Nowe posty

Autor Wątek: Konto root  (Przeczytany 3428 razy)

Erran

  • Gość
Konto root
« dnia: 2006-04-09, 12:59:58 »
Witam

Musze przyznac, ze mam dosc dziwny problem z dzwiekiem. A mianowicie przy starcie systemu (aurox 9.1) i zalogowaniu sie jako zwykly uzytkownik pojawia sie blad: \\"Error while initializing the sound driver: device /dev/dsp/cant\\'t opened (no such device)\\". Nie dziala mi oczywiscie w tym wypadku dzwiek w zadnym z programow (xmms etc.) Problem jest o tyle dziwny ze przy uzyciu \\"Wykrawania karty dzwikowej\\" w ustawieniach systemowych KDE wszystko jest w porzadku (slychac dzwiek itd.). Warto dodac ze przy wylogowaniu i ponownym zalogowniu sie wszystko dziala jak nalezy.

Ps. Przy starcie systemu i zalogowaniu sie jako root nigdy nie zauwazylem zadnych bledow i problemow z dzwiekiem.

Z gory dziekuje za pomoc
Pozdrawiam
Erran

  • Gość
Konto root
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-09, 13:22:00 »
2006-04-09 12:59:58 Erran napisał:

> Witam
 >
 > Musze przyznac, ze mam dosc dziwny problem z dzwiekiem. A mianowicie przy starcie systemu
 > (aurox 9.1) i zalogowaniu sie jako zwykly uzytkownik pojawia sie blad: \\"Error while
 > initializing the sound driver: device /dev/dsp/cant\\'t opened (no such device)\\". Nie dziala
 > mi oczywiscie w tym wypadku dzwiek w zadnym z programow (xmms etc.) Problem jest o tyle dziwny
 > ze przy uzyciu \\"Wykrawania karty dzwikowej\\" w ustawieniach systemowych KDE wszystko
 > jest w porzadku (slychac dzwiek itd.). Warto dodac ze przy wylogowaniu i ponownym zalogowniu
 > sie wszystko dziala jak nalezy.
 >
 > Ps. Przy starcie systemu i zalogowaniu sie jako root nigdy nie zauwazylem zadnych bledow i
 > problemow z dzwiekiem.
 >
 > Z gory dziekuje za pomoc
 > Pozdrawiam
 > Erran
Widac aurox nie zaladowal modulow kompatybilnosci z oss

Smogg

  • Gość
Konto root
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-09, 09:03:44 »
Wlasnie zainstalowalem ubuntu...
Po raz pierwszy mam stycznosc z linuxem, i jeszcze nic o nim niewiem tak ze prosze pisac jak do prawdziwego newbie ;p
A pytanie brzmi, jak zalogowac sie do konta administratora? (root'a)
Wpisuje jako login root a potem haslo, i pokazuje ze nieprawidlowa nazwa uzytkownika... ;(
Ale haslo jest  poprawne w 100%!
Czy ktos moe mi powiedziec o co chodzi? Moze do tego konta loguje sie z innego miejsca niz z tego co zwykly uzytkownik albo wpisujemy cos innego niz "root" :P
Albo moze da sie instalowac pliki itp. ze zwyklego uzytokownika?

Btw.: chcialbym jeszcze wiedziec czy instalacja linuxa zawsze tyle trwa? ;| Instalowanie systemu bazowego zajelo ponad godzine, a pozniej instalowanie pakietow ponad 8 godzin! (tym bardziej mnie to zdziwilo iż były one instalowane z dysku po restarcie ;|

Z gory dziekuje i pozdrawiam

olka

  • Gość
Konto root
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-04-09, 10:10:03 »
2006-04-09 09:03:44 Smogg napisał:

