Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: koniec instalowania  (Przeczytany 11176 razy)

Jerzy47

  • Gość
koniec instalowania
« dnia: 2006-11-05, 17:49:23 »
Uczę się instalować oprogramowanie i mam głupi problem. Wszystko przebiego pomyślnie i na samym końcu pojawiw się znak zachęty:  [root@profesorek ~]#     i nie wiem co mam wpisać. Mam np. smarta  wpisuję   #smart-qui  i powrót do znaku zachęty. Gdzie popełniam błąd w czasie instalacji, a jeśli nie to jak powinna wyglądać ta komenda.
Z innej beczki: czy ktoś ma od piątku problemy z połaczeniem się z forum Linux+.
Pozdrawiam.

Jerzy47

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-11-05, 17:52:48 »
2006-11-05 17:49:23 Jerzy47 napisał:

> Uczę się instalować oprogramowanie i mam głupi problem. Wszystko przebiego pomyślnie i na samym
 > końcu pojawiw się znak zachęty:  [root@profesorek ~]#     i nie wiem co mam wpisać. Mam np.
 > smarta  wpisuję   #smart-qui  i powrót do znaku zachęty. Gdzie popełniam błąd w czasie
 > instalacji, a jeśli nie to jak powinna wyglądać ta komenda.
 > Z innej beczki: czy ktoś ma od piątku problemy z połaczeniem się z forum Linux+.
 > Pozdrawiam.
 >
Przepraszam to miało iść do wątku instalacja, ale coś mi się nie udało.

flak

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-11-05, 18:04:36 »
2006-11-05 17:49:23 Jerzy47 napisał:

> Uczę się instalować oprogramowanie i mam głupi problem. Wszystko przebiego pomyślnie i na samym
 > końcu pojawiw się znak zachęty:  [root@profesorek ~]#     i nie wiem co mam wpisać. Mam np.
 > smarta  wpisuję   #smart-qui  i powrót do znaku zachęty. Gdzie popełniam błąd w czasie
 > instalacji, a jeśli nie to jak powinna wyglądać ta komenda.
 > Z innej beczki: czy ktoś ma od piątku problemy z połaczeniem się z forum Linux+.
 > Pozdrawiam.
 >

Nie za bardzo rozumiem o czym mowa. Oprogramowanie pod linuxem wystepuje zazwyczaj w postaci pakietów rpm lub deb. Z tego co się oriętuję to z konsoli instaluje się je programami rpm i aptget. Mógłbyś trochę jaśniej?

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
koniec instalowania
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-11-05, 19:21:00 »
Jerzy, napisz o jaki program Ci chodzi, czy instalowałeś go z RPM-a, czy z z DEB-a, czy może porwałeś sie na kompilację źródeł. Twój Sposób zadawania pytań jest bardziej enigmatyczny, niż problemy, których one dotyczą.

Co do smarta, to nie spotkałem się z komendą smart-qui
jesli już, to:
smart --gui
czyli przez gie, a nie przez ku i ze spacją oraz dwoma minusami - to ważne!
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Jerzy47

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-11-05, 21:15:39 »
2006-11-05 19:21:00 roca napisał:

> Jerzy, napisz o jaki program Ci chodzi,

Próbowałem instalować "smarta" i "thunderbirda" w Aurox 12  zgodnie z poleceniami jakie były w AuroxWiki "Smart łatwa instalacja pakietów". Wejście do Terminala, su , yum itd.  W obu wypadkach instalacja przebiegała poprawnie i wg. mnie na końcu pojawiała się  w moim przypadku zachęta   [root@profesorek ~]#     i cokolwie bym nie wpisał następował powrót do    [root@profesorek ~]#  .
Może i pytam głupio ale nie jestem jeszcze zapoznany z nazewnictwem w linuksie. Obca jest mi też jeszcze gwara komputerowa. Przy moim wieku to cud że się tym jeszcze interesuję. Jednak chciałbym się czegoś jeszcze nauczyć i pewne podstawowe programy mieć zainstalowane by nie męczyć sie z pocztą, a myślałem że na przykładzie "smarta" będę mógł w sposób porównywalny instalować następne.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
koniec instalowania
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-11-05, 22:39:36 »
Więkzość instalacji przeprowadzanych w konsoli kończy się powrotem do znaku zachęty. Tu nie ma nic dziwnego.

