Nowe posty

Autor Wątek: Skrypt - POMOCY :(  (Przeczytany 4939 razy)

gsa

  • Gość
Skrypt - POMOCY :(
« dnia: 2006-06-08, 12:35:25 »
Witam

Uzywa ktos takiego tandemu? Jesli tak to prosilbym o jakies porady jak zrobic zeby we fluxie byly efekty takie jak np w kde/gnome.

distro - gentoo64

na forum gentoo nic nie znalazlem

gabi007

  • Gość
Skrypt - POMOCY :(
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-06-08, 09:24:25 »
Witam, mam taki skrypt do napisania na zaliczenie:
• Utwórz skrypt, którego zadaniem jest:
-zapisywanie do pliku /info/logowanie.txt informacji o każdorazowym logowaniu użytkownika. Przekazywane informacje: - data logowania, czas logowania, nr IP komputera z którego nastąpiło logowanie. Napisz gdzie umieścić ten plik, aby wykonywany był przez każdego użytkownika podczas logowania. Z uzyskanych informacji w pliku /info/logowanie.txt następny skrypt powinien generować zestawienie o ilości logowań danego uzytkownika w określonym okresie czasu. Informacje te powinny być wyświetlane na ekranie. Skrypt generujący zestawienie powinien mieć opcje zerowania pliku /info/logowanie.txt

Wiem, że można sprawdzić kto logował się poleceniem last, tylko powiedzmy, że pokazało się takie coś:

root    pts/0                         Sat Jun  3 12:02 - 12:29  (00:26)

date mamy, czas też, ale nie ma nr IP. Zastanawiałam się też gdzie najlepiej umieścić ten plik żeby był wykonywany przez każdego użytkownika podczas logowania, w :  ~/.bashrc, ~/.bash_login, ~/.profile czy może dodać go do /etc/rc*.d  no i co tam dokladnie wpisać żeby się to odpalało :)  Aha i o co chodzi z tym zerowaniem pliku /info/logowanie.txt
Z góry dzięki za pomoc.

jaceks-

  • Gość
Skrypt - POMOCY :(
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-06-08, 09:54:34 »
2006-06-08 09:24:25 gabi007 napisał:

> Witam, mam taki skrypt do napisania na zaliczenie:
 > • Utwórz skrypt, którego zadaniem jest:
 > -zapisywanie do pliku /info/logowanie.txt informacji o każdorazowym logowaniu użytkownika.
 > Przekazywane informacje: - data logowania, czas logowania, nr IP komputera z którego nastąpiło
 > logowanie. Napisz gdzie umieścić ten plik, aby wykonywany był przez każdego użytkownika podczas
 > logowania. Z uzyskanych informacji w pliku /info/logowanie.txt następny skrypt powinien
 > generować zestawienie o ilości logowań danego uzytkownika w określonym okresie czasu.
 > Informacje te powinny być wyświetlane na ekranie. Skrypt generujący zestawienie powinien mieć
 > opcje zerowania pliku /info/logowanie.txt
 >
 
zadanie jest zle uwarunkowane:
- jaki jest shell uzytkownika, czy na pewno taki sam dla kazdego uzytkownika, czy uzytkownik moze sobie zmienich swoj login-shell
- czy skrypt ma dzialac z prawami/uprawnieniami/mozliwosciami roota
- jaki jest system operacyjny, np. solarisowy last (SunOS 5.8) nie powie ci tego co chcesz bo nie umie

skrypt na zaliczenie? a gdzie chca takich prostych skryptow?
ok, jesli to linux i bash, to beda hinty:
man last:
       -i     This  option is like -d in that it displays the IP number of the remote host, but it displays the IP number in numbers-and-dots notation.
man bash:
When bash is invoked as an interactive login shell, or as  a
     non-interactive  shell  with  the  --login  option, it first
     reads and executes commands from the file  /etc/profile,  if
     that  file  exists.   After  reading that file, it looks for
     ~/.bash_profile,  ~/.bash_login,  and  ~/.profile,  in  that
     order,  and  reads  and executes commands from the first one
     that exists and is readable.

bartkorn

  • Gość
Skrypt - POMOCY :(
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-06-08, 11:46:04 »
2006-06-08 09:54:34 jaceks- napisał:

> 2006-06-08 09:24:25 gabi007 napisał:
 >
 > > Witam, mam taki skrypt do napisania na zaliczenie:
 >  > • Utwórz skrypt, którego zadaniem jest:
 >  > -zapisywanie do pliku /info/logowanie.txt informacji o każdorazowym logowaniu
 > użytkownika.
 >  > Przekazywane informacje: - data logowania, czas logowania, nr IP komputera z którego
 > nastąpiło
 >  > logowanie. Napisz gdzie umieścić ten plik, aby wykonywany był przez każdego użytkownika
 > podczas
 >  > logowania. Z uzyskanych informacji w pliku /info/logowanie.txt następny skrypt powinien
 >  > generować zestawienie o ilości logowań danego uzytkownika w określonym okresie czasu.
 >  > Informacje te powinny być wyświetlane na ekranie. Skrypt generujący zestawienie powinien
 > mieć
 >  > opcje zerowania pliku /info/logowanie.txt
 >  >
 >  
 > zadanie jest zle uwarunkowane:
 > - jaki jest shell uzytkownika, czy na pewno taki sam dla kazdego uzytkownika, czy uzytkownik
 > moze sobie zmienich swoj login-shell
 > - czy skrypt ma dzialac z prawami/uprawnieniami/mozliwosciami roota
 > - jaki jest system operacyjny, np. solarisowy last (SunOS 5.8) nie powie ci tego co chcesz bo
 > nie umie
 >
 > skrypt na zaliczenie? a gdzie chca takich prostych skryptow?
 > ok, jesli to linux i bash, to beda hinty:
 > man last:
 >        -i     This  option is like -d in that it displays the IP number of the remote host, but
 > it displays the IP number in numbers-and-dots notation.
 > man bash:
 > When bash is invoked as an interactive login shell, or as  a
 >      non-interactive  shell  with  the  --login  option, it first
 >      reads and executes commands from the file  /etc/profile,  if
 >      that  file  exists.   After  reading that file, it looks for
 >      ~/.bash_profile,  ~/.bash_login,  and  ~/.profile,  in  that
 >      order,  and  reads  and executes commands from the first one
 >      that exists and is readable.


man bash hihi

gabi007

  • Gość
Skrypt - POMOCY :(
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-06-08, 16:20:32 »
Dobra to mam jeszcze jedno pytanie :) W treści zadania jest że ma zapisywać date logowania i czas do sprawdzenia tego uzywam polecenia last, ale jest problem, jak dam ten skrypt do /profile to prawidlowo sie uruchamia przy starcie, jest wszystko fajnie, data, IP itd. sa zapisywane do pliku ale zamiast czasu jest podawane "still login" czy jakos tak :) no i wlasciwie przeciez nie sprawdze tego czasu dopoki nie zaloguje sie po raz kolejny, heh, ale zakrecilam, mam nadzieje ze wiecie o co mi chodzi :P macie moze pomysl jak to rozwiazac ?

de_laurent

  • Gość
Skrypt - POMOCY :(
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-06-08, 22:52:17 »
No w sumie to masz racje. Mozesz to rozwiazac na dwa sposoby:
1. Zapisac obecny czas lub
2. Zapisac czas podczas wylogowywania.

Z tego co jednak napisalas w pierwszym poscie wynika, ze masz zapisywac  czas logowania. Mozna to roznie zinterpretowac, mi sie jednak wydaje ze chodzi o czas zalogowania sie a nie czas bycia zalogowanym. :)