Nowe posty

Autor Wątek: kolejny newbie ma problem  (Przeczytany 1698 razy)

bochen

  • Gość
kolejny newbie ma problem
« dnia: 2006-05-30, 22:43:01 »

Witam

Ostatnio przerobilem "troche" skrypty ze strony http://podstawowka.tcz.wroclaw.pl/artykul.php3?dzial=4&id=12 .

Na swoj wlasny pomysl.

Moje efekt pracy dostepny jest pod adresem http://bochen.zapto.org/asl/

 Jesli by kogos zainteresowal temat bardzo prosze o mail.

Moj mail bochen at bochen.zapto.org

 Pomysly wskazowki mile widziane.Najwazniejsza jest konstruktywna krytyka :)

 Pozdrawiam

Bochen


olelum

  • Gość
kolejny newbie ma problem
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-06-02, 07:29:32 »
Post do skasowania.

narsil

  • Gość
kolejny newbie ma problem
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-05-30, 20:27:55 »
A problem jest taki że w konsoli jak wpisuje np. shutdown to wyskakuje mi że nie ma takiej komendy. Róznych innych tez nie ma ale nie będę ich już wypisywał. I teraz mam pytanie gdzie może być mój błąd. Mam fedore 4 instalowałem w trybie graficznym wiec chyba z instalacją sobie poradziłem. Czy ktoś ma jakieś sugestie w czym mogłem zobić błąd??

xis

  • Gość
kolejny newbie ma problem
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-05-30, 20:35:38 »
2006-05-30 20:27:55 narsil napisał:

> A problem jest taki że w konsoli jak wpisuje np. shutdown to wyskakuje mi że nie ma takiej
 > komendy. Róznych innych tez nie ma ale nie będę ich już wypisywał. I teraz mam
 > pytanie gdzie może być mój błąd. Mam fedore 4 instalowałem w trybie graficznym wiec
 > chyba z instalacją sobie poradziłem. Czy ktoś ma jakieś sugestie w czym mogłem zobić błąd??

Masz taki problem dlatego, ze polecenie shutdown (i jemu podobne polecenia) leżą w katalogu /sbin. Każdy użytkownik ma przypisaną zmienną systemową zawierającą listę katalogów, w których Linux szuka poleceń (zmienna ta nazywa się PATH). Ze względu na to, że shutdown jest poleceniem administracyjnym, domyślnie ma do niej dostęp tylko root (on ma /sbin w zmiennej PATH).

Wpisz w konsoli 'echo $PATH' i przekonasz się, że nie ma tam katalogu /sbin.
Później wpisz /sbin/shutdown i przekonasz się, że system się zamyka (o ile masz uprawnienia do wykonania tej komendy).

Mam nadzieję, że naświetliłem Ci podstawy, resztę opanujesz czytając Atrykuły na tej stronie ;)
Powodzenia