Nowe posty

Autor Wątek: partycjonowanie 60gb dysku  (Przeczytany 1225 razy)

menteith

  • Gość
partycjonowanie 60gb dysku
« dnia: 2006-10-17, 20:07:04 »
Witam!
Jak najlepiej podzielic 60GB dysk na partycje? Mam laptopa HP nx7400 ey505es z 512 ramu. Bede uzywal takze windows xp a dystrybucja linuxa to debian 3.1. Nie planuje przechowywac duzych plikow ale wolalbym miec jakas wieksza partycje na dane. Czytalem, ze najlepiej miec oddzielna partycje /home i przychylam sie do tej opini Wink .
ps. Moj obecny uklad partycji: dwie kazda po 10gb partycje na windowsa (druga to backup)-backup nadal chcialbym miec a reszta to jedna duza partycja na dane, Wszystkie sa podstawowe. Prosze o dosc dokladny opis z wielkosciami partycji ich typami (podstawowa czy rozszerzona, jesli ta druga to jakie inne partycje sie w niej znajduja) oraz ich ukladem i polecanymi systemami plikow.
pozdrawiam
ps. Wiem, ze temat byl poruszany ale nigdzie nie znalazlem satysfakcjonujacej odpowiedzi. Nie znam sie zbyt dobrze na linuxie; a w netcie znalazlem tylko ogolne porady,ze / powinna byc pierwsza i miec ok 5-6gb, /home na osobnej partycji etc.

de_laurent

  • Gość
partycjonowanie 60gb dysku
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-10-18, 12:26:23 »
Czesc!
Wiec, na poczatek tylko krotko, tak, temat byl poruszany, tysiace razy, rowniez i na tym forum, itd...
Zaczne od tego, ze Patrycje podstawowe moga byc 4. Ty masz zdaje sie juz 3, ktore chcesz zachowac. Do szczescia potrzebne ci beda jeszcze ze 3 partycje: / (glowna - caly system), /home (pliki uzytkownikow) i swap (partycja wymiany). Jak wiec widzisz nie obejdzie sie bez Patrycji rozszerzonej, no chyba ze zrezygnujesz ze swapu. Przy 512 Mb _raczej_ nie potrzebujesz swapu, ale... Jezeli bedziesz gral, uruchamial duzo programow naraz, obrabial duze dokumenty, itd, to polecalbym ci utworzenie swapu. Mozesz stworzyc swap jako plik (a nie osobna partycje) na istniejacej juz partycji, ale ja nigdy tego nie robilem :) Tak wiec, wedlug mnie mozesz rozwazyc nastepujace uklady:

1. pod: 10GB win
2. pod: / 6-10GB lin
3. pod: /home reszta
4. roz:
    1. log: swp 0,5 GB swap
    2. log: 10GB back

lub bez swap
1. pod: 10 GB win
2. pod: / 6-10GB lin
3. pod: /home reszta miejsca
4. pod: back 10GB win

lub bez back
1. pod: 10 Gb win
2. pod: / 6-10GB lin
3. pod swap 0,5 GB swap
4. pod: /home reszta

PATRYCJA Z BACKUPem - nie wiem co chcesz tutaj backupowac, bo jak ci padnie dysk, to ci wszystko padnie, chyba, ze liczysz na to, ze padnie ci jedna partycja, ale ze tylko windows zdechnie???. Lepiej juz chyba trzymac backup na DVD lub CD?

Wszystkie systemy plikow (oprocz swap :P ), to oczywiscie ext3. Na reiserfs sie kiedys strasznie zawiodlem i pomimo to, ze jest przy wielu malych plikach naprawde szybki, to i tak wole ext3. Od innych osob uslyszysz, ze reiserfs jest cacy od jeszcze innych (w tym i mnie), ze to ext3 jest gucio :) Sa jeszcze inne systemy, jak np. jfs czy xfs, ale ja nigdy ich nie uzywalem pod Linuksem. W sieci jest mnostwo porownan, wiec poczytaj sobie i sam wybierz. Ja polecam ext3.

