Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user  (Przeczytany 13389 razy)

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« dnia: 2006-04-29, 19:26:52 »
witam, chce sobie zainstalowac Slackware na dosc starym kompie, z ktorego jednak nie moge usuwac zadnych danych...
jest na nim windows 98 i dwa dyski - c i d - na obu jest troche danych
z tego co wyczytalem to musze miec przynajmniej jeden dysk wolny... da sie to zrobic moze przy instalalcji cfdisc-iem? tzn zrobic nowy dysk (partycje???) nie kasujac danych z tamtych? albo jakos inaczej? pod windowsem mozna uzyc partitionmagica, ale on jest platny :(
wiec co mam zrobic? z gory dzieki


ps. przy instalacji bede mogl wpisac dane (bramka, moje ip itd) do kablowki, zeby mi od razu net dzialal?

flak

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-29, 22:58:00 »
2006-04-29 19:26:52 windi napisał:

> witam, chce sobie zainstalowac Slackware na dosc starym kompie, z ktorego jednak nie moge usuwac
 > zadnych danych...
 > jest na nim windows 98 i dwa dyski - c i d - na obu jest troche danych
 > z tego co wyczytalem to musze miec przynajmniej jeden dysk wolny... da sie to zrobic moze przy
 > instalalcji cfdisc-iem? tzn zrobic nowy dysk (partycje???) nie kasujac danych z tamtych? albo
 > jakos inaczej? pod windowsem mozna uzyc partitionmagica, ale on jest platny :(
 > wiec co mam zrobic? z gory dzieki

Slackware jest bardzo konserwatywną dystrybucją, cfdisk/fdisk Slackwareowy nie umożliwia funkcji \\"resize\\" więc będziesz musiał skasować jakąś partycję by założyć trzy nowe (\\"d:\\" + \\"/\\" + \\"swap\\"). Możesz bawić się bez swap ale to ZDECYDOWANIE zły pomysł.

Są dwie możliwości:
1. Weź instalator innej dystrybucji Linuxa i pokroj nią dysk. Potem startuj instalator Slackware

2. Hmm... Istnieje tzw. Zipslack. Jest to Slackware (tylko pakiety podstawowe) przystosowany do pracy na partycji typu FAT (w tym FAT32). Znajduje się na czwartej płycie jako zzipowany plik. Przenosisz na partycje, razpakowujesz i edytujesz (ważne) i odpalasz \\"Linux.BAT\\" w trybie dosa. Po starcie zachowuje się jak normalny Slackware i oczywiście możesz instalować pakiety z \\"pełnego\\" Slackwere. Wadą jest, że system działa zdecydowanie wolniej, jest wrażliwy na wirusy z Windows, etc. Swap występuje jako plik w katalogu /root, co dodatkowo spowalnia system.

Proponuje wariant 1) wariant 2) jeśli nie ma wyboru. Praca na partycji FAT to wybór kiedy jest się przypartym do muru, a nie wygoda alternatywa.
>
 >
 > ps. przy instalacji bede mogl wpisac dane (bramka, moje ip itd) do kablowki, zeby mi od razu
 > net dzialal?
W Slackware WSZYSTKO robi się ręcznie jest to bardzo charakterystyczna cecha tej dystrybucji, ale jeśli chodzi o konfigurację sieci to nie jest tak źle. \\"netconfig\\" jest w instalatorze. Nie spodziewaj się złotych gór bo sformułowanie \\"konfigurator\\" w znaczeniu Slackware\\'a dostaje bardzo specyficzne znaczenie. Ale jeśli ma to być proste wgranie sterownika na starcie + static ip/dhcp + gateway to tak, instalator Slackware zrobi ci to.

piotrek22

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-29, 23:38:56 »
2006-04-29 19:26:52 windi napisał:

> witam, chce sobie zainstalowac Slackware na dosc starym kompie, z ktorego jednak nie moge usuwac
 > zadnych danych...
 > jest na nim windows 98 i dwa dyski - c i d - na obu jest troche danych
 > z tego co wyczytalem to musze miec przynajmniej jeden dysk wolny... da sie to zrobic moze przy
 > instalalcji cfdisc-iem? tzn zrobic nowy dysk (partycje???) nie kasujac danych z tamtych? albo
 > jakos inaczej? pod windowsem mozna uzyc partitionmagica, ale on jest platny :(
 > wiec co mam zrobic? z gory dzieki
 >
 >
 > ps. przy instalacji bede mogl wpisac dane (bramka, moje ip itd) do kablowki, zeby mi od razu
 > net dzialal?


Przenieś te dane, net też nie od razu będzie działał.

