Nowe posty

Autor Wątek: Ati Rage Pro 3D (mach64)  (Przeczytany 7674 razy)

flak

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #15 dnia: 2006-06-14, 23:58:22 »
2006-06-14 09:03:19 leiah napisał:

> 2006-06-13 22:40:09 flak napisał:
 >
 >  > Co ty właściwie chcesz zrobić?
 >  > Ati Mach64 nie mają akceleratora (przynajmniej z tego co wiem). Najłatwiej to sprawdzić
 >  > oglądając kartę. Czy ma procesor z wentylatojem lub przynajmniej radiator? Do
 > wyświetlania
 >  > grafiki nie jest potrzebna akceleracja.
 >
 > Oj tu sie popisałeś. Mach64/Rage/Rage II itd to cała rodzina kart 2D z zintegrowanym
 > akceleratorem 3D. Brak wiatraka czy radiatora o niczym nie świadczy - po prostu pierwsza
 > ganaracja akceleratorów nie potrzebowała tego. Mach64 konkurował bezpośrednio z Virge i Trio
 > (które były skądinąd niezbyt udanymi akceleratorami), Rivą 128 czy Voodoo (z tym, że Voodoo
 > było dodatkową kartą obsługującą tylko 3D). Standardem na tamte czasy było oczywiście dzieło
 > inżynierów z 3DFx, ale nVidia z rodziną Riva, ATi ze swoimi Rage`ami, czy Matrox i S3 próbowały
 > odgryźć kawałek tortu dla siebie. Rage też jako pierwsze obsłgiwały sprzętową akcelerację filmów
 > video (chodzi o MPEG-4). To były bardzo udane konstrukcje, chociaż niezbyt wydajne w D - a na
 > ewno nie tak jak Riva 128 i Voodoo.
 > Później był Rage 128, Rage 128 MAXX, które konkurowały z Rivą TNT i TNT2, a 3DFx powoli tracił
 > rynek. Po Voodoo2 nie zbudowali niczego co rzeczywiście pokochaliby gracze i w końcu zostali
 > wykupieni przez nVidie. W międzyczasie z walki o graczy wycofał się Matrox (stawiając na karty
 > profesjonalne), gdzieś zmarginalizowało się zupełnie S3. A potem posżło z górki GeForce i
 > Radeon, prawie co kwartał nowy chip i to szaleństwo trwa nadal
 >
 >
 >
 >  
 >  > Rage/Mach64 były/są używane w profesjonalnych stacjach roboczych lub serwerach. W obu
 > wypadkach
 >  > jako użądzenia wbudowane, więc do gierek-rzeźni się nie nada.
 >  
 > Mam własnie przed nosem kartę ATi Rage II (Mach 64) na normalnej płytce pasującej do AGP.
 > Cięzko mi to nazwać "urządzeniem wbudowanym", a tym bardziej pochodzącym z
 > "profesjonalnej stacji roboczej lub serwera". Pochodzi ona z mojego pierwszego
 > domowego PC f-my Optimus, który wykorzystywał te właśnie karty jako podstawy do budowania
 > systemu graficznego - pewnie dlatego, że wspierały one MPEG4. Równoczesnie było tam oczywiście
 > też Voodoo, ale to mniej istotna sprawa ;-)
 
Kiedyś Rage i Mach64 były na PCi i AGP ale to zamieżchłe czasy. Teraz są ładowane jako onbordy do serwerów. Wejdź na alegro-> serwery kilku procesorowe. Wspólczesne dedykowane serwery (poza stelażowymi) mają wbudowane karty graficzne typu Rage ewentualnie SIS.

Obok mnie stoi przedstawiciel Sunowskich SPARCów - "Ultra 5". Ma ATI MACH64 jako onbord określany jako grah. Komputer ma 8 lat. Niektóre "Blade"-y wciąż mają onbordowe Mach64/Rage ale określane dalej jako frame buffer card, natomiast "graphical accelerator" to seria "Sun Creator". Stąd też pierwsze słyszę by Mach/Rage były akceleratorami.