Droga wyjasnienia dlaczego preferuje partycje podstawowe, chcialbym powiewiedziec, ze mialem kiedys (rownie niemily jak ten z reiserfs) przypadek, kiedy to poleciala mi cala tablica partycji i okazalo sie, ze o niebo latwiej bylo znalesc partycje podstawowe niz rozszerzone... To bylo kiedys, ale... Wez rowniez pod uwage, to, ze inne osoby moga miec inne zdanie na ten temat, wiec poczekaj na kilka odpowiedzi i wtedy wyrob sobie zdanie, co bedzie dla ciebie najlepsze.
Pozdrawiam

menteith

  • Gość
partycjonowanie 60gb dysku
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-10-18, 18:49:47 »
2006-10-18 12:26:23 de_laurent napisał:

> Czesc!
 > Wiec, na poczatek tylko krotko, tak, temat byl poruszany, tysiace razy, rowniez i na tym forum,
 > itd...
 > Zaczne od tego, ze Patrycje podstawowe moga byc 4. Ty masz zdaje sie juz 3, ktore chcesz
 > zachowac. Do szczescia potrzebne ci beda jeszcze ze 3 partycje: / (glowna - caly system), /home
 > (pliki uzytkownikow) i swap (partycja wymiany). Jak wiec widzisz nie obejdzie sie bez Patrycji
 > rozszerzonej, no chyba ze zrezygnujesz ze swapu. Przy 512 Mb _raczej_ nie potrzebujesz swapu,
 > ale... Jezeli bedziesz gral, uruchamial duzo programow naraz, obrabial duze dokumenty, itd, to
 > polecalbym ci utworzenie swapu. Mozesz stworzyc swap jako plik (a nie osobna partycje) na
 > istniejacej juz partycji, ale ja nigdy tego nie robilem :) Tak wiec, wedlug mnie mozesz
 > rozwazyc nastepujace uklady:
 >
 > 1. pod: 10GB win
 > 2. pod: / 6-10GB lin
 > 3. pod: /home reszta
 > 4. roz:
 >     1. log: swp 0,5 GB swap
 >     2. log: 10GB back
 >
 > lub bez swap
 > 1. pod: 10 GB win
 > 2. pod: / 6-10GB lin
 > 3. pod: /home reszta miejsca
 > 4. pod: back 10GB win
 >
 > lub bez back
 > 1. pod: 10 Gb win
 > 2. pod: / 6-10GB lin
 > 3. pod swap 0,5 GB swap
 > 4. pod: /home reszta
 >
 > PATRYCJA Z BACKUPem - nie wiem co chcesz tutaj backupowac, bo jak ci padnie dysk, to ci
 > wszystko padnie, chyba, ze liczysz na to, ze padnie ci jedna partycja, ale ze tylko windows
 > zdechnie???. Lepiej juz chyba trzymac backup na DVD lub CD?
 >
 > Wszystkie systemy plikow (oprocz swap :P ), to oczywiscie ext3. Na reiserfs sie kiedys
 > strasznie zawiodlem i pomimo to, ze jest przy wielu malych plikach naprawde szybki, to i tak
 > wole ext3. Od innych osob uslyszysz, ze reiserfs jest cacy od jeszcze innych (w tym i mnie), ze
 > to ext3 jest gucio :) Sa jeszcze inne systemy, jak np. jfs czy xfs, ale ja nigdy ich nie
 > uzywalem pod Linuksem. W sieci jest mnostwo porownan, wiec poczytaj sobie i sam wybierz. Ja
 > polecam ext3.
 >
 > Droga wyjasnienia dlaczego preferuje partycje podstawowe, chcialbym powiewiedziec, ze mialem
 > kiedys (rownie niemily jak ten z reiserfs) przypadek, kiedy to poleciala mi cala tablica
 > partycji i okazalo sie, ze o niebo latwiej bylo znalesc partycje podstawowe niz rozszerzone...
 > To bylo kiedys, ale... Wez rowniez pod uwage, to, ze inne osoby moga miec inne zdanie na ten
 > temat, wiec poczekaj na kilka odpowiedzi i wtedy wyrob sobie zdanie, co bedzie dla ciebie
 > najlepsze.
 > Pozdrawiam

