Nowe posty

Autor Wątek: Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco  (Przeczytany 9674 razy)

starken

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« dnia: 2006-06-21, 20:48:32 »
Witam!
Właśnie zainstalowałem sobie Ubuntu, a ponieważ w linuxie jestem początkujący (zupełnie) to nawet nie wiem jak zainstalować sobie sterownik do dźwięku (bo go nie mam). Oczywiście sam sterownik ściągnąłem, problem mam tylko z zainstalowaniem.
Po rozpakowaniu ściągniętego sterownika pojawia mi się folder a w nim: trzy kolejne archiwa (tar.bz2), plik install.sh, modules.conf oraz dwa pliki tekstowe: readme oraz turbolinux.
W readme pisało żebym uruchomił plik install.sh. Po uruchomieniu (w terminalu) zaczyna się coś dziać, tzn przez ekran przewijają się różne teksty, zbyt szybko żeby przeczytać, ale wyraźnie widać, że jest tam dużo komunikatów w stylu \\"Nie ma takiego pliku lub katalogu...\\" itp.
Czy mam szukać następnych sterowników czy po prostu coś źle robie?
W pliku readme jest jeszcze taki komentarz, ale nie wiem o co w tym właściwie chodzi:

Manual install:
Step 1. unzip source code
        tar xfvj alsa-driver-1.0.9b_1.tar.bz2

Step 2. Turn on sound support (soundcore module, default turn on)

Step 3. Complied source code
   a. cd alsa-driver-1.0.9b_1.
   b. ./configure
   c. make
   d. make install
   e. ./snddevices

Step 4. Edit your /etc/modules.conf or conf.modules depending on the distribution
    (Please refer to the attached modules.conf)
   
        snd-xxxx is the card ID.

   -- Azalia controller --ALC880 ALC882 ALC260 ALC262
      --- Intel ICH6 ICH7 ---------
               snd-hda-intel
           --- ATI chipset -----
          snd-atiixp

        -- AC97 controller --ALC655 ALC650 ALC250 ALC255
           --- Intel ICH6 ICH7 , SiS 7012 and NVidia----------
               snd-intel8x0
           --- Via8233 Via686a  -------------------------------    
          snd-via82xx
           --- ATI Chipset  -------------------------------
          snd-atiixp

        Copy and paste this to the bottom of your /etc/modules.conf or /etc/modprobe.conf file.
   # ALSA portion
          alias char-major-116 snd
          alias snd-card-0 snd-xxxx    
        # OSS/Free portion
          alias char-major-14 soundcore
          alias sound-slot-0 snd-card-0
        # card #1
          alias sound-service-0-0 snd-mixer-oss
          alias sound-service-0-1 snd-seq-oss
          alias sound-service-0-3 snd-pcm-oss
          alias sound-service-0-8 snd-seq-oss
          alias sound-service-0-12 snd-pcm-oss

Step 5. reboot your machine

Step 6. Use the alsamixer the disable mute (All audio line default is mute)
        *Must to compile and to install the ALSA library and utility. (Use automatic install is already install)
        excute alsamixer

Note:    1. The most detail information, can refer the alsa-kernel/Documenttation/ALSA-Configuration.txt in the azx-021705.tar.bz2.
   2. Kernel Version must be 2.2.14 or later.
   3. All mixer channels are muted by default. You must use a native
      or OSS mixer program to unmute appropriate channels.
   4. If can not compile the source code, try to rename the /usr/src/linux-2.x -> /usr/src/linux.
   5. The driver added to support the SPDIF functoin.    
   6. a. You can download the alsa-lib-1.0.9 and alsa-utils-1.0.9a form the www.alsa-project.org, then unzip and install them.
      b. Suggest use \\"alsamixer\\" to control mixer function.
      c. Used \\"alsaconf\\" can autodetect which drive you need to install (step 4).    
        7. SUSE Distribution must install the ncurses package.


Mam AsRocka K7VT4A+ z wbudowaną kartą dźwiękową. Na stronie asrocka znalazłem sterownik (oczywiście pod Windowsa) o takiej nazwie: \\"C-Media audio driver ver:UDA046_build02\\" i właśnie na podstawie tej nazwy szukałem sterowników pod Linuxa. Może zna ktoś strone ze sterownikami do tej karty, które na pewno działają (bo te które ściągnąłem najwidoczniej nie działają)?

