Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Polish language support for OpenOffice.org  (Przeczytany 4667 razy)

Stars

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« dnia: 2006-04-07, 21:26:56 »
Witam ! Po jakimś czasie ;)


Zaczne od tego że korzystam z suse a chłopaki namawiali mnie na gentoo ;) z czesem jak poznam system się na niego przeżuce ale teraz suse do nauki !

Potem powiem wrażenia po 1 spotkaniu się z Linux em (suse) ale najpierw pewna treść a mianowicie z moich doświadczeń zawsze na tym forum z tej strony nowych powiem brzydko “je.... jak psów” i to cwaniacy którzy mają o tym pojecie i zawsze pisali jedno poszukaj sobie i nowemu zawsze się odechciewało z taką pomocą  to se można było hehehe

Ale jakaś odmiana od niedawna jak zacząłem temat suse czy gentoo i ekipa nagle zaczęła mi doradzać ;] I JESTM POD WRAŻENIEM ZMIAN bo jako nowy nie wiem nic i każdy nowy nie wie co i do czego służy nawet te niby proste słowa partycja logiczna itp ;]

stupid deluge1  flak  --- kolesie są wpożo doradzali nie ochżaniali mnie za głupie by się mogło wydawać pytania

Było paru innych co pisało na inne tematy w tym poście ale oczywiście też nie usłyszałem złego słowa !

PawelA  -- ALE JAK TO ZAWSZE MUSI BYĆ ZNAJDZIE SIĘ TEN JELONEK CO NIE POMOŻE ALE ZJEBIE ZAMIAST POMAGAĆ OBYTAKICH NAJMNIEJ !

A tych co wymieniłem i całą resztę dziekuję za pomoć mam nadzieje ze jak sie wezme za gentoo znowują dostane i nikt nie nazwie posta bezsensownym jak dla nowego to ma sens !


Teraz podziele się 1 wrażeniem :D  

Jako tako nie ma zle narazie kosmos ;)

Jeden z miłych kolegów hehe ;] no dobra normalnie zaproponował mi podział dysku tak
1gb na swap jako pierwszy primary
20-25 gb na 2 primary
reszta jakies50gb na /home logical

No ok coś z tego kumam w połowie i sam dochodziłem jak się robi logical że musi być od /dev/hda5 a wcześniejsze to są primary

Ale właśnie o co z tym chodzi na tym durzym dysku nie moge zapisywać nic  tylko dopiero w katalogu urzytkownika ? Jaka jest różnica pomiędzy primary a logical i czemu miałem home na logical robic co to daje i czemu zapisywac moge w katalogu urzytkownika ;] (jestem nowy dlatego się pytam)

Co mnie zdziwiło nie wiem których programów urzywac np do przeglądania internetu albo poczty jak narazie urzywam firefoxa;] co wy polecanie do muzyki do filmów ściągania itp ? do nagrywania ?

Właśnie zdziwiłem się że nie mogłem mp3 odczytywac ani filmów mpegów odtwarzać to normalne jak się instaluje czy zrobiłem jakiś błąd ?? Bo aż mi szczęka opadła że mp3 nie działają ani filmy oO Help ;]

No i ostatnie mam siostre i ojca którzy grają na spelle i na kórniku z spelle firefox mi ściągnoł coś tam i mogłem grać ale juz kórnik albo siostrze czaty nie działają ??

I najwazniejsze nie moge znaleść gg czy kadukadu :/ porażka

No i czy jak instalowałem linuxa musiałem dać żeby lepiej wszystko mi zainstalował bo wybrałem pare żeczy multimedia itp ???

Podczas ubdate się suse (chyba pakietów z neta) powstał raz błąd z czyms tam dałem pomić i reszte dosicągneło potem dałem jak juz linux działał ubdate ale wyskoczyło mi że mam wszystko najnowesz wiec chyba ten bład nic nie znaczył ? Czy może dlatego mp3 nie działają ???