Wielkie dzieki!
1. pod: 10GB win
2. pod: / 6-10GB lin
3. pod: /home reszta
4. roz:
1. log: swp 0,5 GB swap
2. log: 10GB back

A czy linux nie bedzie dzialal wydajniej gdy bedzie na pierwszej partycji?
Spotkalem sie na jakims forum z taka opinia. A partycja backup bedzie na kopie windowsa. Niestety w swym opisie nie uwzgledniles jednej wiekszej partycji na dane, ktora bedzie mogl zapisywac i linux, i windows (wiec system plikow to fat32, bo nie chce zadnych driwerow do windowsa).

A czy taki uklad bylby dobry:
1.rozsz a w niej 5gb linux / (ext3)+ /home(ext3) -ale jaka ilosc - + 512 swap
2. podst windows ntfs 10Gb
3.podst windows ntfs backup 10gb
4.rozsz(fat32 reszta)
 Jesli tak to ile przeznaczyc na home?

Moze jeszcze ktos sie wypowie?
z gory dzieki!


flak

  • Gość
partycjonowanie 60gb dysku
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-10-18, 22:30:56 »
2006-10-18 18:49:47 menteith napisał:

> 2006-10-18 12:26:23 de_laurent napisał:
 >
 > > Czesc!
 >  > Wiec, na poczatek tylko krotko, tak, temat byl poruszany, tysiace razy, rowniez i na tym
 > forum,
 >  > itd...
 >  > Zaczne od tego, ze Patrycje podstawowe moga byc 4. Ty masz zdaje sie juz 3, ktore chcesz
 >  > zachowac. Do szczescia potrzebne ci beda jeszcze ze 3 partycje: / (glowna - caly system),
 > /home
 >  > (pliki uzytkownikow) i swap (partycja wymiany). Jak wiec widzisz nie obejdzie sie bez
 > Patrycji
 >  > rozszerzonej, no chyba ze zrezygnujesz ze swapu. Przy 512 Mb _raczej_ nie potrzebujesz
 > swapu,
 >  > ale... Jezeli bedziesz gral, uruchamial duzo programow naraz, obrabial duze dokumenty,
 > itd, to
 >  > polecalbym ci utworzenie swapu. Mozesz stworzyc swap jako plik (a nie osobna partycje)
 > na
 >  > istniejacej juz partycji, ale ja nigdy tego nie robilem :) Tak wiec, wedlug mnie mozesz
 >  > rozwazyc nastepujace uklady:
 >  >
 >  > 1. pod: 10GB win
 >  > 2. pod: / 6-10GB lin
 >  > 3. pod: /home reszta
 >  > 4. roz:
 >  >     1. log: swp 0,5 GB swap
 >  >     2. log: 10GB back
 >  >
 >  > lub bez swap
 >  > 1. pod: 10 GB win
 >  > 2. pod: / 6-10GB lin
 >  > 3. pod: /home reszta miejsca
 >  > 4. pod: back 10GB win
 >  >
 >  > lub bez back
 >  > 1. pod: 10 Gb win
 >  > 2. pod: / 6-10GB lin
 >  > 3. pod swap 0,5 GB swap
 >  > 4. pod: /home reszta
 >  >
 >  > PATRYCJA Z BACKUPem - nie wiem co chcesz tutaj backupowac, bo jak ci padnie dysk, to ci
 >  > wszystko padnie, chyba, ze liczysz na to, ze padnie ci jedna partycja, ale ze tylko
 > windows
 >  > zdechnie???. Lepiej juz chyba trzymac backup na DVD lub CD?
 >  >
 >  > Wszystkie systemy plikow (oprocz swap :P ), to oczywiscie ext3. Na reiserfs sie kiedys
 >  > strasznie zawiodlem i pomimo to, ze jest przy wielu malych plikach naprawde szybki, to i
 > tak
 >  > wole ext3. Od innych osob uslyszysz, ze reiserfs jest cacy od jeszcze innych (w tym i
 > mnie), ze
 >  > to ext3 jest gucio :) Sa jeszcze inne systemy, jak np. jfs czy xfs, ale ja nigdy ich nie
 >  > uzywalem pod Linuksem. W sieci jest mnostwo porownan, wiec poczytaj sobie i sam wybierz.
 > Ja
 >  > polecam ext3.
 >  >
 >  > Droga wyjasnienia dlaczego preferuje partycje podstawowe, chcialbym powiewiedziec, ze
 > mialem
 >  > kiedys (rownie niemily jak ten z reiserfs) przypadek, kiedy to poleciala mi cala tablica
 >  > partycji i okazalo sie, ze o niebo latwiej bylo znalesc partycje podstawowe niz
 > rozszerzone...
 >  > To bylo kiedys, ale... Wez rowniez pod uwage, to, ze inne osoby moga miec inne zdanie na
 > ten
 >  > temat, wiec poczekaj na kilka odpowiedzi i wtedy wyrob sobie zdanie, co bedzie dla
 > ciebie
 >  > najlepsze.
 >  > Pozdrawiam
 >
 > Wielkie dzieki!
 > 1. pod: 10GB win
 > 2. pod: / 6-10GB lin
 > 3. pod: /home reszta
 > 4. roz:
 > 1. log: swp 0,5 GB swap
 > 2. log: 10GB back
 >
 > A czy linux nie bedzie dzialal wydajniej gdy bedzie na pierwszej partycji?
 > Spotkalem sie na jakims forum z taka opinia. A partycja backup bedzie na kopie windowsa.
 > Niestety w swym opisie nie uwzgledniles jednej wiekszej partycji na dane, ktora bedzie mogl
 > zapisywac i linux, i windows (wiec system plikow to fat32, bo nie chce zadnych driwerow do
 > windowsa).
 >
 > A czy taki uklad bylby dobry:
 > 1.rozsz a w niej 5gb linux / (ext3)+ /home(ext3) -ale jaka ilosc - + 512 swap
 > 2. podst windows ntfs 10Gb
 > 3.podst windows ntfs backup 10gb
 > 4.rozsz(fat32 reszta)
 >  Jesli tak to ile przeznaczyc na home?
 >
 > Moze jeszcze ktos sie wypowie?
 > z gory dzieki!
 >
 
