Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Co to są iksy.  (Przeczytany 4658 razy)

Jerzy47

  • Gość
Co to są iksy.
« dnia: 2006-11-04, 16:22:49 »
Jestem początkującym użytkownikiem linuxa, a konkretnie Auroxa.
Na wszystkich forach linuksowych spotykam sie z pojęciem iksów.
Przeglądałem fora by dowiedzięć się co to takiego ale nie bardzo potrafię znaleść odpowiedzi na moje pytanie. Ponieważ nie należę już do młodzierzy proszę o proste wytłumaczenie.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Co to są iksy.
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-11-04, 16:32:46 »
2006-11-04 16:22:49 Jerzy47 napisał:

> Jestem początkującym użytkownikiem linuxa, a konkretnie Auroxa.
 > Na wszystkich forach linuksowych spotykam sie z pojęciem iksów.
 > Przeglądałem fora by dowiedzięć się co to takiego ale nie bardzo potrafię znaleść odpowiedzi na
 > moje pytanie. Ponieważ nie należę już do młodzierzy proszę o proste wytłumaczenie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/X_Window

--
Maciek

Jerzy47

  • Gość
Co to są iksy.
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-11-04, 20:25:09 »
2006-11-04 16:32:46 Maciek_Rutecki napisał:

> 2006-11-04 16:22:49 Jerzy47 napisał:
 >
 > > Jestem początkującym użytkownikiem linuxa, a konkretnie Auroxa.
 >  > Na wszystkich forach linuksowych spotykam sie z pojęciem iksów.
 >  > Przeglądałem fora by dowiedzięć się co to takiego ale nie bardzo potrafię znaleść
 > odpowiedzi na
 >  > moje pytanie. Ponieważ nie należę już do młodzierzy proszę o proste wytłumaczenie.
 >
 > http://pl.wikipedia.org/wiki/X_Window
 >
 > --
 > Maciek

Jerzy47

  • Gość
Co to są iksy.
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-11-04, 20:34:30 »
2006-11-04 16:32:46 Maciek_Rutecki napisał:
 
 > http://pl.wikipedia.org/wiki/X_Window
 >
 > --
 > Maciek
Przejrzałem ten adres jednak z treści niewiele rozumię. To co jest tam napisane to jakby dotyczyło programistów lub osoby o dużej wiedzy z zakresu programowania. Mnie chodzi mi o kilka słów konkretnych, bo nie rozumię dlaczego nawet na forach dla początkujących jest mowa o iksach. Coś w tym musi być.

olka

  • Gość
Co to są iksy.
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-11-04, 21:37:27 »
2006-11-04 20:34:30 Jerzy47 napisał:

> 2006-11-04 16:32:46 Maciek_Rutecki napisał:
 >  
 >  > http://pl.wikipedia.org/wiki/X_Window
 >  >
 >  > --
 >  > Maciek
 > Przejrzałem ten adres jednak z treści niewiele rozumię. To co jest tam napisane to jakby
 > dotyczyło programistów lub osoby o dużej wiedzy z zakresu programowania. Mnie chodzi mi o kilka
 > słów konkretnych, bo nie rozumię dlaczego nawet na forach dla początkujących jest mowa o iksach.
 > Coś w tym musi być.

No jasne, ze musi, bez iksa tak troche niewygodnie :-)
Z tego co zdradza Twoja przegladarka uzywasz Fedory i firefoxa, czyli posiadasz iksy.
Tak łopatalogicznie mówiąc: x-y to to całe ładne, kolorowe i klikane środowisko, w którym działasz. Ma okienka, ikony, programy działające w trybie graficznym.
Linux bez iksów to czarna (w niektorych dystrybucjach niekoniecznie czarna) konsola (wcisnij jednoczesnie control+alt+f1 lub f2 lub inny f i powinienes zobaczyc  linuksa bez iksów)

pozdrawiam
olka

PS Znawcy tematu, proszę nie mordowac za niefachowy opis - z założenia miał być przystępny a nie techniczny :D

