Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Szachy na Linuxie  (Przeczytany 5454 razy)

bionick

  • Gość
Szachy na Linuxie
« dnia: 2006-08-28, 09:49:55 »
No walsnie - mam w pracy Mac\\'a G3 (CPU 400MhZ, 512SDRAM) i jako system ma wrzucony MacOS X Panther, ale slimaczy sie gorzej niz ochwacona na cztery nogi kobyla. Wczoraj sprzatajac stare papiery znalazlem jakowys artykul, w ktorym wyraznie napisano, ze Linux pojdzie na kazdej maszynie, nawet na tak egzotycznaj jak Mac czy Amiga. I tu pytanko do Was: zna ktos jakas dystrybucje, ktora pojdzie na Mac\\'u? Ja szukam bezskutecznie.

A. I musze dodac, ze w Linuxie jeszcze jestem laik - jak do tej pory bawilem sie troche Mandrake\\'m i SuSe (oba 9-tki) bez dotykania konsoli (komendy linuxowe dla mnie to czarna magia). Co moze pomoc jeszcze? Jestem biologiem molekularnym i komp wykorzystuje do netu, pisania, czytania pdf\\'ow, czasem przegladania wzorow protein i takie tam.

Z gory dzieki za pomoc.

eftep

  • Gość
Szachy na Linuxie
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-08-28, 11:11:33 »
2006-08-28 09:49:55 bionick napisał:

> zna ktos jakas dystrybucje, ktora pojdzie na Mac\\'u? ...

Witam

debian, fedora core, gentoo,  ubuntu, suse i wiele innych

Ściągnij wersje pod PowerPC

Pozdro.

flak

  • Gość
Szachy na Linuxie
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-08-28, 11:35:45 »
2006-08-28 09:49:55 bionick napisał:

> No walsnie - mam w pracy Mac\\'a G3 (CPU 400MhZ, 512SDRAM) i jako system ma wrzucony MacOS X
 > Panther, ale slimaczy sie gorzej niz ochwacona na cztery nogi kobyla. Wczoraj sprzatajac stare
 > papiery znalazlem jakowys artykul, w ktorym wyraznie napisano, ze Linux pojdzie na kazdej
 > maszynie, nawet na tak egzotycznaj jak Mac czy Amiga. I tu pytanko do Was: zna ktos jakas
 > dystrybucje, ktora pojdzie na Mac\\'u? Ja szukam bezskutecznie.
 >
 > A. I musze dodac, ze w Linuxie jeszcze jestem laik - jak do tej pory bawilem sie troche
 > Mandrake\\'m i SuSe (oba 9-tki) bez dotykania konsoli (komendy linuxowe dla mnie to czarna
 > magia). Co moze pomoc jeszcze? Jestem biologiem molekularnym i komp wykorzystuje do netu,
 > pisania, czytania pdf\\'ow, czasem przegladania wzorow protein i takie tam.
 >
 > Z gory dzieki za pomoc.

No to dałeś plamę. PPC to trzecia (po IA32 i AMD64) co do popularności platworma pod Linuxa. Niemal każda szanująca się dystrybucja ma port na PPC (w tym SuSE i Mandriva - dawniej Mandrake), więc trzeba by się postarać by takiej dystrybucji NIE-znaleźć. I wiem to dobrze bo sam kiedyś szukałem dystrybucji pod SPARC64 więc nieco się rozejrzałem po dostępności dystrybucji na różne architektóry. Co do szybkości to nie jestem w stanie ocenić. Nie znam się na Mac-ach, ale ze względu na dostępność dystrybucji na pewno coś znajdziesz co będzie odpowiadać twoim wymaganiom - nie każda dystrybucja jest tak samo zasobo-żerna. Proponuję zacząć do Fedora Core lub CentOS wydaje mi się że są szybsze od SuSE i Mandriva na pecetach, ale to oczywiście tylko wstępne propozycje. CentOS to wzmocniona wersja Fedory - względy bezpieczeństwa dłuższy czas wypuszczania poprawek do systemu etc. W końcu to nie ma być konsola do gierek. Ewentualnie zacznij od jakiejś \\"dedykowanej\\" na ppc np. YellowDog Linux.






