Nowe posty

Autor Wątek: Zawieszanie się instalatora Mandrivy 2006 przy próbie podziału d  (Przeczytany 1160 razy)

q9Nd2oYL5Bw71kAxpi0

  • Gość
Mam sobie dysk 4 GB podpięty do drugiego kanału IDE jako slave. Masterem jest napęd optyczny. Na pierwszym kanale na master mam dysk z Wndzgrozą... Chciałem zainstalować na tym dysku 4GB linuksa, właśnie Mandrive, lecz przy kroku podziału dysku na partycje (a dokładniej przy zapisywaniu tablicy czegośtam na dysk) instalator się chyba zawiesza (chyba, bo kursor goni, dioda aktywności dysku świeci przymrużonym światłem...) Taki stan trwał ponad godzinę, potem zresetowałem kompa, bo wyszedłem z założnia że gdyby instalator partycjonował taki mały dysk to już dawno by to zrobił... Przy kolejnych podejściach dzieje się to samo. Zakładam że dysk jest sprawny bo pod Windą był widziany i używany normalnie. Miał wtedy format plików NTFS.


Nie wiem co się dzieje. Czyżby to była wina tego że próbuję instalować linuksa na dysku w trybie slave czy tego że jest on podpięty do tego kanału co i napęd optyczny i instalator nie może jednocześnie korzystać z obu urządzeń?


Proszę o pomoc. W googlach nic ciekawego nie znalazłem. Jeśli ktoś może mi pomóc, lub wie gdzie w sieci jest opisane rozwiązanie podobnego problemu to proszę o zapodanie lnków.


Z góry dziękuję, Johnson.

de_laurent

  • Gość
Zawieszanie się instalatora Mandrivy 2006 przy próbie podziału d
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-11-04, 15:39:39 »
Sprobuj moze uzyc jakiejs dystrybucji live albo moze da rade zrobic taki trik w Mandrivie? i spartycjonuj ten dysk sam, potem juz w instalatorze podaj mu partycje na ktorych ma instalowac... Do partycjonowania mozesz uzyc programu cfdisk /dev/hdd uruchamianego w konsoli.

q9Nd2oYL5Bw71kAxpi0

  • Gość
Zawieszanie się instalatora Mandrivy 2006 przy próbie podziału d
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-11-05, 00:10:49 »
OK, wypróbuję ten sposób.

Tymczasem dodam, że przed chwilą właśnie próbowałem instalować Ubuntu 5.10 na tym dysku 4 gigabajtowym. Wybrałem opcje Erase disc using LVB czy coś w tym stylu. Oczywiście efekt ten sam - zero reakcji instalatora... Podkreślam dysk jest sprawny. Instalator pokazał go jako dysk SCSI (0,1,0) co mnie dziwi bo jest to zwykły dysk IDE w trybie slave.... Ktoś wie co z tym fantem zrobić?

q9Nd2oYL5Bw71kAxpi0

  • Gość
Zawieszanie się instalatora Mandrivy 2006 przy próbie podziału d
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-11-06, 22:59:41 »
2006-11-04 15:39:39 de_laurent napisał:
>>>>>>>>>>>
Sprobuj moze uzyc jakiejs dystrybucji live albo moze da rade zrobic taki trik w Mandrivie? i spartycjonuj ten dysk sam, potem juz w instalatorze podaj mu partycje na ktorych ma instalowac... Do partycjonowania mozesz uzyc programu cfdisk /dev/hdd uruchamianego w konsoli.
>>>>>>>>>>>


Nic to nie pomogło. Ubuntu 5.10 Live widzi dysk ale nie może go podzielić na partycje. dysk widziany jest jako sdb, a pownien jako hdb. czy to ma znaczenie że jeden z dysków to Serial ATA, a drugi zwykły PATA?

Zrobiłem screeny w Ubuntu, to popatrzcie:

http://i71.photobucket.com/albums/i126/BodzioWaleczny/scr01.gif
http://i71.photobucket.com/albums/i126/BodzioWaleczny/scr02.gif


de_laurent

  • Gość
Zawieszanie się instalatora Mandrivy 2006 przy próbie podziału d
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-11-07, 01:44:01 »
Wiesz co, uruchom moze tego Łubuntu live, otworz konsole i podaj sudo fdisk -l (male L)...