> Wlasnie zainstalowalem ubuntu...
 > Po raz pierwszy mam stycznosc z linuxem, i jeszcze nic o nim niewiem tak ze prosze pisac jak do
 > prawdziwego newbie ;p
 > A pytanie brzmi, jak zalogowac sie do konta administratora? (root'a)
 > Wpisuje jako login root a potem haslo, i pokazuje ze nieprawidlowa nazwa uzytkownika... ;(
 > Ale haslo jest  poprawne w 100%!
 > Czy ktos moe mi powiedziec o co chodzi? Moze do tego konta loguje sie z innego miejsca niz z
 > tego co zwykly uzytkownik albo wpisujemy cos innego niz "root" :P
 > Albo moze da sie instalowac pliki itp. ze zwyklego uzytokownika?
 >
 > Btw.: chcialbym jeszcze wiedziec czy instalacja linuxa zawsze tyle trwa? ;| Instalowanie
 > systemu bazowego zajelo ponad godzine, a pozniej instalowanie pakietow ponad 8 godzin! (tym
 > bardziej mnie to zdziwilo iż były one instalowane z dysku po restarcie ;|
 >
 > Z gory dziekuje i pozdrawiam

Ubuntu jest dystrybucją z wyłączonym kontem roota (wiesz, żeby np początkujacy użytkownik nie próbował uruchamiać x-ów jako superuser).
Uprawnienia roota uzyskuje się przez podanie sudo przed komendą wymagającą praw roota.
Np. sudo ifconfig

Co do czasu instalacji wszystko zależy od sprzętu, dystrybucji i ilości pakietów, które instalujesz.
Minimum z jakim osobiście sie spotkałam to ok 15 min przy instalacji min. liczby składników systemu (Archlinux), o maksimum to byś musiał spytać użytkowników Gentoo ;-)
Ale 8 godzin to zdecydowanie nie jest standardowy czas instalacji (o ile nie masz jakiegoś "trupa", którego zapchałeś wszystkimi możliwymi pakietami). Gdzieś miedzy godzinką a dwiema na średniej klasy komputerze powinieneś się zainstalować - w końcu kto by używał system, który instaluje się prawie pół dnia a nie daje żadnych korzyści z tego faktu :-)

pozdrawiam
olka

Lorenzo

  • Gość
Konto root
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-04-09, 11:44:17 »
Debian sarge na 486dx4-100 z dyskietek + netinstall instalował się u mnie (system bazowy) około 15 minut. Na jakim sprzęcie to męczysz??

Smogg

  • Gość
Konto root
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-04-09, 14:15:10 »
W takim razie skoro Ubuntu ma wylaczone konto roota to jak zainstalowac pliki? ;| i Po co podczas instalacji pyta sie o haslo do roota ;p
Niewazne... moze ktos omowi mi dokladnie jak zainstalowac np Kadu? ;)

Co do czasu instalacji, to musialem sciagac pakiety z neta bo kiedy instaluje z plytki to wyskakuje jakis blad ;/ To dlatego to tyle trwalo... ;p

PS:
Instaluje wina XP, potem Ubuntu i myszka w winie niechce dzialac ;| Najgorsze jest to, ze teraz kiedy mam samego wina i robilem format (2 razy) instalujac tylko windowsa to myszka nadal niedziala ;/
eraz siedze na LiveCD i myszka jakos dzial ^^
Sterowniki do myszy instalowalem, wogole niewiem o co chodzi

Lorenzo

  • Gość
Konto root
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-04-09, 15:57:15 »
Odpowiedzi, dlaczego myszka nie działa pod Xp tutaj nie znajdziesz ;-). Co do instalowania czegokolwiek w ubuntu - wszystko jest w synapticu, a jak czegos nie ma to szukasz na stronie projektu adresu reposytoriów dla ubuntu (względnie debiana) i dodajesz w synapticu. Tyle filozofii.

marecki71

  • Gość
Konto root
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-04-09, 20:02:42 »

flak

  • Gość
Konto root
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-04-10, 19:03:20 »
 > Btw.: chcialbym jeszcze wiedziec czy instalacja linuxa zawsze tyle trwa? ;| Instalowanie
 > systemu bazowego zajelo ponad godzine, a pozniej instalowanie pakietow ponad 8 godzin! (tym
 > bardziej mnie to zdziwilo iż były one instalowane z dysku po restarcie ;|
 >
 > Z gory dziekuje i pozdrawiam

A partycje swap założyłeś?