Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.  (Przeczytany 3876 razy)

bionick

  • Gość
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« dnia: 2006-08-29, 10:17:58 »
Wczoraj przesiadlem sie na Mac\\'u w pracy z MacOS X Panther (ktory mulil mi starego G3), na Zoltego Psa. System jest OK, ale mam problem: jako kompletny lamer nie moge skonfigurowac sobie internetu.
Przedtem, jak na PC instalowalem SuSe jako drugi system operacyjny, instalacja i konfiguracja sprowadzala sie do wciskania \\"Dalej\\" i wszystko dzialalo, ale teraz instalacja byla przeprowadzana de novo i sie wylozylem. Z poprzedniego systemu spisalem wszystko co potrzebowalem (tak mi sie wydaje) do instalacji netu, ale nie wiem, gdzie to wpisac (mam numery: IP, Subnet Mask, Router\\'a, Ethernet adress, DNS Server (tu dwa numery) i nazwe Search Domain). Zamiast jako tako znanych mi nazw linux ma jakies Samby, HTTP i FTP serwery z klientami i innymi i sie pogubilem. Na domiar zlego przeczytalem, ze jak sie ma staly adres, to nieznacznie trzeba skonfigurowac cos za pomoca konsoli, a ja tu juz zupelnie leze.
Czy ktos z linuxowej braci pomoglby mi rozwiazac problem? Bo nawet do drukarki sieciowej nie moge sie podpiac.

P.S.: Jako jedyny w pracy mam Macintosha i jako jedyny linuxa (nie wiem, czy to w czyms pomoze)

flak

  • Gość
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-08-29, 20:02:00 »
2006-08-29 10:17:58 bionick napisał:

> Wczoraj przesiadlem sie na Mac\\'u w pracy z MacOS X Panther (ktory mulil mi starego G3), na
 > Zoltego Psa. System jest OK, ale mam problem: jako kompletny lamer nie moge skonfigurowac sobie
 > internetu.
 > Przedtem, jak na PC instalowalem SuSe jako drugi system operacyjny, instalacja i konfiguracja
 > sprowadzala sie do wciskania \\"Dalej\\" i wszystko dzialalo, ale teraz instalacja byla
 > przeprowadzana de novo i sie wylozylem. Z poprzedniego systemu spisalem wszystko co
 > potrzebowalem (tak mi sie wydaje) do instalacji netu, ale nie wiem, gdzie to wpisac (mam
 > numery: IP, Subnet Mask, Router\\'a, Ethernet adress, DNS Server (tu dwa numery) i nazwe Search
 > Domain). Zamiast jako tako znanych mi nazw linux ma jakies Samby, HTTP i FTP serwery z
 > klientami i innymi i sie pogubilem. Na domiar zlego przeczytalem, ze jak sie ma staly adres, to
 > nieznacznie trzeba skonfigurowac cos za pomoca konsoli, a ja tu juz zupelnie leze.
 > Czy ktos z linuxowej braci pomoglby mi rozwiazac problem? Bo nawet do drukarki sieciowej nie
 > moge sie podpiac.
 >
 > P.S.: Jako jedyny w pracy mam Macintosha i jako jedyny linuxa (nie wiem, czy to w czyms pomoze)

Hmm... YellowDog Linux musi mieć jakiś własny program do konfiguracji. Niestety ja nie wiem jak się go uruchamia.

Na:
http://www.terrasoftsolutions.com/support/configuration/
pisze:
\\"YDL 3-4.1 users should use the tools found under the Yellow Dog Menu --> System Settings submenu. \\"


Na oficjalnym forum YellowDog Linux będą wiedzieć
http://www.yellowdog-board.com/index.php

Wpierw jednak proszę poszukać w menu bo aż mi się wieżyć nie chce by niebyłoby tam jakiegoś użądzenia konfigaracyjnego.


