Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Niestabilna Mandriva...........carramba!  (Przeczytany 8970 razy)

vmario

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« dnia: 2005-06-20, 16:08:09 »
Czy ktoś zna jakąś przeglądarkę graficzną na GNU/Linux, która choć w części dorównywałaby IrfanView? Dotychczas wypróbowałem chyba wszystko z GNOME\\'a i KDE, co było dołączone do mojej dystrybucji, ściągnąłem też kilka dodatkowych aplikacji. Zdzierżę to, że owe przeglądarki obsługują niewele standardów, bo przecież tak na co dzień wystarczy JPG, GIF, PNG, BMP, TIFF + kilka rzadziej używanych, ale czuję prawdziwy dyskomfort, gdy okazuje się, że w żaden sposób nie mogę wydrukować jakiegoś głupawego obrazka. Bo gdzie i jak ustawić wymiary wydruku? Próbowałem na wszelkie sposoby - jak dotąd tylko przeglądarka z Digikam (której nie da się chyba uruchamiać jako oddzielnej aplikacji) potrafi coś nie coś. No, jest jeszcze GIMP, który nie chce drukować, bo kłóci się z moim systemem wydruku, i wspomniana IrfanView pod WINE\\'em, choć głowy nie dam, czy udało mi się coś z tego wydrukować. Jakieś porady?

Stilgar

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-06-20, 16:21:26 »
ja uzywam gqview i jestem z niej bardzo zadowolony...

vmario

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-06-20, 16:52:22 »
2005-06-20 16:21:26 Stilgar napisał:

> ja uzywam gqview i jestem z niej bardzo zadowolony...

I ja chyba z tego korzystałem, ale co z drukiem?

Stilgar

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-06-20, 17:42:06 »
2005-06-20 16:52:22 vmario napisał:

> 2005-06-20 16:21:26 Stilgar napisał:
 >
 > > ja uzywam gqview i jestem z niej bardzo zadowolony...
 >
 > I ja chyba z tego korzystałem, ale co z drukiem?
tutaj nie mam pojecia, bo na drukarce drukuje tylko teksty, fotki zamawiam przez internet w serwisach foto...

sirrysiek

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-06-20, 19:45:40 »
...a mnie Kuickshow wystarcza ;-)

krisp

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-06-20, 20:00:35 »
2005-06-20 16:08:09 vmario napisał:

> Czy ktoś zna jakąś przeglądarkę graficzną na GNU/Linux, która choć w części dorównywałaby

Potestuj Xnview dla Linuksa oraz gwenview, jest jeszcze gthumb czy jakoś tak.

Co do Digikama to pakiet Digikam ma taki program showfoto ono może chodzic oddzielnie ale nie osługuje listy zdjęć. Masz digikam to odpal bo można osobno showfoto.

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-07-22, 06:01:55 »
ShowImg :-)

pewnie b?dzie w rpmseek.com
napewno kde-apps.org

wagabunda

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-06-20, 13:32:18 »
witam,

Zainstalowałem Mandrivę z płytki Linux+dvd bez problemu. System poprawnie wykrył kartę sieciową i połączenie z chello. Wszystko działało doskonale!

Jednakże ZAWSZE po 10-20 (max. 40) minutach system się całkowicie wiesza. Tzn. ekran zamorożony, klawisze nie działają, mogę ruszać po ekranie jedynie myszką.
 
Myślałem, że być może to wina płytki więc kupiłem PC FORMAT i Linux Magazine i  kilkakrotnie od początku zainstalowałem system - ten sam problem.

Zainstalowałem poprawki i aktualizacje z internetu - nic to nie dało.

Sprawdziłem co zostało wpisane w var/log/messages
- wygląda na to ostatnią czynnoscią jaką wykonuje system to aktywność shorewall.

Wyłączyłem więc firewalla - ale to też nie pomogło...

Wyjąłem kartę siecową (taniocha za 19pln więc myślałem, że to ona sypie system) i po raz kolejny zainstalowałem system - nadal się wieszał.

Poddałem się....

Zainstalowałem Mandrake 10.0, który się nie wiesza, ale zdziwiłem się bardzo bo okazało się że włączenie shorewalla blokuje mi połaczenie z chello (z neostradą nie miałem żadnego problemu). Otworzyłem wszystkie porty, których używa chello, ale nadal bez zmian. Zaznaczyłem wszystkie pola w shorewallu - a chello nadal zablokowany. Dopiero zazanczenie braku firewalla odblokowuje chello.....

Poddałem się...

Zainstalowałem Windows XP i wszystko działa jak należy....a ja ogromnie żałuję, że nie mogę używać Mandrivy, która ciągle mi się wieszała :-(

Czy ktoś może wie co dzieje się z moim kompem po zainstalowaniu Mandrivy? Pod Mandrake 10 też czasami wieszały mi się programy, ale jeszcze nigdy pod Linuxem nie miałem takiej systuacji, że notorycznie wywalał się CAŁY system !?!?!

