Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU  (Przeczytany 24043 razy)

munio51

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« dnia: 2006-10-27, 15:19:42 »
witam,

kupilem wlasnie nowa plyte Asus-a P5B Deluxe. Chce sobie zainstalowac linuxa (probowalem juz fedore i ubuntu) i na poczatku instalacji instalator wypisuje blad ze nie jest w stanie zlokalizowac mojego cdrom-u.

Jak sie dowiedzialem w najnowszych plytach glownych montuje sie teraz (a przynajmniej montuje sie je w asus-ach) nowy sterownik ktory obsluguje tylko cd-rom - nazywa sie JMicron JMB 363 PATA controler (Nie ma teraz jednego IDE ktory zarzadza dyskami i cdromem - zostalo to rozdzielone) .Problem moj jest taki ze o ile winXP sobie z tym radzi to niestety linux nie.

Linux jest mi niezbedny wiec zwyczajnie musze znalesc jakis sposob zeby go zainstalowac. Prosze o odpowiedz jezeli ktos sie z podobnym problemem spotkal i (moze) go rozwiazal.

z gory dzieki

pablo_best

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-11-01, 18:52:26 »
2006-10-27 15:19:42 munio51 napisał:

> witam,
 >
 > kupilem wlasnie nowa plyte Asus-a P5B Deluxe. Chce sobie zainstalowac linuxa (probowalem juz
 > fedore i ubuntu) i na poczatku instalacji instalator wypisuje blad ze nie jest w stanie
 > zlokalizowac mojego cdrom-u.
 >
 > Jak sie dowiedzialem w najnowszych plytach glownych montuje sie teraz (a przynajmniej montuje
 > sie je w asus-ach) nowy sterownik ktory obsluguje tylko cd-rom - nazywa sie JMicron JMB 363
 > PATA controler (Nie ma teraz jednego IDE ktory zarzadza dyskami i cdromem - zostalo to
 > rozdzielone) .Problem moj jest taki ze o ile winXP sobie z tym radzi to niestety linux nie.
 >
 > Linux jest mi niezbedny wiec zwyczajnie musze znalesc jakis sposob zeby go zainstalowac. Prosze
 > o odpowiedz jezeli ktos sie z podobnym problemem spotkal i (moze) go rozwiazal.
 >
 > z gory dzieki  

Mam tę samą płytę i ten sam problem :/. Z tego co się zorientowałem potrzebny jest dość nowy kernel (od 2.6.17 bodajże). W związku z tym mam pytanie: czy dałoby się uruchomić instalator Debiana (3.1 Sarge na 2 DVD) z innym kernelem?
Jeśli [nie/jest to skomplikowane] to jakie distro moglibyście polecić żeby miało już ten kernel? Które są najczęściej aktualizowane, mają najnowsze kernele. Przydałby się też jakiś LiveCD.

Doradźcie coś, bo już nie wiem co robić...

Kaka

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-11-01, 18:59:57 »
> Mam tę samą płytę i ten sam problem :/. Z tego co się zorientowałem potrzebny jest dość nowy
 > kernel (od 2.6.17 bodajże). W związku z tym mam pytanie: czy dałoby się uruchomić instalator
 > Debiana (3.1 Sarge na 2 DVD) z innym kernelem?
 > Jeśli [nie/jest to skomplikowane] to jakie distro moglibyście polecić żeby miało już ten
 > kernel? Które są najczęściej aktualizowane, mają najnowsze kernele. Przydałby się też jakiś
 > LiveCD.
 >
 > Doradźcie coś, bo już nie wiem co robić...

Można uruchomić instalator Debiana żeby zainstalował kernel z seri 2.6.xxxx trzeba wpisać przed naciśnięciem enter "linux26" (nie testowałem tego lecz dowiedziałem się od znajomego - nie gwarantuję, że zadziała).


