Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: [Debian]&[Xorg] Problem z logowaniem na X'y  (Przeczytany 2821 razy)

neon2991

  • Gość
[Debian]&[Xorg] Problem z logowaniem na X'y
« dnia: 2006-08-05, 11:19:27 »
Mam problem jeśli chodzi o ram. Gdy uruchomie monitor systemu i patrze na moje wykorzystanie pamięci ram ( 90% ) to nie che mi się aż wierzyć, że debian potrzebuje tyle ramu. poprzednio miałem XP i tam maksymalnie przy uruchomieniu jakiejś gry i innych aplikacji dochodziło do 40% wykorzystania a teraz wystarcze, że uruchomie xmms, opere i kadu i już mam 95%. A jak uruchomie coś jeszcze to system mi się wiesza  Ten sam problem miałem w XP ale tam włączyłem sobie pamięć wirtualną i wszystko było wtedy ok.

W tym monitorze stanu pisze coś takiego:\\'\\'Wykorzystana przestrzeń wymiany\\'\\' czy to jest odpowiednik pamięci wirtualnej jak jest w XP? I dziwi mnie jeszcze, że wykorzystanie przeztrzeni wymiany wynosi 0% - NIGDY nie ma nawet 0,1%.

Jak patrzałem jaki sprzęt jest dobry dla debiana to wszędzie pisało, że 256 ram stanowczo wystarczy. Ja mam 512 ram i z trudem pracuje.

Aa chciałbym jeszcze dodać, że np. Opera zużywa mi 60mb ram - to chyba nie jest normalne?

Prosze o Pomoc !!

Z góry dzięki !


Lorenzo

  • Gość
[Debian]&[Xorg] Problem z logowaniem na X'y
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-08-05, 18:06:04 »
Kolejny...
Po to pamięc jest w systemie by nie leżała odłogiem. Zarządzanie pamięcią jest takie, iż ponad połowa pamięci jest wykorzystywana na  pamiec podręczną dysków. W przypadku gdy jakiś proces potrzebuje więcej ramu to tą pamięć otrzymuje i wsio jest OK.

A debiana używam na sprżetach posiadających odpowiednio 64MB (etch) i 24(sarge). Jeżeli u ciebie przymula, tzn. że masz uruchomionych pełno (pewnie w sporej części niepotrzebnych) demonów.

neon2991

  • Gość
[Debian]&[Xorg] Problem z logowaniem na X'y
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-08-05, 18:28:49 »
No ok. Więc mam rozumieć, że to iż w monitorze stanu pokazuje mi nawet 99% wykorzystania pamięci to i tak moge uruchomić jakiś inny program który zżera mnóstwo pamięci bo zostanie ona zwolniona tak?


I jeszcze jedno - cóż to jest \\'\\'man swapon\\'\\' - podobno jakiś program do zarządzania pamięcią? Czy to prawda?



Pozdrawiam! :D

Maciek_Rutecki

  • Gość
[Debian]&[Xorg] Problem z logowaniem na X'y
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-08-05, 18:51:34 »
2006-08-05 18:28:49 neon2991 napisał:


 > I jeszcze jedno - cóż to jest \\'\\'man swapon\\'\\' - podobno jakiś program do zarządzania pamięcią?
 > Czy to prawda?

Uruchom \\"man swapon\\" to sobie poczytasz do czego posłuży...

--
Maciek

flak

  • Gość
[Debian]&[Xorg] Problem z logowaniem na X'y
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-08-05, 20:14:07 »
2006-08-05 18:28:49 neon2991 napisał:

> No ok. Więc mam rozumieć, że to iż w monitorze stanu pokazuje mi nawet 99% wykorzystania pamięci
 > to i tak moge uruchomić jakiś inny program który zżera mnóstwo pamięci bo zostanie ona zwolniona
 > tak?
 >
 >
 > I jeszcze jedno - cóż to jest \\'\\'man swapon\\'\\' - podobno jakiś program do zarządzania pamięcią?
 > Czy to prawda?
 >
 >
 >
 > Pozdrawiam! :D
 >

Jeśli dana aplikacja jest często uruchamiana lub przed chwilą została zamknięta, Linux przechowuje jej dane w RAMie jako \\"cached\\" by za kolejnym razem nie trzeba było znów wgrywać wszystkiego z dysku twardego. Przypominam że szybkość odczytu z RAMu jest wielokrotnie większa niż z hd. Efekt - zauważalnie szybsza praca.

Jeśli pamięć jest \\"pełna\\" a ty chcesz wprowadzić nowe dane to:
Jeśli większość pamięci RAM to \\"cached\\" to te dane zostaną po prostu usunięte by zrobić miejsce dla danych które aktualnie potrzebujesz (\\"used\\"). Jeśli musisz wprowadzić do pamięci potrzebne dane a w ramie jest głównie \\"used\\", to system przeżuca część danych z ramu do znacznie wolniejszego (bo dyskowego) swapu. Swap w Linuxsie to wydzielona partycja (choć na upartego może to być plik na / ale traci wtedy na szybkości) by przyspieszyć działanie - specjalny format , ominięcie księgowania, etc.

Im więcej masz w pamięci \\"cached\\" i im mniej zajętej SWAP tym lepiej dla ciebie!


neon2991

  • Gość
[Debian]&[Xorg] Problem z logowaniem na X'y
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-08-05, 21:48:58 »
Dzięki wam wszytkim - teraz wiem to co chciałem wiedzieć.....!!

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!! :D



Jishak

  • Gość
[Debian]&[Xorg] Problem z logowaniem na X'y
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-08-05, 09:50:27 »
Witam!
Upgrade'owalem sobie wlasnie debiana. I... i tak jak w temacie: nie moge sie zalogowac na X'y poprzez KDM (wzglednie XDM) _zwyklym_ uzytkownikiem. Po wpisaniu hasla i zatwierdzeniu wyskakuje komunikat:

Xsession: warning: unable to write to /tmp;X session may exit with an error

i przechodzi system z powrotem do ekranu logowania.


Gdy jestem na konsoli jako root i wystartuje X'y  (startx) to laduja sie ok.


Ustawilem nawet    chmod 777 /tmp   bo pomyslalem, ze problem z dostepnoscia do tego katalogu. Ale nic. To samo caly czas.


Prosze o pomoc i z gory dziekuje.

Lorenzo

  • Gość
[Debian]&[Xorg] Problem z logowaniem na X'y
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-08-05, 18:10:42 »
Być może nie masz wolnego miejsca na pliki tymczasowe sesji Xów. zaloguj się (w konsoli) jako zwykły user i wywołaj df -h (jesli używasz systemu plików ext2/3 to one mają 5% obszaru zarezerwowane na roota). Jeśli tak to wywal stare paczki (apt-getr clean).