Nowe posty

Autor Wątek: problem  (Przeczytany 2306 razy)

  • Gość
problem
« dnia: 2006-05-05, 12:32:54 »
Otoż problem polega na tym ze nie linux nie może znaleść mojego dysku twardego. Ale wszystko od początku:
Włącza sie instalator i najpierw wybieram język. Dopra potem akceptacja umowy i wyświetla mi sie lista sterowników. Mam sobie jeden z nich wybrac.Tych sterowników jest mnostwo. Wybralem sobie jeden i najpierw jest pytanie czy mam taki-biore tak. Potem pytanie czy mam dysk IDE-biore NIE. I tu jest problem. Wywala komunikat, że nie wykryto urządzenia gdzie mozna zrobic partycje. Innymi slowy instalator nie widzi mojego twardziela.
Kiedy instaluje Windows XP to wciskam F6 wkladam dyskietke VIA RAID DRIVERS  i ładuje kontrolery bo tylko w ten sposób instalator widzi mój dysk. Ale na Linuxie nie ma czegoś takiego :( Wyrywam sobie włosy z glowy i nic nie moge zrobic. Prosze pomóżcie moze jakos da sie zainstalowac te kontrolery z mojej dyskietki. Podaje ponizej części mojego kompa:
Pentium IV 2,8GH 64bit
Płyta główna Gigabyte GA-81915PL-G (na pudełku jest napisane Serial ATA)
Karta graficzna GeForce 6600 GT
512 MB RAM
Dysk twardy Segate Barracuda 60GB i muszą być kontrolery VIA RAID bo jest jak tak jak wyżej napisalem.

Mam dwie partycje: dysk C: ok10GB i dysk D: ok. 45 GB
Błagam pomóżcie mi :(:(:(

dzordz

  • Gość
problem
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-05-05, 12:49:19 »
2006-05-05 12:32:54 doles2 napisał:

> Otoż problem polega na tym ze nie linux nie może znaleść mojego dysku twardego. Ale wszystko od
 > początku:
 > Włącza sie instalator i najpierw wybieram język. Dopra potem akceptacja umowy i wyświetla mi
 > sie lista sterowników. Mam sobie jeden z nich wybrac.Tych sterowników jest mnostwo. Wybralem
 > sobie jeden i najpierw jest pytanie czy mam taki-biore tak. Potem pytanie czy mam dysk
 > IDE-biore NIE. I tu jest problem. Wywala komunikat, że nie wykryto urządzenia gdzie mozna
 > zrobic partycje. Innymi slowy instalator nie widzi mojego twardziela.
 > Kiedy instaluje Windows XP to wciskam F6 wkladam dyskietke VIA RAID DRIVERS  i ładuje
 > kontrolery bo tylko w ten sposób instalator widzi mój dysk. Ale na Linuxie nie ma czegoś
 > takiego :( Wyrywam sobie włosy z glowy i nic nie moge zrobic. Prosze pomóżcie moze jakos da sie
 > zainstalowac te kontrolery z mojej dyskietki. Podaje ponizej części mojego kompa:
 > Pentium IV 2,8GH 64bit
 > Płyta główna Gigabyte GA-81915PL-G (na pudełku jest napisane Serial ATA)
 > Karta graficzna GeForce 6600 GT
 > 512 MB RAM
 > Dysk twardy Segate Barracuda 60GB i muszą być kontrolery VIA RAID bo jest jak tak jak wyżej
 > napisalem.
 >
 > Mam dwie partycje: dysk C: ok10GB i dysk D: ok. 45 GB
 > Błagam pomóżcie mi :(:(:(



a mozsz wybrac sterowniki scasi ?przy instalce?

  • Gość
problem
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-05-05, 14:00:31 »
to znaczy kiedy? z tej listy? Tam nie ma SCSI tylko sa jakies takie dziwnie nazwane np scsi_via albo inne. Ale to nic nie daje

To moja płyta:
http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=1915&ProductName=GA-8I915PL-G

52aqir

  • Gość
problem
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-05-05, 17:01:41 »
o ile sie nie myle potrzebujesz 3 modulow:
libata
sd_mod
scsi_via
skoro masz na via plyte..

pozdrawiam

  • Gość
problem
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-05-06, 08:27:52 »
> libata
 > sd_mod
 > scsi_via
 nie wiem o co chodzi ja jestem absolutnie zielony użytkownik Linuxa dlatego wybrałem Mandrive. Ale do rzeczy: no dobra powiedzmy ze sa mi  takie moduly potrzebne scsi_via jest na tej liście lików i inne tez ale co ja mam z nimi zrobić? Jeśli ktoś możesz to prosze napisz tak krok po kroku co masz na myśli z tymi modułami

  • Gość
problem
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-05-06, 08:31:10 »
przepraszam że pisze posta pod postem ale nie wiedzialek jak inaczej. W Windows XP biore Menadżer urządzeń i mam cos takiego:VIA VT6410 RAID Controller. Może ta wiadomość coś Wam pomoże

52aqir

  • Gość
problem
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-05-06, 10:18:56 »
2006-05-06 08:27:52 doles2 napisał:

>  > libata
 >  > sd_mod
 >  > scsi_via
 >  nie wiem o co chodzi ja jestem absolutnie zielony użytkownik Linuxa dlatego wybrałem Mandrive.
 > Ale do rzeczy: no dobra powiedzmy ze sa mi  takie moduly potrzebne scsi_via jest na tej liście
 > lików i inne tez ale co ja mam z nimi zrobić? Jeśli ktoś możesz to prosze napisz tak krok po
 > kroku co masz na myśli z tymi modułami
 >

no zaladowac je do jajka na czas instalacji potem zreszta tez sie przydacdza bo system nie wstanie bo nie zobazy dysku. Dziwne bo mi mandriva co prawda 2006 bez zadnych power packow normalnie wykryla wszystkei potzbne a nawet te mniej potrzebne :P  W kazdym razie zaladuj te 3 moduly z listy ( musza byc 3 bo bez tego nie pojdzie ) i wtedy powinien zobaczyc dysk. A jesli sie nie da ladowac 3 na raz to znajdz cos w rodzaju shella czy cos takiego w procesie instalacji i jedziesz po kolei
modprobe sata_via          
modprobe libata
modprobe sd_mod i wracasz do instalacji
Albo inna opcja typu ladowanie modulow konsola administratora itd.. cholera go wie jak to tam nazwali ale byc powinno

  • Gość
problem
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-05-06, 13:57:25 »
A jesli
 > sie nie da ladowac 3 na raz to znajdz cos w rodzaju shella czy cos takiego w procesie
 > instalacji i jedziesz po kolei
 > modprobe sata_via          
 > modprobe libata
 > modprobe sd_mod i wracasz do instalacji

To znaczy po wlozeniu płytki mam wciskac F1 aby wejsc w taki dziwny \\"wiersz polecienia\\" i tam to wszystko wpisac po kolei? tak jak tam jest tzn.
Boot: modprobr sata_via i tak dalej. Coś takiego mam zrobić?

  • Gość
problem
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-05-06, 22:51:13 »
A mam pytanie. Zainstalowalem tą Mandrive ale inaczej tzn. mam dwa napędy i zamiast zwyklego DVD podlaczylem moj dysk. No i sie zainstalowalo ale ja chce wrocic do starych ustawien. Jeżeli przeloże dysk tak jak byl to mi sie nie wlączy Linux z wiadomych przyczyn, Czy jest jakis sposób abym te 3 sterowniki teraz jakos wgral a potem mogl przelożyć dysk tak jak byl na poczatku (czyli tak jak powinien byc) i żeby wszystko chodzio pięknie? Jest to możliwe ?

lukcio221

  • Gość
problem
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-05-05, 11:22:28 »
Mam taki problem: gdy proboje zainstalować linuxa pojaiwa mi sie taki komunikat: VFS: Cannot open root device "'`" or 08:05  Please append a correct "root=" boot option  Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs on 08:05
Co ma z robic w takim przypadku by moc zainstalowac sobie linuxa.
prosze o mozliwie szybka odpowiedź

chmooreck

  • Gość
problem
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-05-05, 21:23:54 »
przeczytaj http://rtfm.killfile.pl i uzupelnij pytanie...