Skype, a nie na forum użytkowników Linuksa :|

> Brak sterowników do sprzętu lub ich zacofanie (podobnie jak programów)
J.w. - Windows też ma ubogą bazę standardowych sterowników. Obsługuje w stopniu zaawansowanym mniej sprzętu niż Linux. Ale tę lukę wypełniają sterowniki dostarczone przez producenta. Na Linuksa mało który producent dostarcza sterowniki. Zatem pisz właśnie do nich.

norbert_ramzes

  • Gość
co normalnym ludziom w linuksie nie odpowiada:
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-01-26, 12:42:56 »
Mam pomysła. Może zrobimy "pospolite ruszenie" i zaczniemy pisać na forach windowsowych jaki to windows zły :)

ZipoKing

  • Gość
co normalnym ludziom w linuksie nie odpowiada:
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-01-26, 15:11:50 »
Cytat: norbert_ramzes
Mam pomysła. Może zrobimy "pospolite ruszenie" i zaczniemy pisać na forach windowsowych jaki to windows zły :)
Nie bawmy się w dzieci Neo ;). Jak ktoś kiedyś mądry powiedział: Linux jest dla wszystkich, ale nie każdy jest dla Linuksa.
Może to i zabrzmi głupio/dziwnie/niezrozumiale (niepotrzebne skreślić), ale mi odpowiada sytuacja, w której Linux nie jest aż tak bardzo popularny. Linux jest i powinien zostać user-friendly (a nie idiots-friendly). Jak się jakiś troll nauczył klikać w "Start" to niech przy tym pozostanie a nie męczy ludzi tekstami w stylu "Linux jest sux, bo nie mogę zainstalować na nim neostrady, nie działa na nim AutoCad, Photoshop, ..." itp. (a swoją, ciekawe ilu z tych ludzi widziało kiedykolwiek na oczy AutoCada).

norbert_ramzes

  • Gość
co normalnym ludziom w linuksie nie odpowiada:
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-01-26, 15:38:12 »
Ja się uczyłem AutoCada i Protela w szkole średniej :P

douglasmclloyd

  • Gość
co normalnym ludziom w linuksie nie odpowiada:
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-01-26, 16:29:44 »
Cytat: gomath
2006-11-22 17:42:16 mbloch napisał:

Nie zgadzam się. Właśnie kupiłem aparat fotograficzny. Jest do niego dołączona płyta cd ze sterownikami, programami do obsługi itp... Oczywiście wszystko to dla windows (i osx). Z instrukcji wynika, że w tym systemie trzeba zainstalować sterowniki, masę programików, wszystko w odpowiedniej kolejności, a po wszystkim kilka razy zrestartować komputer. Niedopuszczalne jest podłączenie aparatu przed instalacją sterowników - to jest dopiero chore!
W moim gentoo zainstalowałem tylko digikam, po czym podłączyłem aparat i po prostu pobrałem z niego zdjęcia. Nie można by tego było łatwiej i przyjemniej zrobić. Chodzi mi o to, że w tym przypadku linux okazał się prostszy od windows.
Nie rozumiem zmieszania z aparatami cyfrowymi. Zamiast instalować sterowniki i jakieś bzdurne oprogramowanie, nie prościej kupić za parę groszy czytnik do kart?