Nowe posty

Autor Wątek: Witam! Jestem NEWBIE:)  (Przeczytany 3092 razy)

selek79

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« dnia: 2006-09-06, 11:28:48 »
Po kompilacji jądra. System wstaje na nowym jądrze lecz skrypty urzywające iptables wywalają taki błąd : IPTABLES: Invalid argument.

Czy to znaczy że musze od nowa skompilować ip tables? a jak skompiluję od nowa i nie bedzie działało to moge wrucić do starej wersji?

magnusek

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-09-06, 15:00:16 »
wkompilowales obsluge iptables w jadrze?

selek79

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-09-06, 15:56:58 »
2006-09-06 15:00:16 magnusek napisał:

> wkompilowales obsluge iptables w jadrze?
 >

Jeżeli chodzi o opcję

Networking-->Networking Options--> Network Packet Filtering (Replaces ipchains)


To tak

magnusek

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-09-06, 19:46:10 »

> Po kompilacji jądra. System wstaje na nowym jądrze lecz skrypty urzywające iptables wywalają
 > taki błąd : IPTABLES: Invalid argument.
 
wklej dokladna linijke ktora to wywala badz wszystkie regolu iptables

selek79

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-09-07, 10:31:32 »
Może opiszę ten problem obszerniej. Mam Mandrake 10.2 działa jako serwer w niewielkiej sieci (10 osob). Jadro kompiluję zgodnie z opisem na tej stronie http://www.djgregor.one.pl/  poniewarz potrzebuję wkompilować IMQ. Na starym jądrze czyli takim które zainstalowałem z płyty razem z całym systemem(tak jak windowsa ;) ). iptables działa. Tzn  uruchamia sie Nice shaper i Shorewall które wykorzystują IPTABLES. po starci z nowo skompilowanego jądra jedyny błąd który się pojawia podczas uruchomienia tych programów to IPTABLES: Invalid argument. Z iptables nic nie robiłem.

Ps. Jak możesz to zerknij na opis kompilacji kernela na stronie którą podałem i jak byś mogł to powiedz mi czy jądro powinno działać i wszystko powinno hulać jezeli zrobiłem wszystko tak jak w opisie do komendy \\'reboot\\' dalej się boję bo jak coś pojdzie nie tak to leże.


mroova81

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-09-06, 03:23:06 »
Witam! Mam pytanie: niedawno kupiłem laptopa ASUS A6RP 002. CPU celeron 420 896MB ram, 80gb HDD ATI radek x200, jakiś tam dzwięk i WLAN (w tej chwili nie pamiętam bo jestem w pracy, a tylko tutaj mam internet). Mam już na tam zainstalowany XP, ale oczywiście chciałbym ewaluować w wiadomym kierunku. Stąd moje pytanie: czy mandrake10 (mandrive10 nie wiem jaka to jest poprawna nazwa bo podobno to to samo) będzie dobrym rozwiązaniem? Kiedyś miałem mandrake'a 8 na starym komputerze i bardzo mi się podobał. Czy jako kompletnemu laikowi, zainstaluje mi się cały sprzęt (no może nie modem bo mi nie zależy) w tym matryca i tryb 1280x800? Czy z taką pamięcią RAM będę potrzebował oddzielną partycje na swapa? Czy mogę to zainstalować na dysku logicznym (na jedynym podstawowym aktywnym mam XP, który narazie chcę zostawić)? No na początek to chyba wystarczy pytań. Jeżeli jest to nie na poziomie tego portalu to dajcie mi linka gdzie ktoś pomoże mi z tymi podstawami. Ach mam jeszcze jedno pytanie: dostałem wczoraj od kolegi knoppixa 5, który podobno uruchamia się z płyty. Po zbutowaniu zaczyna się ładować, ale zaraz ekran gaśnie a dysk CD i HDD przestają pracować. Alt+ctrl+del nie działa i muszę nacisnąć I/O, no ale mniejsza. Wolę mieć coś zainstalowanego, bo takim rozwiązaniom nie ufam. Dziękuję za cierpliwość - pozdrawiam Robert (mroova)

kfiaciarka

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-09-07, 01:49:54 »
to spróbuj zbootwac z opcja noapic, nie wiem jak sie to robi ale powinno byc w zaawansowanych opcjach bootowania. Nie próbuj mandrake 10 jak cos to mandrive 2006 albo ubuntu (albo cos pochodnego) :)

helsinek

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-09-07, 10:09:06 »
polecam gorąco ubuntu w wersji 6.06 Dapper Drake (najnowsza wersja stabilna). Bardzo dobry na laptopy (sam mam i używam). Nie zdażyło mi się aby były problemy, w odróżnieniu od takiego slackware.
Także jako dobry sytem dla nowicjusza i średniozawansowanego to Aurox 1.11 (wyszła 12.0 ale nie wiem czy stabilna), a także wspomniana Mandriva 2006. Wszystkie te dystrybucje możesz ściagnąć z ftp -> www.google.com ci pomoże.

Pozdrawiam




helsinek

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-09-07, 10:28:39 »
aha, słuchaj z tym RAM. Ogólnie mówią że partycja wymiany SWAP powinna być 2x większa (w Mb) od pamięci RAM. Mówią również że jeżeli masz powyżej 512 MB RAM nie potrzeba partycji wymiany. Najlepiej ją utwórz za rozmiar partycji ustalając 2x RAM (w MB).
Linux wykryje że masz już windowsa i zainstaluje odpowiedniego loadera (program rozruchowy), dzięki któremu będziesz mógł wybrać czy chcesz uruchomić windę czy linux'a. Pamiętaj tylko żeby instalować w kolejności:
1. Windows
2. Linux
a dlatego, że jezeli pierwszym będzie linux, a drugim windows, to winda nadpisze program rozruchowy albowiem nie wykrywa innych systemów (ale to pewnie wiesz).

