Nowe posty

xx Odpowiednie wykorzystanie rdzeni P i E procesora (0)
Wczoraj o 17:52:01
xx Samba DC/AD problem z DNS (0)
2024-07-25, 12:42:23
xx DNS i WWW na virtualbox (4)
2024-07-24, 10:30:38
xx Instalacja Manjaro Linux (11)
2024-07-13, 22:57:31
xx Linux Lite 6.6. Po uruchomieniu z DVD przeglądarka Chrome jest nieaktywna (12)
2024-07-10, 22:33:30
xx Laptop MSI CR500 - nie akceptuje linuksa (6)
2024-07-03, 05:30:18
xx Co to jest ? (3)
2024-07-02, 13:36:58
xx Nowa wersja libreoffice (1)
2024-06-30, 18:22:49
xx Dystrybucja - środowisko graficzna dla amigowca (MUI) (4)
2024-06-30, 12:14:25
xx Jaki kod błędu zwracać z kernela? (3)
2024-06-09, 12:29:22

Autor Wątek: Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc  (Przeczytany 12850 razy)

olka

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #30 dnia: 2005-09-02, 19:03:06 »
2005-09-02 18:04:34 xis napisał:

 > No, ja tak mam. Masz mój fragment configa (sekcja dot. FB):
 (...)
 > Używam kernela 2.4 ze splashscreenem.

 Z jądrem 2.4 dałam sobie spokój na samym początku, po tym, jak po ściągnięciu źródeł kernela  już w momencie rozpakowywania pojawił się error (o ile dobrze pamiętam niespójność czegoś tam, bardzo przepraszam, ale to było dość dawno i nie pamiętam :D), ale po niezwykle ułatwiajacej życie poradzie kolegi Chmooreck'a (jeszcze raz ogromne podziękowania), jak skompilować ponownie to samo jądro bez nadpisania modułów, chyba przekompiluję zgodnie z Twoimi wskazówkami kernela którego "nabyłam" z dystrybucją, chociaż muszę przyznać, że jestem już raczej sceptyczna :D

 > (...) mi - wprawdzie na Rivie (ale to
 > jeden pies chyba) udało się odpalić fb bez absolutnie żadnego kłopotu.

Nie wiem jak to jest, ale wszystkim się to udaje :-(
 
 > Mam takie pytanie kontrolne: czy różne LiveCD (np. to z gentoo) uruchamiają Ci domyślnie fb w
 > dużej rozdzielczości?

Jeśli chodzi o liveCD to posiadam tylko Knoppixa i świeżo sprawdzone:
jeśli uruchamiam go na domyślnym jądrze 2.4 to pojawia mi się komunikat (skąd inąd dobrze znany...)  "You passed an undefined mode number..." i w podpowiedziach mam - oczywiście - tylko tryby tekstowe dla VESA VGA. Nie muszę chyba nadmieniać, że to nie JA wybrałam błędny tryb, tylko został on zdefiniowany na starcie Knoppixa. System uruchamia sie bez framebuffera

Jeśli wybiorę inne z dostępnych jąder:
boot: fb800x600
system uruchamia się z fb trybie 800x600-75 na sterowniku VESA VGA
innych trybów nie testowałam.

Jeśli miałoby to pomóc przetestuję inne liveCD (tylko w tem celu muszę ję ściągnąć :D)

dzięĸi ogromne
olka

olka

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #31 dnia: 2005-09-02, 20:55:57 »
2005-09-02 18:04:34 xis napisał:
>(...) Masz mój fragment configa (sekcja dot. FB):
 > #
 > # Frame-buffer support
 > #
 > CONFIG_FB=y
 > CONFIG_DUMMY_CONSOLE=y
 > CONFIG_FB_LOGO_POWEREDBY=y
 > CONFIG_FB_VESA=y
 > CONFIG_VIDEO_SELECT=y
 > CONFIG_FBCON_SPLASHSCREEN=y
 > CONFIG_FBCON_CFB16=y
 > CONFIG_FBCON_CFB8=y
 > CONFIG_FBCON_CFB16=y
 > CONFIG_FBCON_CFB24=y
 > CONFIG_FBCON_CFB32=y
 > CONFIG_FONT_8x8=y
 > CONFIG_FONT_8x16=y
 >
 > Wkleiłem tylko te, w których zaznaczyłem na 'yes', pozostałe są na 'no', cztli '... is not
 > set'. Używam kernela 2.4 ze splashscreenem.
 
