Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)  (Przeczytany 5509 razy)

luk663

  • Gość
Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)
« dnia: 2006-05-31, 18:56:46 »
Wie ktoś może jak włączyć sieć jako zwykły użytkownik, bo nie chce mi się za każdym razem pisać hasła roota, zwłaszcza że jest ono długie. Szukałem już w google i na forum ale nic nie znalazłem. Z góry dziękuję.

chmooreck

  • Gość
Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-05-31, 19:11:05 »
jaka siec ? co ? gdzie ? kiedy ?

http://rtfm.killfile.pl

chmooreck

  • Gość
Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-05-31, 19:11:38 »
btw...
man sudo

Maciek_Rutecki

  • Gość
Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-05-31, 21:06:00 »
2006-05-31 18:56:46 luk663 napisał:

> Wie ktoś może jak włączyć sieć jako zwykły użytkownik, bo nie chce mi się za każdym razem pisać
 > hasła roota, zwłaszcza że jest ono długie. Szukałem już w google i na forum ale nic nie
 > znalazłem. Z góry dziękuję.

Zawsze możesz wyciągnąć wtyczkę, haso nie jest wymagane...

--
Maciek

Maciek_Rutecki

  • Gość
Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-05-31, 21:07:04 »
2006-05-31 21:06:00 Maciek_Rutecki napisał:

> 2006-05-31 18:56:46 luk663 napisał:
 >
 > > Wie ktoś może jak włączyć sieć jako zwykły użytkownik, bo nie chce mi się za każdym razem
 > pisać
 >  > hasła roota, zwłaszcza że jest ono długie. Szukałem już w google i na forum ale nic nie
 >  > znalazłem. Z góry dziękuję.
 >
 > Zawsze możesz wyciągnąć wtyczkę, haso nie jest wymagane...
 >
 > --
 > Maciek

Dopiero teraz doczytałem, że chcesz włączyć, a nie wyłączyć :)

Poczytaj sobie o sudo

--
Maciek

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-05-31, 13:38:12 »
Witam

Sprawa jest taka: rozmawiałem dzisiaj ze znajomymą nauczycielką informatyki w zwiazku z możliwoscia otrzymania przez szkołę (Szkoła Podstawowa) pracowni komputerowej z zainstalowanym linuxem. Jednak nauczycielka zauwazyla tu pewien problem: brak podrecznika bazujacego na linuxie i zatwierdzonego przez MEN. Na stronie WSiP znalazłem cos takiego:

http://www.wsip.pl/Portal?refId=2184J1O56H2O6XO720P8OC82

ale to jest dla gimnazjum, a przydałoby sie do podstawowki. Jakby ktoś cos wiedział, to prosze dac jakiegos linka.

Dziekuje i pozdrawiam
roca
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Maciek_Rutecki

  • Gość
Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-05-31, 17:02:47 »
2006-05-31 13:38:12 roca napisał:

> Witam
 >
 > Sprawa jest taka: rozmawiałem dzisiaj ze znajomymą nauczycielką informatyki w zwiazku z
 > możliwoscia otrzymania przez szkołę (Szkoła Podstawowa) pracowni komputerowej z zainstalowanym
 > linuxem. Jednak nauczycielka zauwazyla tu pewien problem: brak podrecznika bazujacego na
 > linuxie i zatwierdzonego przez MEN. Na stronie WSiP znalazłem cos takiego:
 >
 > http://www.wsip.pl/Portal?refId=2184J1O56H2O6XO720P8OC82
 >
 > ale to jest dla gimnazjum, a przydałoby sie do podstawowki. Jakby ktoś cos wiedział, to prosze
 > dac jakiegos linka.
 >
 > Dziekuje i pozdrawiam
 > roca

W podstawówce bym sobie darował podręcznik, niech najpierw się oswoją z systemem: www, gry, rysowanie w jakimś programie graficznym (prostym) itp. Chyba że chcesz zrazić uczniów do komputera (i Linuksa) ;-)

--
Maciek

flak

  • Gość
Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-05-31, 19:41:25 »
2006-05-31 17:02:47 Maciek_Rutecki napisał:

> 2006-05-31 13:38:12 roca napisał:
 >
 > > Witam
 >  >
 >  > Sprawa jest taka: rozmawiałem dzisiaj ze znajomymą nauczycielką informatyki w zwiazku z
 >  > możliwoscia otrzymania przez szkołę (Szkoła Podstawowa) pracowni komputerowej z
 > zainstalowanym
 >  > linuxem. Jednak nauczycielka zauwazyla tu pewien problem: brak podrecznika bazujacego na
 >  > linuxie i zatwierdzonego przez MEN. Na stronie WSiP znalazłem cos takiego:
 >  >
 >  > http://www.wsip.pl/Portal?refId=2184J1O56H2O6XO720P8OC82
 >  >
 >  > ale to jest dla gimnazjum, a przydałoby sie do podstawowki. Jakby ktoś cos wiedział, to
 > prosze
 >  > dac jakiegos linka.
 >  >
 >  > Dziekuje i pozdrawiam
 >  > roca
 >
 > W podstawówce bym sobie darował podręcznik, niech najpierw się oswoją z systemem: www, gry,
 > rysowanie w jakimś programie graficznym (prostym) itp. Chyba że chcesz zrazić uczniów do
 > komputera (i Linuksa) ;-)
 >
 > --
 > Maciek

