Nowe posty

Autor Wątek: WiFi @ Mandrake  (Przeczytany 2192 razy)

zurrass

  • Gość
WiFi @ Mandrake
« dnia: 2006-11-16, 13:26:22 »
Jestem nowy - to po pierwsze...
Mam linuksa mandrake 10.1. jest bardzo fajnie i w ogóle... Mam kartę sieciową wire-less. Nie umiem zainstalować do niej sterowników. Mam je natomiast do dystrybujcji Red Hat, Ubutu i SuSE. Z tego co wiem, to te z Red Hat powinny zadziałać, bo Mandrake jest nań oparty. Niestety mam je na płycie i nie wiem jak zlokalizaować na moim dysku bazę steroników... :( Chciałbym dodać do tej bazy moje sterowniki do Red Hota... PROSZĘ POMOCY!!!

za kazdy akt dobrej woli, w imię rozprzestrzeniania linux'a dzięki!
:)


------ zmiana temtu ---------
chmoo

P.S. zurrass, postaraj się bardziej na następny raz ;-)

arctgx

  • Gość
WiFi @ Mandrake
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-11-16, 14:59:59 »
Tytuł Twojego tematu nic nie mówi o problemie. Nie wszystkich zachęci to do jego obejrzenia.
Na początku forum znajduje się link do http://rtfm.killfile.pl/.

Ponieważ nawet modelu karty nie podałeś, jeszcze trudniej oczekiwać, by ktoś Ci pomógł.

Sam nie miałem do czynienia z tego rodzaju kartami. Na ogół jednak sterownikami urządzeń są moduły używanego jądra opłożone w /lib/modules/nazwa_jądra/kernel/drivers
Nazwę jądra dostaniesz poleceniem uname -r.
We wspomnianym katalogu powinien być katalog net/wireless z odpowiednimi modułami.

Teraz znajdź model swojej karty, a może bardziej model istotnego dla niej elementu (nie wiem co może być takim w Twojej karcie), którego nazwa nie musi być taka sama jak nazwa handlowa. Często wystarczy obejrzeć wynik polecenia lspci (jeśli karta podłączona jest do płyty głównej przez tą szynę) i stamtąd odczytać model, a potem prównać czy istnieje moduł jądra o podobnej lub identycznej nazwie.

Można by już spróbować pokusić się o załadowanie modułu (modprobe nazwa_modułu), ale warto zajrzeć do dokumentacji jądra, by się upewnić, jaki sprzęt dany moduł obsługuje. Dokumentacja znajduje się w paczce ze źródłami jądra.

Po załadowaniu modułu warto zobaczyć komunikaty jądra (dmesg|tail -n 30) czy wyskoczyl jakiś mówiący o modelu Twojej karty.

Jeśli masz skonfigurowane iterfejsy sieciowe, to czasem załadowanie dobrego modułu może pociągnąć automatyczne ich podniesienie. Ale to już nie dla mnie temat - mam tylko kilka pojedynczych doświadczeń zupełnie na czuja.

To co opisałem, też jest zresztą intuicyjną metodą, która tylko niekiedy się sprawdza.  Polecam szukać w necie i dokumentacji na temat korzystania w Linuksie z modelu swojej karty.

arctgx

  • Gość
WiFi @ Mandrake
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-11-16, 15:18:49 »
Może być też tak, że Twoja karta wymaga dodatkowo załadowania firmware. Przykładowy opis dla karty na chipsecie rt2561 (zauważ że i ona wymaga modułu jądra, a zwie się on rt61) jest pod http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=4&show=315.

zurrass

  • Gość
WiFi @ Mandrake
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-11-24, 11:10:24 »
Nie mam neta w domu, i dostęp doń mam mocno ograniczony, ale widzę, że znacie się na rzeczy :) Skorzystam z waszych rad i jeśli nic nie pomoże poproszę was o pomoc jeszcze raz. Napiszę wtedy wszystko co wiem, włącznie ze specyfikacją mojej karty sieciowej. Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam! :)