Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge  (Przeczytany 2721 razy)

gornikfan

  • Gość
Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge
« dnia: 2005-06-26, 21:33:27 »
Witam

Mam pewien problem z instalacja tych sterownikow. Poczatek oczywiscie przchodzi bez problemow tzn uruchomienie tego pliku *.run i przejscie przez pare tabelek. Nastepnie wpisuje fglrxconfig i przechodze przez kolejne pytanka. Jednak po resecie, gdy ma sie pojawic grafika (tzn gdy sie laduje jeszcze system i lezie ten pasek) ekran przechodzi tak jakby w tryb uspienia, jest czarny ekran i to koniec. Wtedy jedyny ratunek to ctrl+alt+backspace. Zmienilem w pliku inittab z 5 na 3, zeby sie ladowal w textowym niom i wszystko idzie ladnie, loguje sie, wpisuje startx i brak komplikacji, no moze pozatym ze sie ATI Control nie uruchamia. Podmienilem wiec xorg.conf na stary plik i jestem w pkt z ktorego zaczynalem.
W necie poczytalem ze jest pradopodobnie problem ustawienia: \\"Do you want to use the external AGP GART module (y/n)?\\". Probowalem jednak oba i nic to nie daje. Polecenie /sbin/modprobe agpgart wypisuje mi \\"FATAL: Module agpgart not found.\\" Agpgart mam oczywiscie w /dev. Na innej stronce dotyczacej ArchLinux wyczytalem, ze trzeba dodac pare linijek w etc/rc.conf nom ale sa dwa problemy: 1) nie mam takiego pliku, 2) jest tam cos takiego \\"MODULES=(!usbserial !ide-scsi agpgart intel-agp fglrx snd-pcm-oss)\\" wiec co z tym \\"intel\\" gdy mam via? Pytanie 2 to oczywiscie inna rzecz bo najpierw wogole musze wiedziec gdzie cos takiego pisac :( Prosze o pomoc w razie mozliwosci jak sobie z tym poradzic.

  • Gość
Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-06-26, 21:12:17 »
Mam następujący problem z Debianem Sarge. Otóż w KDE 3.3.2 nie mam polskiej wersji czcionki Sans Serif (a to jest jak by nie patrzeć najważniejsza czcionka), zamiast polskich znaków pokazuja sie kwadraciki. Od razu mówię że wszystkie pozostałe czcionki działają prawidłowo, mam zainstalowane locale i cały system jest po polsku. Dzisiaj stwierdziłem że przeinstaluje system, bo byc może przy poprzedniej instalacji coś pochrzaniłem (jestem nowy w debianie, wcześniej używałem innych dystrybucji) i zaobserwowałem bardzo ciekawe zjawisko. Otóż gdy pierwszy raz uruchamia się KDE uruchamia się asystent ustawień i gdy się pojawił po odpaleniu KDE były w nim polskie czcionki (w tym asystencie znaczy się). Niestety jak doszedłem do czwartego kroku czar prysł i znowu mam kwadraciki zamiast polskich literek :( Nie mam pojęcia co jest nie tak, a praca bez polskiego sansa to horror.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-06-26, 21:20:52 »
2005-06-26 21:12:17 killy9999 napisał:

> Mam następujący problem z Debianem Sarge. Otóż w KDE 3.3.2 nie mam polskiej wersji czcionki Sans
 > Serif (a to jest jak by nie patrzeć najważniejsza czcionka), zamiast polskich znaków pokazuja
 > sie kwadraciki. Od razu mówię że wszystkie pozostałe czcionki działają prawidłowo, mam
 > zainstalowane locale i cały system jest po polsku. Dzisiaj stwierdziłem że przeinstaluje
 > system, bo byc może przy poprzedniej instalacji coś pochrzaniłem (jestem nowy w debianie,
 > wcześniej używałem innych dystrybucji) i zaobserwowałem bardzo ciekawe zjawisko. Otóż gdy
 > pierwszy raz uruchamia się KDE uruchamia się asystent ustawień i gdy się pojawił po odpaleniu
 > KDE były w nim polskie czcionki (w tym asystencie znaczy się). Niestety jak doszedłem do
 > czwartego kroku czar prysł i znowu mam kwadraciki zamiast polskich literek :( Nie mam pojęcia
 > co jest nie tak, a praca bez polskiego sansa to horror.


Zrob:

apt-get install msttcorefonts

Sciagnie Ci to czcionki Arial, Times New Roman itp. Zamiast Sans wstaw np. Arial.

