Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user  (Przeczytany 13386 razy)

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #15 dnia: 2006-05-01, 17:19:27 »
1. nie wiem jak jest w win98, ale teraz juz wiem, thx
2. PM nie chce mi sie zainstalowac, najnowsza wersja:
[img=http://img296.imageshack.us/img296/3381/pm2oa.jpg]

jest jakis opis jak to mozna zrobic czyms innym?

olka

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #16 dnia: 2006-05-01, 17:32:15 »
2006-05-01 17:19:27 windi napisał:

> 1. nie wiem jak jest w win98, ale teraz juz wiem, thx
 > 2. PM nie chce mi sie zainstalowac, najnowsza wersja:

No to spróbuj nie najnowszą, w końcu win98 to też nie młodzik... A jak duży masz dysk? (cały)

 > jest jakis opis jak to mozna zrobic czyms innym?

Może i jest. Trza by było poszukać na google...  Nazwy programów linuksowych podano Ci wcześniej, o windziane pytaj na właściwym forum.

pozdrawiam
olka

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #17 dnia: 2006-05-01, 17:36:12 »
hmmm a jakim poleceniem w cfdiscu mozna wyciagnac troche miejsca z dysku D nie kasujac go, a ni danych ktore na nim sa? ;)

pozdrawiam ;)

olka

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #18 dnia: 2006-05-01, 19:06:34 »
2006-05-01 17:36:12 windi napisał:

> hmmm a jakim poleceniem w cfdiscu mozna wyciagnac troche miejsca z dysku D nie kasujac go, a ni
 > danych ktore na nim sa? ;)
 >
 > pozdrawiam ;)

Albo sobie z nas stroisz żarty, albo jesteś strasznie uparty...
Przecież Flak już Ci napisał, że slackowy cfdisk tego NIE ZROBI. Musisz ściągnąć sobie jakiegoś liveCD i za jego pomocą podzielić dysk jeśli PM nie poradził (chociaż wersja 7.0 deklaruje, że działa pod Win98).
Wpisz w google nazwy programów i dystrybucji podanych przez Lorenzo i wybierz coś dla siebie. Albo wyjmij dysk, idź do kumpla, który ma nagrywarkę dvd, podłącz swój dysk do jego kompa i zarchiwizuj te bezcenne dane - co by z resztą było całkiem rozsądnym rozwiązaniem jako że nigdy nie masz gwarancji, że podczas zmiany rozmiaru partycji wszystko pójdzie ok. Zawsze istnieje groźba utraty danych.

olka

flak

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #19 dnia: 2006-05-01, 19:24:39 »
2006-05-01 17:36:12 windi napisał:

> hmmm a jakim poleceniem w cfdiscu mozna wyciagnac troche miejsca z dysku D nie kasujac go, a ni
 > danych ktore na nim sa? ;)
 >
 > pozdrawiam ;)

Uch. No to jeszcze raz. cfdiskiem tego nie zrobisz. cfdisk możesz tylko zakładać lub kasować partycje. Weź płytę instalacyjną np. Mandrivy. Instalator ma zaawansowane nażędzie do partycjonowania dysku, posiadające możliwość skurczania partycji. Zrób sobie miejsce na dysku i \\"zapisz\\" zmiany na dysku. Gdyby instalator Mandrivy nalegał to w pustym miejscu załóż byle jaką partycję Linuxową. Teraz po zachowaniu zmian zamknij instalator (bez instalowania czego kolwiek). Teraz włóż płytę ze Slackware. cfdiskiem załóż 2 partycje (ewentualnie wpierw skasuj tą partycję linuxową którą założyłeś instalatorem Mandrivy). Pierwsza partycja będzie w przyszłości \\"/\\" druga powinna mieć wielkość 2* RAM. Najedź na tą drugą partycję i daj \\"\\"TYPE\\" przewiń kilka ekranów i wpisz \\"82\\". Teraz przy tej partycji powinno pisać \\"SWAP\\". Zachowaj zmiany \\"WRITE\\" i wyjdź. Uff... teraz instaluj Slackware (\\"setup\\").

chmooreck

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #20 dnia: 2006-05-01, 22:12:40 »
2006-05-01 19:24:39 flak napisał:

 > Uch. No to jeszcze raz. cfdiskiem tego nie zrobisz. cfdisk możesz tylko zakładać lub kasować
 > partycje.

mozna tez zmieniac rozmiar partycji.. (jednak nie rozmiar systemu plikow, co nalezy zrobic wczesniej ;-) )

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #21 dnia: 2006-05-02, 11:57:46 »
moze trudno w to uwierzyc, ale sobie poradzilem :P

ale mam jeszcze pytania ;)
1. jezeli przy instalacji cos zle skonfiguruje i bede to potem chcial poprawic to jak? jeszcze raz bede musial instalowac?
2. ma ktos moze po polsku opis instalacji, ale taki, w ktorym wszystko jest minimalnie? bo znalazlem pelno, ale sa z obrazkami, albo jakos nie pelnie, albo za duzo a chcialbym sobie wydrukowac na wszelki wypadek ;)

z gory thx ;)

flak

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #22 dnia: 2006-05-02, 14:14:11 »
2006-05-02 11:57:46 windi napisał:

> moze trudno w to uwierzyc, ale sobie poradzilem :P
 >
 > ale mam jeszcze pytania ;)
 > 1. jezeli przy instalacji cos zle skonfiguruje i bede to potem chcial poprawic to jak? jeszcze
 > raz bede musial instalowac?

#pkgtool
setup
zawiera \\"konfiguratory\\" z instalatora. Możesz tam poprawić wszystko poza systemem plików (reiserfs/ext3, mam nadzieję że nie wybrałeś ext2) na którym postawiłeś system.



 > 2. ma ktos moze po polsku opis instalacji, ale taki, w ktorym wszystko jest minimalnie?

?
Nie rozumiem.


bo
 > znalazlem pelno, ale sa z obrazkami, albo jakos nie pelnie, albo za duzo a chcialbym sobie
 > wydrukowac na wszelki wypadek ;)
 >
 > z gory thx ;)

Nie za bardzo. Wiem że jest jakiś film opisujący instalację... http://www.slackstuff.net/index.php?id=include/slackmov

Ale chyba nie o to Ci chodzi.

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #23 dnia: 2006-05-02, 17:33:10 »
hehehe udalo mi sie zainstalowac ;) troche bledow narobilem, ale mysle, ze bedzie sie dalo poprawic
- zle skonfigurowalem siec
- nie ustawilem polskich czcionek, bo nie wiedzialem co wybrac i potem cos zamiast confac bylo cancel no i pominalem :P
teraz jeszcze jestem na windzie, bo zapomnialem tej komendy do ponownej konfiguracji (bedzie potrzebna plyta?) i chcialbym sie dowiedziec, czy daloby sie wlaczyc jako firefoksa i dalej byc w konsoli? pewnie nie bardzo...
zreszta i tak nie wiem jak go wlaczyc, wiec prosze o jakis polski manual dla poczatkujacych...
ps. a polski jezyk bedzie w slacku? bo czytalem gdzies, ze tylko slack i jeszcze jakis nie ma polskiego instalatora, wiec jak jest juz po zainstalowaniu? pewnie tylko w X?

bardzo prosze o odpowiedzi na wszystkie pytania ;)

z gory thx :)

wielkie dzieki za pomoc, bo myslalem, ze mi sie nie uda :)

chmooreck

  • Gość

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #25 dnia: 2006-05-02, 22:44:34 »
znalazlem tutaj fajna strone: http://www.darvark.xt.pl/

a po co w ustawieniach sieci mam podawac nazwe kompa i domene? w ogole o jaka domene chodzi?

olka

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #26 dnia: 2006-05-02, 22:52:41 »
2006-05-02 22:44:34 windi napisał:

> znalazlem tutaj fajna strone: http://www.darvark.xt.pl/
 >
 > a po co w ustawieniach sieci mam podawac nazwe kompa i domene? w ogole o jaka domene chodzi?

Jeśli nie jesteś w lanie to nazwa dowolna, domena takoż.

pozdrawiam
olka

flak

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #27 dnia: 2006-05-03, 00:09:39 »
2006-05-02 22:52:41 olka napisał:

> 2006-05-02 22:44:34 windi napisał:
 >
 > > znalazlem tutaj fajna strone: http://www.darvark.xt.pl/
 >  >
 >  > a po co w ustawieniach sieci mam podawac nazwe kompa i domene? w ogole o jaka domene
 > chodzi?
 >
 > Jeśli nie jesteś w lanie to nazwa dowolna, domena takoż.
 >
 > pozdrawiam
 > olka

Hmm... Z tego co sie orientuje to jak nie masz DNS to i tak nie jest ci potrzebna \\"domena\\", nawet jesli masz siec. Nazwa kompa jest pomocna jesli masz kilku komputerowa siec. \\"Zwracasz\\" sie wtedy do komputera po nazwie a nie po numerze IP.


P.S. Neostrada to ADSL nie DNS.

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #28 dnia: 2006-05-03, 00:19:26 »
ja mam lana, a nie neo... czyli co musze jako domene wpisac, bo w windowsie nie wpisuje sie zadnych domen?

ps. jak wlacze jkonfiguracje przez ta komende to bede tez mog czcionke ustalic?

olka

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #29 dnia: 2006-05-03, 09:23:54 »
2006-05-03 00:19:26 windi napisał:

> ja mam lana, a nie neo... czyli co musze jako domene wpisac, bo w windowsie nie wpisuje sie
 > zadnych domen?

Ekspertem sieciowym to ja nie jestem, ale też jestem w lanie i doświadczenie mi mówi, że jak nie masz domeny to wpisz cokolwiek (bo z tego co pamiętam nie można nic nie wpisać).
Z tym, że mój lan to taki od siedmiu boleści, nawet DHCP nie ma :/ A cóż tu dopiero o DNSie mówić

 > ps. jak wlacze jkonfiguracje przez ta komende to bede tez mog czcionke ustalic?
 
Hmm, tego :D Nie bardzo kojarzę o co chodzi. Jeśli chodzi o polskie znaczki pod konsolą, to sprawa jest bardziej skomplikowana(musisz ustawić locale), jeśli o polską czcionkę pod KDE to ustawia się ją w KDE. Jeśli o coś innego, to przepraszam :-)

Odnośnie polonizacji Slacka - jest o tym sporo artykułów, polecam poszukać - po instalacji nic nie jest po polsku. Zarówno konsolę (manuale jak i czcionki) trzeba spolonizować samodzielnie (jeśli się komuś chce, bo mi niekoniecznie...) jak i KDE (trzeba zainstalować pakiet polonizujący do KDE i wybrać czcionki posiadające polskie znaki diakrytyczne)

pozdrawiam
olka