No więc zrobiłam TO ;-), już mi się nie chciało jak ... bo to chyba 5 kompilacja jądra od wczoraj :D. Ustawiłam dokładnie j/w z pominięciem
> CONFIG_FB_LOGO_POWEREDBY=y
> CONFIG_FBCON_SPLASHSCREEN=y
(rozumiem, że to od patcha splashscreen'owego, bo u mnie nie było takich opcji w .configu)

Niestety, fb nie działa :-( , open /dev/fb0: No such device

Obejrzałam sobie przy okazji domyślnego konfiga (tego od jądra, które dostałam gratis z dystrybucją ;) no i tam niby też jest wkompilowana obsługa fb, Vesa VGA jako * i cała masa modułów, ale fb oczywiście nigdy nie działał.

Tak a propos: pisałeś, że uruchamiasz fb na rivie, a z konfiga wynika, że na VESIE ? (jakby nie było ani na samej vesie, ani na samej rivie u mnie pod slackiem nie działa - jak już pisałam, na samej vesie działa tylko pod archlinuxem)

A tak na marginesie w związku z tematem chociaż nie wiem czy ma jakieś znaczenie, ale przypomniałao mi się właśnie:
kiedyś, na samym początku używania linuxa (czyli jakies pół roku temu :) na mdk 10.0 miałam straszny problem z konsolą (tą prawdziwą, nie pseudo, pod x-ami), czciona na pół ekranu, zamazana i zero odświeżania - konsoli, nie monitora (przy zamykaniu systemu, kiedy to przez ekran "przesuwają się" komunikaty o zamykaniu poszczególnych usług itp u mnie się to nakładało jedno na drugie i widać było tylko rozpikselizowany na biało ekran, istna ekspresja ;) i pamiętam, że na pewno pomógł wpis do lilo vga=792 - dokładnie taki, systemu już dawno nie mam ale wydruk lilo.conf się zachował ... - aczkolwiek może inny też odniósłby skutek, wtedy nie sprawdzałam, umierając ze strachu na samą myśl, że mam "przeładować lilo" ;-)
Po tym zabiegu starsznie upaciana na na biało konsola zamieniła się w normalną, "straszną czarną konsolę" ;), ale straciłam bootsplasha (graficzne lilo pozostało). Czy był w tym momencie fb trudno mi powiedzieć, wtedy nie miałam nawet pojęcia co to takiego :D

pozdrawiam
olka

chmooreck

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #32 dnia: 2005-09-02, 21:38:48 »
> Tak a propos: pisałeś, że uruchamiasz fb na rivie, a z konfiga wynika, że na VESIE ? (jakby nie

mysle, ze chodzilo o typ karty graficznej - przynajmniej ja to tak zrozumialem ;-)

 > A tak na marginesie w związku z tematem chociaż nie wiem czy ma jakieś ( ...ciach...)
 > czarną konsolę" ;), ale straciłam bootsplasha (graficzne lilo pozostało). Czy był w tym
 > momencie fb trudno mi powiedzieć, wtedy nie miałam nawet pojęcia co to takiego :D

tak, to byla konsola na fb

osobiscie odpalalem u siebie fb na riva tnt2 m64 (jadra od 2.6.5 do 2.6.9) i na 6600gt (od 2.6.9 do 2.6.12) - nie mialem zadnych problemow z vesafb... jak chcesz mojego calego configa (z patchami gentoo), to daj znac na maila - podesle (nie bede przeciez zasmiecal forum ;-) )

xis

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #33 dnia: 2005-09-02, 22:04:30 »
Dokładnie tak, jak napisał chmooreck.

Chciałbym tylko nadmienić, że o ile pamiętam, to LiveCD w gentoo obsługuje wyśmienicie FB na 'dzień dobry'. Może warto ściągnąć i zobaczyć?
LiveCD z gentoo to w ogóle przydatka płytka, polecam.

mordimmer

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #34 dnia: 2005-09-03, 16:49:03 »
Strasznie nietypowa sprawa z tym framebufferem, probowalem kompilowac kilka roznych jader - i za kazdym razem wynik pozytywny. Standardowe jadro slacka 10.1 czyli 2.4.29 wypluwa:
 vesafb: framebuffer at 0xd0000000, mapped to 0xce80d000, size 3072k
vesafb: mode is 1024x768x16, linelength=2048, pages=1
vesafb: protected mode interface info at c000:e4c0
vesafb: scrolling: redraw
vesafb: directcolor: size=0:5:6:5, shift=0:11:5:0
Console: switching to colour frame buffer device 128x48
fb0: VESA VGA frame buffer device
 Gdzies, cos, jest nie tak; skopiuj mi prosze swoj .config - przekompiluje u siebie i zobaczymy co powstanie w wyniku kompilacji. Jesli bedzie dzialac to poprostu wysle ci skompilowanego kernela. leszek.drogosz at gmail.com

wojtekm

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #35 dnia: 2005-09-03, 19:43:45 »
Olka, a jakiej Ty właściwie wersji źródeł jądra używasz?
Czy nie jest to przypadkiem jednen z tych przeładowanych łatami kerneli dystrybucyjnych?
Próbowałaś z najnowszą waniliową wersją z kernel.org?