Jak coś wam się głupie wydaje srki ale jestem nowy ? oO

zebra

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-07, 22:14:05 »
No cóż. Zaczne od zj...ki. Nawet od dwóch. Nie, trzech!
1. Bycie \\"nowym\\" uŻytkownikiem linuxa nie zwalnia od poprawnej polszczyzny (możesz mieć kwit od jakiejś dysortografii, ale są też słowniki). Ludzie na tym forum są czuli na tym punkcie, zrozumieją literówki, ale nie byki ortograficzne. Nie traktuja też zbyt poważnie tych, którzy nie potrafią zlepić po polsku poprawnego zdania.
2. Bycie \\"nowym\\" użytkownikiem linuxa nie zwalnia od myślenia ( wręcz przeciwnie - zobowiazuje). Jak zauważyłem, niepisaną zasadą tego forum jest: proszącemu dać wędke a nie rybe.
3. Umiejętność korzystania z internetu (wyszukiwania potrzebnych informacji) nie zależy chyba bezpośrednio od używanego systemu operacyjnego komputera. Niemniej, mnie przynajmniej, zmagania z linuxem i to forum popchnęły tę zdolność do przodu.

Tyle komentarza (osobistego) co do wstępu wątku.
Zaś pytania odnośnie linuxa wyłuskałem dwa:
1. Dlaczego nie odtwarza mp3? Odpowiedź: ponieważ licencja twojej dystrybucji w niektórych krajach nie obejmuje \\"darmowości\\" dekodeków mp3. Daltego trzeba doinstalować je oddzielnie.
2. Dlaczego nie odtwarza filmów? Odpowiedź podobna do tej wyżej.
 Jak zanudzam to można to wytknąć. Nie obrażę się!

flak

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-07, 23:50:36 »
> Jeden z miłych kolegów hehe ;] no dobra normalnie zaproponował mi podział dysku tak
 > 1gb na swap jako pierwszy primary
 > 20-25 gb na 2 primary
 > reszta jakies50gb na /home logical
 >
 > No ok coś z tego kumam w połowie i sam dochodziłem jak się robi logical że musi być od
 > /dev/hda5 a wcześniejsze to są primary
 >
 > Ale właśnie o co z tym chodzi na tym durzym dysku nie moge zapisywać nic  tylko dopiero w
 > katalogu urzytkownika ?

/home/- to tzw katalok domowy i tu wolność Tomku w swoim domku.
/ - to tzw root directory (nie mylic z /root) jest partycja główna zawierająca system operacyjny i mozliwośc zapisu ma wyłącznie administrator systemu - \\"root\\". Dzięki temu linux jest bezpieczny - użytkownik sam nie rozwali systemu bo nie ma do niego uprawnień (stąd też problem wirusów w Linuxsie praktycznie nie istnieje, a i hakerzy nie mają takiej łatwej przeprawy). Ze względu na to że linux ma drzewiasty układ katalogów (zaczynając od \\"/\\") każdy podkatalog /-a może być punktem montowania innej partycji. Może wydać ci się to dziwne ale dzięki temu system jest bardzo przejrzysty i wygodny - nawet nie wierz co jest partycją a co katalogiem puki nie zajrzysz do /etc/fstab.
W twoim wypadku /home jest miejscem montowania partycji /dev/hda5 (dysk klasy ide - \\"hd\\" dysk pierwszy \\"a\\" partycja logiczna \\"4+x\\" - pierwsza partycja logiczna x=1 czyli krótko hda5)



 Jaka jest różnica pomiędzy primary a logical i czemu miałem home na
 > logical robic co to daje i czemu zapisywac moge w katalogu urzytkownika ;] (jestem nowy dlatego
 > się pytam)
 
Partycje logiczne i podstawowe istnieją od (prawie) zawsze na pecetach i amd64. Instalując Windows też to \\"widać\\" ale system uważa Cię za skończonego debila i myśli ża taka błacha informacja może u Ciebie spowodować wylew krwi do mózgu lub coś podobnego więc stara się to ukryć. Ja się z ciebie nie naśmiewam, robi to Microsoft. Na początku na dyskach twardych używanych w pecetach istniał ogólny \\"rozkład\\" dysku (\\"DOS disk label\\") zakładał on istnienie 4 partycji (primary). Po pewnym czasie dyski zaczęły się rozrastać i cztery okazało się trochę za mało. Ktoś więc wymyślał że zamiast zmieniać DOS disk label na coś innego spróbójmy go oszykać. Wymyślono by jedna z partycji podstawowych będzie partycją rozszerzoną (extended) zawierającą dowolną ilość partycji logicznych. Partycje logiczne można tworzyć i usuwać więc rozmiar partycji extended może się zmienać.

