Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problem z cronem  (Przeczytany 6928 razy)

Benedykt

  • Gość
Problem z cronem
« dnia: 2006-04-28, 16:56:04 »
Witm mam natsepujacy problem.


proboje zainstalowac  sterowniki nvidi do mojego gforce2 mam mandrive2006

kernel jest tam gdzie byc powinien stery tez (robie wedlog manuala z newbie linux pl)

po odpaleniu instalki otrzymuje komunikat ,ze moj kernel jest z godny z rivafsb (czy jakos tak) steroniki z tym koliduja i musze to wylaczyc.jak to zrobic???

piotrek22

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-28, 17:33:35 »
2006-04-28 16:56:04 Benedykt napisał:

> Witm mam natsepujacy problem.
 >
 >
 > proboje zainstalowac  sterowniki nvidi do mojego gforce2 mam mandrive2006
 >
 > kernel jest tam gdzie byc powinien stery tez (robie wedlog manuala z newbie linux pl)
 >
 > po odpaleniu instalki otrzymuje komunikat ,ze moj kernel jest z godny z rivafsb (czy jakos tak)
 > steroniki z tym koliduja i musze to wylaczyc.jak to zrobic???

Przed instalacją wydaj polecenie jako root:
rmmod rivafb

Benedykt

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-28, 18:20:19 »
> Przed instalacją wydaj polecenie jako root:
 > rmmod rivafb



[root@Darek benedykt]# rmmod -f rivafb
ERROR: Removing \\'rivafb\\': No such file or directory


nie dziaa :( a przy instalacji steronikow nadal to samo :((

Benedykt

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-04-28, 18:25:26 »
[root@Darek benedykt]# rmmod rivafb
ERROR: Module rivafb does not exist in /proc/modules

piotrek22

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-04-28, 19:28:21 »
2006-04-28 18:25:26 Benedykt napisał:

> [root@Darek benedykt]# rmmod rivafb
 > ERROR: Module rivafb does not exist in /proc/modules
 >
Napisałeś: rivafsb czy jakoś tak...
MYślałem że chodzi o moduł rivafb.
lsmod  zwróci listę zainstalowanych modułów,  jeśli znajdziesz ten o który chodzi instalatorowi nvidii, to go usuń poleceniem jak wyżej.
Przejrzyj też xorg.conf pod tym kątem. Na razie nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Benedykt

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-04-28, 19:42:12 »
Problem rozwiazlem wywalilem linuxa i wrociłem do niebieskiego shajs dosla .przynajmniej tu nie mam problemow jak zainstalowac grafe.Sorry ale co to za system operacyjny w ktorym lalik nie moze zainstalowac za pomoca manuala sterownikow do karty graficznej.Ja sie nie lubie denerowac a dzisaj sie caly dzien wkuzalem na  ta \\"zachwalana\\"mandrive 2006

Zastanawiams ie nad innya mozliwosca mam mandrkae 10.0 z wgranymi sterownikami do nvidi i smiga to calkiem fajnie czy robiac upergrade te sterowniki zaostana?? nawet jesli to zadzialalo by to smiac mi sie chce ze trzeba instalowac 2 systemy po to aby miec sterowniki 3d.

Benedykt

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-04-28, 19:46:31 »
ehh nei umiem sie w jednym poscie wyorbic soorki


rivafb  chodiz o ten pakiet  instalka nvidi twierdzi ze on jest zainstalowany i ze koliduje z nvidia nalezy go usunac i ponowic instalcje .problem polega na tym ze ja nie mialem tego na twardzielu  nie udalo mis ie znalesc takiego pliku ani uslugi na grzebaniu w konfigach wpadlem odrazu jednak nic nie znalazlem:( Coż .Zainstalowalem Linuksa bo wydawal mi sie ciekawa alternatywa  wersja 10.0 chodizla fajnie no ale coz stare kade stare biblioteki i zero pomocy jak co skompilowac.Niestety wolne oprogramowanie jescze raczkuje moze wroce do linuxa za 10 lat jak sie bedzie tego dalo normalnie uzywac :(( szkoda a moglo byc tak pieknie...

piotrek22

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-04-28, 20:05:30 »
2006-04-28 19:46:31 Benedykt napisał:

> ehh nei umiem sie w jednym poscie wyorbic soorki
 >
 >
 > rivafb  chodiz o ten pakiet  instalka nvidi twierdzi ze on jest zainstalowany i ze koliduje z
 > nvidia nalezy go usunac i ponowic instalcje .problem polega na tym ze ja nie mialem tego na
 > twardzielu  nie udalo mis ie znalesc takiego pliku ani uslugi na grzebaniu w konfigach wpadlem
 > odrazu jednak nic nie znalazlem:( Coż .Zainstalowalem Linuksa bo wydawal mi sie ciekawa
 > alternatywa  wersja 10.0 chodizla fajnie no ale coz stare kade stare biblioteki i zero pomocy
 > jak co skompilowac.Niestety wolne oprogramowanie jescze raczkuje moze wroce do linuxa za 10 lat
 > jak sie bedzie tego dalo normalnie uzywac :(( szkoda a moglo byc tak pieknie...

