Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
Dzisiaj o 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Instalowanie programow - 100% pewnosci  (Przeczytany 2103 razy)

Jackjacks

  • Gość
Instalowanie programow - 100% pewnosci
« dnia: 2006-04-18, 12:49:16 »
Witam.
Szukałem na forum jak i na google ale z miernym skutkiem. Zainstalowalem Mandrake 10.1, uruchomilem Neo ale potrzebuje udostepnic polaczenie. Mam sieciowke Realteka ktora to mam wrazenie rozpoznal Mandrake poniewaz jest widoczna w spisie sprzetu. Konfiguruje ja pod LAN, nadaje staly IP,Maske. Kiey uruchamiam kreator wspoldzielenia lacza wywala mi komunikat ze nie wykryto w systemie karty sieciowej. Jestem tutaj zielony i prosze o wyrozumialosc. Jezeli by byly potrzebne bardziej konkretne informacje odnoscie sprzetu lub czegokolwiek prosze dac znac. Dodam ze drugi komp chodzi na Windowsie XP i wolalbym na razie nie zmieniac w nim systemu.

piotrek22

  • Gość
Instalowanie programow - 100% pewnosci
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-18, 15:34:28 »
2006-04-18 12:49:16 Jackjacks napisał:

> Witam.
 > Szukałem na forum jak i na google ale z miernym skutkiem. Zainstalowalem Mandrake 10.1,
 > uruchomilem Neo ale potrzebuje udostepnic polaczenie. Mam sieciowke Realteka ktora to mam
 > wrazenie rozpoznal Mandrake poniewaz jest widoczna w spisie sprzetu. Konfiguruje ja pod LAN,
 > nadaje staly IP,Maske. Kiey uruchamiam kreator wspoldzielenia lacza wywala mi komunikat ze nie
 > wykryto w systemie karty sieciowej. Jestem tutaj zielony i prosze o wyrozumialosc. Jezeli by
 > byly potrzebne bardziej konkretne informacje odnoscie sprzetu lub czegokolwiek prosze dac znac.
 > Dodam ze drugi komp chodzi na Windowsie XP i wolalbym na razie nie zmieniac w nim systemu.

Czy nie chodzi przypadkiem o moduł 8139too.
Spotkałem się z przypadkiem i chyba chodziło właśnie o Mandrake, że instalator przypisał mu niewłaśćiwą nazwę - 8139. System próbował załadować nieistniejący sterownik ignorując właściwy. Zacznij więc od sprawdzenia modułu czy aby jest do tej karty sieciowej. Nie radzę też konfigurować sieci przez MCC bo mieszają się mu interfejsy, przynajmniej kiedyś tak było. Naucz się robić to ręcznie, a mniej czasu stracisz na szukanie , gdzie i co co jest naknocone.

Jackjacks

  • Gość
Instalowanie programow - 100% pewnosci
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-18, 22:38:42 »
Tak to ten modol 8931too. Jak wiesz jak najszybciej rozwiazac ten problem to bym prosil o mala solucje. Thx

piotrek22

  • Gość
Instalowanie programow - 100% pewnosci
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-04-19, 10:12:40 »
2006-04-18 22:38:42 Jackjacks napisał:

> Tak to ten modol 8931too. Jak wiesz jak najszybciej rozwiazac ten problem to bym prosil o mala
 > solucje. Thx

Sprawdź czy jest załadowany: lsmod | grep 8139too,   jeśli nie to :
modprobe 8139too i przeczytaj komunikat.
Sprawdź obecność interfejsów sieciowych   ifconfig bez parametrów da listę działających,    następnie   ifconfig -a  dostępnych. Jeśli łączysz się przez neo to obecny będzie powinieneś mieć co najmniej jeden  interfejs np eth0, jeśli są dwa
eth0 i eth1 to drugi będzie odnosił się do karty sieciowej, który do czego to musisz ustalić. Interfejs brakujący utworzysz tym samym programem polecam mana.
Polecam też liczne opisy konfiguracji sieci w internecie np na stronach z opisami
instalacji dystrubucji, które nie mają instalatorów - PLD, Gentoo i in. Mogą być drobne różnice w ścieżkach, to wychwycisz.
Będziesz również musiał się zastanowić jak skonfigurować XP do przejęcia tego
połączenia.

i-spy

  • Gość
Instalowanie programow - 100% pewnosci
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-04-18, 02:09:54 »
Witam

Jestem poczatkowym uzytkownikiem linuxa.
Mam takie pytanie dotyczace instalacji oprogrmowania. Mam Mandrive 2006 i najczesciej do instalacji pakietow uzywam URPMI. Wtedy wszstko jest OK.