Wojtek

olka

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #36 dnia: 2005-09-03, 20:12:19 »
Cześć,
proszę o wybaczenie, że odpowiem zbiorowo, ale nasza wspaniała tpsa miała dzisiaj awarię i przez cały dzień nie miałam netu (kto by się tam przejmowała jakimś osiedlowym lanem...)

2005-09-02 22:04:30 xis napisał:
 
 > Chciałbym tylko nadmienić, że o ile pamiętam, to LiveCD w gentoo obsługuje wyśmienicie FB na
 > 'dzień dobry'. Może warto ściągnąć i zobaczyć?
 > LiveCD z gentoo to w ogóle przydatka płytka, polecam.
 
Dzięki, fajna płytka, przetestowałam, ale z tym FB na dzień dobry to nie bardzo :D, przynajmniej u mnie...
Gdy uruchamiam, pojawia się - jak zawsze :-( - komunikat: "You passed an undefined mode number" i do wyboru mam tylko tryby tekstowe dla VESA VGA. Framebuffer nie działa

2005-09-03 16:49:03 mordimmer napisał:

> Strasznie nietypowa sprawa z tym framebufferem, probowalem kompilowac kilka roznych jader - i za
 > kazdym razem wynik pozytywny.
(...)
 >  Gdzies, cos, jest nie tak; skopiuj mi prosze swoj .config - przekompiluje u siebie i zobaczymy
 > co powstanie w wyniku kompilacji. (...)

Ojej, byłabym ogromnie wdzięczna, ale tyle fatygi ze strony Kolegi... :D

2005-09-03 19:43:45 wojtekm napisał:

> Olka, a jakiej Ty właściwie wersji źródeł jądra używasz?
 > Czy nie jest to przypadkiem jednen z tych przeładowanych łatami kerneli dystrybucyjnych?
 > Próbowałaś z najnowszą waniliową wersją z kernel.org?

Kompilowałam 2.6.12.3 i 2.6.12 z kernel.org (niczym ich nie patchowałam), 2.6.10 dystrybucyjne Archlinuxa oraz dystrybucyjne slackware 2.4.29.
Tak właśnie zerkam na kernel.org i najnowsza to 2.6.13. Tego kernela jeszcze nie próbowałam (zrobię to w jakimś możliwie bliskim czasie).

-------------

zastanawia mnie jedno stwierdzenie w dokumentacji do kernela:
If this does not work, this might be because your BIOS does not support
linear framebuffers or because it does not support this mode at all.
Even if your board does, it might be the BIOS which does not.

Można przyjąć, że przy kompilacji jądra popełniam zawsze ten sam błąd (aczkolwiek kompilowałam także kilka kerneli dokładnie według wskazówek zamieszczonych przez uczynnych przedmówców), ale zastanawiającym jest dlaczego obydwa liveCD (Knoppix i gentoo) witają mnie komunikatem o wybraniu niezdefiniowanego numeru trybu.

jeszcze raz dziękuję wszystkim za zainteresowanie problemem i pomoc
olka

chmooreck

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #37 dnia: 2005-09-03, 21:41:50 »
2005-09-03 20:12:19 olka napisał:


 > zastanawia mnie jedno stwierdzenie w dokumentacji do kernela:
 > If this does not work, this might be because your BIOS does not support
 > linear framebuffers or because it does not support this mode at all.
 > Even if your board does, it might be the BIOS which does not.
 >
 > Można przyjąć, że przy kompilacji jądra popełniam zawsze ten sam błąd (aczkolwiek kompilowałam
 > także kilka kerneli dokładnie według wskazówek zamieszczonych przez uczynnych przedmówców), ale
 > zastanawiającym jest dlaczego obydwa liveCD (Knoppix i gentoo) witają mnie komunikatem o
 > wybraniu niezdefiniowanego numeru trybu.
 >
 > jeszcze raz dziękuję wszystkim za zainteresowanie problemem i pomoc
 > olka

no.. mysle, ze to moze byc to.. sprobuj sciagnac nowszy bios i upgrade'nac
gratulacje za zaciecie w poszukiwaniach :-) - niewielu jest takich uzytkownikow... ;-)

wojtekm

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #38 dnia: 2005-09-03, 22:43:56 »
2005-09-03 20:12:19 olka napisał:
 
 > zastanawia mnie jedno stwierdzenie w dokumentacji do kernela:
 > If this does not work, this might be because your BIOS does not support
 > linear framebuffers or because it does not support this mode at all.
 > Even if your board does, it might be the BIOS which does not.