Ty to nazywasz raczkowaniem !!!  Jest to dojrzały system operacyjny, zresztą zawsze taki był.

Benedykt

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-04-28, 20:15:46 »
Nie wsciekajs ie nie obrazam linuksa.Z kompami nie ma do czynienia od wczoraj mam w domu  ładnie podrasowaną Amige 1200 ,Maca no i peceta. Mialem do czynienia z wieloma systemami operacynymi.Workbench na Amidze w wielu wersja . Maco os 8,9, TigerX na maca.Winda na pc no i wziolem sie za linuxa. Ze smutkiem musze pzyznac ze w zadnym nie mialem takich problemow jak z Mandrake/Mandriwa Tu chodzi o glupe steroniki od grafy .Najsmiszniejsze jest to ze nikt nie zna rozsdnego wytlumaczenia tej sytuacji mam typowy sprzet to nie jest grafa z indochin ktorej sa 3 sztuki w eurpie. Nawet w poczciwej amidze nie mialem takich problemow wkladalo sie voodo3 do mostka pci instalowo drivy i chodziło wszystko ze az milo.Gdzie jest ta dojzalosc tego systemu???

olka

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-04-28, 20:19:32 »
rivafb to sterownik do framebuffera -> sterownik do fb żeby działać musi być wkompilowany w jądro (z tego co wiem, a akurat z fb walczyłam na tym forum swego czasu spooooro) -> Mandriva domyślnie jest uruchamiana/instalowana z fb, bootsplashem i w ogóle całym mnóstwem różnych bajerków -> należałoby obejrzeć konfiga jądra i ewentualnie przekompilować je (no chyba, że rpmowce załatwiają to w jakiś inny sposób...)

odnośnie upgrade\\'u jak nie lubisz sie stresować to nawet o tym nie myśl ;-)

A odnośnie raczkującego systemu: prawdą jest, że instalacja sterowników invidii (szczególnie pod mandrakopodobnymi) zawsze nastręczała problemów (vide: ilość wątków na tym forum), ale i \\"wspaniały i bezproblemowy\\" windows ma problemy ze sterownikami. Na samą myśl, że musiałabym reinstalować swojego xp i instalować dźwięk włosy mi się jeżą, nie wierzysz - zerknij http://forum.centrumxp.pl/viewtopic.php?t=47607 (swoją drogą była to moje pierwsza i raczej ostatnia wizyta na tym forum - trafność i profesjonalizm uzyskanej pomocy dorównuje poziomi systemowego helpa :/)

pozdrawiam
olka

Benedykt

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-04-28, 20:31:25 »
Kompilacja jądra wrrrrrrrr jeszcze nic nie udalo mis e sie skompilowac zawsze cos szlo nie tak.Daaltego przezucilem sie na rpmy /Urpmi no oki . Wrocilem do mandrake 10.0 jest zainstalowany nie mniej nie mam ochoty w tym tygodniu patrzec na linuxa nie mniej od poniedzialku zaczne :) Powieccie mi prosze taka rzecz Czy da sie jakos uaktualnic kde?? w tym co mam jest 3.2 troche leciwe . Bylem na www.kde.pl i czytalem ta zmechanizowana kompilacje niestety psinco z tego rozumiem....Chodiz mi o to czy mozna dostac kde w nowszej wersji ale w pakietahc rpm dla mojej dystrybucji (mandrake 10.0) mam celka 400 wiec kompilacja nie wchodzi w rachube chce sie tej dystrybucji trzymac ze wzgledu na zainsalowane drivy do  nvidi

olka

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-04-28, 21:08:51 »
2006-04-28 20:31:25 Benedykt napisał:

> Kompilacja jądra wrrrrrrrr jeszcze nic nie udalo mis e sie skompilowac zawsze cos szlo nie
 > tak.Daaltego przezucilem sie na rpmy /Urpmi no oki . Wrocilem do mandrake 10.0 jest
 > zainstalowany nie mniej nie mam ochoty w tym tygodniu patrzec na linuxa nie mniej od
 > poniedzialku zaczne :) Powieccie mi prosze taka rzecz Czy da sie jakos uaktualnic kde?? w tym
 > co mam jest 3.2 troche leciwe . Bylem na www.kde.pl i czytalem ta zmechanizowana kompilacje
 > niestety psinco z tego rozumiem....Chodiz mi o to czy mozna dostac kde w nowszej wersji ale w
 > pakietahc rpm dla mojej dystrybucji (mandrake 10.0) mam celka 400 wiec kompilacja nie wchodzi w
 > rachube chce sie tej dystrybucji trzymac ze wzgledu na zainsalowane drivy do  nvidi