Pozdrawiam!

pablo_best

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-11-01, 19:05:42 »
2006-11-01 18:59:57 Kaka napisał:

>  > Mam tę samą płytę i ten sam problem :/. Z tego co się zorientowałem potrzebny jest dość
 > nowy
 >  > kernel (od 2.6.17 bodajże). W związku z tym mam pytanie: czy dałoby się uruchomić
 > instalator
 >  > Debiana (3.1 Sarge na 2 DVD) z innym kernelem?
 >  > Jeśli [nie/jest to skomplikowane] to jakie distro moglibyście polecić żeby miało już ten
 >  > kernel? Które są najczęściej aktualizowane, mają najnowsze kernele. Przydałby się też
 > jakiś
 >  > LiveCD.
 >  >
 >  > Doradźcie coś, bo już nie wiem co robić...
 >
 > Można uruchomić instalator Debiana żeby zainstalował kernel z seri 2.6.xxxx trzeba wpisać przed
 > naciśnięciem enter "linux26" (nie testowałem tego lecz dowiedziałem się od znajomego -
 > nie gwarantuję, że zadziała).
 >
 >
 > Pozdrawiam!
 >

próbowałem tego tylko że on uruchamia instalator z jądrem 2.6.8 chyba a potrzebne jest sporo nowsze :/. Czy jest taka opcja żeby mając kernel na dysku lub dyskietce użyć go przy instalacji?

kmp

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-11-01, 19:28:04 »
2006-10-27 15:19:42 munio51 napisał:

> witam,
 >
 > kupilem wlasnie nowa plyte Asus-a P5B Deluxe. ......
 > Linux jest mi niezbedny wiec zwyczajnie musze znalesc jakis sposob zeby go zainstalowac. Prosze
 > o odpowiedz jezeli ktos sie z podobnym problemem spotkal i (moze) go rozwiazal.
 >
 > z gory dzieki  


Jesli masz sensowne lacze internetowe (NIE neo...) to polecam instalacje z sieci:
http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/etch_d-i/20061031/i386/iso-cd/debian-testing-i386-netinst.iso
jesli nie, to mozesz zassac cos tutaj:
http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/i386/iso-cd/
Oba zrodla sa juz z kernelem 2.6.17...

--
kmp



Kaka

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-11-01, 19:40:21 »
> Jesli masz sensowne lacze internetowe (NIE neo...) to polecam instalacje z sieci:
 > http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/etch_d-i/20061031/i386/iso-cd/debian-testing-i386-netinst.iso
 > jesli nie, to mozesz zassac cos tutaj:
 > http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/i386/iso-cd/
 > Oba zrodla sa juz z kernelem 2.6.17...

Odrazu mówię, że jeżeli nie czujesz się pewnie w instalacji Debiana to nawet nie ściągaj netinstall bo po prostu sobie nie poradzisz, wiele osób ma z tym problemy. Jak dostaniesz "czystą konsolę" to co dalej? Dalej to problemy... Mówię to tak na zaś żeby później nie było "ale".

Pozdrawiam!

kmp

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-11-01, 20:33:26 »
2006-11-01 19:40:21 Kaka napisał:

 > Odrazu mówię, że jeżeli nie czujesz się pewnie w instalacji Debiana to nawet nie ściągaj
 > netinstall bo po prostu sobie nie poradzisz, wiele osób ma z tym problemy.



Pewnie to się można poczuć po kilku/kilkunastu inatalacjach.....a kiedyś musi być ten pierwszy raz... Ważne tylko, aby mieć sensowne łącze...


 > Jak dostaniesz
 > "czystą konsolę" to co dalej? Dalej to problemy... /..../

Wtedy zrobi:
apt-get install xorg
i bedzie mial x-y..., a jak dołoży jeszcze:
apt-get install kdebase kdm alsa kmix synaptic
to już będzie miał solidne podstawy do dalszego "grzebania"...... :)


Kaka

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-11-01, 20:41:26 »
> Pewnie to się można poczuć po kilku/kilkunastu inatalacjach.....a kiedyś musi być ten pierwszy
 > raz... Ważne tylko, aby mieć sensowne łącze...
 >
 >
  > Wtedy zrobi:
 > apt-get install xorg
 > i bedzie mial x-y..., a jak dołoży jeszcze:
 > apt-get install kdebase kdm alsa kmix synaptic
 > to już będzie miał solidne podstawy do dalszego "grzebania"...... :)
 >


No widzisz, Ty masz o tym pojęcie, a ja już się spotkałem z takimi sytuacjami, że ktoś ściąga netinstall, dostaje konsolę i nie wie co dalej zrobić. Jak się wie co trzeba zrobić to luz, jak nie to problem. :)


Pozdrawiam!

