Nowe posty

Autor Wątek: angielski system - polskie czcionki [KDE]  (Przeczytany 10857 razy)

Piotrek1981

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« dnia: 2005-05-19, 18:01:25 »
Mam dysk 80gb. Podzielilem go na partycje. Na polowie mam Linuxa a na drugiej mam winde XP. Wiem ze prawidlowo oba systemy nie beda sie widzialy. Jak wiec zrobic zeby np.dwa razy nie wgrywac tej samej muzy pod windw i linuksa a korzystac z jednego dysku windowsowskiego albo linuxa?

maciasz

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-05-19, 18:54:36 »
Prawidlowo Linux bedzie widzial winde, ale nie dziala to na odwrot (znaczy dziala ale w nie wygodny sposob) wiec wgraj muze na windosie i wszystko bedzie dzialac

Neoo

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-05-19, 19:11:17 »
2005-05-19 18:54:36 maciasz napisał:

> Prawidlowo Linux bedzie widzial winde, ale nie dziala to na odwrot [...]

Ja mam RH8 i mi windy nie widzi... czy na nowszych dystrybucjach takich jak Debian, czy SuSE będe widział dyski sformatowane w FAT??

Piotrek1981

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-05-19, 19:19:41 »
2005-05-19 18:54:36 maciasz napisał:

> Prawidlowo Linux bedzie widzial winde, ale nie dziala to na odwrot (znaczy dziala ale w nie
 > wygodny sposob) wiec wgraj muze na windosie i wszystko bedzie dzialac


 Ok.Rzeczywsicie widze winde w linux.Ale gdzyby ktoś wiedział jak zobaczyc linuxa w XP to tez bym prosil o rade.Moze sie czegos naucze :) Dzieki

darvark

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-05-19, 19:21:42 »
jest plugin do total commandera ktory moze odczytac (tlyko odczytac) partycje linuxowe

xis

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-05-19, 19:21:56 »
Wejdz do wyszukiwarki na forum i wpisz sobie
\\'explore2fs\\'.
Powinienes dostac liste postow, w ktorych wystepuja nazwy tego i innych programikow windowsowych do odczytu (tylko odczytu o ile wiem) partycji ext2 i ext3.

Piotrek1981

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-05-19, 19:34:27 »
A czy nie mozna np. w windowsie wpisac gdzies adresu IP linuxa i vive versa? Moze sie wtedy zobacza?

maciasz

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-05-19, 20:37:59 »
to zadziala jesli masz 2 osobne kompy
ale jesli Ci sie uda to na jednym kompie po ip to bedziesz linux guru

Xax79

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-05-20, 09:19:44 »
2005-05-19 19:34:27 Piotrek1981 napisał:

> A czy nie mozna np. w windowsie wpisac gdzies adresu IP linuxa i vive versa? Moze sie wtedy
 > zobacza?
 >

Na jednym kompie - NIE. Zreszta jak sie troche zastanowisz to sam do tego dojdziesz.

Najlepszym rozwiazaniem jest podział dysku na przynajmniej 3 partycje. Jedna dla linuksa, jedna dla windy a ta ostania na te pliki co to chcesz miec dostep z obu systemow (system plikow obowiazkowo fat32, lnuks nie moze zapisywac poki co na ntfs, a zwykly fat obsluguje partycje do 2GB).

W ostatecznosci wystarcza 2 partycje, ale z poziomu linuksa mozesz niechcacy wykasowac wszystkie pliki z dysku windowsa i nawet nie zaprotestuje :)

Zbooj

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-05-20, 15:59:30 »
2005-05-20 09:19:44 Xax79 napisał:

> 2005-05-19 19:34:27 Piotrek1981 napisał:
 >
 > > A czy nie mozna np. w windowsie wpisac gdzies adresu IP linuxa i vive versa? Moze sie
 > wtedy
 >  > zobacza?
 >  >
 >
 > Na jednym kompie - NIE. Zreszta jak sie troche zastanowisz to sam do tego dojdziesz.
 >
 > Najlepszym rozwiazaniem jest podział dysku na przynajmniej 3 partycje. Jedna dla linuksa, jedna
 > dla windy a ta ostania na te pliki co to chcesz miec dostep z obu systemow (system plikow
 > obowiazkowo fat32, lnuks nie moze zapisywac poki co na ntfs, a zwykly fat obsluguje partycje do
 > 2GB).
 >
 > W ostatecznosci wystarcza 2 partycje, ale z poziomu linuksa mozesz niechcacy wykasowac
 > wszystkie pliki z dysku windowsa i nawet nie zaprotestuje :)

Windowsy maja to do siebie ze zwykle domyslnym systemem plikow jest FAT32 (za wyjatkiem XP tam NTFS i Win95 FAT16 dyski do 2,1 GB). Linux doskonale sobie radzi z FAT32 ale zeby zobaczyc NTFS trzeba miec uruchomiony moduł, ale i tak widzi sie dysk w trybie read only. Podobno sa tez moduły testowe - czyt. niestabilne - zapisu na NTFS.

Nie wiem co ma IPdo dysku twardego.

Póki co polecam zaprzyjaźnic sie z plikiem /etc/fstab lub w przypadku dysków Serial ATA
/etc/mstab :)

Pozdrawiam

shiny

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-05-18, 23:45:15 »
Witam,

Postanowilem pouzywac troche systemu bez tlumaczen, tj. po angielsku. W tym celu zainstalowem swieze kubuntu 5.04, i w Centrum Sterowania (teraz to jest Control Center :)) i tylko w dziale settings:/Accessibility/Country/Region & Language zmieniłem Country na Poland, a Language zostawilem jako English.
Jednak pozostal problem z polskimi czcionkami. Jakiekolwiek bym czcionki wybral (np. FreeSans, ktory dobrze wspiera polskie znaki), to krzaczki w programach pozostaja. Z poziomu centrum sterowania nie wiem gdzie zmienic kodowanie, ale nawet eksperymentowanie z strona kodowa w konquerorze nie daje efektu. Dla odmiany firefox radzi sobie doskonale, ale ja nie chce firefoksa :)

Tak wiec, jak namowic kde zeby poprawnie wyswietlal polskie znaki w programach, bez instalowania i18n-pl?

greg000

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-05-19, 08:58:23 »
W Centrum Sterownia KDE ustaw klawiature na polska (pl) i po klopocie.

xis

  • Gość
angielski system - polskie czcionki [KDE]
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-05-19, 09:15:28 »
2005-05-19 08:58:23 greg000 napisał:

> W Centrum Sterownia KDE ustaw klawiature na polska (pl) i po klopocie.

Wydaje mi się, że powinieneś mieć też zainstalowane polskie odpowiedniki używanych czcionek (xorg-x11-fonts-costam-iso-8859-2) w standardzie iso-8859-2.
Dodatkowo (tu nie mam pewności) serwer X czerpie konfigurację kodowania znaków z ustawień systemowych. Więc po spolonizowaniu konsoli serwer X powinien przyjąć  odpowiednie ustawienia. Jedynie brak pakietu kde-i18n-pl powstrzyma go przed ustawieniem języka na polski, czyli chyba osiągniesz to co chciałeś.