Druga mozliwosc:

apt-get install xfonts-biznet-100dpi
apt-get install xfonts-biznet-75dpi
apt-get install xfonts-biznet-base

Gdy nie zadziala ostatnie rozwiazanie (brak pakietow - mam Etch nie Sarge i na nim wzoruje odpowiedz) sprobuj tego (tozsame z poprzednim):

apt-get install xfont-biznet-iso-8859-2-100dpi
apt-get install xfont-biznet-iso-8859-2-75dpi
apt-get install xfont-biznet-iso-8859-2-base

--
Maciek

  • Gość
Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-06-26, 23:16:13 »
Tego też już wcześniej próbowałem i nie pomaga. System w ogóle nie widzi nowo zainstalowanych czcionek. Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie czcionek ręcznie, tyle że czcionka sans nie jest w windowsie przechowywana w formacie ttf, tylko fon, plus nie do konca wiem jeszcze jak to zrobić ;) . Zresztą podejrzewam że problem nie leży w czcionce jako takiej, tylko ustawieniu kodowania serwera czcionek albo coś w tym stylu. Mój problem wygląda dokładnie tak: http://img125.echo.cx/img125/5699/zrzut1kt.jpg

  • Gość
Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-06-26, 23:33:17 »
Ciekawe... mogę niby instalować czcionki w centrum sterowania, ale nie są one potem widoczne w liście czcionek do wyboru. Co więcej nie mogę na dysku znaleźć żadnej z czcionek zainstalowanej w pakiecie msttfcorefonts.

Natknąłem sie kilka razy na wzmiankę o defomie. Może powinienem podążyć tym tropem?

erykf

  • Gość
Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-06-27, 08:27:29 »
2005-06-26 23:33:17 killy9999 napisał:

> Ciekawe... mogę niby instalować czcionki w centrum sterowania, ale nie są one potem widoczne w
 > liście czcionek do wyboru. Co więcej nie mogę na dysku znaleźć żadnej z czcionek zainstalowanej
 > w pakiecie msttfcorefonts.
 >
 > Natknąłem sie kilka razy na wzmiankę o defomie. Może powinienem podążyć tym tropem?
 >
Zainstaluj pakiet defoma
a jeżeli go masz to zrob
dpkg-reconfigure fontconfig

  • Gość
Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-06-27, 20:55:37 »
> Zainstaluj pakiet defoma
 > a jeżeli go masz to zrob
 > dpkg-reconfigure fontconfig
 >

Defoma jest zainstalowany (był już wcześniej jak się okazało), ponadto doinstalowałem pakiet x-ttcidfont-conf. dpkg-reconfigure fontconfig niestety nie pomaga (próbowałem ustawiać różne konfiguracje). Zastanawiam się na którym etapie instalacji systemu popełniam błąd (ponieważ instalowałem trzykrotnie i za każdym razem tak się kończy). System instaluję tak, że gdy dochodzi do wyboru pakietów zazaczam wybór ręczny, potem instaluje tylko to co jest domyślnie, a po uruchomieniu systemu doinstalowuję za pomocą dselect KDE (wybieram pakiet kde i zgadzam się na pakiety dorzucone do spełnienia zależności).

Maciek_Rutecki

  • Gość
Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-06-27, 21:26:58 »
Moze to zadziala:

apt-get install kde-i18n-pl

Generalnie mnie tez juz zaczyna brakowac pomyslow ;)
--
Maciek

  • Gość
Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-06-27, 23:45:12 »
> Moze to zadziala:
 >
 > apt-get install kde-i18n-pl
 >
 > Generalnie mnie tez juz zaczyna brakowac pomyslow ;)
 > --
 > Maciek

Nie no, bez przesady, to jest zainstalowane :] Już nie mam pojęcia co może byc nie ak. Kilka oóśb mówi mi żeby zainstalować czcionkę Luxi Sans, tylko niebardzo wiem skąd ją wziać i jak zainstalować ;/

jonyy

  • Gość
Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-02-20, 03:11:57 »
Czesc!

Sans Serif to nie font, tylko alias. W /etc/fonts/fonts.conf sa zdefiniowane aliasy dla czcionek i kolejnosc w jakiej system bedzie przeszukiwal liste i zatrzyma sie na pierwszej znalezionej. Ustaw na pierwszym miejscu np. Arial z pakietu msttcorefonts, powinno pomoc!

--
zdrowko
jonyy

kfiaciarka

  • Gość
Polska czcionka Sans Serif w Debianie Sarge
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-02-20, 08:08:41 »
PO zainstalowaniu czcionek dobrze jest x'y zrestartować zeby xfs sie tez zrestartował i potem czcionki zainstalowane juz beda.