Nowe posty

Autor Wątek: Co decyduje o pierwszeństwie: usr/bin, a /usr/local/bin ?  (Przeczytany 17100 razy)

chmooreck

  • Gość
Co decyduje o pierwszeństwie: usr/bin, a /usr/local/bin ?
« Odpowiedź #30 dnia: 2005-07-08, 12:59:22 »
2005-07-08 12:15:53 kuba_g napisał:

 > Od siebie dodam tyle , lepiej sie najpiew nauczyc C++ a pozniej C juz nie bede tłumaczył czemu
 > to moje zdanie :)

prosze napisz mi dlaczego
Ja uwazam, ze na odwort jest lepiej, poniwaz tak sie uczylem (Pascal -> C -> C++ -> inne obiektowe (np. Ruby) ) i nie widze innej sciezki - dobre przyzwyczajenia z programowania strukturalnego sa moim zdaniem potrzebne w programowaniu obiektowym...

kuba_g

  • Gość
Co decyduje o pierwszeństwie: usr/bin, a /usr/local/bin ?
« Odpowiedź #31 dnia: 2005-07-08, 18:23:26 »
2005-07-08 12:59:22 chmooreck napisał:

> 2005-07-08 12:15:53 kuba_g napisał:
 >
 >  > Od siebie dodam tyle , lepiej sie najpiew nauczyc C++ a pozniej C juz nie bede tłumaczył
 > czemu
 >  > to moje zdanie :)
 >
 > prosze napisz mi dlaczego
 > Ja uwazam, ze na odwort jest lepiej, poniwaz tak sie uczylem (Pascal -> C -> C++ ->
 > inne obiektowe (np. Ruby) ) i nie widze innej sciezki - dobre przyzwyczajenia z programowania
 > strukturalnego sa moim zdaniem potrzebne w programowaniu obiektowym...
 >


A mi wydaje sie ze własnie najpierw lepiej nauczyc sie programowania obiektowego bo jest nowsze, fakt faktem ze mam bzika na punkcie C++ , natomiast C nie daze sympatią :) (swoją drogą ciekawy temat się rozwinął :P )

Tad

  • Gość
Co decyduje o pierwszeństwie: usr/bin, a /usr/local/bin ?
« Odpowiedź #32 dnia: 2005-07-05, 23:32:06 »
Jak mam mieć pewność i co ewentualnie zrobić, żeby po instalacji nowej wersji programu i lib-ów do usr/local/..bin /lib system korzystał z nowszych
bibliotek i programów, kiedy w /usr/bin muszą pozostać starsze wersje.
Mandrake komplikuje problem ponieważ usuwając jeden pakiet, korzystając z zależnośći żąda
usunięcia programów zależnych od tej starszej.
 
Przykładowo w usr/bin mam vorbis-tools-1.0.0, a  zainstalowałem do /usr/local/bin vorbis-tools-1.1.1.
i chcę wywoływać z lini poleceń tę nowszą wersję.
Obawiam się prosto skasować ręcznie te programy z /usr/bin, bo nie wiem co się wydarzy.

podr. tad

chmooreck

  • Gość
Co decyduje o pierwszeństwie: usr/bin, a /usr/local/bin ?
« Odpowiedź #33 dnia: 2005-07-05, 23:40:17 »
decyduje kolejnosc wystepowania w sciezce (zmienna srodowiskowa PATH)

P.S. a wyrzucaj co chcesz.. najwyzej sobie przeinstalujesz ;-)

skromna85

  • Gość
Co decyduje o pierwszeństwie: usr/bin, a /usr/local/bin ?
« Odpowiedź #34 dnia: 2005-07-05, 23:41:33 »
ja jak instaluje nowsza wersje starszych pakietow i wywala mi jakies zaleznosci przez ktore nie moze przeskoczyc upgraduje z opcja --nodeps... wiem ryzykownie troszke.. ale np glibca [po reinstalacji systemu] inaczej nie zaktualizuje... bo chche mi usowac odrazu caly systemik... [ktory swiezo po reinstalacji zajmuje niespelna 200 mb czy cos kolo tego:P]

i jak do tej pory działa:)
[zreszta nie tylko ten pakiet tak aktualizowalam:)]

micu

  • Gość
Co decyduje o pierwszeństwie: usr/bin, a /usr/local/bin ?
« Odpowiedź #35 dnia: 2005-07-06, 11:05:31 »
Witam!

Kolejność "znajdowania" plików okreslają zmienne:
- dla programów wykonywalnych (np. /usr/bin)zmienna PATH
- dla bibliotek (np. /usr/lib) zmienna LD_LIBRARY_PATH
- dla manuali (np. /usr/man) zmienna MANPATH
We wszystkich przypadkach zmienne zawierają listę jednego lub więcej katalogów oddzielonych dwukropkiem, które po kolei powłoka (dla programów), loader (dla bibliotek) lub program "man" (dla manuali) sprawdzają w poszukiwaniu pliku.

Przykład - aby dać pierwszeństwo binariom z /usr/local zmienne można ustawić na:
PATH=/usr/local/bin:/usr/bin
LD_LIBRARY_PATH=/usr/local/lib:/usr/lib
MANPATH=/usr/local/man:/usr/man
export PATH LD_LIBRARY_PATH MANPATH
(środowisko graficzne pomijam)

Pozdrawiam
Micu