W twoim przypadku:
/dev/hda1 - /        primary
/dev/hda2 - swap  primary
/dev/hda3 - ------  extended
/dev/hda5 - /home logical      (4+1 czyli pierwsza logiczna)

na dysku możesz założyć jeszcze jedną (/dev/hda4) partycję podstawową i dowolną logicznych. możesz nawet zrobić tak:

/dev/hda1 primary
/dev/hda2 extended
/dev/hda5 logical
/dev/hda6 logical
/dev/hda3 primary
/dev/hda7 logical
/dev/hda4 primary  
/dev/hda8 logical
/dev/hda9 logical
/dev/hda... logical

P.S. Dysk musi zawierać przynajmniej jedną partycję primary
P.S.2. Do administracji Linuxem logujesz się na konto root ALE robisz to tylko jeśli chcesz coś skonfigurować nigdy nie \\"przechadzaj\\" się po systemie zalogowanym jako root. W zasadzie to na root loguje się do terminala (np. xterm) poleceniem \\"su\\" lub \\"sudo\\" tak aby jak najmniejszy element systemu miał uprawnienia administratora. Jeśli przyjdziesz na forum ze stwierdzeniem: \\"Zalogowałem się na root dopaliłem KDE poczym uruchomiłem Firefox gdy nagle...\\" nikt nawet nie będzie chciał z tobą rozmawiać.

Stars

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-04-08, 06:16:33 »
 > 1. Bycie \\"nowym\\" uŻytkownikiem linuxa nie zwalnia od poprawnej polszczyzny (możesz
 > mieć kwit od jakiejś dysortografii, ale są też słowniki). Ludzie na tym forum są czuli na tym
 > punkcie, zrozumieją literówki, ale nie byki ortograficzne. Nie traktuja też zbyt poważnie tych,
 > którzy nie potrafią zlepić po polsku poprawnego zdania.


YYY jak by ci to powiedzieć ;] do sprawdzenia błedów urzyłem open ofice więc hehe srki myślałem ze bedzie oki jak pod winem ;]

No teraz wiem czmu mp3 nie działa itd;]

Jak dla mnie flak wymiata ;]

Primo2: Wiecie że ten koleś potrafi nowemu wszytko wytłumaczyć ! ;] jak czytałem na i szukałem jakiś informacji to mi gały wychodziły teraz wiem po coten excanded  itp ;]

No teraz będe musiał się uczyć instalować np. Mp3 ;pp to najgorsze :P



No nic ide się uczyć ;]



opioom

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-04-08, 09:07:32 »
> YYY jak by ci to powiedzieć ;] do sprawdzenia błedów urzyłem open ofice więc hehe srki myślałem ze bedzie oki jak pod winem ;]
 
To chyba wyjątkowo starej wersji. Bowiem jak wytlumaczysz to ze ja też mam suse i openoffice i jak wpisze słowo: durzo - to mi podkreśla jak nic. A z tymi błędami to poważnie stary, popraw się bo czytanie twojego postu z całym szacunkiem ale to było męczące.

Pzdr.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-04-08, 11:57:41 »
2 rzeczy:

1. Pisz zgodnie z zasadami ortografii, źle się to czyta. Ponadto nikt nie potraktuje Ciebie poważnie. I nie pisz, że wkleiłeś tekst do OpenOffice.org, sam to zrobiłem z ciekawości i słownik mocno protestował.

2. Jak zakładasz post masz taki odnośnik http://rtfm.killfile.pl/ . Przeczytaj to. Jak będziesz się do tego stosował, to możesz liczyć na pomoc innych.

Naprawdę nikt nie chce, aby zrobić śmietnik z tego forum, dlatego pewne zasady obowiązują. Jeśli uważasz, że ktoś za ostro odpowiedział poczekaj z odpowiedzią, niech stali bywalcy się wypowiedzą.

--
Maciek

flak

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-04-08, 16:39:38 »
2006-04-08 06:16:33 Stars napisał:

 > Jak dla mnie flak wymiata ;]