Mnie w podstawówce uczyli Word (w liceum i uniwerku też :( ), Works i Turbo Pascal bez żadnych podręczników. A po zmianie nauczyciela nawet DOS (komendy i obsługa) też bez podręcznika. Powiedzmy sobie szczerze, starczy dobry nauczyciel.

P.S. Nie wiem czy istnieje "oficjalny" podręcznik do Debiana, ale do Red Hata (CentOS :)) są na oficjalnej stronie, tyle że po angielsku.



Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-05-31, 23:10:30 »
2006-05-31 17:02:47 Maciek_Rutecki napisał:

 > W podstawówce bym sobie darował podręcznik, niech najpierw się oswoją z systemem: www, gry,
 > rysowanie w jakimś programie graficznym (prostym) itp. Chyba że chcesz zrazić uczniów do
 > komputera (i Linuksa) ;-)
 >
 > --
 > Maciek

Ja mam takie podejrzenia, ze tego podrecznika to potrzebuje ta nauczycielka, która jak sie zorientowałem nie kapuje  o co pingwinowi chodzi. A zeby nie wprowadzac linuksa do szkoły jak widac każdy powód dobry.. Miejmy nadzieje, że jednak cos sie znajdzie i sie babka ugnie :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

difrost

  • Gość
Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-06-01, 11:55:44 »
Hmm...zasadniczo taki nauczyciel musi zlozyc plan nauczania dla kazdej klasy i rocznika i z czegos musi korzystac (na czyms sie oprzec), a bez oficialnego podrecznika nie jest to cos prostego. Ja, mimo, ze bawie sie Linuksem juz ponad 7 lat i mam uprawnienia dydaktycznie nie wzialbym sie za wprowadzanie jakiegokolwiek materialu bez podrecznika. Poza tym bez planu nauczania zaden dyrektor nie pozwoli na cos takiego!

Swoja droga rzeczywiscie w podstawowce lepiej zaczac od zabawy Linuksem, a nie od wtlaczania wszystkiego na raz. Co bardziej rozgarniete i zainteresowane dzieciaki same zaczna sie wglebiac (hmm....i pozniej pojawiaja sie glupie pytania na forach, typu http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?t=9629 -- no ale coz).

POZDRAWIAM

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Linux + podręcznik = linux +szkoła :-)
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-06-02, 01:24:05 »
2006-06-01 11:55:44 difrost napisał:

>
 > Hmm...zasadniczo taki nauczyciel musi zlozyc plan nauczania dla kazdej klasy i rocznika i z
 > czegos musi korzystac (na czyms sie oprzec), a bez oficialnego podrecznika nie jest to cos
 > prostego. Ja, mimo, ze bawie sie Linuksem juz ponad 7 lat i mam uprawnienia dydaktycznie nie
 > wzialbym sie za wprowadzanie jakiegokolwiek materialu bez podrecznika. Poza tym bez planu
 > nauczania zaden dyrektor nie pozwoli na cos takiego!

Dlatego własnie taki jest tytuł wątku. Sądze jednak, że przy odrobinie dobrych chęci dałoby się jakoś to ominąć z korzyścią dla szkoły i uczniów przede wszystkim.

 >
 > Swoja droga rzeczywiscie w podstawowce lepiej zaczac od zabawy Linuksem, a nie od wtlaczania
 > wszystkiego na raz. Co bardziej rozgarniete i zainteresowane dzieciaki same zaczna sie wglebiac.

Inna sprawa to wciąż wielka ignorancja w dziedzinie linuxa i związane z tym uprzedzenia. Np. od jednego dziciaka z technikum dowiedziałem sie, że jego nauczyciel od informy twierdzi iż w linuksie nie ma polskich znaków. Jeszcze inni wciąż pamietaja czasy kiedy  królował czarny ekran i białe literki, i robią wielkie oczy, jak im mówię, że mam linuxa ze srodowiskiem graficznym. Trzecia grupa to ludzie uważający, że linux jest tak trudny, że mogą go używac tylko specjaliści i experci, co nie ukrywając faktu ze jestem newbie, troszkę mi schlebia :-)

 > (hmm....i pozniej pojawiaja sie glupie pytania na forach, typu
 > http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?t=9629 -- no ale coz).

zawsze to jakas oznaka myślenia...
 >
 > POZDRAWIAM
 >
ja również

roca
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji