Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: nie widzi napedu cdrom  (Przeczytany 29022 razy)

olelum

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #15 dnia: 2006-06-06, 07:41:06 »
2006-06-05 22:31:53 japek1 napisał:

> 2006-06-04 17:30:14 dwukwiat napisał:
 >
 > > ja odświeżam stronę i naciskam na \\"stop\\" zanim reklama się rozwinie.
 >  ok, już poradziłem sobie. wprowadziłem filtr \\" *reklama.onet.pl* \\" i blokuje w końcu
 > to i niemal wszystkie retlamy na onecie.

Polecam rozszerzenie firefoxa Flashblock 1.5.1
Zważywszy że reklamy na stronach to w 90% flashe, to rozszerzenie powoduje że są przeźroczystą ramką, na środku jest niewielki przycisk w razie jakbyśmy jednak zapragnęli zobaczyć animację reklamową.
Dodatkowym atutem jest zwiększona szybkość ładowania stron.

Pozdrawiam olek

molimonster

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #16 dnia: 2006-05-20, 01:06:17 »
no wiec tak: mam nagryware cdrom, ktora ciagle mi ktos z kompa wyciaga, bo wspollokatorzy potrzebuja. mam madrake'a 10.1 official. no i caly czas wsjo bylo ok. teraz mi jej nie pokazuje, ikona z pulpitu zniknela. w razie czego sprawdzilam na windzie (no coz... sorry) i wszystko jest ok. jak wchodze w sprzet tez mi wszystko dobrze wyswietla. nic nie grzebalam w systemie przy cdromie.
w /mnt/cdrom otwiera pusty folder (plyta jest wlozona)
jak robie mount cdrom wywala "mount: can't find cdrom in /etc/fstab or /etc/mtab"

na tym konczy sie moja wiedza i umiejetnosci linuksowe :) pomocy

molimonster

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #17 dnia: 2006-05-20, 10:34:01 »
no to dodam jeszcze, ze nagryware mam na tej samej tassmie co twiardziela (cd - slave, hdd - master). a w /dev/ jest zarowno plik hdb, cdrom (dowiazanie) i cdrom0 (tez dowiazanie) i folder /cdrom/ w ktorym jest plik cdrom0

stupid

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #18 dnia: 2006-05-20, 10:50:52 »
2006-05-20 01:06:17 molimonster napisał:

> no wiec tak: mam nagryware cdrom, ktora ciagle mi ktos z kompa wyciaga, bo wspollokatorzy
 > potrzebuja. mam madrake'a 10.1 official. no i caly czas wsjo bylo ok. teraz mi jej nie
 > pokazuje, ikona z pulpitu zniknela. w razie czego sprawdzilam na windzie (no coz... sorry) i
 > wszystko jest ok. jak wchodze w sprzet tez mi wszystko dobrze wyswietla. nic nie grzebalam w
 > systemie przy cdromie.
 > w /mnt/cdrom otwiera pusty folder (plyta jest wlozona)
 > jak robie mount cdrom wywala "mount: can't find cdrom in /etc/fstab or /etc/mtab"
 >
 > na tym konczy sie moja wiedza i umiejetnosci linuksowe :) pomocy

Weź spubój tak mountnąć: mount /dev/hdb /mnt/cdrom

molimonster

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #19 dnia: 2006-05-20, 11:15:13 »
o, dzieki. teraz przez /mnt/cdrom otworzylo zawartosc plyty, ale chcialabym tez, zeby mi ikona cdrom wrocila na pulpit. czy to w ogole da sie zrobic jakos??

molimonster

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #20 dnia: 2006-05-20, 11:27:08 »
nie jest jednak tak rozowo, bo za kazdym razem musze montowac plyte, a zawartosc wtedy pokazywana nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia (jakies puste pliki o nazwie '??????????????????' i za kazdym razem wywala to:
# mount /dev/hdb /mnt/cdrom
mount: block device /dev/hdb is write-protected, mounting read-only
mount: /dev/hdb already mounted or /mnt/cdrom busy
mount: according to mtab, /dev/hdb is already mounted on /mnt/cdrom

zebra

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #21 dnia: 2006-05-20, 12:26:16 »
2006-05-20 11:27:08 molimonster napisał:

> nie jest jednak tak rozowo, bo za kazdym razem musze montowac plyte, a zawartosc wtedy
 > pokazywana nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia (jakies puste pliki o nazwie
 > '??????????????????' i za kazdym razem wywala to:
 > # mount /dev/hdb /mnt/cdrom
 > mount: block device /dev/hdb is write-protected, mounting read-only
 > mount: /dev/hdb already mounted or /mnt/cdrom busy
 > mount: according to mtab, /dev/hdb is already mounted on /mnt/cdrom
 >