Lorenzo

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-11-01, 20:43:41 »
Możesz jeszcze spróbowac z elive'em - jest zgodny z debilianem testowym, lecz kernela ma świeżego. Wersja developerska ma 2.6.18 (stabilna to nie pamietam ;-) )

Stabilna:
http://ftp.nluug.nl/ftp/pub/os/Linux/distr/elive/isos/.votFeegmar5/Elive_Revolution.iso

Rozwojowa (ale działa ładnie):
http://www.elivedev.org/elive/isos/development/elive_unstable_20061012.iso

pablo_best

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-11-01, 21:52:55 »
Już właściwie zdecydowałem się (ściągam) na Kubuntu 6.10 i powinno być ok. Kolega mi polecił. Ma kernel 2.6.17 więc nie przewiduje większych komplikacji (do tej pory używałem Aurox'a)...

de_laurent

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-11-01, 23:14:05 »
Albo zainstaluj sobie najnowsze Kubuntu.

macx2k

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-11-07, 12:29:10 »
Hej

Wczoraj walczylem z tym samym problemem, ale udalo mi sie znalezc rozwiazanie. Moja plyta to ASUS P5B (nie DELUXE), ale nie powinno byc wielkiej roznicy. Mam jeden dysk SATA + DVD burner podpiety do tego jedynego IDE na plycie.

Instalowany system to Mandriva 2007 (kernel 2.6.17 bodajze). Instalka z DVD.

W biosie zmieniamy dwie opcje:

Main > IDE Configuration > Configure SATA as *AHCI*
Advanced > Onboard Devices Configuration > JMicron SATA Controler Mode *AHCI*

(innymi slowy obie opcje zmieniamy z IDE na AHCI).

i powinno dzialac. Nie znam efektow ubocznych tego rozwiazania, bo Linux to jedyny system, jaki zainstalowalem na tym komputerze.


pozdrawiam
Maciek

konmen

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-12-12, 21:53:25 »
Właśnie piszę ten post z komputera z płytą ASUS P5B z systemu Ubuntu 6.10. Instalacja i działanie bezproblemowe. Niestety jeszcze wydawane są nowe wersje dystrybucji nie uwzględniające tej zmiany architektury.

s1w

  • Gość
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-04-17, 00:58:57 »
drodzy panstwo

zadne jadra, zadne netinstale

podlaczamy dvd poprzez np zewnetrzna kieszen na dyski, do gniazda usb i sru. wspomniana plyta obsluguje bootowanie usb, bo przed chwila sprawdzilem na fedorce 6. instalacja bezproblemowa

s1w_

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Płyta ASUS P5B. Linux nie wykrywa CDROMU
« Odpowiedź #14 dnia: 2008-03-29, 19:34:53 »
Pewnie juz troche za pozno, ale jest pare sposobow na obejscie tego problemu:

1. Przestawianie w biosie ustawienia kontrolera Jmicron JMB36x z RAID na IDE lub na AHCI jak w ktoryms poscie wyzej (pomaga dla wiekszosci dystrybucji, niestety ustawienie na AHCI uniemozliwi start windows)
2. Uzycie Napędu SATA (niewiele ich jest na rynku, ale sa)
3. Od pazdziernika 2007 przetestowalem mase dystrybucji, jednak tylko debian, ubuntu, gentoo i Fedora Core uruchomily sie z CD/DVD. Z tych 4 dystrybucji tylko gentoo zainstalowalo (skompilowalo) sie bezproblemowo i umozliwilo na normalne skonfigurowanie bootloadera. (aktualnie z grubem jeszcze mam problemy, ale lilo wysmienicie dziala). pozostale albo ladowaly jeden system, albo wcale (mam tez windowsa na pokladzie)

Mandrivy niestety nie probowalem, jakos do mnie nie przemawia.