Nowe posty

Autor Wątek: Dwie dystrybucje na dysku  (Przeczytany 2110 razy)

  • Gość
Dwie dystrybucje na dysku
« dnia: 2006-10-05, 17:26:15 »
Witam ma takie pytanie:
czy mogę zainstalować dwie dystrybucje linuksa na jednym dysku (oddzielne partycje), mój dysk to 30 gb i prosze o pomoc w zagospodarowaniu tej przestrzeni chce zainstalować Ubunu i KateOS, jak podzielic na partycje i ile miejsca na co przeznaczyć (System, Swap, Home) . pozdro

  • Gość
Dwie dystrybucje na dysku
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-10-05, 20:14:08 »
2006-10-05 17:26:15 rad_kk napisał:

> Witam ma takie pytanie:
 > czy mogę zainstalować dwie dystrybucje linuksa na jednym dysku (oddzielne partycje), mój dysk
 > to 30 gb i prosze o pomoc w zagospodarowaniu tej przestrzeni chce zainstalować Ubunu i KateOS,
 > jak podzielic na partycje i ile miejsca na co przeznaczyć (System, Swap, Home) . pozdro
 >
 > Możesz mieć i dziesięć dystrybucji jeśli masz dysk gumowy :)
 > Swapa możesz mieć wspólnego, tak samo /home. Co do wielkości partycji na
    /system to poszukaj w dokumentacji, ja nie uzywam ani Ubuntu ani KateOS więc
    nie wiem.
 > Na swapa mądrzy ludzie zalecają dać 2 razy wielkość ramu. Z moich
    doświadczeń wynika że jak masz 512 MB Ram-u albo więcej to wystarczy swap
    też 512 MB.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Dwie dystrybucje na dysku
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-10-05, 20:30:26 »
2006-10-05 20:14:08 le_mon napisał:

> Swapa możesz mieć wspólnego, tak samo /home.

Tu jednak ze swojego doswiadczenia (SuSE 10.1 + Slack 10.2 + jescze nie wiem co, ale na pewno będzie) Zrób sobie innego użytkownika do każdego systemu. Inaczej pewnego dnia nie poznasz swojego pulpitu :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
Dwie dystrybucje na dysku
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-10-06, 07:07:15 »
2006-10-05 20:30:26 roca napisał:

 >
 > Tu jednak ze swojego doswiadczenia (SuSE 10.1 + Slack 10.2 + jescze nie wiem co, ale na pewno
 > będzie) Zrób sobie innego użytkownika do każdego systemu. Inaczej pewnego dnia nie poznasz
 > swojego pulpitu :-)
 >
 > Racja.

  • Gość
Dwie dystrybucje na dysku
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-10-06, 07:18:56 »
2006-10-06 07:07:15 le_mon napisał:

> 2006-10-05 20:30:26 roca napisał:
 >
 >  >
 >  > Tu jednak ze swojego doswiadczenia (SuSE 10.1 + Slack 10.2 + jescze nie wiem co, ale na
 > pewno
 >  > będzie) Zrób sobie innego użytkownika do każdego systemu. Inaczej pewnego dnia nie
 > poznasz
 >  > swojego pulpitu :-)
 >  >
 >  > Racja.
 >
 > Racja, ale tylko jeżeli na obu systemach używasz tego samego środowiska graficznego np KDE. Bo wtedy cały czas aktualnie uzywana dystrybucja będzie nadpisywać pliki konfiguracyjne desktopu swoimi ustawieniami.
Natomiast jeżeli na jednej dystrybucji masz np Gnoma a na drugiej co innego to niczym to nie grozi.

marchewk

  • Gość
Dwie dystrybucje na dysku
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-10-06, 08:22:26 »
Pozna pulpit zawsze, jesli kazde distro bedzie mialo swoja partycje dla  home.

Ja bym proponowal dla kazdej dystrybucji zrobic oddzielna partycje home, a oprocz nich jedna partycje wspolno montowana np pod /home/USERNAME/PLIKI, wtedy systemy nie beda sie gryzly o pliki, a do dokumentow w PLIKI bedzie mozna miec dostep z obu systemow.

Gedi

  • Gość
Dwie dystrybucje na dysku
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-10-06, 08:44:50 »
2006-10-05 20:14:08 le_mon napisał:

> 2006-10-05 17:26:15 rad_kk napisał:
 >
 > > Witam ma takie pytanie:
 >  > czy mogę zainstalować dwie dystrybucje linuksa na jednym dysku (oddzielne partycje), mój
 > dysk
 >  > to 30 gb i prosze o pomoc w zagospodarowaniu tej przestrzeni chce zainstalować Ubunu i
 > KateOS,
 >  > jak podzielic na partycje i ile miejsca na co przeznaczyć (System, Swap, Home) . pozdro
 >  >
 >  > Możesz mieć i dziesięć dystrybucji jeśli masz dysk gumowy :)
 >  > Swapa możesz mieć wspólnego, tak samo /home. Co do wielkości partycji na
 >     /system to poszukaj w dokumentacji, ja nie uzywam ani Ubuntu ani KateOS więc
 >     nie wiem.
 >  > Na swapa mądrzy ludzie zalecają dać 2 razy wielkość ramu. Z moich
 >     doświadczeń wynika że jak masz 512 MB Ram-u albo więcej to wystarczy swap
 >     też 512 MB.

Sporej części linuksów wystarcza 512MB żeby obejść się bez swapa (np. Linuks EduCD 05.1). Ostatni ubintu chce w tym przypadku 256MB, ale czy naprawdę z tego korzysta?

Gedi

  • Gość
Dwie dystrybucje na dysku
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-10-06, 09:02:48 »
Acha, jeśli chcesz Ubuntu i jeszcze jakiegoś linuksa, to najpierw zainstaluj Ubuntu, bo w przeciwnym wypadku próbuje się wcisnąć na partycję "konkurenta", czyli chce go zwyczajnie zastąpić! Poza tym jeśli utworzysz kilka partycji to Ubuntu zaproponuje Ci abyś je przeznaczył na np. usr, home, itd. Dobre rozwiązanie, ale zostaw sobie coś na drugiego linuksa ;)