Moje 10 setund szukania i znalazłęm 27 dystrybucji Linuxa (*BSD to nie Linux)
http://distrowatch.com/search.php?category=All&origin=All&basedon=All&desktop=All&architecture=powerpc&status=Active

(Strach pomyśleć co by się stało gdybym poszukał 10 minut)

Z tą konsolą to nie przesadzaj. W większości dystrybucji \\"głównego nurtu\\" konsola jest praktycznie nieużywana.

bionick

  • Gość
Szachy na Linuxie
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-08-28, 14:46:26 »
Dzieki za pomoc. Problem uwazam za rozwiazany.

racuch

  • Gość
Szachy na Linuxie
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-08-28, 00:24:16 »
Mam zamiar przesiąść się na Linuxa, jednak nie wiem czy są jakieś dobre programy na Linuxa. Oczywiście każdy zna ChessMastera, jednak ja zajmuję się szachami bardziej poważnie i są dużo lepsze programy. Pod Windowsem korzystam z Fritz'a oraz z baz Chess Base i Chess Assistant'a. Programy grające nie służą szachistom do grania z nimi tylko do analizowania partii i szukania jak najsilniejszych posunięć.
W związku z tym mam pytania:
Czy znajdę dobre programy na linuxa, które spełniałyby moje oczekiwania?
Jeżeli nie, czy emulator poradzi sobie z takimi programami Windowsowymi (są to typowe programy okienkowe)?

TheUsh

  • Gość
Szachy na Linuxie
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-08-28, 00:54:34 »
wg. appdb.winehq.org Fritz dziala pod wine, ale trzeba skorzystac z juz zainstalowanej wersji z windowsa, Chess Base podobnie, o chess assistancie nie ma informacji ;)

Jak wiesz czego dokladnie szukasz to mozesz rowniez poszukac programow linuksowych na www.lunuxsoft.cz ;)

Pozdrawiam :)

sopelsiasty

  • Gość
Szachy na Linuxie
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-08-28, 11:52:16 »
Jest bardzo dobry i mocno konfigurowalny darmowy silnik szachowy Phalanx i kilka jak nie kilkanaście graficznych nakładek na niego - np. Knights, tak więc nie powinno być problemu.

racuch

  • Gość
Szachy na Linuxie
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-08-29, 11:06:18 »
Z powyższego wynika, że Windows jest mi niezbędny :(

TheUsh

  • Gość
Szachy na Linuxie
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-08-29, 11:18:54 »
2006-08-29 11:06:18 racuch napisał:

> Z powyższego wynika, że Windows jest mi niezbędny :(
 >

Migracja na linuksa nigdy nieprzebiega tak hop siup i juz. To jednak dlugotrwaly proces, bo czesto tak jak w twoim przypadku jest sie uzaleznionym od jakichs windowsowych programow. Ale nie ma sie przez to co obrazac na linuksa, z biegiem czasu coraz wiecej aplikacji jest na niego dostepnych. Jest taka zaleznosc: im wiecej uzytkownikow, tym wieksze zainteresowanie tworcow oprogramowania dana platforma, wiec moze niedlugo beda programy tego typu na linuksa, a jak nie to tylko czekac az wyjdzie stabilna wersja wine (a termin ten zbliza sie wielkimi krokami) ;)

P.S. Moze warto by poszukac programistow chetnych do utworzenia programow z duza iloscia funkcji przydatnych szachistom? :D

Pozdrawiam

racuch

  • Gość
Szachy na Linuxie
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-02-08, 11:33:11 »
Znalazłem:
Scid - http://scid.sourceforge.net/index.html - niezła baza danych, jednak chyba nie rozwijana.
ChessX - http://chessx.sourceforge.net/ - baza, która powstała na bazie Scid'a.