Nowe posty

Autor Wątek: Mandrake 10.2  (Przeczytany 3917 razy)

Prince28

  • Gość
Mandrake 10.2
« dnia: 2006-05-06, 13:32:32 »
Cześć! Witam serdecznie wsystkich.
Od razu zaznaczę, że jestem totalnie zielony jezeli chodzi o linuksa, a tym samym zagubiony. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. Operuję nazwami których do końca nie znam, więc mogę ich używać niepoprawnie :(

Nie mogę w pełni poprawnie zainstalować APUSa, brzmi może trochę dziwnie, ale powiedzmy że to Debian Woody na procesor PPC. Nie będę mówił, że konkretnie na Amigę. Do tej pory sieć na Amidze miałem na AmigaOS. Program do stosu TCP/IP (jest to MiamiDX) działa tylko na statycznym IP. Sieć udostępnia pecet. Nie mam routera ani nic z tych rzeczy. Jeżeli chodzi o wszelakie dane jak maska, brama, adres to mogę spisać z tego co jest wpisane w Miami. Tylko...
Nie umiem tego zrobić na linuksie. Jako GUI mam podstawowe X Window. I chyba częściowo powłokę \\"Gnome\\", ale niewiele tam jest do obsługi sieci. Wiem, że są komendy takie jak: \\"ifup\\" \\"ifconfig\\" \\"ifdown\\" \\"route\\" oraz ważny jest plik /etc/network/interfaces ale nie wiem jak ten plik ma wyglądać. Co robi pierwsza linijka w tym pliku \\"auto eth0\\" ?

Dziękuję i pozdrawiam!

Prince28

  • Gość
Mandrake 10.2
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-05-07, 13:43:17 »
Nie wiem czy przeraziło was słowo \\"Amiga\\", czy tez może uznaliście, że w moim pytaniu jest zawarta odpowiedź. Czytając wasze \\"pomocne\\" odpowiedzi jak zaklęcie tylko powtarzacie:
\\"uzyj komendy ifup i sprawdź co masz w /etc/network/interfaces\\"

Wasza ulubiona komenda najczęściej nie daje żadnego rezultatu. Znaczy się nic nie wyświetla. Tak, dosłownie: nic! nawet pustej linijki. Jak Was nudzi Ciągłe pytanie w stylu \\"nie umiem zrobic sieci na linuksie\\" to po jaką cholerę jest ten dział? Albo dlaczego nikomu nie przyszło do głowy napisać artykuł z najczęściej powtarzającymi się problemami? Za odpowiedzi: poszukaj na forum, to serdecznie dziękuję. Równie dobrze możecie udzielać porad: te informacje znajdziesz w inetrnecie. Ponadto po przeczytaniu 200 postów mam juz mroczki rzed oczami...

olka

  • Gość
Mandrake 10.2
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-05-07, 16:35:18 »
2006-05-07 13:43:17 Prince28 napisał:

> Nie wiem czy przeraziło was słowo \\"Amiga\\", czy tez może uznaliście, że w moim pytaniu
 > jest zawarta odpowiedź. Czytając wasze \\"pomocne\\" odpowiedzi jak zaklęcie tylko
 > powtarzacie:
 > \\"uzyj komendy ifup i sprawdź co masz w /etc/network/interfaces\\"
 >
 > Wasza ulubiona komenda najczęściej nie daje żadnego rezultatu. Znaczy się nic nie wyświetla.
 > Tak, dosłownie: nic! nawet pustej linijki. Jak Was nudzi Ciągłe pytanie w stylu \\"nie umiem
 > zrobic sieci na linuksie\\" to po jaką cholerę jest ten dział? Albo dlaczego nikomu nie
 > przyszło do głowy napisać artykuł z najczęściej powtarzającymi się problemami? Za odpowiedzi:
 > poszukaj na forum, to serdecznie dziękuję. Równie dobrze możecie udzielać porad: te informacje
 > znajdziesz w inetrnecie. Ponadto po przeczytaniu 200 postów mam juz mroczki rzed oczami...

A nie przyszło Ci do głowy, ze może akurat nikt z osób czytających Twój post nie instalował nigdy APUSA ?

W Twoim poscie też nie ma za dużo informacji... Konfigurowałeś sieć ale cos  Ci nie wyszło czy w ogóle nie zacząłeś ?