Pozdrawiam

mroova81

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-09-09, 06:12:01 »
2006-09-07 10:09:06 helsinek napisał:

> polecam gorąco ubuntu w wersji 6.06 Dapper Drake (najnowsza wersja stabilna). Bardzo dobry na
 > laptopy (sam mam i używam). Nie zdażyło mi się aby były problemy, w odróżnieniu od takiego
 > slackware.
 > Także jako dobry sytem dla nowicjusza i średniozawansowanego to Aurox 1.11 (wyszła 12.0 ale nie
 > wiem czy stabilna), a także wspomniana Mandriva 2006. Wszystkie te dystrybucje możesz ściagnąć z
 > ftp -> www.google.com ci pomoże.
 >
 > Pozdrawiam
 >
Dziękuje za odpowiedzi! Jeszcze pytanie UBUNTU i KUBUNTU to jes to samo tylko ten drugi ma KDE a pierwszy GNOME tak? Bo jak widziałem to KDE znacznie bardziej mi odpowiada, choć wolałbym mieć na "wszelki" obydwa interfejsy na dysku. jest to możliwe w przypadku tej dystrybucji?

adam9870

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-09-09, 22:41:15 »
2006-09-07 10:28:39 helsinek napisał:

 > instalować w kolejności:
 > 1. Windows
 > 2. Linux
 > a dlatego, że jezeli pierwszym będzie linux, a drugim windows, to winda nadpisze program
 > rozruchowy albowiem nie wykrywa innych systemów

Ale można zainstalować także w odwrotnej kolejności tylko wtedy trzeba trochę pokombinować z bootloaderem. Ale i tak najłatwiej jest zrobić w kolejności proponowanej przez Ciebie.

2006-09-09 06:12:01 mroova81 napisał:

 > Jeszcze pytanie UBUNTU i KUBUNTU to jes to samo tylko ten drugi ma KDE
 > a pierwszy GNOME tak?

Tak. Istnieją jeszcze inne (ubunto podobne) dystrybucje a różnią się one jedynie środowiskiem graficznym. Kubuntu - KDE, Ubuntu - GNOME, Xubuntu - XFCE.

Oczywiście jeżeli zainstalujesz np. Ubuntu to możesz sobie potem doinstalować KDE lub inne środowisko graficzne :)

Pozdrawiam.

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-09-11, 00:10:06 »
Nie zabardzo może zainstalować inne środowiska graficzne, bo one lecą z sieci - a sieci nie ma.

Ubuntu więc mu odpada. (to samo inne *buntu).

No chyba, że (bo nie doczytałem a wracać mi się nie chce z edycji postu), to laptop, więc wtedy Ubuntu się sprawdzi. Weźmiesz laptopa gdzieś, gdzie jest internet i zassasz oprogramowanie Symanticiem :-)

Jak nie masz netu to zassaj sobie 16 CD Debiana :P Lub w opcji 8 płyt CD czy 4 DVD. Rózne masz tam opcje. Wtedy wszystko masz na CD/DVD i nie potrzebujesz neta.

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-09-11, 00:11:29 »
"Jak nie masz netu to zassaj sobie 16 CD Debiana :P Lub w opcji 8 płyt CD czy 4 DVD. Rózne masz tam opcje. Wtedy wszystko masz na CD/DVD i nie potrzebujesz neta."

Chciałem napisać "Niech ktoś Ci zassa :P"

Gedi

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-09-11, 09:11:06 »
2006-09-07 10:28:39 helsinek napisał:

> aha, słuchaj z tym RAM. Ogólnie mówią że partycja wymiany SWAP powinna być 2x większa (w Mb) od
 > pamięci RAM. Mówią również że jeżeli masz powyżej 512 MB RAM nie potrzeba partycji wymiany.
 > Najlepiej ją utwórz za rozmiar partycji ustalając 2x RAM (w MB).

Aktualnie normalny linuks nawet nie bawi się w formatowanie partycji swap jeśli na dysku jest conajmniej 512MB RAM. Nie warto wtedy nawet zakładać takiej partycji. Tak miałem przy instalowaniu Linuks EduCD-0.5 na latopie.

Gedi

  • Gość
Witam! Jestem NEWBIE:)
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-09-11, 09:14:13 »
2006-09-11 09:11:06 Gedi napisał:

> 2006-09-07 10:28:39 helsinek napisał:
 >
 > > aha, słuchaj z tym RAM. Ogólnie mówią że partycja wymiany SWAP powinna być 2x większa (w
 > Mb) od
 >  > pamięci RAM. Mówią również że jeżeli masz powyżej 512 MB RAM nie potrzeba partycji
 > wymiany.
 >  > Najlepiej ją utwórz za rozmiar partycji ustalając 2x RAM (w MB).
 >
 > Aktualnie normalny linuks nawet nie bawi się w formatowanie partycji swap jeśli na dysku jest
 > conajmniej 512MB RAM. Nie warto wtedy nawet zakładać takiej partycji. Tak miałem przy
 > instalowaniu Linuks EduCD-0.5 na latopie.
 >
Ooops. RAM nie na dysku oczywiście ale na płycie.