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-04-30, 00:12:45 »
to chyba rzeczywiscie lepiej przeniesc te dane... sprobuje jeszcze z tym partitionem

a ten \\"konfigurator\\" sieci sam sie wlacza przy instalacji czy trzeba go potem jakos szukac? jest do tego potrzebny jakis opis, czy sa tam tylko pozycje do wpisania IP, maski, bramy i DNS? a co ze sterownikami...?

ps ja mam tylko na 2 plytach tego slacka, a tam pisales o 4 plytce...


windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-04-30, 21:31:43 »
prosze o pomoc....

olka

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-04-30, 23:19:15 »
2006-04-30 21:31:43 windi napisał:

> prosze o pomoc....

Aż Waćpan jęczysz zamiast wiedzę zdobywać :-)

Instalator Slackware jest na prawdę intuicyjny - trzeba tylko czytać uważnie komunikaty i się do nich stosować. Konfigurator sieci się włączy, chyba że mu powiesz, że sieci nie chcesz konfigurować, dane wpisuje się standardowe (IP/maska, dns, brama). Sterowniki to zależy do czego...
Płyty do instalacji są dwie. Co by nie było na kolejnych (jakieś źródła czy coś) - na pewno nie będziesz z nich korzystał :-) [wyjąwszy oczywiście sytuację w której skorzystasz z rady przedmówcy]

Polecam lekturę
http://newbie.linux.pl/?id=forum&show=post&post=88026 <--tu jest pokazane, że nie to wcale nie gryzie ;-)
http://slackware.asmonet.net/index.php?dzial=mapaserwisu <--tu jest wszystko opisane ze szczegółami
http://www.tekla.neostrada.pl/slack/SlackwareInstallationHOWTO.pdf <--a tu nie wiem co jest, bo nie chciało mi się ściągać :P
poza tym wygooglać można sporo mniejszych artykułów o instalacji - jeśli w/w nie zaspokoją Twojej ciekawości.

pozdrawiam
olka

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-04-30, 23:53:36 »
dzieki, mysle ze z siecia sobie poradze, ale co z tym dyskiem... nie daloby sie jakos wyciagnac tego wolnego miejsca z dysku D i dac na dysk E?

piotrek22

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-05-01, 01:37:31 »
2006-04-30 23:53:36 windi napisał:

> dzieki, mysle ze z siecia sobie poradze, ale co z tym dyskiem... nie daloby sie jakos wyciagnac
 > tego wolnego miejsca z dysku D i dac na dysk E?

A skąd my możemy o tym wiedzieć. Ty znasz swoje dyski, ich rozmiary i ilość wolnego miejsca. Jeśli zwolnisz jakiś dysk, możesz go sformatować w trakcie instalacji Slacka.  Jeśli nie, użyj do tego narzędzi instalatorów  np Mandrivy albo Fedory są one łatwe w obsłudze,  będziesz mógł wydzielić miejsce dla Linuksa na partycji Windows. Może LiveCd mają takie narzędzia.
Przedtem musisz tę partycje uporządkować windowsowym scandiskiem, jest
szansa, że nic nie utracisz. Gwarancji nie ma, zwłaszcza gdy będziesz nieostrożny.
Jednego żaden program nie potrafi, to wyczarowanie wolnego miejsca.

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-05-01, 08:04:26 »
2006-05-01 01:37:31 piotrek22 napisał:

> 2006-04-30 23:53:36 windi napisał:
 >
 > > dzieki, mysle ze z siecia sobie poradze, ale co z tym dyskiem... nie daloby sie jakos
 > wyciagnac
 >  > tego wolnego miejsca z dysku D i dac na dysk E?
 >
 > A skąd my możemy o tym wiedzieć. Ty znasz swoje dyski, ich rozmiary i ilość wolnego miejsca.
 > Jeśli zwolnisz jakiś dysk, możesz go sformatować w trakcie instalacji Slacka.  Jeśli nie, użyj
 > do tego narzędzi instalatorów  np Mandrivy albo Fedory są one łatwe w obsłudze,  będziesz mógł
 > wydzielić miejsce dla Linuksa na partycji Windows. Może LiveCd mają takie narzędzia.
 > Przedtem musisz tę partycje uporządkować windowsowym scandiskiem, jest
 > szansa, że nic nie utracisz. Gwarancji nie ma, zwłaszcza gdy będziesz nieostrożny.
 > Jednego żaden program nie potrafi, to wyczarowanie wolnego miejsca.

ale ja chcialem zrobic tak, ze mam teraz dysk D np 10 GB i 6 GB jest zajete, wiec chcialem wyciagnac to 4 GB i zrobic z tego nowa partycje... i jak to zrobic podczas instalacji slacka, ewentualnie od razu na windowsie 98?