PS ja używam Slackware, nie jestem ekspertem linuksowym i ostatnio naraziłam się jednemu użytkownikowi Amigi ( czy Wy wszyscy jesteście tacy drażliwi? :-( )
ale mogę spróbować pomóc

olka

  • Gość
Mandrake 10.2
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-05-07, 16:55:56 »
Jeśli jeszcze masz zacięcie do czytania:

http://qref.sourceforge.net/Debian/reference/ch-gateway.pl.html

Prince28

  • Gość
Mandrake 10.2
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-05-07, 17:08:38 »
> A nie przyszło Ci do głowy, ze może akurat nikt z osób czytających Twój post nie instalował
 > nigdy APUSA ?
 >
 > W Twoim poscie też nie ma za dużo informacji... Konfigurowałeś sieć ale cos  Ci nie wyszło czy
 > w ogóle nie zacząłeś ?
 >
 > PS ja używam Slackware, nie jestem ekspertem linuksowym i ostatnio naraziłam się jednemu
 > użytkownikowi Amigi ( czy Wy wszyscy jesteście tacy drażliwi? :-( )
 > ale mogę spróbować pomóc

Nie przyszło mi do głowy, że nikt nie instalował APUSa. Napisałem aby traktować go jak zwykłego Debiana.
Co do sieci to cośtam po omacku wisywałem w ifconfig, route ponadto próbowałem zmieniać wpisy w /etc/network/interfaces. To też można wywnioskowac po tym co pisałem. I nie było to pobieżne wpisanie \\"raz i koniec\\". Męczę się z tym już kilka dni, próbowałem dokonać wpisów takich jak mam na innym systemie.
Nie wiem co to Slackware. Jeśli ma GUI i służy do konfigurowania TCP/IP, to napisz jaki pakiet mam doinstalować.

Skoro naraziłaś się jakiemus Amigowcowi, to najwyraźniej musiał być powód. Znasz może jakieś inne fora linuksowe,  bo tu raczej doczekam późnej starości niż pomocy.

No i oczywiście dziękuję Ci za odzew. Mimo, ze jak sama napisałas nie jesteś ekspertem to mimo wszystko zrobiłas co mogłas. Dziękuję.

piotrek22

  • Gość
Mandrake 10.2
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-05-07, 17:31:05 »
2006-05-07 13:43:17 Prince28 napisał:

> Nie wiem czy przeraziło was słowo \\"Amiga\\", czy tez może uznaliście, że w moim pytaniu
 > jest zawarta odpowiedź. Czytając wasze \\"pomocne\\" odpowiedzi jak zaklęcie tylko
 > powtarzacie:
 > \\"uzyj komendy ifup i sprawdź co masz w /etc/network/interfaces\\"
 >
 > Wasza ulubiona komenda najczęściej nie daje żadnego rezultatu. Znaczy się nic nie wyświetla.
 > Tak, dosłownie: nic! nawet pustej linijki. Jak Was nudzi Ciągłe pytanie w stylu \\"nie umiem
 > zrobic sieci na linuksie\\" to po jaką cholerę jest ten dział? Albo dlaczego nikomu nie
 > przyszło do głowy napisać artykuł z najczęściej powtarzającymi się problemami? Za odpowiedzi:
 > poszukaj na forum, to serdecznie dziękuję. Równie dobrze możecie udzielać porad: te informacje
 > znajdziesz w inetrnecie. Ponadto po przeczytaniu 200 postów mam juz mroczki rzed oczami...


Twoje interfejsy sieciowe tzn np karty sieciowe zapewne zostały rozpoznane automatycznie, możesz to sprawdzić poleceniem: lsmod,  uzyskasz listę wszyskich używanych przez system. Jeśli nie rozpoznasz tam swojego urządzenia sieciowego  w nazwach modułów, to musisz zorientować się jak on się nazywa najlepiej w googlach, sprawdzić czy go masz w systemie
- najczęściej w katalogu /lib/modules/nazwa_systemu/...
moduł uruchamiasz poleceniem modprobe nazwa_modułu
Jeśli nie masz modułu - sterownik ściągnij z internetu.
Zacząć musisz od adresów ip   -  swojego i innych w twojej sieci. Wszystkie umieść w /etc/hosts  - jeśli to sieć statyczna.