Dwa podobne wątki sie zrobiły. Więc kilka uwag.
1. Montowanie ręczne wymaga też recznego odmontowania przed wyjeciem płyty, inaczej przy nastepnej mamy ????????????.
2. Kluczowy jest plik fstab, w którym musimy mieć własciwy wpis odnosnie urzadzenia cdrom (jesli daje sie recznie zamontować i poprawnie wyswietla zawartość, przy zrozumieniu uwagi 1., to wpis jest ok)
3. Do automatycznego montowania cd w mandriva muszą byc uruchomione usługi haldaemon i messagebus, więc warto sprawdzić, czy sie która z nich nie wyłozyła (konfiguracja komputera -> system-> uruchamiane usługi)

molimonster

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #22 dnia: 2006-05-20, 13:21:05 »
 > 3. Do automatycznego montowania cd w mandriva muszą byc uruchomione usługi haldaemon i
 > messagebus, więc warto sprawdzić, czy sie która z nich nie wyłozyła (konfiguracja komputera
 > -> system-> uruchamiane usługi)

chce odmontowac (ta plyte co byla zamontowana of kors) to mi pokazuje /mnt/cdrom is busy - ????????
w uslugach nie ma w ogole haldaemon a messagebus jest ustawione na uruchamianie przy starcie

olka

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #23 dnia: 2006-05-20, 13:42:01 »
2006-05-20 13:21:05 molimonster napisał:

 > chce odmontowac (ta plyte co byla zamontowana of kors) to mi pokazuje /mnt/cdrom is busy -

Żeby odmontować, musisz zamknąc wszystkie programy korzystające z napędu, w tym wyjść z katalogu cdromu w konquerorze, mc czy konsoli (czy w czym tam przeglądasz). Ewentualnie sprawdzić jaki proces się uwziął na tego cdroma i go utłuc (w większości przypadków jest to konqueror)

pozdrawiam
olka


molimonster

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #24 dnia: 2006-05-20, 14:29:44 »
wyswietlam se procesy i nie wiem, ktory proces uzywa cdroma... konqueror nie jest wlaczony.
ale zalezy mi na tym, zeby sie automatycznie montowalo, bo przeciez tak to sie mozna zalamac, niewiadomo, czy bedzie plyta dzialac czy nie, a musze restartowac, zeby mozna bylo nowa plyte zamontowac.

zebra

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #25 dnia: 2006-05-20, 15:18:58 »
 > w uslugach nie ma w ogole haldaemon a messagebus jest ustawione na uruchamianie przy starcie
 O!!! masz mandrake10.1. wtej wersji chyba był jeszcze uzywany supermount do automatycznego montowania (dokładnie nie pamietam). Moze tego szukaj.
Proponuje tak na wszelki wypadek sprawdzic, czy na innym uzytkowniku lub pod root tez brak montowania auto. To pozwoli nieco zawęzic obszar poszukiwania diabła.

molimonster

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #26 dnia: 2006-05-20, 15:28:02 »
na root tez sprawdzalam - nie montowalo.
ALE jest teraz inna sytuacja :) troche pozmienialam.
wsadzilam druga tasme na drugi kontroler i podlaczylam pod niego nagrywarke (master-wyswietla jako /mnt/cdrom i hdd) i naped dvd (slave - /mnt.cdrom2 i hdc), teraz mi je wyswietla na pulpicie, ale nie montuje, tzn otwieram a pasek montowania stoi na 0%, to samo sie dzialo jak wymienialam nagrywarke na poprzednim ustawieniu na dvd. musze zainstalowac jakos te napedy czy zmienic ustawienia?? nie wiem jak to sie robi.

olka

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #27 dnia: 2006-05-20, 15:32:03 »
2006-05-20 14:29:44 molimonster napisał:

> wyswietlam se procesy i nie wiem, ktory proces uzywa cdroma... konqueror nie jest wlaczony.

lsof /dev/odpowiednie_urzadzenie
kill -9 nrpidu
umount -f /mnt/cdrom

 > ale zalezy mi na tym, zeby sie automatycznie montowalo, bo przeciez tak to sie mozna zalamac,
 > niewiadomo, czy bedzie plyta dzialac czy nie, a musze restartowac, zeby mozna bylo nowa plyte
 > zamontowac.

E tam, gadasz. W żadnym z systemów nie mam automontera i jakoś nie odczuwam jego braku.

pozdrawiam
olka

molimonster

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #28 dnia: 2006-05-20, 15:45:54 »
 >
 > E tam, gadasz. W żadnym z systemów nie mam automontera i jakoś nie odczuwam jego braku.
 >
ale ja jestem wygodna ;)

co do poprzedniego mojego posta to na odwrot napisalam, cdrw to hdc, a dvd to hdd i dvd nadal nie chce montowac, cdrw dziala ok

pstroszka

  • Gość
nie widzi napedu cdrom
« Odpowiedź #29 dnia: 2007-06-26, 23:13:54 »
2006-05-20 01:06:17 molimonster napisał:

> ...
 > w /mnt/cdrom otwiera pusty folder (plyta jest wlozona)
 > jak robie mount cdrom wywala "mount: can't find cdrom in /etc/fstab or /etc/mtab"
 >
 > na tym konczy sie moja wiedza i umiejetnosci linuksowe :) pomocy


Nie ma tu speców od tych spraw, by pomóc molimonster ?
Zlitujcie się ludkowie, proszę :)
Mam ten sam problem :(((

A Ty moli daj cynk jeśli zdobędziesz innym sposobem sposób na odczytanie CD :)