Napisz, jakie wydawałeś komendy po zainstalowaniu jakiego programu. i jak ten program instalowałeś, co wyświetliło się na konsoli po instalacji. Aby uzyskać pomoc na forum musisz podać jak najwięcej szczegółów. Stwierdzenia w stylu coś wpisałem i nic nie wyszło nic nam nie mówią. Pamiętaj, że nikt z nas nie widzi Twojego monitora, i w twoim interesie jest dokładne informowanie o tym, co zrobiłeś i co wyszło (nawet jak się wydaje, że nic nie wyszło).

Nie mam Auroxa 12 i nie znam oprogramowania tej dystrybucji. Sprawdź jednak, czy nie ma tam przypadkiem programu Evolution. To dobry program pocztowy.

Linux to nie windows, po prawidłowej instalacji linuksa na dysku masz nie tylko system, ale także potężny zestaw różnych potrzebnych programów, trzeba tylko je odkryć.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

MichL

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-11-05, 22:40:35 »
2006-11-05 21:15:39 Jerzy47 napisał:

> 2006-11-05 19:21:00 roca napisał:
 >
 > > Jerzy, napisz o jaki program Ci chodzi,
 >
 > Próbowałem instalować "smarta" i "thunderbirda" w Aurox 12  zgodnie z
 > poleceniami jakie były w AuroxWiki "Smart łatwa instalacja pakietów". Wejście do
 > Terminala, su , yum itd.  W obu wypadkach instalacja przebiegała poprawnie i wg. mnie na końcu
 > pojawiała się  w moim przypadku zachęta   [root@profesorek ~]#     i cokolwie bym nie wpisał
 > następował powrót do    [root@profesorek ~]#  .
 > Może i pytam głupio ale nie jestem jeszcze zapoznany z nazewnictwem w linuksie. Obca jest mi
 > też jeszcze gwara komputerowa. Przy moim wieku to cud że się tym jeszcze interesuję. Jednak
 > chciałbym się czegoś jeszcze nauczyć i pewne podstawowe programy mieć zainstalowane by nie
 > męczyć sie z pocztą, a myślałem że na przykładzie "smarta" będę mógł w sposób
 > porównywalny instalować następne.
 >
 >

Jeśli po zainstalowaniu programu pojawia sie znowu znak zachęty (tak być musi) to znaczy że jest wszystko ok, instalacja zakończona i system w ten sposób pyta się o ewentualne następne zadania. Jeśli nie ma następnych zadań to wychodzimy z konsoli.

olka

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-11-05, 23:16:09 »
Tak btw i a propos, nie masz chyba w zwyczaju uruchamiania programow typu thunderbird jako root? :D

I a propos 2:
"Smarta włączamy wybierając "K --> System --> Smart Package Manager". Jako że będziemy instalować / odinstalowywać programy, system zapyta nas o hasło roota."
graficznie:
http://fedoranews.org/blog/?p=573
Nie działa?

pozdrawiam
olka

opioom

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-11-05, 23:16:50 »
Jerzy w przypadku distro ktorego używasz najprostszym sposobem zainstalowania czegokolwiek jest wejście na stronę http://rpm.pbone.net a następnie wpisanie w wyszukiwarkę programu ktorego szukasz, ściągnięcie go, odpalenie konsoli, wejście do katalogu gdzie go ściągnąłeś a następnie wydanie komendy rpm -ivh , enter.
Ot mi cała filozofia. Rzuć też okiem na artykuły na www.newbie.linux.pl a z pewnością wiele rzeczy stanie się dla ciebie jaśniejszych.

olka

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-11-05, 23:20:48 »
2006-11-05 23:16:50 opioom napisał:

> Jerzy w przypadku distro ktorego używasz najprostszym sposobem zainstalowania czegokolwiek jest
 > wejście na stronę http://rpm.pbone.net a następnie wpisanie w wyszukiwarkę programu ktorego
 > szukasz, ściągnięcie go, odpalenie konsoli, wejście do katalogu gdzie go ściągnąłeś a następnie
 > wydanie komendy rpm -ivh , enter.

A potem dostaniesz kilometrową listę niespełnionych zależności... Yuma (czy też inne menadżery pakietów) w końcu po coś wymyślono...

opioom

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-11-05, 23:27:58 »
2006-11-05 23:20:48 olka napisał:

> 2006-11-05 23:16:50 opioom napisał:
 >
 > > Jerzy w przypadku distro ktorego używasz najprostszym sposobem zainstalowania czegokolwiek
 > jest
 >  > wejście na stronę http://rpm.pbone.net a następnie wpisanie w wyszukiwarkę programu
 > ktorego
 >  > szukasz, ściągnięcie go, odpalenie konsoli, wejście do katalogu gdzie go ściągnąłeś a
 > następnie
 >  > wydanie komendy rpm -ivh , enter.
 >
 > A potem dostaniesz kilometrową listę niespełnionych zależności... Yuma (czy też inne menadżery
 > pakietów) w końcu po coś wymyślono...
 >
To fakt, pewnie taka lista się poajwi. Ale jak przez nią przebrnie to będzie wiedzial co to są zależności i żeby zadziałał pakiet a potrzebny jest pakiet b.
pzdr.

Jerzy47

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-11-06, 12:47:45 »
2006-11-05 23:27:58 opioom napisał:
> 2006-11-05 23:20:48 olka napisał:
> > 2006-11-05 23:16:50 opioom napisał:

Dla was młodych operowanie komputerem to nic wielkiego. Wiem bo gdy byłem młody wszystko przychodziło łatwiej. Terza po niewielkich i raczej przykrych  doświadczeniach z windą staram się nauczyć pracować z linuksem. Aurox 12 jest  już moją 5 dystrybucją z którą chciałbym się zaprzyjaźnić. Jak na razie jest dla mnie najbardziej przystępna. Zawsze mam jednak jakiś problem. Największy to brak znajomości języka angielskiego.

> Jeśli po zainstalowaniu programu pojawia sie znowu znak zachęty (tak być musi) to znaczy że jest wszystko ok, instalacja zakończona i system w ten sposób pyta się o ewentualne następne zadania. Jeśli nie ma następnych zadań to wychodzimy z konsoli. <

Nie wiedziałe że w ten sposób system kończy instalację i próbowałem wpisywać to co znalazłem w opisie oraz swojw hasła. W efekcie nic się nie działo.

> "Smarta włączamy wybierając "K --> System --> Smart Package Manager". <

Po wyjściu z konsoli w podanym ciągu nie znalazłem nigdzie  "Smart Package Manager" o którym pisało w instrukcji.

W tej chwili chciałbym w sposób najbardziej przystępny rozpocząć swoją działalność z programem Aurox, a do tego są potrzebne podstawowe czynności  jak np. instalacja oprogramowania. W windzie było to stosunkowo proste.
Na zależności pakietów b od a też przyjdzie czas, ale jakoś trzeba rozpocząć.
Jeżeli jest gdzieś bład to przepraszam, gdyż przestał mi działać korektor błedów, a na początku był.
Pozdrawiam.

Jerzy47

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-11-06, 12:52:19 »
2006-11-06 12:47:45 Jerzy47 napisał:

> 2006-11-05 23:27:58 opioom napisał:
 > > 2006-11-05 23:20:48 olka napisał:
 > > > 2006-11-05 23:16:50 opioom napisał:
 >
 > Dla was młodych operowanie komputerem to nic wielkiego. Wiem bo gdy byłem młody wszystko
 > przychodziło łatwiej. Terza po niewielkich i raczej przykrych  doświadczeniach z windą staram
 > się nauczyć pracować z linuksem. Aurox 12 jest  już moją 5 dystrybucją z którą chciałbym się
 > zaprzyjaźnić. Jak na razie jest dla mnie najbardziej przystępna. Zawsze mam jednak jakiś
 > problem. Największy to brak znajomości języka angielskiego.
 >
 > > Jeśli po zainstalowaniu programu pojawia sie znowu znak zachęty (tak być musi) to znaczy
 > że jest wszystko ok, instalacja zakończona i system w ten sposób pyta się o ewentualne następne
 > zadania. Jeśli nie ma następnych zadań to wychodzimy z konsoli. <
 >
 > Nie wiedziałe że w ten sposób system kończy instalację i próbowałem wpisywać to co znalazłem w
 > opisie oraz swojw hasła. W efekcie nic się nie działo.
 >
 > > "Smarta włączamy wybierając "K --> System --> Smart Package Manager".
 > <
 >
 > Po wyjściu z konsoli w podanym ciągu nie znalazłem nigdzie  "Smart Package Manager" o
 > którym pisało w instrukcji.
 >
 > W tej chwili chciałbym w sposób najbardziej przystępny rozpocząć swoją działalność z programem
 > Aurox, a do tego są potrzebne podstawowe czynności  jak np. instalacja oprogramowania. W
 > windzie było to stosunkowo proste.
 > Na zależności pakietów b od a też przyjdzie czas, ale jakoś trzeba rozpocząć.
 > Jeżeli jest gdzieś bład to przepraszam, gdyż przestał mi działać korektor błedów, a na początku
 > był.
 > Pozdrawiam.
A propos przekazywanych informacji: staram się najlepiej jak mogę, tródno mi jeszcze połapać sie w tym co ważne. Nie potrafię też jeszcze kopiwać ekranów do wysyłanych wiadomości, a i z cytowaniem nie zawsze dobrze wychodzi.


olka

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-11-06, 14:07:02 »
2006-11-06 12:52:19 Jerzy47 napisał:

 >  > Po wyjściu z konsoli w podanym ciągu nie znalazłem nigdzie  "Smart Package
 > Manager" o
 >  > którym pisało w instrukcji.