Z drugiej strony jak Q3 działa to po... co ja kupowałem GeForce4 64Mb z sterownikiem - "blobem" ?



>  
 >  > Jakkolwiek Rage to następca Mach64 w punktu widzenia technicznego różnią się.
 >
 > Rage to nie następca Mach64. Jełśi się nie mylę Mach64 to nazwa "GPU" a seria karta
 > opartych na tym GPU nazywała się Rage, Rage II, Rage II+/LS
>

Nie wiem co ma 3D RAGE IIC PCI ale potraktowany jak Mach64 przez OBP SPARCa (coś jak BIOS - OBP ma sterownik chipsetu ATI Mach64 i Sun Creator i teoretycznie żadnych innych) daje czarny ekran a potem same "trzaski".



 
 > Ludzie z Gentoo
 >  > (przy okazji innego projektu) zauważyli, że część Rage nie współpracuje ze sterownikami
 > do
 >  > Mach64.
 >
 > Być może problem wynika z tego, że powstało wiele rodzajów kart z serii Rage, które nie są do
 > końca zgodne ze sobą (tak jak - analogicznie seria S3 Virge i Trio)
 >  
 >  > Widziałem tę stronę. To strona dla użytkowników Ubuntu, SuSE różni się od Ubuntu (od
 > choćby KDM
 >  > zamiast GDM). Co więcej oni używają nowych serwerów graficznych i eksperymentalnych
 > modułów.
 >  > Newbie nie powinien bawić się takimi żeczami.
 >
 > Z tego co ja wiem o Ubuntu/Kubuntu jest adresowane własnie do newbie, któremu oferuje się
 > prosty, stabilny i przyjazny system oparty o Debiana. Róznica KDM i GDM to kula w płot, bo moj
 > SuSE używa i jednego i drugiego (chociaż aktulanie KDM). A nEwbie powinien próbować stosować
 > rózne "eksperymenty" by się nauczyć co w linuksie piszczy :-)

Ale nie na taką skalę zwłaszcza, jak nia zna dobrze angielskiego :)
Jeśli SuSe nie ma Xorg 6.9 to musiśz wywalić cały serwer graficzny ściągnąć i przekompilować go na oddzielnym kompurze, przenieść do SuSE i zacząć oz zera.


 >  
 >  > P.S Proponuje odchudzić SuSE. Gnome, żadnych wodotrysków, niepotrzebnych dodatków
 >  > zaśmiecających pamięć, lub zmienić dystrybucję. Miałem kiedyś SuSE na 500Mhz/256RAM
 >
 > A tu się zgodzę, SuSE jest bardzo zasobożerne.

flak

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #16 dnia: 2006-06-15, 00:19:20 »
Mam!!!

Zdenerwowany zacząłem grzebać w dokumentacji XFree86 3.3.6 (prawdziwy "dziadek"). Jest!
"Pasture" dystrybucji Slackware:

xma64-3.3.6-i386-1:
"
xma64: An accelerated server for cards using the Mach64 chipset.
xma64:
xma64: The Mach64 server will now correctly recognize some of the newer ATI
xma64: chip revisions, including the 3D Rage, 3D Rage II, 3D Rage IIC,
xma64: 3D Rage II+DVD, Rage Pro, and Rage LT Pro.
xma64:
xma64: Installing this package will create a link in /usr/X11R6/bin from
xma64: XF86_Mach64 to X, setting this server as the default.
xma64:
xma64:
xma64:
"

Pogrzebałem w dokumentacji Xorg 6.7 i nie ma (albo nie widzę)!