No i powiedzieć na TYM forum co właściwie ma być skonfigurowane. Z tego co zrozumiałem to masz jakąś wpiętą (lub onbordową) kartę Ethernetową, włączyłeś przeglądarkę internetową... i nic. Więc chcesz poprostu mieć połączenie z siecią - (żeby internet działał) czy jeszcze coś, np. obsługę dysków sieciowych czy coś takiego? Po prostu sprecyzuj o co ci chodzi. Wymieniłeś posiadane \\"dane\\" a nie \\"cel\\". Poza tym czy adress ip jest przyznawany twojemu komputerowi dynamicznie (DHCP client) czy masz (ten komputer) stały numer ip (static ip). No i czy chodzi ci o sieć Ethernet (lub inną kablową) czy Wi-Fi (bezprzewodową).
Wtedy może i my będziemy w stanie pomóc.

W razie problemów ze znalezieniem tego konfiguratora to sądzę że możnaby spróbować konfiguracji ręcznej (terminal tekstowy), oczywiście z pomocą forumowiczów (nas). Choć mam wredne przeczucie, że będzie to wyważanie otwartych drzwi.


P.S.
DO FORUMOWICZÓW:
Wydaje mi się, że YellowDog Linux powstał na bazie Red Hata, więc jest duże prawdopodobieństwo, że ma taki sam graficzny konfigurator sieci jaki jest w Fedora Core. Proszę więc Fedorowców o wypowiedź w sprawie ich graficznych konfiguratorów. Ja jako Slackwareowiec nie mam o tym pojęcia.

bionick

  • Gość
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-08-30, 11:52:36 »
Dzieki za adresy - skorzystam.
Problem rozwiazalem po bardzo dlugiej walce z systemem (pewnie i tak nie do konca i jak znam zycie schrzanilem cos innego) - ale tak to bywa, jak siedzi sie na linuksie dopiero drugi dzien :)
W poscie powyzej chodzilo mi o pomoc w wpisaniu tychze parametrow w odpowiednie rubryki, bo jakby nie bylo nazewnictwo w linuxie jest zdziebko inne niz w Windzie; same narzedzie do konfiuracji netu w trybie graficznym znalazlem dosc szybko.
W kazdym bedz razie jakos juz moj Mac na Psa zszedl ;) i przedzie. Mam nadzieje, ze dalsza nauka bedzie przebiegac rownie szybko.

  • Gość
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-08-29, 09:12:09 »
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Instalowałem wczoraj Linux'a Suse 10.1 na konfiguracji sprzętowej: AMD 1700 XP, 512 DDRAM Dual, ATI 9600 PRO, Creative Audigy, Karta TV AVERMedia + kilka urządzeń wpiętych na USB. Po zainstalowaniu systemu i pierwszej prośbie o restart i ponowne uruchomienie instalator "wywala" się przy wykrywaniu urządzeń: a to raz przy grafice, innym razem przy karcie telewizyjnej. Probowałem wypiąc kartę TV z komputera i nic to nie pomaga. Urządzenia USB też wypiąłem. Czy ktoś wie co może być nie tak?

chmooreck

  • Gość
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-08-29, 09:19:15 »
dopoki nie specyzujesz "wywala sie" nikt raczej nie bedzie w stanie pomoc...

http://rtfm.killfile.pl

  • Gość
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-08-29, 09:46:39 »
Ok. System zawiesza się. Na ekranie pozostaje tylko logo Linux'a i HDD przestaje pracować. Ikonka postępu pracy (kręcące się do okoła kółeczko zatrzymuje się w miejscu). Po długim oczekiwaniu (kilkanaście, kilkadzięsiąt minut) wyłączam komupter i próbuję instalacji ponownie. Niestety z tym samym efektem.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-08-29, 11:02:14 »
2006-08-29 09:46:39 mgrzesikowski napisał:

> Ok. System zawiesza się. Na ekranie pozostaje tylko logo Linux'a i HDD przestaje pracować.
 > Ikonka postępu pracy (kręcące się do okoła kółeczko zatrzymuje się w miejscu). Po długim
 > oczekiwaniu (kilkanaście, kilkadzięsiąt minut) wyłączam komupter i próbuję instalacji ponownie.
 > Niestety z tym samym efektem.

czy na pewno płyta instalacyjna jest ok?
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-08-29, 11:07:13 »
Płytka najprawdopodobniej jest ok. Pochodzi z czaspopisma LINUX +, chyba z sierpnia.

