Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: tvtime  (Przeczytany 8613 razy)

daro62

  • Gość
tvtime
« dnia: 2006-08-24, 15:03:50 »
moze ktos mi pomoze, przy uruchamianiu systemu linux wyskakuja mi dwa nieudane ladowania tz.:

1.uruchamianie demona IPv6 rtr adv
2.Starting mailman qrunnerSite list is missing: mailman

jesli ktos wie do czego sluza te pakiety bylbym wdzieczny na jakas odpowiedz

Mam jeszcze pytanko gdzie szukac aby konsola graficzna uruchamiala sie zaraz po zaladowaniu systemu,po uruchomieniu wskakuje mi na tryb znakowy i gdzies po okolo 15 minut uruchamia sie konsola graficzna.

Kaka

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-08-24, 10:06:25 »
Zainstalowałem sobie tvtime ale nie moge go skonfigurować. Kiedy miałem jeszcze XP zawsze ustawiałem sobie w ustawieniach na PAL i na Europe ale teraz wogle nie chce mi żadnych kanałów wykryć. Próbowałem nie tylko PAL ale też wszystkie inne ale kanałów nadal nie wykrywa. Ja myśle, że jest to wina tego, że mam starą karte tv (Zoltrix TV MAX - z 7 lat już ma!). Może linux jej nie wykrywa itp. ale nie wiem jak to sprawdzić...

Aktualnie mam Debiana3.1 Poprzednio miałem knoppixa i tam był też program do tv (xawtv) i tam mogłem oglądać tv wszystko mi pięknie wykrywał. Ale teraz gdy uruchamiam xawtv wogle nie mam tv. Gdy wpisuje scantv to pisze mi:

please select your TV norm
   0: PAL
   1: NTSC
   2: SECAM
   3: PAL-Nc
   4: PAL-M
   5: PAL-N
   6: NTSC-JP
   7: PAL-60
nr ? 0

please select a frequency table
   0: us-bcast
   1: us-cable
   2: us-cable-hrc
   3: japan-bcast
   4: japan-cable
   5: europe-west
   6: europe-east
   7: italy
   8: newzealand
   9: australia
  10: ireland
  11: france
  12: china-bcast
  13: southafrica
  14: argentina
  15: australia-optus
  16: russia
nr ? 6              {próbowałem innych ale też to samo}
[global]
freqtab = europe-east

[defaults]
input = Television
norm = PAL

vbi: open failed [/dev/vbi]
open /dev/vbi: No such file or directory

Coś chyba z kartą TV źle????

Jeżeli jednak z karta tv wszystko ok to co robie źle, że mi kanałów nie wykrywa ani w xawtv ani w tvtime?

Z góry dzięki za pomoc!

gomath

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-08-24, 10:31:25 »

Kaka

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-08-24, 10:46:06 »
2006-08-24 10:31:25 gomath napisał:

> Zaladowales moduly do tej karty? http://www.jtz.org.pl/Html/mini/BTTV-mini-HOWTO.pl-4.html
 >

Załadowałem moduły i umnie wygląda to tak:

debian:/home/Kaka'# insmod videodev
insmod: can't read 'videodev': No such file or directory
debian:/home/Kaka'# insmod i2c
insmod: can't read 'i2c': No such file or directory
debian:/home/Kaka'# modprobe bttv
debian:/home/Kaka'# modprobe bttv card=20
debian:/home/Kaka'# modprobe tuner type=7

W tvtime wykrywa mi co najwyżej 10 kanałów ale nic więcej......powinno mi wykryć około 60 kanałów......

Czyżby znowu coś trzeba załadować itp?

Kaka

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-08-24, 10:59:49 »
Gdy wybieram scantv dalej wyskakuje mi ten sam komunikat....nie wiem czemu - w tvtime znalazł mi teraz 15 kanałów....( 60-15=45 --->jeszcze 45 kanałów do wykrycia).

debian:/home/Kaka'# scantv

please select your TV norm
   0: PAL
   1: NTSC
   2: SECAM
   3: PAL-Nc
   4: PAL-M
   5: PAL-N
   6: NTSC-JP
   7: PAL-60
nr ? 7

please select a frequency table
   0: us-bcast
   1: us-cable
   2: us-cable-hrc
   3: japan-bcast
   4: japan-cable
   5: europe-west
   6: europe-east
   7: italy
   8: newzealand
   9: australia
  10: ireland
  11: france
  12: china-bcast
  13: southafrica
  14: argentina
  15: australia-optus
  16: russia
nr ? 16
[global]
freqtab = russia