Problem pojawia sie gdy chce zainstalowac jakies programy pobrane z innch stron WWW. Czesto zdarza mi sie ze gdy mam RPMa z programem i probuje go zainstalowac pojawia sie komunikat o NIEZGODNOSCI pewnych pakietow. Co wtedy zrobic? Czy mam recznie szukac i instalowac wymagane pakiety?

Drugi problem to taki gdy proboje instalowac "TARy". Gdy je rozpakuje i wydaje kolejno komendy: ./configure i make ... to najczesciej przy tym pierwszym pojawiaja sie bledy. Co mam zmienic, gdzie cos edytowac aby moc dane oprogramowanie zainstalowac?

Wiem ze temat jest przedstawiony bardzo ogolnie, ale prosilbym o kilka wzkazowek, jak instalowac nowe programy aby miec pewnosc ze sie zainstalują, a nie bylo tak ze instalacja nowego softu to kwestia szczescia.

Pozdrawiam.

sewerm

  • Gość
Instalowanie programow - 100% pewnosci
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-04-18, 03:59:22 »
2006-04-18 02:09:54 i-spy napisał:

> Witam
 >
 > Jestem poczatkowym uzytkownikiem linuxa.
 > Mam takie pytanie dotyczace instalacji oprogrmowania. Mam Mandrive 2006 i najczesciej do
 > instalacji pakietow uzywam URPMI. Wtedy wszstko jest OK.
 >
 > Problem pojawia sie gdy chce zainstalowac jakies programy pobrane z innch stron WWW. Czesto
 > zdarza mi sie ze gdy mam RPMa z programem i probuje go zainstalowac pojawia sie komunikat o
 > NIEZGODNOSCI pewnych pakietow. Co wtedy zrobic? Czy mam recznie szukac i instalowac wymagane
 > pakiety?
 >
 > Drugi problem to taki gdy proboje instalowac "TARy". Gdy je rozpakuje i wydaje
 > kolejno komendy: ./configure i make ... to najczesciej przy tym pierwszym pojawiaja sie bledy.
 > Co mam zmienic, gdzie cos edytowac aby moc dane oprogramowanie zainstalowac?
 >
 > Wiem ze temat jest przedstawiony bardzo ogolnie, ale prosilbym o kilka wzkazowek, jak
 > instalowac nowe programy aby miec pewnosc ze sie zainstalują, a nie bylo tak ze instalacja
 > nowego softu to kwestia szczescia.
 >
 > Pozdrawiam.

TheUsh

  • Gość
Instalowanie programow - 100% pewnosci
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-04-18, 17:05:23 »
2006-04-18 02:09:54 i-spy napisał:

> Witam
 >
 > Jestem poczatkowym uzytkownikiem linuxa.
 > Mam takie pytanie dotyczace instalacji oprogrmowania. Mam Mandrive 2006 i najczesciej do
 > instalacji pakietow uzywam URPMI. Wtedy wszstko jest OK.
 >
 > Problem pojawia sie gdy chce zainstalowac jakies programy pobrane z innch stron WWW. Czesto
 > zdarza mi sie ze gdy mam RPMa z programem i probuje go zainstalowac pojawia sie komunikat o
 > NIEZGODNOSCI pewnych pakietow. Co wtedy zrobic? Czy mam recznie szukac i instalowac wymagane
 > pakiety?
 >

No pewnie tak, jeszcze dla pewnosci sprawdzaj czy napewno ten rpm to do twojej dystrybucji

 > Drugi problem to taki gdy proboje instalowac "TARy". Gdy je rozpakuje i wydaje
 > kolejno komendy: ./configure i make ... to najczesciej przy tym pierwszym pojawiaja sie bledy.
 > Co mam zmienic, gdzie cos edytowac aby moc dane oprogramowanie zainstalowac?
 >

nic nie masz zmieniac i nic nie musisz edytowac. poprostu jak bierzesz sie za kompilacje programow to potrzebujesz kompilator. jak przy configure wyskoczy komunikat :
checking for jakisprogram... none
to musisz doinstalowac paczke z naglowkami tego programu, czyli jakisprogram-devel

> Wiem ze temat jest przedstawiony bardzo ogolnie, ale prosilbym o kilka wzkazowek, jak
 > instalowac nowe programy aby miec pewnosc ze sie zainstalują, a nie bylo tak ze instalacja
 > nowego softu to kwestia szczescia.
 >
 > Pozdrawiam.