  • Gość
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-08-29, 11:50:57 »
Dodam tylko, że system Linux zainstalowano na dysku primary slave i zrobionej dla niego partycji. Dodatkowo zainstalowany jest Windows na dysku primary master. Nie wiem czy to istotne, ale może tutaj jest problem.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-08-29, 19:12:20 »
2006-08-29 11:50:57 mgrzesikowski napisał:

> Dodam tylko, że system Linux zainstalowano na dysku primary slave i zrobionej dla niego
 > partycji. Dodatkowo zainstalowany jest Windows na dysku primary master. Nie wiem czy to
 > istotne, ale może tutaj jest problem.

Mi się udało zainstalować Suse na Primary Slave, więc to chyba nie to
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-08-29, 19:48:01 »
> 2006-08-29 11:50:57 mgrzesikowski napisał:
 >
 > > Dodam tylko, że system Linux zainstalowano na dysku primary slave i zrobionej dla niego
 >  > partycji. Dodatkowo zainstalowany jest Windows na dysku primary master. Nie wiem czy to
 >  > istotne, ale może tutaj jest problem.
 
1. a na którym dysku/ew. partycji próbujesz instalować kolejnego linuksa ?
2. Czy to nie jest przypadkiem dysk SATA?
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-08-30, 08:28:28 »
> 1. a na którym dysku/ew. partycji próbujesz instalować kolejnego linuksa ?
> 2. Czy to nie jest przypadkiem dysk SATA?

1. Tak jak napisałem instaluję na dysku HDD primary slave i partycji zrobionej przez Linux'a
2. To jest dysk zwykły podłączony na IDE.

Aha w trybie tekstowym zobaczyłem, że zatrzymuje się w momencie:
agpgart: Detected NVIDIA nForce2 chipset

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-08-30, 13:17:25 »
2006-08-30 08:28:28 mgrzesikowski napisał:

> > 1. a na którym dysku/ew. partycji próbujesz instalować kolejnego linuksa ?
 > > 2. Czy to nie jest przypadkiem dysk SATA?
 >
 > 1. Tak jak napisałem instaluję na dysku HDD primary slave i partycji zrobionej przez Linux'a

Napisałeś że na primary slave masz już zainstalowanego linuksa, :

"system Linux zainstalowano na dysku primary slave i zrobionej dla niego partycji."

z tego wcale nie wynika, że na tym samym dysku instalujesz kolejnego linuksa.
Instalować, a zainstalować, to nie to samo.

Tak, że w koncu nie wiem czy ty masz już tam jednego linuksa i wpychasz drugiego, czy to dopiero jest ten pierwszy linux.

 > 2. To jest dysk zwykły podłączony na IDE.
 >
 > Aha w trybie tekstowym zobaczyłem, że zatrzymuje się w momencie:
 > agpgart: Detected NVIDIA nForce2 chipset

Coś ty chyba kręcisz, napisałeś, że masz "ATI 9600 PRO" a wykrywa ci Nvidię.

Jesli rzeczywiście masz ati, a wykrywa ci co innego, to znaczy, ze własnie tutaj leży problem. Ja nigdy linuksa na ATI nie instalowałem, tu musi pomóc ci kto inny.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

xadmi

  • Gość
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-08-30, 13:30:33 »
 agpgart: Detected NVIDIA nForce2 chipset
 tu chodzi o chipset a nie kartę graficzną :)
 W gazetach też zdarzały się skaszanione płytki.

  • Gość
Problem podczas instalacji - prośba o pomoc.
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-08-30, 13:56:52 »
Do ROCA:
Mam tylko windows na primary master i instaluję nowego i jedynego Linuxa na drugim dysku primary slave jako alternatywny system.
Błąd wyskakuje przy chipsecie NVidia Nforce2, a nie karcie grafiki ATI.