Nowe posty

Autor Wątek: Linuks na flaszce.  (Przeczytany 882 razy)

maxik

  • Gość
Linuks na flaszce.
« dnia: 2006-11-02, 16:35:48 »
Czy można zainstalowac Linuksa (przykładowo Ubuntu, względnie Knoppix lub Mendrake) na pamięci flaszce (gwizdku, PenDrivie, pamięci Flash)? Chodzi tu o coś wrodzaju systemu na dodatkowym dysku, aby odpalał się po włożeniu flaszki do USB i zmianie ustawień w BIOSie.
Jestem zwolennikiem Linuksa jako systemu ratunkowego, i bawie się w naprawianie komputerów znajomym (mam 15 lat), a uważam to za znakomity pomysł, abym miał swoje ustawienia i dostęp do danych windowsowskich z pozycji pingwinka, a jeszcze do tego automatyczne wychwytywanie ustawień. Czy to ma sens i takie przedsięwzięcie da się wykonac? Czy Linuks automatycznie przy starcie z flaszki znalazłby nowe ustawienia sprzętowe za każdym razem, tzn. praktycznie za każdym razem inne. Jaka dystrybucja z tych trzech wymienionych przeze mnie najbardziej się do tego nadaje i która z nich zawiera jak najmniej miejsca na dysku, abym mógł jeszcze ewentualnie kożystac z niej jako flaszka okienkowa, ale to już jest sprawa partycjonowania jej. Proszę o odpowiedź. Flaszka jest w systemie FAT, więc to powinno ułatwic pracę pingwinkowi.

kmp

  • Gość
Linuks na flaszce.
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-11-02, 17:09:55 »
2006-11-02 16:35:48 maxik napisał:

> Czy można zainstalowac Linuksa (przykładowo Ubuntu, względnie Knoppix lub Mendrake) na pamięci
 > flaszce (gwizdku, PenDrivie, pamięci Flash)? Chodzi tu o coś wrodzaju systemu na dodatkowym
 > dysku, aby odpalał się po włożeniu flaszki do USB i zmianie ustawień w BIOSie.
 > Jestem zwolennikiem Linuksa jako systemu ratunkowego, i bawie się w naprawianie komputerów
 > znajomym (mam 15 lat), a uważam to za znakomity pomysł, abym miał swoje ustawienia i dostęp do
 > danych windowsowskich z pozycji pingwinka, a jeszcze do tego automatyczne wychwytywanie
 > ustawień. Czy to ma sens i takie przedsięwzięcie da się wykonac? Czy Linuks automatycznie przy
 > starcie z flaszki znalazłby nowe ustawienia sprzętowe za każdym razem, tzn. praktycznie za
 > każdym razem inne. Jaka dystrybucja z tych trzech wymienionych przeze mnie najbardziej się do
 > tego nadaje i która z nich zawiera jak najmniej miejsca na dysku, abym mógł jeszcze ewentualnie
 > kożystac z niej jako flaszka okienkowa, ale to już jest sprawa partycjonowania jej. Proszę o
 > odpowiedź. Flaszka jest w systemie FAT, więc to powinno ułatwic pracę pingwinkowi.


Na ten temat jest co czytać....
http://www.google.com/linux?sourceid=mozclient&restrict=linux&ie=utf-8&oe=utf-8&q=linux+for+pendrive



maxik

  • Gość
Linuks na flaszce.
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-11-02, 18:52:07 »
> Na ten temat jest co czytać....
 > http://www.google.com/linux?sourceid=mozclient&restrict=linux&ie=utf-8&oe=utf-8&q=linux+for+pendrive

Bardzo dzięki za pomoc. W wolnej chwili sobie poczytam.