Lorenzo

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-05-01, 11:06:45 »
Ale jęczysz - przecierz masz wszystko napisane.
Skoro masz10GB dysk i 4 GB wolnego na nim miejsca. To zapuszczasz mu scandiska (ndd, lub inny badziew) następnie go defragmentujesz. Potem Zmieniasz trozmiar tej partycji za pomoca partition magica lub odpalasz jakiegoś livecd (ubuntu, elive, knoppix, etc) i za pomocą parted (gparted, qtparted, zależy co jest) dokonujesz zmian. Potem instalka.

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-05-01, 11:19:13 »
2006-05-01 11:06:45 Lorenzo napisał:

> Ale jęczysz - przecierz masz wszystko napisane.
 > Skoro masz10GB dysk i 4 GB wolnego na nim miejsca. To zapuszczasz mu scandiska (ndd, lub inny
 > badziew) następnie go defragmentujesz. Potem Zmieniasz trozmiar tej partycji za pomoca
 > partition magica lub odpalasz jakiegoś livecd (ubuntu, elive, knoppix, etc) i za pomocą parted
 > (gparted, qtparted, zależy co jest) dokonujesz zmian. Potem instalka.

kurcze, chyba juz sie pogubilem :P a mozna gdzies znalezc darmowego i dzialajcego partitiona magica z opisem, albo po polsku? bo to co piszecie to nie kapuje :(

olka

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-05-01, 11:31:58 »
2006-05-01 11:19:13 windi napisał:

 > kurcze, chyba juz sie pogubilem :P a mozna gdzies znalezc darmowego i dzialajcego partitiona
 > magica z opisem, albo po polsku? bo to co piszecie to nie kapuje :(

Jesteś niemożliwy :|
PartitionMagic jest dostępny co jakiś czas w różnych gazetkach.

Osobiście jak pierwszy raz instalowałam linuksa też miałam taki dylemat jak Ty. Partycję zmniejszyłam programem PartitionMagic 7 z gazetki \\"Komputer świat 5/2003\\" z poziomu WinXP (nie pamiętam w jakim był języku, ale skoro instalujesz Slacka to angielski na pewno znasz...)
Operację przeżyliśmy bezboleśnie ;-)

Program jest łopatologiczny - jak kobieta sobie poradziła, to Ty nie poradzisz ? ;-)

pozdrawiam
olka

windi

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-05-01, 15:02:27 »
oki dzieki ;)
a w PM jest obojetne jaki wybiore rodzaj partycji, zeby potem byla dobra do sformatowania przy instalacji slacka? tzn pewnie bede musial wybrac fat32, bo to windows98....
a wczesniej musze robic scandisca (w ogole jak go wlaczyc w win98? zresetowac kompa i sam sie wlaczy? :P) i defragmentowanie?

ps. ile bedzie trwalo wydzielenie 5 GB?

z gory dzieki :)

Lorenzo

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-05-01, 15:12:54 »
Chcesz się wziąć za slacka a nie wiesz jak w winzgorzie odpalić scandiska lub defraga :|
Mój komputer→c: →właściwości→narzędzia→sprawdź w poszukiwaniu błędów/defragmentuj

Co do partycji to lepiej nie zakładać w partition magicu, lecz podczas instalacji.

olka

  • Gość
Xfce4-mount i prawa mountowania dla zwyklego user
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-05-01, 15:23:27 »
2006-05-01 15:02:27 windi napisał:

> oki dzieki ;)
 > a w PM jest obojetne jaki wybiore rodzaj partycji, zeby potem byla dobra do sformatowania przy
 > instalacji slacka? tzn pewnie bede musial wybrac fat32, bo to windows98....
 > a wczesniej musze robic scandisca (w ogole jak go wlaczyc w win98? zresetowac kompa i sam sie
 > wlaczy? :P) i defragmentowanie?
 >
 > ps. ile bedzie trwalo wydzielenie 5 GB?
 >
 > z gory dzieki :)

Jeśli rozchodzi się o PM to umożliwia on wybór partycji ext i swap chyba też...
Więc albo:
1. Zmniejszasz partycję win a z pozostałego miejsca robisz minimum jedną partycję ext oraz swap (formatowanie jako fat nie ma sensu)
2. Zmniejszasz partycję win a resztę pozostawiasz nieprzypisaną do żadnej partycji. W czasie instalacji Slacka (a właściwie jeszcze przed) uruchamiasz program cfdisk i dzielisz sobie to niezagospodarowane miejsce na partycje (min jedną) linuksową i swap. Potem uruchamiasz własciwy instalator.
Zdecydowanie polecam rozwiązanie nr 2

pozdrawiam
olka

PS nie wiem jak to jest w 98, ale w XP miałam tak że PM nie mógł zreorganizować dysku w czasie działania systemu operacyjnego i niezbędny był reset (tak żebyś się nie zdziwił)