Nowe posty

Autor Wątek: mam duzy problem z LILO i madrake 10.0  (Przeczytany 3153 razy)

reaz

  • Gość
mam duzy problem z LILO i madrake 10.0
« dnia: 2005-06-28, 12:20:23 »
czesc!:)
kupilem sobie gazetke z Mandriva 2005 i teraz mam problem..bo dysk mam podzielony na 4 partycje. windows jest na partycji c: natomiast ja chce zainstalowac swego linuxa na d: jednak nie wiem jaka opcje wybrac przy partycjonowaniu dysku..jedna opcja to mi chce wymazac caly dysk, druga chce zmieniac rozmiar dysku ktory jej wskaze(a nie jest to potrzebne bo d: ma 20 gb) a trzecia to zaawansowane..jak je wybiore to klikam sobie na partyje d: potem daje pnkt montowania i ok na to co in mi sugeruje..a potem jak dam ok to on mi pokazuje ze musze wybrac punkt montowania, jakies / i nie wiem jak zainstalowac go na tej partycji:/ jesli opis problemu podaje niewystarczajaca ilosc informacji to prosze nie bic:) to moj pierwszy linux jaki na oczy ogladam..:)szukam w necie info na ten temat ale cos kiepsko mi idzie:/ z gory ogromne dzieki za pomoc:) pozdrawiam

Panoramix

  • Gość
mam duzy problem z LILO i madrake 10.0
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-06-28, 13:06:32 »
Witam

Linux do działania potrzebuje min 2 partycji jedna to wspomniane przez Ciebie / a druga to swap czyli partycja wymiany. Więc podczas instalacji załóż sobie na początek tylko te dwie potem jak trocha się pobawisz i będziesz więcej wiedział to podzielisz sobie inaczej.

Pozdrawiam
Panoramix

reaz

  • Gość
mam duzy problem z LILO i madrake 10.0
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-06-28, 14:04:28 »
dziex za szybka odp:) powalczylem i doszedlem co i jak:) chodzilo o to ze musialem dac na zaawansowane, potem zaznaczyc partycje d; :) nastepnie zmienic jej typ, potem zmniejszylem jej rozmiar tak by sie swap jeszcze zmiescil:) kliknalem montowanie i zaznaczylem \\"/\\". potem kliknalem powstaly obszar po zmniejszeniu dysku d: i znowu dalem na typ dzieki czemu zmienilem ja na swap:) i potem juz poszlo z gorki:)
              pozdro:)

cieniasso

  • Gość
mam duzy problem z LILO i madrake 10.0
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-06-28, 00:42:36 »
zainstalowalem sobie mniej wiecej rok temu mandrake 10.0 i korzystalem z LILO poniewaz mam rownieaz zainstalowanego windowsa.moj problem polega na tym ze zapomnialem hasla do linuxa poniewaz nie uzytkowalem go dloogo.a chce zmienic w LILO aby domyslnie startowal windows-wiem jak to zrobic ale nie wiem jak sie dostac do tego pliku.probowalem z wersji live cd slax i knopix i innych ale zaden nie chce mi zmontowac tej partycji z linuxem i widzi ja jako pusta. natomiast boje sie jak znow zainstaluje linuxa to strace windowsa -i nie wiem czy uda sie na nowo zainstalowac rowniez widnowsa(wiem jak korzystac z fix/mbr- ale nie o to mi chodzi) pozdrawiam i oczekuje na odpowiedz

zajacraf

  • Gość
mam duzy problem z LILO i madrake 10.0
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-06-28, 08:39:14 »
2005-06-28 00:42:36 cieniasso napisał:

> zainstalowalem sobie mniej wiecej rok temu mandrake 10.0 i korzystalem z LILO poniewaz mam
 > rownieaz zainstalowanego windowsa.moj problem polega na tym ze zapomnialem hasla do linuxa
 > poniewaz nie uzytkowalem go dloogo.a chce zmienic w LILO aby domyslnie startowal windows-wiem
 > jak to zrobic ale nie wiem jak sie dostac do tego pliku.probowalem z wersji live cd slax i
 > knopix i innych ale zaden nie chce mi zmontowac tej partycji z linuxem i widzi ja jako pusta.
 > natomiast boje sie jak znow zainstaluje linuxa to strace windowsa -i nie wiem czy uda sie na
 > nowo zainstalowac rowniez widnowsa(wiem jak korzystac z fix/mbr- ale nie o to mi chodzi)
 > pozdrawiam i oczekuje na odpowiedz

------------------
www.google.pl ->serach "zapomniałęm hasła", "tryb single", http://www.debianusers.pl/ poszukaj a znajdziesz, nawet tutaj http://newbie.linux.pl/?id=forum&show=post&post=65453, ,http://newbie.linux.pl/?id=forum&show=post&post=61281
pozdrawiam