zebra

  • Gość
Co to są iksy.
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-11-04, 21:45:55 »
Też juz nie jestem nastolatkiem więc może słówko.
Te isky to po prostu to co widać: ikony, okna, przyciski itd.
System bez "iksów" to to po prostu czarny ekran z napisami i kursorem (myszka jest bezużyteczna). Trzeba znac komendy i wpisać co chcemy, żeby komputer zrobił (żeby zobaczyć swój system bez iksów wystrczy np. dać crtl+alt+F6. Powrót do iksów ctrl+alt+F7)
Dzięki iksom (czyli interfejrensowi graficznemu) nie musimu wpisywać komend a wystarczy kliknąć na odpowiedni przecisk albo ikonke i komputer robi to, co pod tym przyciskiem sie kryje.
Sama nazwa x-y może przypominać układ współrzednych na ekranie komputera. Położenie wskaźnika myszy na ekranie komputer rozpoznaje właśnie jako konkretną współrzędną (x,y).

flak

  • Gość
Co to są iksy.
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-11-05, 13:28:45 »
2006-11-04 21:45:55 zebra napisał:

> Też juz nie jestem nastolatkiem więc może słówko.
 > Te isky to po prostu to co widać: ikony, okna, przyciski itd.
 > System bez "iksów" to to po prostu czarny ekran z napisami i kursorem (myszka jest
 > bezużyteczna). Trzeba znac komendy i wpisać co chcemy, żeby komputer zrobił (żeby zobaczyć swój
 > system bez iksów wystrczy np. dać crtl+alt+F6. Powrót do iksów ctrl+alt+F7)
 > Dzięki iksom (czyli interfejrensowi graficznemu) nie musimu wpisywać komend a wystarczy kliknąć
 > na odpowiedni przecisk albo ikonke i komputer robi to, co pod tym przyciskiem sie kryje.
 > Sama nazwa x-y może przypominać układ współrzednych na ekranie komputera. Położenie wskaźnika
 > myszy na ekranie komputer rozpoznaje właśnie jako konkretną współrzędną (x,y).

No nie zupełnie, to co widać to środowisko graficzne np.KDE,GNOME a one kożystają z servera graficznego (X-a) by to wszystko wyświetlać. X serwer to rdzeń dzięki któremu wszystkie graficzne programy mogą działać. Żeczywiście istnieje narzędzie zwane framebufferem które pozwana "wyświetlać grafikę" w trybie tekstowym bez udziału serwera graficznego, jak kolwiek takich programów jest niewiele i muszą być specjalnie przygotowywane. Sam fremebuffer ma dość wąskie możliwości.


X serwer jest bardzo charakterystyczną cechą UNIXów. Dzięki niemu nie trzeba po raz kolejny wynajdować koła. Stad też tak wiele środowisk graficznych dla Linuxa. X serwer zapewnia warstwę abstrakcji między programem a sprzętem. Dzięki temu twórcy środowisk graficznych mogą się zająć np. tworzeniem animowanych kursorów, bo funkcję samego ruchu kursora zapewnia serwer graficzny poprzez sterownik do np. myszy USB. Nie wspominając o tym że serwer graficzny zapewnia że kursor wogule będzie widoczny - dzięki sterownikowi do karty graficznej aktualnie podłączonej do monitora.

Obecnie większość dystrybucji Linuxa używa serwera graficznego "X.org" który jest zarazem najpopularniejszym serwerem graficznym na świecie (dawniej był nim "XFREE86").

Windows nie posiada wyodrębnioego serwera graficznego.

Jerzy47

  • Gość
Co to są iksy.
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-11-05, 17:18:47 »
2006-11-05 13:28:45 flak napisał:

> 2006-11-04 21:45:55 zebra napisał:
 
I inni napisali:
Dziękuję za wyjaśnienie iksów. Wreszcie rozumię o co chdzi na forach gdy mówi się o iksach. Może długo jeszcze nie będę się samodzielnie zagłębiał w tworzenie, ale już wiem o co chodzi i będę potrafił lepiej zrozumieć podane wypowiedzi, a o to przecież chodzi.
Pozdrawiam
Jurek.