Nowe posty

Autor Wątek: Newbie pyta!  (Przeczytany 2766 razy)

  • Gość
Newbie pyta!
« dnia: 2006-04-07, 22:51:20 »
Witam

Mam bardzo prozaiczny problem, z którym nie mogę się uporać. Chodzi o
to, że nie mogę podmontować DVD. Korzystam z systemu Mandrake 10.1. Na
początku wszystko było OK, ale po wyjęciu jednego dysku (który na tej samej taśmie co DVD) napęd nie montuje mi się automatycznie.

W dev nie znalazłem nic w stylu cdrom czy hda (do czegoś takiego
odnosi się plik fstab). Jedyne co znalazłem to @dvd. Próba podmontowania
dvd się nie powodzi.

W jaki sposób wyświetlić cały sprzęt jaki jest w komputerze (chyba, że przy każdym starcie systemu każdy nowy sprzęt jest dodawany do /dev/). Może w jakiś sposób wymusić wykrywanie sprzętu?

Dodam jeszcze, że po odpaleniu Knoppixa wszystko jest OK.

Pozdrawiam
Paweł

zebra

  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-08, 09:10:59 »
2006-04-07 22:51:20 depablo napisał:

> Witam
 >
 > Mam bardzo prozaiczny problem, z którym nie mogę się uporać. Chodzi o
 > to, że nie mogę podmontować DVD. Korzystam z systemu Mandrake 10.1. Na
 > początku wszystko było OK, ale po wyjęciu jednego dysku (który na tej samej taśmie co DVD)
 > napęd nie montuje mi się automatycznie.
 >
 > W dev nie znalazłem nic w stylu cdrom czy hda (do czegoś takiego
 > odnosi się plik fstab). Jedyne co znalazłem to @dvd. Próba podmontowania
 > dvd się nie powodzi.
 >
 > W jaki sposób wyświetlić cały sprzęt jaki jest w komputerze (chyba, że przy każdym starcie
 > systemu każdy nowy sprzęt jest dodawany do /dev/). Może w jakiś sposób wymusić wykrywanie
 > sprzętu?
 >
 > Dodam jeszcze, że po odpaleniu Knoppixa wszystko jest OK.
 >
 > Pozdrawiam
 > Paweł

Zerknąłbym do fstab. Po odłączeniu dysku twardego ze cdrom mógł przeskoczyć o literke do góry i wpis w fstab nie odpowiada teraz prawdzie. Np. był jako hdd a teraz jest hdc.
Dla ułatwienia:
primary master =hda
primary slave = hdb
druga taśma master = hdc
i slave =hdd

Zanim zaczniesz edytować fstab zrób sobie kopie! Bedzie mniej bólu jak skaszanisz.

  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-08, 09:38:48 »
Witam

Rozumiem, że to wszystko jest jest w /dev/ jest niezależne od tego co jest w fstab. Raczej fstab jest zależne od /dev/. W fstab jest odniesienie do hda jednak takiego czegoś w dev nie ma. Nie ma również żadnych innych urządzeń typu hd* (dysk twardy mam jako sata, czyli do niego odnoszą się urządzenia sd*).

Może istnieje jakaś możliwość ponownej automatycznej konfiguracji napędów. Bo jak dla mnie linux po prostu nie widzi mojego dvd.

Pozdrawiam
Paweł

marecki71

  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-04-08, 10:08:02 »
> W jaki sposób wyświetlić cały sprzęt jaki jest w komputerze (chyba, że przy każdym starcie

W \\"Konfiguracji komputera\\" lub \\"HardDrake\\"


  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-04-08, 11:34:58 »
2006-04-08 10:08:02 marecki71 napisał:
 > W \\"Konfiguracji komputera\\" lub \\"HardDrake\\"

Niestety nie ma mojego DVD w żadnym z tych konfiguratorów. Zmieniłem taśmę pod jaką był podpięty ten dvd, ale nic z tego. Oczywiście Windows, BIOS i linuxy live cd bez problemu wykrywają mój dvd.

Może w linuxie gdzieś jest włączona opcja, która mówi żeby system nie poszukiwał nowego sprzętu albo coś.

Pozdrawiam
Paweł

  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-04-09, 11:41:12 »
Witam

Podłączyłem ponownie dysk twardy na drugiej taśmie. Tak jak to było
wcześniej. I teraz znowu wszystko pięknie wykrywa.
Wpis, który wykomentowałem w fstab (/dev/hda /mnt/cdrom auto
umask=0,user,iocharset=iso8859-2,codepage=852,noauto,ro,exec,users 0 0),
został automatycznie dodany do fstab.

Nie mam pomysłu co to może być.