Gentoo LiveCD domyślnie uruchamia się z framebufferem, więc skoro nie zadziałał u Ciebie to oznacza niestety probelm ze sprzętem. Najprawdowpodobniej część BIOSu na twojej karcie graficznej odpowiedzialna za jej obsługę, nie implementuje standardu VESA w ogóle, lub posiada jakiegoś buga.
Pozotaje upgrade BIOSu karty, wymiana sprzętu albo pogodzenie się z faktami... :(.

W tej sytuacji sprawdzanie kolejnych wersji kerneli nie ma raczej sensu.

Wojtek

olka

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #39 dnia: 2005-09-04, 19:39:13 »
2005-09-03 22:43:56 wojtekm napisał:

(...)
 > Pozotaje upgrade BIOSu karty,
poczytałam o tym troszkę i póki co nie wchodzi to w rachubę: za wysokie progi jak dla mnie.

> wymiana sprzętu,
Już zapisała na listę TODO zaraz za pozycją "Napad na bank" ;-)

>albo pogodzenie się z faktami... :(.
W życiu ! Gdyby było to zgodne z moim charakterem wciąż siedziałabym na windzie dziękując M$ za to, że po raz kolejny udało mi się reanimować WinMe (jak ja mogłam w ogóle na czymś takim "pracować" ?! :D)

 > W tej sytuacji sprawdzanie kolejnych wersji kerneli nie ma raczej sensu.
Nie sposób się z tym niezdodzić. W obliczu powyższych faktów uruchomię chyba jednak FB na tak odradzanym przez wszystkich sterowniku nvidii (niech tam! najwyżej nie zainstaluję sterów do x-ów i tak nie grywam w nic więc jakieś tam akceleracje 3D nie są mi potrzebne...) i pomęczę się z napisaniem jakiegos skryptu wykonującego fbset na wszystkich konsolach.

Gorąco dziękuję wszystkim za tak żywe zainteresowanie problemem, pomoc w zdiagnozowaniu przyczyn a nade wszystko za poświęcenie szmatu czasu i przepraszam, że de fakto problem okazał się najprawdopodobniej odległy zagadnieniom linuksowym - a więc tematyce niniejszego forum.

pozdrawiam
olka

chmooreck

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #40 dnia: 2005-09-04, 20:46:36 »
2005-09-04 19:39:13 olka napisał:

> 2005-09-03 22:43:56 wojtekm napisał:
 >
 > (...)
 >  > Pozotaje upgrade BIOSu karty,
 > poczytałam o tym troszkę i póki co nie wchodzi to w rachubę: za wysokie progi jak dla mnie.

to nie jest takie straszne :-) na serio... a warto sprobowac...

 >  > W tej sytuacji sprawdzanie kolejnych wersji kerneli nie ma raczej sensu.
 > Nie sposób się z tym niezdodzić. W obliczu powyższych faktów uruchomię chyba jednak FB na tak
 > odradzanym przez wszystkich sterowniku nvidii (niech tam! najwyżej nie zainstaluję sterów do
 > x-ów i tak nie grywam w nic więc jakieś tam akceleracje 3D nie są mi potrzebne...) i pomęczę
 > się z napisaniem jakiegos skryptu wykonującego fbset na wszystkich
 > konsolach.

Jesli faktycznie az tak boisz sie upgrade'owac bios, to radze sprobowac jeszcze skorzystac z vesafb-tng. Caly wic polega na tym, ze modul ten odowluje sie do karty graficznej w inny sposob i sa duze szanse, ze zadziala.

http://dev.gentoo.org/~spock/

mysle, ze warto sprobowac... ;-)

wojtekm

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #41 dnia: 2005-09-04, 20:58:33 »
2005-09-04 19:39:13 olka napisał:

 >  > Pozotaje upgrade BIOSu karty,
 > poczytałam o tym troszkę i póki co nie wchodzi to w rachubę: za wysokie progi jak dla mnie.
(...)
 > >albo pogodzenie się z faktami... :(.
 > W życiu ! Gdyby było to zgodne z moim charakterem wciąż siedziałabym na windzie dziękując M$ za
 > to, że po raz kolejny udało mi się reanimować WinMe (jak ja mogłam w ogóle na czymś takim
 > "pracować" ?! :D)

Hmm... czy tylko ja widzę w przytoczonych 2 cytatach małą sprzeczność ;).