Christianus 41

  • Gość
Instalowanie programow - 100% pewnosci
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-04-27, 20:21:15 »
2006-04-18 17:05:23 ush napisał:

> 2006-04-18 02:09:54 i-spy napisał:
 >
 > > Witam
 >  >
 >  > Jestem poczatkowym uzytkownikiem linuxa.
 >  > Mam takie pytanie dotyczace instalacji oprogrmowania. Mam Mandrive 2006 i najczesciej do
 >  > instalacji pakietow uzywam URPMI. Wtedy wszstko jest OK.
 >  >
 >  > Problem pojawia sie gdy chce zainstalowac jakies programy pobrane z innch stron WWW.
 > Czesto
 >  > zdarza mi sie ze gdy mam RPMa z programem i probuje go zainstalowac pojawia sie komunikat
 > o
 >  > NIEZGODNOSCI pewnych pakietow. Co wtedy zrobic? Czy mam recznie szukac i instalowac
 > wymagane
 >  > pakiety?
 >  >
 >
 > No pewnie tak, jeszcze dla pewnosci sprawdzaj czy napewno ten rpm to do twojej dystrybucji
 >
 >  > Drugi problem to taki gdy proboje instalowac "TARy". Gdy je rozpakuje i wydaje
 >  > kolejno komendy: ./configure i make ... to najczesciej przy tym pierwszym pojawiaja sie
 > bledy.
 >  > Co mam zmienic, gdzie cos edytowac aby moc dane oprogramowanie zainstalowac?
 >  >
 >
 > nic nie masz zmieniac i nic nie musisz edytowac. poprostu jak bierzesz sie za kompilacje
 > programow to potrzebujesz kompilator. jak przy configure wyskoczy komunikat :
 > checking for jakisprogram... none
 > to musisz doinstalowac paczke z naglowkami tego programu, czyli jakisprogram-devel
 >
 > > Wiem ze temat jest przedstawiony bardzo ogolnie, ale prosilbym o kilka wzkazowek, jak
 >  > instalowac nowe programy aby miec pewnosc ze sie zainstalują, a nie bylo tak ze
 > instalacja
 >  > nowego softu to kwestia szczescia.
 >  >
 >  > Pozdrawiam.
 >
Nie ma 100% pewnosci ze wybrany program odrazu zostanie zainstalowany w komputerze.
Wystepuja dwie wersje programow ktore mozna zainstalowac:
rpm nazwa_programu.rpm
tar nazwa_programu.tar.gz , tar nazwa_programu .tar.bz2
Po wgranie do komputera programu wchodzimy do tego katalogu do ktorego zostal wgrany program i wdajemy polecenie :
rpm -ivh nazwa_programu.rpm lub
rpm -uvh nazwa_programu.rpm
urpmi nazwa_programu.rpm
tar -xzvf nazwa_programu.tar.gz
tar -xzvf nazwa_programu.tar.tgz
tar -jxvf nazwa_programu.tar.bz2
Jezeli sa zainstalowane wszystkie potrzebne biblioteki to program gladko wgra sie do komputera. Jezeli ich nie ma to zostanie to uwidocznione i tych brakujacych trzeba poszukac. Na stronie www.pbone.net znajduja sie rozne programy a takze potrzebne biblioteki ktore sa potrzebne dla kazdego z instalowanych programow.
Wszystko to co napisalem wykonuje sie za pomoca konsol jako root.
Po wejsciu do konsoli wpisujemy polecenie su pozniej haslo przechodzimy do katalogu w ktorym jest program poleceniem cd  /..../..../.../(sciezka dostepu).

ozyr

  • Gość
Instalowanie programow - 100% pewnosci
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-04-27, 21:58:06 »
Wydaje mi się że całkiem fajny opis tylko w punkcie rpm -uvh polecenie nie zadziała. Musi być
rpm -Uvh.
Pozdrawiam.
 > Nie ma 100% pewnosci ze wybrany program odrazu zostanie zainstalowany w komputerze.
 > Wystepuja dwie wersje programow ktore mozna zainstalowac:
 > rpm nazwa_programu.rpm
 > tar nazwa_programu.tar.gz , tar nazwa_programu .tar.bz2
 > Po wgranie do komputera programu wchodzimy do tego katalogu do ktorego zostal wgrany program i
 > wdajemy polecenie :
 > rpm -ivh nazwa_programu.rpm lub
 > rpm -uvh nazwa_programu.rpm
 > urpmi nazwa_programu.rpm
 > tar -xzvf nazwa_programu.tar.gz
 > tar -xzvf nazwa_programu.tar.tgz
 > tar -jxvf nazwa_programu.tar.bz2
 > Jezeli sa zainstalowane wszystkie potrzebne biblioteki to program gladko wgra sie do komputera.
 > Jezeli ich nie ma to zostanie to uwidocznione i tych brakujacych trzeba poszukac. Na stronie
 > www.pbone.net znajduja sie rozne programy a takze potrzebne biblioteki ktore sa potrzebne dla
 > kazdego z instalowanych programow.
 > Wszystko to co napisalem wykonuje sie za pomoca konsol jako root.
 > Po wejsciu do konsoli wpisujemy polecenie su pozniej haslo przechodzimy do katalogu w ktorym
 > jest program poleceniem cd  /..../..../.../(sciezka dostepu).
 >