Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela  (Przeczytany 6230 razy)

grendolf

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« dnia: 2006-07-18, 23:17:58 »
Witam.
mam nietypowy problem (o tyle nietypowy, ze nieudalo mi sie znalezc nigdzie wzmianki o możliwości rozwiązania).
W jaki sposób przesłać informacje ze strony www umieszczonej na moim serwerze tak aby były one zinterpretowane przez konsole tego serwera. Czy istnieje wogole taka możliwość (nie mówiąc już o generowaniu odpowiedzi z konsoli na stronie). Aktualnie uzywam SuSe 10.0 z Apache\\'m  . Z góry dzieki za pomoc.

gomath

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-07-18, 23:33:10 »
Nie wiesz o czym piszesz albo nie umiesz tego opisać :)


grendolf

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-07-19, 00:49:57 »
2006-07-18 23:33:10 gomath napisał:

hmm... no to przykład: chciałbym poprzez strone www skonfigurowac iptables (wypelniam sobie np. formularze na stronce a php generuje mi skrypt powłoki)

> Nie wiesz o czym piszesz albo nie umiesz tego opisać :)
 >
 >

gomath

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-07-19, 08:07:10 »
Tutaj masz listę funkcji, które Ci mogą pomóc w realizacji Twojego pomysłu: http://pl2.php.net/manual/pl/ref.exec.php

grendolf

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-07-19, 10:51:32 »
dzieki... przeanalizuje w najbliższym czasie.

Radzu

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-07-18, 21:25:53 »
Chciałby ma początku dodać że jestem bardzo zielony jeśli chodzi o linuxa jednak pragnę się jak najwięcej nauczyć.
Starałem się przejrzeć podobne problemy na tym forum oraz na googlach ale nic to nie pomogło.

A sprawa się ma tak:
Postanowiłem postawić sobie serwer na debianie, serwer będzie pełnił rolę routera do internetu (z ograniczeniami transferu) oraz będzie serwerem ftp, http + php +mysql w domu studenckim. Narazie serwer stawiam "na sucho" nie mając dostępu do tamtej sieci.

Komputer: celeron 400mHz, 64MB ram, 20Gb hdd, RTL8029
System: Linux Debian 3.0 (kernel początkowo 2.4.18
 teraz 2.4.26) (zdecydowałem się dla tego na starszą wersję ponieważ do takiej miałem dokładną instrukcję jak postawić taki serwer jaki potrzebuję) (nie instaluję środowiska graficznego)

Na początku wszystko prawie dobrze chodziło proftpd (nie startowało z systemem), apach +php +mysql (był błąd przy instalacji phpbb ale http i php na pewno działało) (sprawdzane z drugiego komputera)

Gdy zabrałem się za podpunkt Zawansowana maskarada musiałem przekompilować nowy kernel (2.4.26) z pewnymi patchami.
Zrobiłem wszystko wedługi instrukcji i wszystko było oki aż do momentu gdy później zauważyłem że nie ma wogółe interfejsu eth0. Początkowo myślałem że karta wypadła, lecz odpaliłem na tym kompie knopixa który wykrył kartę.

W katalogu /lib/moules/2.4.26/kernel/drivers był praktycznie pusty (tylko folder /char) a katalogu /lib/moules/2.4.18/kernel/drivers jest dość dużo plików i katalogów.
Niewiem czy ta informacja coś da.

Prawdopodobnie przy kompilacji jakoś nie dołączyłem modułów z sieciówki lecz nie wiem gdzie tego szukać bo wydaje mi się że wszystko jest oki.