IMHO nie sądzę ażeby ktoś jeszcze kompilował pakiety dla 10.0 - jakby nie patrzeć to już antyk sprzed kilku epok (jeśli dobrze liczę to 3), poza tym jeśli dobrze rozumiem owe 400 to ilość Twoich megaherców? na czymś takim w ogóle da się pracować z KDE ? (no chyba, że zaraz mnie powalisz jakąś kosmiczną ilością ramu :-)
A tak btw. ja sie tam na 3D, openGL itp nie wyznaje za bardzo, ale czy na takim sprzęcie w ogóle a sens walka ze sterownikami? (tak pytam z czystej ciekawości...)

piotrek22

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-04-28, 21:16:19 »
2006-04-28 20:15:46 Benedykt napisał:

> Nie wsciekajs ie nie obrazam linuksa.Z kompami nie ma do czynienia od wczoraj mam w domu  ładnie...
 >
Nie wściekam się, nie uważam też że obrażasz linuksa, nie jestem  jego fanatykiem, ale fanem tak. Nie uważam też, że instalacja, a zwłaszcza konfiguracja poinstalacyjna jest łatwa.
Przeciwnie, jest dość mozolna. Zależności to prawdziwa zmora.
Trwa to często wiele dni i wymaga sporo cierpliwości. Musisz wyrzucić co jest zbędnym balastem, naprawić to co nie domaga, tu dużo zależy od przygotowania distra. Dlatego, jeśli nie potrzebujesz obsługi nowego sprzętu, moim zdaniem nie warto zbyt często zmieniać wersji.
Kiedy jednak już przez to przejdziesz,  otrzymujesz bardzo stabilny, wydajny, prawdziwie wielozadaniowy system, porządne serwery sieciowe i narzędzia do kontroli  - i właśnie to nazywam dojrzałością. Podłączasz się do internetu bez obawy, że jakiś głupi czy mądry wirus Ci to zje. Bezpieczeństwo  danych? - mój katalog /home   ma prawie dziesięć lat. Jeżeli nowy Windows zapewni podobne cechy, to też będę go chwalił, tymczasem nie mam za co,  chyba, ze za upowszechnienie dostępu do komputera.  I jeszcze kwestia pytań, właśnie w linuksie znajdziesz zawsze odpowiedź na pytanie dlaczego?  To tylko kwestia czasu i wiedzy.
W Windows nie mogę na liczyć.

Benedykt

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-04-28, 21:37:38 »
sam mam siec postawiona na NND i nie zamienil bym tego  na zadnego windowsa.Fakt mam celka 400  192 ramu i hdd 32giga kde .3.2 hodzi calkiem calkiem nie nazeka.hmmmm skoro nie  mandrake 10 to co radzicie uzyc??? niestety rozbudowa sprzetu nie wchodzi w rachube przynajmniej narazie.A co do open gl  to musze miec stery do nvidi \\"quake quake quake!!!!\\"

piotrek22

  • Gość
Problem z cronem
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-04-28, 22:26:13 »
2006-04-28 21:37:38 Benedykt napisał:

> sam mam siec postawiona na NND i nie zamienil bym tego  na zadnego windowsa.Fakt mam celka 400
 > 192 ramu i hdd 32giga kde .3.2 hodzi calkiem calkiem nie nazeka.hmmmm skoro nie  mandrake 10 to
 > co radzicie uzyc??? niestety rozbudowa sprzetu nie wchodzi w rachube przynajmniej narazie.A co
 > do open gl  to musze miec stery do nvidi \\"quake quake quake!!!!\\"

Tak doświadczony użytkownik sam najlepiej wybierze co mu jest potrzebne.
http://jakilinux.org/jaki-linux/porownanie/
Ale chyba nigdzie nie jest tak, żeby wszystko od razu hulało. Mandriva ma tę głupią cechę, że z tej samej płyty i na tym samym sprzęcie nie zawsze instaluje się tak samo i nie chce mi się dociekać dlaczego.  Ja jadę jeszcze na Mandrake 10.1 i staram się omijać jego  niektóre \\"draki\\" bo robią zamieszanie,
z innych chętnie korzystam bo ułatwiają życie.
Pozdrowienia