Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: skaner na USB  (Przeczytany 1998 razy)

eloar

  • Gość
skaner na USB
« dnia: 2006-04-25, 00:25:45 »
Mam pewien problem z instalacją oprogramowania na moim systemie Mandriva Linux 2006.0
Chodzi mi konkretnie o program xmms Gdy próbowałem go zainstalować z paczki tar.gz którą łatwo pobrałem z Internetu po poleceniu ./configure zwrócony został błąd => Glib 1.2.2 not found. Oczywiście nie załamałem się i szybko pobrałem glib w powyższej wersji i zainstalowałem go. Od tego momentu przy kolejnych próbach instalacji wcześniejszych pakietów zwrócona zostaje informacja:
==========================================
checking for GLIB - version >= 1.2.2...
*** \\'glib-config --version\\' returned 1.2.2, but GLIB (1.2.10)
*** was found! If glib-config was correct, then it is best
*** to remove the old version of GLIB. You may also be able to fix the error
*** by modifying your LD_LIBRARY_PATH enviroment variable, or by editing
*** /etc/ld.so.conf. Make sure you have run ldconfig if that is
*** required on your system.
*** If glib-config was wrong, set the environment variable GLIB_CONFIG
*** to point to the correct copy of glib-config, and remove the file config.cache
*** before re-running configure
no
configure: error: *** GLIB >= 1.2.2 not installed - please install first ***
=========================================

Zupełnie nie wiem jak sobie z tym poradzić. Jestem początkującym użytkownikiem i owa Mandriva to mój pierwszy Linux. Oczywiście proszę zrozumieć, że odpowiedź w stylu: \\'glib jest przestarzały\\' lub \\'anoruk jest lepszy niż xmms\\' mnie nie satysfakcjonuje. Nie tylko nie zamierzam porzucić chęci instalacji xmms, ale zamierzam się na tej podstawie czegoś nauczyć. Bardzo zależy mi na odpowiedzi. Oczywiście wiem, że w Internecie jest wielokrotnie poruszony ten temat, ale jak dotąd nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, która nie tylko ukazałaby sensowne rozwiązanie, ale także wyraźny powód tej sytuacji.

Skoro tak chętnie doradza się RPMy to bardzo proszę o podanie jakiegoś nażędzia, które bez mojej ingerencji zainstaluje poprzez RPMy pobrane z Internetu nie tylko sam program ale takrze wszystkie pakiety z nim powiązane.

Za pomoc z góry dziękuję. Jak można proszę pisać na e-mail gurnug@wp.pl lub gg - 1785500.

gomath

  • Gość
skaner na USB
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-25, 09:00:23 »
2006-04-25 00:25:45 eloar napisał:

 > Bardzo zależy mi na odpowiedzi. Oczywiście wiem, że w Internecie jest wielokrotnie poruszony
 > ten temat, ale jak dotąd nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, która nie tylko ukazałaby
 > sensowne rozwiązanie, ale także wyraźny powód tej sytuacji.
 >

Wpisz w wyszukiwarce na tej stronie \\'glib\\', a znajdziesz odpowiedź. Nie rozumiem jednak po co instalujesz program ze źródeł. Jako początkujący nic tym nie zyskasz.

Pakiety rpm znajdziesz na płytce swojej dystrybucji lub na http://rpm.pbone.net.



gomath

  • Gość
skaner na USB
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-25, 09:11:59 »
Jeszcze jedno... zainteresuj się urpmi. Prawdopodobnie masz to zainstalowane w mandrivie (nie znam tej dystrybucji). Być może masz tam też jakieś graficzne narzędzie (takie informacje bez problemu znajdziesz w internecie). Tutaj masz opis urpmi: http://gorzow-wlkp.pl/linux/using_urpmi_pl.php

sys

  • Gość
skaner na USB
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-04-25, 10:33:14 »
http://easyurpmi.zarb.org/

i po krzyku...
potem tylko z konsoli jako root dajesz np urpmi xmms albo urpmi glib i wsio

eloar

  • Gość
skaner na USB
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-04-25, 17:56:41 »
jeśli chodzi o instalowanie ze źródeł, to uważam, że jest to niesamowite wyzwanie dla nawet najlepszego użytkownika Microsoft Windows. Uważam, zę szybko się uczę i chciałbym poznać tę \\"technikę\\" już teraz na początku swojej przygody z najlepszym systemem operacyjnym - Linux. A jeśli chodzi o rozwiązanie problemu z pakietem glib, to poświęciłem wiele czasu na to i faktycznie nie ma konkretnego rozwiązania tej sytuacji, nawet na tej witrynie www. Serdecznie jednak dziękuję za pomoc. Uważam, że takie rozwiązanie też jest sensowne i konkretne.

piotrek22

  • Gość
skaner na USB
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-04-25, 22:01:00 »
2006-04-25 17:56:41 eloar napisał:

> jeśli chodzi o instalowanie ze źródeł, to uważam, że jest to niesamowite wyzwanie dla nawet
 > najlepszego użytkownika Microsoft Windows. Uważam, zę szybko się uczę i chciałbym poznać tę
 > \\"technikę\\" już teraz na początku swojej przygody z najlepszym systemem operacyjnym -
 > Linux. A jeśli chodzi o rozwiązanie problemu z pakietem glib, to poświęciłem wiele czasu na to
 > i faktycznie nie ma konkretnego rozwiązania tej sytuacji, nawet na tej witrynie www. Serdecznie
 > jednak dziękuję za pomoc. Uważam, że takie rozwiązanie też jest sensowne i konkretne.

W zasadzie system Ci powiedział bardzo dokładnie co powinieneś zrobić i w czym tkwi problem. Zainstalowałeś nową wersję bibliotek, ale środowisko nadal widzi poprzednią. Powinieneś usunąć stare glib.
Najlepiej użyj programu ldconfig, zapoznaj się z nim:  man ldconfig.
Pozwoli Ci to 1. sprawdzić obecną konfigurację w celu je usunięcia,
                   2. stworzyć nową, z wszytkimi niezbędnymi linkami i deklaracjami środowiskowymi.

Rysiu z klanu

  • Gość
skaner na USB
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-04-24, 21:35:41 »
Witam. Jak mogę zainstalować (skonfigurować) skaner Bearpaw 1200 na USB? Mam Mandrive 2006 i płyte główną FIC AN19 KT-400A Dynasty EZ Guide

chmooreck

  • Gość
skaner na USB
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-04-24, 22:04:54 »
zainteresuj sie projektem sane