Czy ktoś mógłby poradzić coś ??

chmooreck

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-07-19, 01:09:16 »
albo zapomniales zainstalowac moduly... make modules_install

monksmaster

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-07-19, 13:10:10 »
sprawdz czy masz wlaczona obsluge dla swojej karty w kernelu, jezeli jest jako
  • to nic nie znajdziesz w /lib/modules bo bedzie zaladowana (sprawdz lsmod), natomiast jezeli jest jako [M] to powinien byc modul i mozliwe ze jednak zapomniales o make modules_install ;-)

Swoja droga to jezeli jestes 'zielony' to po co od razu lapiesz sie za 'zaawansowana maskarade' ? (i debiana ?).
Uzyj jakiejs dystrybucji, ktora do tego sluzy (widzialem gdzies w necie takie one-floppy do tego). Ale na nauke nigdy nie za pozno :-)

Radzu

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-07-20, 13:10:53 »
Sieciówka już działa :D
Okazało się że w configu kernela nie było zaznaczonej mojej sieciówki (config zastosowałem gotowy a mam starą sieciówkę :/)
Zminiłem config, skompilowałem kernel na nowo i już działa :)
Dzięki za pomoc.
A dlaczego wybrałem debiana a nie coś łatwiejszego ?? Bo mam całą instrukcę krok po kroku jak zrobić taki serwer jak potrzebuję, pozatym lubię wyzwania :) A zawansowaną maskarade muszę zrobić aby mieć możliwość ograniczenia sieci p2p.

Skoro już jest ten temat to może zapytam o jeszcze jedną rzecz.
Zainstalowałem proftpd zkonfigurowałem wszystko i zgodnie z instrukcją dopisałem w pliku etc/init.d/rc  na damym dole
/usr/local/sbin/@in.proftpd
lecz zamiast startować razem z systemem, wywala mi komunikat "/etc/init.d/rc: /usr/local/sbin/@in.proftpd: No such file or directory"
,dodam że skrypt maskarady uruchamiany w tym samym miejscu działa bez problemu.

Ma ktoś jakiś pomysł na to ??

Lorenzo

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-07-20, 16:04:03 »
Nie dopisuj nic do /etc/init.d/rc czy rcS, lecz stwórz skrypcik odpalający proftpd, przenies ten skrypt do /etc/init.d i wykonaj polecenie
update-rc.d defaults

Radzu

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-07-20, 23:22:46 »
Niewiedziałem co wpisać w "nr_kolejności_odpalenia_usługi" ale udało mi się problem rozwiązać inaczej.
Zamiast:
/usr/local/sbin/@in.proftpd
wpisałem:
/usr/local/sbin/proftpd
i zadziałało :)

Lorenzo

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-07-20, 23:41:52 »
nr_kolejności_odpalenia_usługi to liczba między 0 a 99. im wiekszy tym odpala się później. Przykład - desktop menadżery (kdm,wdm,xdm,etc) odpalane sa na fajrancie i mają 99 ;-)

Radzu

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-07-22, 20:29:12 »
Hej no i już myślałem że wszystko OK a tu zonk :/
Po kompilacji kernela znikł napęd CD-ROM :(
Czy ktoś wie co trzeba jeszcze dołączyć do configa żeby w kernelu były sterowniki do CD-ROMu ??

Lorenzo

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-07-22, 21:59:05 »
Taki moduł jest potrzebny
ide-cd
Powinien ładowac się przy starcie (wpis w /etc/modules)
Sprawdź czy go masz w konfigu, ewentualnie dokompiluj.

Radzu

  • Gość
Zniknęła karta sieciowa po kompilacji kernela
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-07-22, 23:58:25 »
Ała no i stało się :( kernel panic :(
Da się z tym coś jeszcze zrobić ??
Po raz 4 kompilowałem kernel i się zdenerwowałem że nie ma tego cd-romu i załadowałem wszystkie sterowniki do starszych cdków, na dysku mam jeszcze stary kernel ale jak go wgrać jeśli komp się nie odpala ??

Modułu ide-cd nigdzie nie znalazłem w konfigu a w debianie wogóle nie ma /etc/modules

Pozatym ma ktoś jakiś poradnik co do linuxa(debiana) jak się kompiluje kernel, coś dokompilowuje (bo jak dotąd zawsze cały na nowo kompilowałem), jak się sprawdza jakie są odpalone procesy, jakie moduły są zainstalowane itd.

Myślałem że wszystko to pujdzie znaleźć na jakichś stronach ale większość już radzą w środowisku graficznym, którym nie będę przecież obciążał serwera.

Help