Tego, możliwe, że źle zrozumiałam. Czy kiedy próbujesz uruchomić te programy z "linii komend" robisz to w czystej konsoli (po wyłączeniu x-ów)?
Czy z poziomu emulatora konsoli (w KDE "System->konsola")
(powinieneś z tego drugiego)

 >  > W tej chwili chciałbym w sposób najbardziej przystępny rozpocząć swoją działalność z
 > programem
 >  > Aurox, a do tego są potrzebne podstawowe czynności  jak np. instalacja oprogramowania.

Systemu :D. Żeś sobie wybrał dystrybucję :D. Może jednak zdecydujesz się na coś, co ma większe grono wiernych użytkowników.

 > Dla was młodych operowanie komputerem to nic wielkiego. Wiem bo gdy byłem młody wszystko
(...)

Nie przesadzaj, mamy się zwracać do Ciebie per "Dziadku" ? Skąd wiesz, że my wszyscy jesteśmy tacy młodzi? (o sobie oczywiście nie mówie - kobiety zawsze są młode ;-)
90% z nas mogło by powiedzieć "wam to łatwo a mnie..." - bo jestem baba (przykręcałeś kiedyś kartę sieciową pilniczkiem? a w ogóle gdzie toto włożyć :/), bo jestem humanista (i nawet pilniczka nei mam), bo jestem dzieciak (a wy starzy wyjadacze to urodziliście sie w czasach gdy była tylko czarna konsola ).
Nikt nie obiecywał, że życie będzie proste. Chcesz to się ucz i nie jęcz. Nie chcesz - szkoda. (chociaż osobiście myślę, że druga opcja Ciebie nie dotyczy)

pozdrawiam
olka

Jerzy47

  • Gość
koniec instalowania
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-11-06, 16:10:40 »
> olka

Dziękuję za serdeczną krytykę. Wiem że bez pracy nic nie ma i nie można sie nad sobą rozczulać jeśli chce się coś osiągnąć. A co do "Dziadka" to jestem nim od 15 lat. Może dlatego nie potrafię się połapać w tym żargonie prowadzonym w sieci, który w dużej mierze przypomina mi rozmowę idacych młodych ludzi.
Wracając do tematu: moje problemy są na etapie instalacji ! I tak: otwieram "K" > potem "system" > potem "Terminal" w terminalu wpisuję $ "su" - paszport więc jestem chyba w roocie; potem # yum install nazwa pakietu . Trwa instalacja i nie zgłasza błędów i kończy się podaną wcześniej linią.
Że "D" to fakt ale pytałem na forum Linux ( zktórym nie mam teraz połaczenia i nie wiem dlaczego ?) o wskazanie dystrybucji linuksa dla określonych przezemnie potrzeb. Do dziś nie dostałem odpowiedzi.
Próbowałem zacząć od Mandrivy ale nawet nie udało mi się jej zainstalować a właściwie nawet zobaczyć, potem był Linux+ były problemy z napdami CD i DVD - nie widział, potem był Knoppix bardzo mi się spodobał, ale nie dał sie zainstalować na dysku wszystkie te 3 programy były z miesięcznika Linux+; potem był Kubunyu 6.06 i problem ze spolszczeniem gdyż w wersji angielskiej nie potrafiłem zainstalować internetu (mam LAN). Wreszcie zainstalowałem Aurox 11.1 i nawet by mi odpowiadał to odesłano mnie do 12 i faktycznie wzrokowo przyjemna kompozycja do tego przychodzące aktualizacje i właśnie "smart" zachęcił mnie do pozostania z auroksem 12. Kupiłem kwartalnik Aurox z 3 płytami DVD i teraz próbuję coś poskładać. Nie wiem jeszcze czy przy nim zostanę.
I powiedz skąd mam wiedzieć że dobrze robię. Przy tych instalacjach dałem już komputer do serwisu na przegląd bo myślałem że są problemy z pamięcią, płytą lub z procesorem, teraz kombinuję co z drukarką bo problemy. Ale to już taki urok.