[defaults]
input = Television
norm = PAL-60

vbi: open failed [/dev/vbi]
open /dev/vbi: No such file or directory

Moduły są załadowane...no ale nie wiem czemu dalej to samo....

gomath

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-08-24, 12:52:06 »
> vbi: open failed [/dev/vbi] > open /dev/vbi: No such file or directoryWklej sobie ten komunikat w google i znajdziesz na to rade. Nie wiem tylko czy rozwiaze to calosc problemu, bo nie posiadam karty tv :)

Kaka

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-08-24, 21:56:24 »
Już wstępnie skonfigurowałem sobie tvtime ale są pewne ''usterki''.

Znalazłem juz wszystkie kanały. Normalnie w menu tvtime nie chciał nic znaleźć co najwyżej 15 kanałów. Wpisałem w konsoli tvtime-scanner i znalazł mi wszystkie kanały ( Potęga konsoli ! ? :-) ).  

Pierwszą usterką jest słaby obraz. Nie jest on aż tak fatalny żeby nie dało się oglądać ale nie jest doskonały. Kabel od anteny jest ok...podłączone też na 100% mam dobrze. Więc nie wiem czemu taki słaby obraz ( jest obraz kolorowy ale widać na nim taki mały ''śnieg'' i tak właśnie nie powinno być - może nie każdy będzie wiedział o co mi chodzi ale obraz jest słaby i tyle....). Mam ustawiona na PAL a w ''setup-channel management - Frequency table" mam ustawione na "Custom (first run tvtime-scanner)". Gdy wybiore coś innego np. SECAM, NTSC itp. albo Europe, Russia itp. to albo nie znajduje mi kanałów albo obraz jest nie do oglądania.
Nie wiem czy to co podałem ma coś do znaczenia w tym, że słaby obraz mam ale może w czymś to pomoże.....

Drugą poważniejszą usterką jest brak dźwięku. Jeśli chodzi o dźwięk to postępowałem według tego ( http://www.jtz.org.pl/Html/mini/BTTV-mini-HOWTO.pl-4.html ). U mnie ładuje się tylko jeden moduł dźwięku - gdy wpisuje : modprobe msp3400 Wszystkie inne podane w tym dokumencie nie są zainstalowane.

Ustawienia dźwięku u mnie w tvtime jest następujące:

W "setup-input configuration-preferred audio mode" mam stereo ( wszystkie inne też próbowałem ale dalej nic ).

W "setup-input configuration" gdy mam zaznaczone lub odznaczone "Default to PAL-DK audio decoding" i tak dźwięku nie ma.

W "setup-input configuration-audio volume boost" mam oczywiście na Full

W "setup-channel management" gdy zaznacze lub odznacze "Use PAL-BG audio decoding" tak czy inaczej dźwięku nie ma.

Więcej na temat konfiguracji dźwieku w tvtime nie znalazłem ( moze coś pominołem??? ). W systemie dźwięk mi normalnie działa ( mam debiana 3.1 sarge ). W alsamixer też nic nie znalazłem ( może też coś pominołem w alsamixer??? )

Może powinienem te moduły dźwięku zainstalować ale z kąd? ( modułu chyba są w jądrze już z tego co wiem).


Co zrobić żeby obraz był ok i żeby dźwięk mi działał??

Z góry dzięki!

Kaka

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-08-25, 19:45:26 »
Szukałem już chyba wszędzie ( między innymi na tym forum i  na innych, w google też nic ciekawego ) ale dźwięku jak nie było tak nie ma.

Pomoże ktoś? Bardzo prosze!



chmooreck

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-08-25, 20:38:24 »
'nasz' standard dzwieku to PAL-GB

sprawdzales co sie dzieje pod innym jakims programem (dzwiek i jakosc obrazu) ?

tvtime ma opcje recznego dostrajania programow, moze cos z nich wiecej wycisniesz...

Kaka

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-08-25, 21:11:38 »
> 'nasz' standard dzwieku to PAL-GB

Gdy tak ustawiam to i tak nie ma dźwięku.
 
 > sprawdzales co sie dzieje pod innym jakims programem (dzwiek i jakosc obrazu) ?