Nie wiem jak to rozumieć. Jutro wieczorem jeszcze postaram się odezwać. Zdezoriętowany i zdegustowany idę spać.

leiah

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #17 dnia: 2006-06-15, 11:05:08 »
> Kiedyś Rage i Mach64 były na PCi i AGP ale to zamieżchłe czasy. Teraz są ładowane jako onbordy
 > do serwerów. Wejdź na alegro-> serwery kilku procesorowe. Wspólczesne dedykowane serwery
 > (poza stelażowymi) mają wbudowane karty graficzne typu Rage ewentualnie SIS.

Nie powiedziałem, że tak nie jest. Chodziło mi o to, że seria Rage była także na zwykłych kartach PCI/AGP

 
 > Z drugiej strony jak Q3 działa to po... co ja kupowałem GeForce4 64Mb z sterownikiem -
 > "blobem" ?

Może dlatego, że GF4 jest dużo wydajniejszy od Mach64? ;-)


 > Ale nie na taką skalę zwłaszcza, jak nia zna dobrze angielskiego :)
 > Jeśli SuSe nie ma Xorg 6.9 to musiśz wywalić cały serwer graficzny ściągnąć i przekompilować go
 > na oddzielnym kompurze, przenieść do SuSE i zacząć oz zera.

nic z tych rzeczy. są repozytoria apt`a skąd można gotowe Xorg6.9. Bez żadnych zabaw w kompilacja a tym bardziej na innym kompie.

flak

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #18 dnia: 2006-06-15, 21:17:57 »
2006-06-15 00:19:20 flak napisał:

> Mam!!!
 >
 > Zdenerwowany zacząłem grzebać w dokumentacji XFree86 3.3.6 (prawdziwy "dziadek").
 > Jest!
 > "Pasture" dystrybucji Slackware:
 >
 > xma64-3.3.6-i386-1:
 > "
 > xma64: An accelerated server for cards using the Mach64 chipset.
 > xma64:
 > xma64: The Mach64 server will now correctly recognize some of the newer ATI
 > xma64: chip revisions, including the 3D Rage, 3D Rage II, 3D Rage IIC,
 > xma64: 3D Rage II+DVD, Rage Pro, and Rage LT Pro.
 > xma64:
 > xma64: Installing this package will create a link in /usr/X11R6/bin from
 > xma64: XF86_Mach64 to X, setting this server as the default.
 > xma64:
 > xma64:
 > xma64:
 > "
 >
 > Pogrzebałem w dokumentacji Xorg 6.7 i nie ma (albo nie widzę)!
 >
 > Nie wiem jak to rozumieć. Jutro wieczorem jeszcze postaram się odezwać. Zdezoriętowany i
 > zdegustowany idę spać.

http://www.xfree86.org/3.3.6/Mach641.html#1

ale ani XFree86 4.5 ani X.org 6.7/6.9 ich nie obsługuje. W Slackware można (pakiet jest odpowiednio spreparowany) nagrać serwer z tymi kartami (xma64 z XFree86 3.3.6) na "wierzch" X.org 6.7.

Mastur

  • Gość
Ati Rage Pro 3D (mach64)
« Odpowiedź #19 dnia: 2006-06-16, 18:55:16 »
 > http://www.xfree86.org/3.3.6/Mach641.html#1
 >
 > ale ani XFree86 4.5 ani X.org 6.7/6.9 ich nie obsługuje. W Slackware można (pakiet jest
 > odpowiednio spreparowany) nagrać serwer z tymi kartami (xma64 z XFree86 3.3.6) na
 > "wierzch" X.org 6.7.

No tak zajrzalem na ta stronke i rzeczywiscie jest :
"As advertised, Mach64 graphics cards can use a special 24bpp mode (packed pixel mode), but this is not currently supported in the Mach64 X server. This will be added in the next major release."

Czy to oznacza ze moge sie pozegnac z akceleracja 3D na mojej karcie do czasu nastepnego wydania X.org ,czy moze opis podany na stronie forum Ubuntu i snapshoty common i mach64 ze strony DRI udostepnia mi akceleracje 3D ??

Pozdrawiam i Dziekuje za pomoc.