Pozdrawiam
Paweł

Smogg

  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-04-07, 22:21:16 »
Nareszcie skonczylem z windowsem... a wlasciwie, to próbowałem ;/
Spedzilem sporo czasu przed kompem próbując zainstalowac Ubuntu, ale nieudało sie (chyba ;p)
Na poczatku wystepowaly jakies problemy z lokalizacja /tsrget/var/log/bootstrap.log i cos o rootowaniu.
Kiedy jednak juz zainstalowalem linuxa, i wydawalo mi sie ze wszystko gra... pojawil sie czarny ekran (chyba) logowania. Wygladało to jak CMD w winie, no i wpisalem nazwe swojego uzytkownika i haslo, i... No wlasnie? i co dalej? Jak wejsc do tego calego linuxa? Czy to ma wygladac tak jak to opisalem? ;|
Wydaje mi sie ze jednak nie... Spedzilem nad tym ponad 3 godziny, i na dodatek kiedy zainstalowalem wina aby napisac tego posta, to niedzialala myszka... (teraz pisze z Live CD)
Czy ktos jest w stanie mi pomoc, i wyjasnic o co chodzi? To naprawde moje pierwsze zetkniecie z tym systemem i prosze mi wszystko tlumaczyc poowoli...
Pozdrawiam

xadmi

  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-04-07, 23:09:07 »
startx

Smogg

  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-04-08, 12:09:56 »
2006-04-07 23:09:07 xadmi napisał:

>   startx

Aha, czyli po tej komendzie wszystko bedzie dzialac ;p Sprawdze, ale teraz chcialbym sie dowiedziec, jak zainstalowac Ubuntu z winem xp?
Znacie moze  jakis link z opisem takiej instalacji? (chodzi mi o opis w jezyku polskim ktory zrozumiem. Jestem kompletnie zielony w tym temacie ;p)
Dziekuje xadimowi za pomoc

Lorenzo

  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-04-08, 12:30:44 »
Opisy są tutaj (i nie tylko) w artykułach, co prawda nie do ubuntu ale to różnicy nie robi. W kazdym razie:
1. instalujesz XP (ewentualnie jak go masz to patrz pkt2)
2. Instalujesz ubuntu. To jest debiano-podobne więc prawdopodobnie instalka będzie w trybie tekstowym. Po kolei: jezyk - polski jest do wyboru, Partycjonowanie - nie wybieraj automatu, instalacja pakietów (nie wiem czy nie po restarcie) - zaznacz tam środowisko graficzne. Potem zabawiasz sie synapticem i gnomem.

Jak chcesz dokładniej to na forum ubuntu powinno być wsio.

Smogg

  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-04-08, 12:56:34 »
Poszukam... Chociaz niewiem czy znajde cos co zrozumiem ;p  a jak nieznajde to instaluje na czuja... mzoe sie uda - moze nie ;p
Potem napisze jakie bledy wyskakiwaly podczas instalacji (a te napewno będą) to moze bedziecie umieli mi powiedziec o co chodzi ;)
Bardzo dziekuje i pozdrawiam

Smogg

  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-04-08, 14:15:31 »
No i znowu na liveCD ;(

Wiecznie jakies problemy... ;/ czy ja naprawde jestem skazany na wina? :[

A wiec... instalowalem sobie spokojnie Ubuntu, i wyskoczyly bledy:

Base system installation error
The debootstrap program exited with an error (return value 1)

Check /target/var/log/bootstrap.log for the details.

 base system unstallation filed into /target/

Pozniej jakies problemy z zainstalowaniem GRUBa, to samo z LILO

Nastepnie Zainstalowanie programu uruchomieniowego niepowiodlo sie - bedziesz musial uruchamiac system recznie (bla bla bla)
(...) dev/hda3 przekazujac root=/dev/hda3 jako argument (...) - czy jakos tak

potem kiedy instalacja uruchomila kompa ponownie, wystawpil blad "blad ladowania systemu" i nic...

Zainstalowalem system jeszcze raz... wydaje mi sie ze tym razem GRUBa udalo mi sie zainstalowac, potem jeszcze tylko jakies problemy z pakietami i wszedlem znowu do czarnego ekranu logowania... Zalogowalem sie do zwyklego uzytkownika, i wpisalem komende którą ktos mi wczesniej podal ("startx") i nic... ;/ W koncie root to samo...
Czy ktos wie o co chodzi? Prosze o szybką odpowiedz ;(
Z góry dziekuje

Smogg

  • Gość
Newbie pyta!
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-04-08, 14:26:12 »
Prosze abyscie opisali mi krok po kroku, co gdzie mam kliknąć itp ;p ja to sobie wszystko ladnie spisze i oze wreszcie zobacze na swoim kompie linuxa ;p
W czasie instalacji niemam jak o cos zapytac, wiec moze ktos  zgodzilby sie na kontakt telefoniczny?
Prosze abyscie powiedzieli mi dokladnie... (albo dali jakis link bo ja niemoge nic znalesc ;( ) jak zainstalowac linuxa i wina xp... Jak podzielic partycje i wszystko inne co musze wiedziec!
I tlumaczcie jak glupiemu bo po spotkaniu z linuxem stwierdzam ze do takich naleze...