Pod linuxem innego programu nie sprawdzałem bo NIE mogłem skonfigurować go ( no miałem knoppixa i tam był xawtv ale teraz go nie moge skonfigurować nie wiem czemu :( wtedy dźwięk działał ale obraz był taki sam jak teraz. Może wina złego obrazu kryje się w karcie TV jest ona BRADZo stara ( około 7 lat już ma ) ale pod XP miałem wiele programów i obraz był ok.

 > tvtime ma opcje recznego dostrajania programow, moze cos z nich wiecej wycisniesz...

Nic nie jest wyciszone...dźwięk mam na maxa.



Więc czego to może być wina - złego obrazu i brak dźwięku?

Kaka

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-08-26, 12:15:17 »
No ja juz nie wiem czego to może być wina, że nie mam dźwięku......4 dźień nad tym siedze. Szukam, eksperymentuje ale bez efektów. Obraz jest ale dźwięku nie ma. Jak tu żyć bez TV  :-|

Tak jak pisałem może jest to wina brakującego jakiegoś modułu itp. ????

Prosze  o Pomoc!

chmooreck

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-08-26, 13:55:22 »
2006-08-25 21:11:38 Kaka napisał:

 >  > tvtime ma opcje recznego dostrajania programow, moze cos z nich wiecej wycisniesz...
 >
 > Nic nie jest wyciszone...dźwięk mam na maxa.

chodzilo mi o zasniezony obraz ;-)

 > Więc czego to może być wina - złego obrazu i brak dźwięku?

a na pewno podlaczyles kabelek audio z wyjscia karty tv do wejscia liniowego karty dzwiekowej ? i czy czasem wejscie liniowe karty dzwiekowej nie jest wyciszone / ustawione na bardzo niski poziom glosnosci ?

Kaka

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-08-26, 14:04:12 »
> chodzilo mi o zasniezony obraz ;-)

ups - wpadka.....:D


> a na pewno podlaczyles kabelek audio z wyjscia karty tv do wejscia liniowego karty dzwiekowej ?
> i czy czasem wejscie liniowe karty dzwiekowej nie jest wyciszone / ustawione na bardzo niski
> poziom glosnosci ?

Karte mam wbudowaną w procesor............więc tego to wina na pewno nie jest.  J

Jedno mnie dziwi gdy uruchomie knoppixa i skonfiguruje tv przez xawtv ( w debianie nie moge skonfigurować xawtv nie wiem czemu ) dźwięk mi działa w tv.

 

chmooreck

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-08-26, 15:08:53 »
2006-08-26 14:04:12 Kaka napisał:

 > Karte mam wbudowaną w procesor............więc tego to wina na pewno nie jest.  J

hahahhaha.... co to za procesor ?


 > Jedno mnie dziwi gdy uruchomie knoppixa i skonfiguruje tv przez xawtv ( w debianie nie moge
 > skonfigurować xawtv nie wiem czemu ) dźwięk mi działa w tv.

to pewnie po prostu wejscie (line-in) karty dzwiekowej masz wyciszone (teraz sie zabawie we wrozke: kliknij 2 razy na glosniczku na panelu i poprzesuwaj wysztkie suwaki do gory... ;-) )

Kaka

  • Gość
tvtime
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-08-26, 18:29:28 »
> hahahhaha.... co to za procesor ?

AMD Athlon 2000+  

> to pewnie po prostu wejscie (line-in) karty dzwiekowej masz wyciszone (teraz sie zabawie we
> wrozke: kliknij 2 razy na glosniczku na panelu i poprzesuwaj wysztkie suwaki do gory... ;-) )


Trafiłes !! :) Tyko z tym wejśćiem line-in jest problem. Gdy włanczam alsamixer to ta funkcja jest wyłączona. No to ją daje na maksa i włanczam. Uruchamiam tvtime  i dźwięku nie ma. Spowrotem wracam do alsamixer i co widze? line jest WYŁĄCZONE. I tak za każdym razem - włanczam to wtedy się to samo WYŁANCZA. Szlak mnie trafia.....nie wiem czemu tak jest. Zapewne właśnie w tym kryje się to, że nie mam dźwięku. Tylko co zrobić żeby to się nie wyłanczało??

Chociaż nie wiem czy teraz to ma jakieś znaczenie bo: http://www.forum.linux.pl/?id=forum&show=post&post=97291