 > W obliczu powyższych faktów uruchomię chyba jednak FB na tak
 > odradzanym przez wszystkich sterowniku nvidii (niech tam! najwyżej nie zainstaluję sterów do
 > x-ów i tak nie grywam w nic więc jakieś tam akceleracje 3D nie są mi potrzebne...) i pomęczę
 > się z napisaniem jakiegos skryptu wykonującego fbset na wszystkich
 > konsolach.

Hmm, nigdy tego nie testowałem (z racji tego, że ja akurat bez 3D raczej żyć nie mogę ;), choć tu nie chodzi tylko o gry, a raczej o OpenGL 2.0, które mię oczarowało pięknem i prostotą swej implementacji - niestety na Linuksie używalne tylko z najnowszymi zamkniętymi sterownikami nVidii), ale być może sterownik "nv" dla X-ów nie będzie się gryzł z fb.
 
 > Gorąco dziękuję wszystkim za tak żywe zainteresowanie problemem, pomoc w zdiagnozowaniu
 > przyczyn a nade wszystko za poświęcenie szmatu czasu i przepraszam, że de fakto problem okazał
 > się najprawdopodobniej odległy zagadnieniom linuksowym - a więc tematyce niniejszego forum.

Nie ma sprawy, zagorzałym (i umiejącym zadawać pytania) fankom Linuksa jesteśmy w stanie nieść nieustanną pomoc dniem i nocą ;).

Wojtek

olka

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #42 dnia: 2005-09-04, 22:04:05 »
2005-09-04 20:46:36 chmooreck napisał:

(...)
 > http://dev.gentoo.org/~spock/
 >
 > mysle, ze warto sprobowac... ;-)

Zaczynam dochodzić do wniosku, że dzień bez minimum jednej kompilacji jądra, to dzień stracony ;-)

Zapowiadało się obiecująco, ale niestety:
drivers/video/vesafb-thread.c: In function `vesafb_thread':
drivers/video/vesafb-thread.c:542: error: too few arguments to function `try_to_freeze'
make[2]: *** [drivers/video/vesafb-thread.o] Błąd 1
make[1]: *** [drivers/video] Błąd 2
make: *** [drivers] Błąd 2

i po nowym jądrze :(. Mogę ewentualnie spróbować ze starszymi patchami (próbowałam najnowszy), ale ogólnie biorąc to zaczynam sie lekko zniechęcać :D W zasadzie x-y nie są w końcu takie złe...
Ehh, chociaż miałam nadzieję, że vesafb-tng okaże się tym magicznym trickiem rozwiązującym moje bolączki...

olka

chmooreck

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #43 dnia: 2005-09-04, 23:53:45 »
sciagnij z archive wersje dla twojego jadra

powodzenia

olka

  • Gość
Framebuffer - odswiezanie i rozdzielczosc
« Odpowiedź #44 dnia: 2005-09-05, 20:51:04 »
2005-09-04 23:53:45 chmooreck napisał:

> sciagnij z archive wersje dla twojego jadra

:D Zaćmienie mnie wczoraj chyba jakieś opadło, albo co... Przepraszam za głupotę :D.

----------------

No więc ściągnęłam, tym razem wersję odpowiednią, skompilowałam, zmieniłam odpowiednio wpis w lilo, reboot i... DZIAŁA !!! Wprost nie mogę w to uwierzyć :). Piękna rozdzielczość, odświeżanie, głębia kolorów, wszystko identyczne na wszystkich konsolach - słowem "cud-miód" (i pingwin ;-).
Na archlinuxie jeszcze nie sprawdzałam, ale nie sądzę żeby akurat się uparł zrobić inaczej ;).

Niniejszym po ponad dwóch miesiącach walki mam niezmierną przyjemnośc ogłosić, że problem został ROZWIĄZANY.
Składam gorące podziękowania wszystkim, którzy próbowali mi pomóc poświącając swój cenny czas i służąc radą, może niekoniecznie "dniem i nocą" ;-) (jak deklarował Kolega Wojtek), ale równie często.
Szczególne podziękowania składam Koledze Chmooreckowi za uporczywe ;) przekonywanie mnie do projektu vesafb-tng, który okazał sie remedium na mojego GeForce'a

pozdrawiam wszystkich
olka