Sieć możesz utworzyć poleceniem ifconfig
ifconfig -a     lista dostępnych interfejsów i ich bieżąca konfiguracja

ifconfig bez argumentów  to czynne interfejsy; opcja -up i -down
                                           włącza /wyłącza interfejs np ifconfig eth0 up

ifconfig może posłużyć do całkowtej konfiguracji sieciowej twojego urządzenia zobacz man i --help
tzn. nadajesz tym programem adres ip, adres rozgłoszeniowy i maskę sieciową, przypisujesz bramę.
Jeśli masz już adresy musisz je wpisać do etc/hosts  i  programem ifconfig poprzypisywać urządzeniom. To wszystko. Jak coś pójdzie nie tak jak powinno, to ifconfig poinformuje o błędzie.

W wypadku dhcp konfiguracja jest inna.

olka

  • Gość
Mandrake 10.2
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-05-07, 17:37:41 »
2006-05-07 17:08:38 Prince28 napisał:

 > Nie przyszło mi do głowy, że nikt nie instalował APUSa. Napisałem aby traktować go jak zwykłego
 > Debiana.
 > Co do sieci to cośtam po omacku wisywałem w ifconfig, route ponadto próbowałem zmieniać wpisy w
 > /etc/network/interfaces. To też można wywnioskowac po tym co pisałem. I nie było to pobieżne
 > wpisanie \\"raz i koniec\\". Męczę się z tym już kilka dni, próbowałem dokonać wpisów
 > takich jak mam na innym systemie.

Czyli ogólnie pytanie jakie powinienes postawić to: jak skonfigurować sieć na debianie posiadając statyczne IP, jeśli dobrze rozumiem.
może tutaj coś Cię natchnie?
http://linux.gda.pl/archiwum/tlug/2003-August/007545.html

Tutaj jest cosik o APUSIE jako takim, ale o sieci za wiele raczej nie:
http://www.exec.pl/linux/apus.html
http://www.exec.pl/linux/apus2.html

 > Nie wiem co to Slackware. Jeśli ma GUI i służy do konfigurowania TCP/IP, to napisz jaki pakiet
 > mam doinstalować.

Nie, to inny Linux :-)

 > Skoro naraziłaś się jakiemus Amigowcowi, to najwyraźniej musiał być powód.

Taa, zdziwiłam się, że na Amidze można uruchomić gg :D Juz nigdy niczemu nie bede się dziwić, przynajmniej publicznie...

 >Znasz może jakieś
 > inne fora linuksowe,  bo tu raczej doczekam późnej starości niż pomocy.

http://www.unixy.pl/forum/viewforum.php?f=24
http://www.bsdforums.org/forums/forumdisplay.php?f=27  (ja akurat korzystam z działu dla freebsd, ale nie zdarzyło mi się żebym nie uzyskała pomocy)

 > No i oczywiście dziękuję Ci za odzew. Mimo, ze jak sama napisałas nie jesteś ekspertem to mimo
 > wszystko zrobiłas co mogłas. Dziękuję.

Nie ma za co. Nigdy nie mozna zrobić \\"wszystkiego\\" - zawsze da się więcej :-)

Prince28

  • Gość
Mandrake 10.2
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-05-07, 17:40:15 »
Wow! Dzięki Piotrze. Informacje dla Ciebie oczywiste, dla mnie są bardzo cenną wskazówką. W tej chwili nie mam czasu aby pobawić się tym, jutro wyjeżdżam na tydzień. Gdy tylko będę mógł, to na ewno dam znać co i jak.

Prince28

  • Gość
Mandrake 10.2
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-05-07, 17:43:21 »
 > Nigdy nie mozna zrobić \\"wszystkiego\\" - zawsze da się więcej :-)


:) Dobre, zapamiętam to !

pw

  • Gość
Mandrake 10.2
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-05-06, 00:37:19 »
Gdzie moge znaleźć prezentacje (opis, zdjecia) Mandrake 10.2 ?

olka

  • Gość
Mandrake 10.2
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-05-06, 10:18:05 »
2006-05-06 00:37:19 pw napisał:

> Gdzie moge znaleźć prezentacje (opis, zdjecia) Mandrake 10.2 ?

Ogólnie to zerknij na odpowiedź do pierwszego pytania.
http://rtfm.killfile.pl/#nie_pytaj

Mandrake 10.2 to inaczej Mandriva 2005

http://www.brunolinux.com/09-Distro_Specific/Mandriva_2005_LE_Install.html

Nie sądzę żeby komukolwiek chciało sie szukać za Ciebie...

pozdrawiam
olka