Z góry dzięki za pomoc.

kmp

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-06-21, 21:20:30 »
2006-06-21 20:48:32 starken napisał:

> Witam!
 > Właśnie zainstalowałem sobie Ubuntu, a ponieważ w linuxie jestem początkujący (zupełnie) to
 > nawet nie wiem jak zainstalować sobie sterownik do dźwięku (bo go nie mam).....

Ubuntu posiada z pewnoscia ospowiednie narzedzia do instalacji programow (apt/synaptic itp) wiec nie katuj sie instalacja ze zrodel.... chyba, ze lubisz sobie zycie skomplikowac ?

starken

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-06-21, 21:57:42 »
2006-06-21 21:20:30 kmp napisał:
 > Ubuntu posiada z pewnoscia ospowiednie narzedzia do instalacji programow (apt/synaptic itp)
 > wiec nie katuj sie instalacja ze zrodel.... chyba, ze lubisz sobie zycie skomplikowac ?
 >

A jak tego użyć, bo jak mówiłem w linuxie jestem zupełnie nowy? Znalazłem folder /var/lib/synaptic. I co z tym teraz zrobić?
A czy to oznacza, że w ogóle nie musze ściągać żadnych sterowników z internetu?


kmp

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-06-21, 22:02:47 »
2006-06-21 21:57:42 starken napisał:

 > A jak tego użyć, bo jak mówiłem w linuxie jestem zupełnie nowy? Znalazłem folder
 > /var/lib/synaptic. I co z tym teraz zrobić?
 > A czy to oznacza, że w ogóle nie musze ściągać żadnych sterowników z internetu?
 >
 >


Zacznij od dokumentacji:
https://help.ubuntu.com/



starken

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-06-21, 23:41:53 »
2006-06-21 22:02:47 kmp napisał:

> 2006-06-21 21:57:42 starken napisał:
 >
 >  > A jak tego użyć, bo jak mówiłem w linuxie jestem zupełnie nowy? Znalazłem folder
 >  > /var/lib/synaptic. I co z tym teraz zrobić?
 >  > A czy to oznacza, że w ogóle nie musze ściągać żadnych sterowników z internetu?
 >  >
 >  >
 >
 >
 > Zacznij od dokumentacji:
 > https://help.ubuntu.com/
 >
 >
 >
Poczytałem i jakoś nie rozwiązało to mojego problemu :P

kmp

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-06-22, 00:03:51 »
2006-06-21 23:41:53 starken napisał:

 > Poczytałem i jakoś nie rozwiązało to mojego problemu :P


Gdybys przeczytal choc spis tresci:
https://help.ubuntu.com/ubuntu/desktopguide/C/index.html
to znalazlbys tam rozdzial o \\"Synaptic Package Manager\\":
https://help.ubuntu.com/ubuntu/desktopguide/C/synaptic.html

Poza tym nie podales versji Ubuntu, wiec traktuj to tylko jako przyklad ze w sieci jest wszystko.... ale trzeba troche ruszyc glowa....


ko6ra

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-06-25, 20:34:36 »
2006-06-22 00:03:51 kmp napisał:

>
 > Poza tym nie podales versji Ubuntu, wiec traktuj to tylko jako przyklad ze w sieci jest
 > wszystko.... ale trzeba troche ruszyc glowa....
 >
 >
bla bla bla, ale ze mnie mądra głowa,
nie wiem jak z chipsetem starkena(nie mam czasu sprawdzac jaki ma), ale moj w ASRocku K8NF4G-SATA2 jest obslugiwany przez najnowsza stabilna alse 1.0.11, ktorej to nie da sie(poki co) zainstalowac za pomoca Sinaptica (najnowsza dostepna w nim wersja to 1.0.10), mam ubuntu 6.06. ;
instalacje niby przeszedlem, wg podanej instrukcji, ale utknalem na pkt.7, jak cos odkryje to napisze, choc oczywiscie moge tez wrocic i napisac poszukaj sobie w necie cieciu, ja znalazlem...
 

starken

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-06-25, 20:39:00 »
2006-06-25 20:34:36 ko6ra napisał:

 > bla bla bla, ale ze mnie mądra głowa,
 > nie wiem jak z chipsetem starkena(nie mam czasu sprawdzac jaki ma), ale moj w ASRocku
 > K8NF4G-SATA2 jest obslugiwany przez najnowsza stabilna alse 1.0.11, ktorej to nie da sie(poki
 > co) zainstalowac za pomoca Sinaptica (najnowsza dostepna w nim wersja to 1.0.10), mam ubuntu
 > 6.06. ;
 > instalacje niby przeszedlem, wg podanej instrukcji, ale utknalem na pkt.7, jak cos odkryje to
 > napisze, choc oczywiscie moge tez wrocic i napisac poszukaj sobie w necie cieciu, ja
 > znalazlem...
 
Nie wiem jaki ty masz problem, bo ja w nie miałem dźwięku w Ubuntu 5.04, dzisiaj sobie zaisntalowałem Ubuntu 6.06 i dźwięk był od początku, nawet nie trzeba było nic instalować :P
A na czym polega punkt 7, bo nie pamiętam?

ko6ra

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-06-25, 20:48:51 »
drobna pomylka w inst. podanej przez starkena utknalem na pkt. 4, nie widze zadnego z takich plikow

ko6ra

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-06-25, 23:51:25 »
starken>> polega na wyedytowaniu modules.conf, masz dzwiek stereo?; bo ja wprawdzie mam dzwiek, ale jest to tylko i wylacznie mono, wiec jakosc jest beznadziejna

starken

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-06-26, 02:38:14 »
2006-06-25 23:51:25 ko6ra napisał:

> starken>> polega na wyedytowaniu modules.conf, masz dzwiek stereo?; bo ja wprawdzie mam
 > dzwiek, ale jest to tylko i wylacznie mono, wiec jakosc jest beznadziejna
 >
Sorry, odpowiem jutro rano, bo teraz wszyscy juz spia i ja tez ide. A dzwiek trudno testowac zeby nikogo nie obudzic :P

colcik

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-06-21, 13:06:46 »
Witam,
bash to dla mnie czarna magia, wiec postanowilem poprosic o pomoc. Trudno powiedziec o co mi dokladnie chodzi, wiec wytlumacze to po swojemu:
Uruchamiam gre w ktorej wszystkie texty zapisuja sie do pliku chat.txt. Chcialbym zeby skrypt na bierzaco wyswietlal mi w konsoli powiedzmy ostatnie 15 linijek tego pliku, oraz zeby potrafil kolorowac text (private message na inny kolor, wypowiedzi ogolne na inny kolor, itd.).
Z kolorowaniem tekstu nie mam w ogole pojecia jak to zrobic i jesli to jest za trudne to trudno, nie jest to az tak wazne ;). Pokazanie ostatnich paru linijek moge sobie wykonac za pomoca polecenia tail, ale co zrobic, zeby tail uruchamial sie za kazdym razem, gdy zmieni sie zawartosc pliku chat.txt?
Z gory dziekuje za pomoc :)

chmooreck

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-06-21, 14:13:08 »
man tail

niedawno tak dawno byl watek na temat "kolorowania" tekstu na konsoli...

xis

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-06-21, 15:18:06 »
2006-06-21 14:13:08 chmooreck napisał:

> man tail
 >
 > niedawno tak dawno byl watek na temat "kolorowania" tekstu na konsoli...

Możesz skorzystać z tail z opcją -f.
tail -f plik

Co do kolorowania to już się troszkę pogłów z sed'em. :)

Albo - jeśli nie przeszkadzają Ci wyskakujące okna z logami na konsolę, polecam mojego MetaMonitora: http://kde-apps.org/content/show.php?content=30603 ;)
(musisz znać podstawy wyrażeń regularnych jeśli chcesz go używać)

colcik

  • Gość
Skrypt czytajacy logi z gry na bierzaco
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-06-21, 18:51:54 »
Dzieki za odpowiedz :). Nie mialem pojecia, ze tail potrafi tak wiele.
MetaMonitor wyglada fajnie, ale wydaje sie, ze nie do konca nadaje sie do tego co potrzebuje. Mi chodzi o zwykle wyswietlanie tekstu, kolorowanie mialo poprawic czytelnosc.