Jeśli wsadzisz Linuxa na pierwszą partycję dyskową to Windows nie będzie chciał działać. Według MS, Windows jest w centrum wszechświata, a jak ktoś chce go umieścić gdzie indziej to Windows przestaje działać. Na szybkość systemu wpłynie raczej nie gdzie go chcesz postawić tylko na jakim systemie plików chcesz go postawić: ext3,reiserfs,jfs,xfs czy reiser4.


ext3 - ext2 wzbogacony o techniki księgowania, jest w stanie pracować w trybie data journal        
(to czego nie ma ntfs) dobry sprawdzony dość szybki ale bez "spektakularnych cech".    
Bogata ilość nieoficjalnych narzędzi, uznany powszechnie za gotowy do zastosowań krytycznych

reiserfs  - pierwszy system z księgowaniem dla Linuxa, najszybszy w obsłudze małych plików  
a zarazem potrafiący je gęsto upakować. Na małych partycjach sama stuktóra reiserfs jest bardziej oszczędna niż ext3. Tak jak ext3 moze pracować w trybie księgowania pełnego (data journal). Niestety generuje duże obciążenie procesora- na stacji roboczej nie ma to znaczenia ale jest poważną wadą dla serwera. Również na  partycjach liczonych w setkach gigabaitów sama struktóra partycji się rozrasta a czas montowania takiej partycji staje się uciążliwy. Tak jak ext3 reiserfs jest powszechnie uważany za gotowy do zadań krytycznych.

jfs - system plików z księgowaniem wykożystywany najpierw w końcowych wersjach IBM OS/2, potem jako system plików IBM AIX (wykożystywany na ciężkich superkomputerach). W końcu trafił do Linuxa. O jfs niewiele wiadomo poza spektakularnie niskim obciążeniu procesora. Jest to przydatne na serwerach lub... laptopach których właściciele cenią długość pracy na baterii ponad wszystko. JFS nie ma data jornal.