Spokojnie nie jestem żaden guru, choć newbie raczej też nie. Są tutaj osoby które naprawde potrafią \\"lewitować przy komputerze\\". Sam wielu żeczy nie wiem i daje posty na forum. Jestem przy tym dość leniwy i zdarzają mi się naprawdę \\"gafy\\" forumowe. W dodatku mam dość dziwaczne upodobania. Jeśli chodzi o ciebie to na szczęście nie musiałem zbytnio się wysilać z czytaniem manuala. Twoje pytania są raczej na poziomie podstawowym czyli osoby którą ktoś przed chwilą \\"obudził z Matrix\\". Spokojnie na początku zawsze jest dziwnie i niezrozumiale (czasem niektóre żeczy wydają się wręcz absurdalne). Jeśli chodzi o tłumaczenia to od niedawna mam rozdzielone łącze internetowe więc mogę się wyżywać bez dużych rachunków. Siadam do netu wieczorami bo jestem zbyt zmęczony na cokolwiek innego.

xadmi

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-04-09, 01:44:47 »
2006-04-08 11:57:41 Maciek_Rutecki napisał:


 [...]
  1. Pisz zgodnie z zasadami ortografii, źle się to czyta. Ponadto nikt nie potraktuje Ciebie
  poważnie.
 [...]

 Popieram Maćka!
 Normalnie źle się to czyta i nie chce sie odpowiadać.

sys

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-04-09, 02:04:09 »
2006-04-09 01:44:47 xadmi napisał:

> 2006-04-08 11:57:41 Maciek_Rutecki napisał:
 >
 >
 >  [...]
 >   1. Pisz zgodnie z zasadami ortografii, źle się to czyta. Ponadto nikt nie potraktuje Ciebie
 >   poważnie.
 >  [...]
 >
 >  Popieram Maćka!
 >  Normalnie źle się to czyta i nie chce sie odpowiadać.

Nie dziw się, jesli ktos mówiac kolokwialnie Cię oleje za takie błędy...Nowy nie  znaczy, że sie nalezy i \\"musicie mi pomóc\\"...

PawelA

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-04-09, 09:50:07 »
2006-04-07 21:26:56 Stars napisał:

 >
 > PawelA  -- ALE JAK TO ZAWSZE MUSI BYĆ ZNAJDZIE SIĘ TEN JELONEK CO NIE POMOŻE ALE ZJEBIE ZAMIAST
 > POMAGAĆ OBYTAKICH NAJMNIEJ !
 >

 >
 > Jak coś wam się głupie wydaje srki ale jestem nowy ? oO

Elou.
Nadal podtrzymuje to co napisalem w odpowiedzi na Twoj wczesniejszy post. Nie potrafisz czytac ze zrozumieniem. Wystarczylo zadac sobie odrobinke trudu i widzialbys, ze do niektorych dystrybucji kodeki do mp3, czy divix-y nie sa zalaczane.
Istnieje cos takiego, oczywiscie oprocz manuala jak `man polecenie`, `polecenie --help` i tam roznosci wszelakie przez Twoj system wypisywane sa.
Nawet nie zechcesz zadac sobie odrobiny trudu aby zerknac do manuali, czy handbookow, tylko wychodzisz z zalozenia, ze od razu wszyscy powinni rzucic sie na pomoc i rozwiazac za Ciebie jakis problem, ktory nota bene jest zazwyczaj jasno i prosto opisany.
Wlasnie z tego powodu napisalem i PODTRZYMUJE gentoo jak na razie nie jest dla Ciebie.... jak na razie.. ;).
Nastepnym razem badz pewny, ze sprawdziles wsio i naprawde nie wiesz jak cos zrobic, zadasz pytanie, a wtedy chetnie Ci podpowiem, jezli moja wiedza bedzie na tyle duza.
Bycie noobem niestety nie zwalnia od myslenia.....
!Peace.

gelon

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-04-07, 19:19:39 »
czy to możliwe, żebym ściągając to coś co jest w tytule, miał język polski w moim archaicznym openoffce 1.1.5?
jeśli nie to co to takiego jest?...:)

zebra

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-04-07, 22:26:13 »
2006-04-07 19:19:39 gregorkowo napisał:

> czy to możliwe, żebym ściągając to coś co jest w tytule, miał język polski w moim archaicznym
 > openoffce 1.1.5?
 > jeśli nie to co to takiego jest?...:)

Tam, skąd zainstalowałeś OpenOffice powinien być też OpenOffice.org-l10n-pl
Może to:
ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrivalinux/official/2006.0/i586/media/main/OpenOffice.org-l10n-pl-1.1.5-2mdk.i586.rpm

marecki71

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-04-07, 22:28:21 »

gelon

  • Gość
Polish language support for OpenOffice.org
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-04-07, 22:41:56 »
no to jest to..:)!!! openoffice po polsku, proszę bardzo