Nowe posty

Autor Wątek: uruchamianie skryptu przy starcie i wyłaczaniu programu  (Przeczytany 4756 razy)

wojtekkk

  • Gość
Witam!

Jestem tu nowy więc jeśli coś zrobie źle to z góry przepraszam!
Moje pytanie: Czy da się zrobić ćoś żeby podczas uruchamiania programu (XSane) uruchamiał mi się skrypt (jest to tylko jedna komenda) a przy wyłączaniu uruchamiał mi się inny skrypt(tez jedna komenda)? Jeśli tak to bardzo proszę o rady!

Z góry dziękuje za odpowiedź!

coorter@wp.pl

  • Gość
uruchamianie skryptu przy starcie i wyłaczaniu programu
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-11-08, 08:49:57 »
Witam!
Niestety nie jestem w stanie odpowiedziec na to pytanie ale jak bedzie tu ktos pomocny to prosze o pomoc i dla mnie. Rowniez jestem nowym uzytkownikiem linuxa(aurox) i nie mam pojecia jak uruchomic kompilator jezyka C...komenda gcc nie dziala:(

xis

  • Gość
uruchamianie skryptu przy starcie i wyłaczaniu programu
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-11-08, 09:00:17 »
Możesz zrobić sobie skrypt o nazwie np. XSane.sh, który będzie miał następującą zawartość:

---

&
( xsane ; )

---

W ten sposób pierwsze dwie komendy (pierwsza i xsane) uruchomią się 'równocześnie' (sprawi to ampersand po pierwszej komendzie), a po zakończeniu xsane wykona się trzecia komenda (nawiasy sprawiają, że obie komendy wykonają się w osobnej powłoce).

Kiedy napiszesz skrypt, możesz dać mu uprawnienia wykonywalności i wrzucić go sobie do katalogu /usr/bin (choć najlepiej na swoje własne 'produkcje' założyć osobny katalog bin np. w swoim kat. domowym i dodać go do zmiennej PATH).

chmooreck

  • Gość
uruchamianie skryptu przy starcie i wyłaczaniu programu
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-11-08, 11:16:53 »
dla produkcji własnych/kompilowanych jest przeznaczone miejsce w systemie:
/usr/local

jeśli nie odpala ci się gcc, to pewnie go nie zainstalowałeś...
$ whereis gcc