xfs - system plików z księgowaniem drugiej generacji o dużej funkcjonalności, szczególnie skuteczny w obsłudze dużych plików. Całkowicie eliminuje fragmentację ("delayed allocation"), posiada bardzo zaawansowane algorytmy standardowego meta-journal. Niestety ze względu na skomplikowaną struktórę, w razie awarii partycji jej zawartość jest nie do uratowania. Brak możliwości pracy w trybie data journal. Linuxowy xfs został przeportowany z IRIXa - wykożystywany do tworzenia megahitowych animacji kinowych... puki go nie wygryzł Linux.

reiser4 - nie ma go jeszcze oficjalnie w kernelu ale zyskał już wielu zwolenników. To system plików trzeciej generacji - pierwsza na świecie implementacja szybkiego księgowania danych (fast data journal z tego względu nie ma wcale meta journal). Duże możliwości rozbudowy. Data plug (zmienia sposób zapisu danych na dysku dając wielkie oszczędności) jest w przygotowaniu. Eliminacja fragmentacji (jak xfs). Niestety jak nowa cecha jest dodawana obciążenie procesora wzrasta, potem jest zbijana w dół do momentu wprowadzania nowej cechy. Znając historię xfs, reiser4 czeka bardzo dłuuuuga droga zanim zarówno realnie jak i "mentalnie" będzie gotów do zadań krytycznych.


P.S. Nawet na stronie Namesys pisze wyraźnie, że reiserfs w kernelach przed 2.4.17 mał bardzo poważne błędy, w niektórych wersjach wręcz krytyczne. Teraz mamy 2.6.18.x, a dystrybucję lecącą na 2.4.x poza Slackware (2.4.33) ze świecą szukać. Więc nie ma co straszyć niestabilnością reiserfs. Zwłaszcza, że w tym samym czasie ext3 zachowywało się podobnie.

de_laurent

  • Gość
partycjonowanie 60gb dysku
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-10-19, 21:37:58 »
Z tego co pisze, Linux ma ci sluzyc jedynie do zabawy, a glownie chcesz uzywac Windowsa. Nie ma wiec wiekszego znaczenia ile miejsca poswiecisz na /home. Moze to byc 1GB moze byc i 20GB. Zastanow sie co chcesz tam przechowywac skoro wszystko chcesz miec i tak na tej duzej partycji z tlusciochem (FAT) (bedzie to o wiele mniej wydajne i bezpieczne rozwiazanie...). Do tego nie potrzebujesz mojej rady.

To co ja moge ci doradzic, to uczynienie Linuksa swoim podstawowym systemem i zostawienie Windowsa w razie "gdyby"...

Dlatego moim zdaniem najlepszy uklad bylby taki:
1. 10GB win
2. 8GB / lin
3. 0,5GB swap
4. reszta /home

Zeby moc czytac z partycji ext3 pod Windowsem nie potrzebujesz zadnych sterownikow, mozesz sobie zainstalowac plugin do total commandera, jezeli uzywasz, albo dedykowany program do tego...
Jezeli jednak chcesz miec tak jak to podales wyzej, to taki uklad bedzie ok:

 > A czy taki uklad bylby dobry:
 > 1.rozsz a w niej 5gb linux / (ext3)+ /home(ext3) np. 1GB - + 512 swap
 > 2. podst windows ntfs 10Gb
 > 3.podst windows ntfs backup 10gb
 > 4.rozsz(fat32 reszta)

Co zas sie tyczy Linuksa na 1. partycji i wydajnosci, to moge powiedziec tak:
jezeli ta partycja bedzie na zewnetrzej czesci dysku, to bedziesz mial wieksza wydajnosc niz gdyby ta partycja fizycznie lezala blizej srodka... :) Ale jak ktos juz tutaj wspomnial mozesz miec klopoty z Windowsem (chociaz XP radzi juz sobie chyba z instalacja na innych partycjach niz 1.)...

Pozdro