Może ta Mandriva "limited 2005" to wersja beta i prawdziwa Mandriva ukaże się dopierow we wrześniu?
A może to wina KDE 3.3?

p.s. Wpisanie "noapic" też nic nie dało.

POMOCY!
smutny uzytkownik XP

darvark

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-06-20, 14:00:13 »
to blokowanie ekranu moze byc spowodowane zmiana obslugi modulu agpgart (tak sie chyba pisze) znajomy mial podoby problem z fedora 4. gdzies wyczytal ze nvidia od pewnej wersji steronikow zmienila domyslny modul obslugi agp. jak cos to poprobuj poczytaj moze to bedzie jakas wskazowka.

Stilgar

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-06-20, 16:39:04 »
shorewalla mozesz wywalic, wystarczy skonfigurowac samo iptables...

xadmi

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-06-20, 22:07:06 »
2005-06-20 16:39:04 Stilgar napisał:

> shorewalla mozesz wywalic, wystarczy skonfigurowac samo iptables...

 Albo chociaż firestarter jak nie czuje się na siłach z iptables.

avenger

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-06-20, 23:53:28 »
2005-06-20 13:32:18 wagabunda napisał:

Niedawno po zainstalowaniu najnowszych sterowników Nvidi miałem podobne objawy. Przyczyną było włączenie eksperymentalnej opcji "render acceleration". U mnie pomogło ustawienie w pliku serwera X  opcji
"RenderAccel" "false"
i zmiana używanego sterownika AGP:
"NvAGP" "X" - gdzie X to liczby od 0 do 3

wagabunda

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-06-21, 14:09:32 »
> Niedawno po zainstalowaniu najnowszych sterowników Nvidi miałem podobne objawy.

hejka!
Po pierwsze wyłączony shorewall to (prawie) to samo co wywalony shorewall.
 Po drugie bardziej przychylam się do tezy, że coś jest skopane z nvidią.

 Wersja Mdva LE2005 nie instaluje sterowników nvidii (przynajmniej nie pojawia się jej logo na starcie jak to miało miejsce w Mdk 10.0 powerpack kupionej za 99pln) więc być może stery z Mdva LE2005 nie dogadują się z moją starą kartą graficzną (GeForce 2 GTS).

Niestety nie potrafię instalować sterownika nvidii pod Linuxem. - To był właśnie główny powód dla którego zakupiłem komercyjny pakiet MDK 10.0 powerpack, gdzie sterownik nvidii instalował się automatycznie podczas instalacji.
 Gdybym był pewny, że to jest jedyny powód wywalania się KDE 3.3 to bym kupił komercyjną wersję Mandrivy....ale kto mi zagwarantuje, że i tym razem wszystko będzie działać bez problemu......

avenger

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-06-21, 15:05:39 »
Upewnij się jakie masz ustawienia w pliku konfiguracyjnym serwera X (/etc/X11/xorg.conf), jeśli  opcja "driver" (w sekcji device) ma wartość:

"nvidia" - sterowniki pochodzą od Nvidi
"nv" - standardowe dla kart Nvidi z kernela linux-a

Jak rzeczywiście masz "nv" to spróbuj jednak zainstalować sterowniki od Nvidii.
Jedyny problem z instalacją jest gdy nie masz dla aktualnie działającego jądra systemu odpowiadających mu plików nagłówkowych. Wystarczy wtedy je doinstalować z rpm-a

wagabunda

  • Gość
Niestabilna Mandriva...........carramba!
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-06-22, 08:52:48 »
> Jak rzeczywiście masz "nv" to spróbuj jednak zainstalować sterowniki od Nvidii.

Problem w tym, że już raz próbowałem samodzielnie instalować stery nvidii (przez kilka dni) do Mdk 10.0 download i dzięki temu jestem nieco bardziej szpakowaty.
W końcu kupiłem wersję powerpack i stery były już wbudowane w jądro.

 > Jedyny problem z instalacją jest gdy nie masz dla aktualnie działającego jądra systemu
 > odpowiadających mu plików nagłówkowych. Wystarczy wtedy je doinstalować z rpm-a

rpm z plikami nagłówkowymi? Rozumiem, że musiałbym wpisać "pliki nagłówkowe do druida rpm i wszystko ładnie się zainstaluje?

No cóż jestem mało doświadczonym pingwinem i jednak poczekam sobie spokojnie do czasu jak dystrybucje linuxa będą jeszcze bardziej przyjazne dla laików...

Kombinuję teraz z odpaleniem linux-eduCD live - może pójdzie mi lepiej... może nic się nie będzie wieszać... może będę miał szczęście....przynajmniej raz

pozdro
pechowy-wagabunda