Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Serwer www za routerem  (Przeczytany 3059 razy)

gure

  • Gość
Serwer www za routerem
« dnia: 2006-04-06, 19:21:01 »
jestem (prawie %_%...) szczesliwym posiadaczem plytki msi neo2 platinium, ktora ma na sobie 2 zintegrowane sieciowki (gigowe):
1. realtek 8110s
2. marvell 88E1111

realtek chodzi jak maly motorek na module r8169, ale nie moge wlaczyc drugiej karty => marvella

obecnie mam slamd64-current na 2.6.16.1

blagam o jakies instrukcje
z gory dziekuje za wszelka pomoc ^_^

Bielinek

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-04-07, 01:48:57 »
2006-04-06 19:21:01 gure napisał:

> jestem (prawie %_%...) szczesliwym posiadaczem plytki msi neo2 platinium, ktora ma na sobie 2
 > zintegrowane sieciowki (gigowe):
 > 1. realtek 8110s
 > 2. marvell 88E1111
 >
 > realtek chodzi jak maly motorek na module r8169, ale nie moge wlaczyc drugiej karty =>
 > marvella
 >
 > obecnie mam slamd64-current na 2.6.16.1
 >
 > blagam o jakies instrukcje
 > z gory dziekuje za wszelka pomoc ^_^
Witam i od razu przejdę do rzeczy.
Moduł obsługujący sieciówki Marvell\\'a Gigabitowe to sk98lin.
wydaj komendę jako root
#modprobe -l |grep sk98lin
jeśli nie wyświetli się moduł musisz przekompilować jądro. Jeśli jest możesz spróbować go załadowac #modprobe sk98lin i podem wydać polecenie ifconfig i zobaczyć czy wykrył Ci drugą sieciówkę.
Ostatnią rzeczą jest dodanie aliasów do /etc/modprobe.conf (chyba bo osobiście używam Gentoo i tam robi się to gdzie indziej)
alias eth1 sk98lin
aa no i  zadbaj by moduły sieciówek ładowały się łacznie ze startem systemu (załatwiają to skrypty startowe w /etc/init.d/ albo dodanie nazw modułów do pliku autolad -zależne od dystrybucji.)
Mam nadzieje że zadziała

Pozdrawiam

chmooreck

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-04-07, 08:47:16 »
2006-04-07 01:48:57 Bielinek napisał:

 > Moduł obsługujący sieciówki Marvell\\'a Gigabitowe to sk98lin.

sk98lin jest juz wycofywany...
skorzystaj lepiej z skge lub sky2 - teraz nie pamietam ktory z nich jest odpowiedni dla twojego chipu...

gure

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-04-07, 17:19:30 »
> sk98lin jest juz wycofywany...
 > skorzystaj lepiej z skge lub sky2 - teraz nie pamietam ktory z nich jest
 >odpowiedni dla twojego chipu...

wiem; mam moduly do sk98lin, skge, sky2...
posiadam rowniez moduly forcedeth i nvnet

gdy wykonam cos takiego
1. dodaje do /etc/modprobe.conf \\'alias eth2 xxx\\' -> xxx to nazwa modulu
2. dodaje adresik w /etc/rc.d/rc.inet1.conf dla eth2 (bo na 0 mam loc a na 1 net)
3. #/etc/rc.d/rc.inet1 stop & start
4. ifconfig -> jest eth0 , jest eth1 i ni ma 2
w logu se czytam ze zaladowal modul i nic wiecej

saydack

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-04-06, 16:37:23 »
Mam DSLa z 1 IP. Do dzielenia netu mam router linuxowy (mandriva) która dzieli mi sieć na kilka kompów 192.168.0.0 na jednym z nich chce postawić serwer www, poczty itd - jak zrobić aby ruch na moje zewnętrzne IP był kierowany do tego kompa za natem

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-04-06, 18:51:01 »
2006-04-06 16:37:23 saydack napisał:

> Mam DSLa z 1 IP. Do dzielenia netu mam router linuxowy (mandriva) która dzieli mi sieć na kilka
 > kompów 192.168.0.0 na jednym z nich chce postawić serwer www, poczty itd - jak zrobić aby ruch
 > na moje zewnętrzne IP był kierowany do tego kompa za natem
Na podstawie przyslanych przez ciebie danych moge z czystym sumieniem nazwać Cie leniem :)
man iptables i do dziela!!

TheUsh

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-04-06, 19:16:22 »
2006-04-06 18:51:01 capsel napisał:

> 2006-04-06 16:37:23 saydack napisał:
 >
 > > Mam DSLa z 1 IP. Do dzielenia netu mam router linuxowy (mandriva) która dzieli mi sieć na
 > kilka
 >  > kompów 192.168.0.0 na jednym z nich chce postawić serwer www, poczty itd - jak zrobić aby
 > ruch
 >  > na moje zewnętrzne IP był kierowany do tego kompa za natem
 > Na podstawie przyslanych przez ciebie danych moge z czystym sumieniem nazwać Cie leniem :)
 > man iptables i do dziela!!
 >

Jezeli od czasow mandrake'a w mandrive z firewallem nic sie nie zmienilo to o ile dobrze pamietam tam nie ma iptables. Za to jest shorewall, ktorego opcje mozna dopasc w centrum sterowania...

saydack

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-04-07, 10:06:22 »
2006-04-06 18:51:01 capsel napisał:

> 2006-04-06 16:37:23 saydack napisał:
 >
 > > Mam DSLa z 1 IP. Do dzielenia netu mam router linuxowy (mandriva) która dzieli mi sieć na
 > kilka
 >  > kompów 192.168.0.0 na jednym z nich chce postawić serwer www, poczty itd - jak zrobić aby
 > ruch
 >  > na moje zewnętrzne IP był kierowany do tego kompa za natem
 > Na podstawie przyslanych przez ciebie danych moge z czystym sumieniem nazwać Cie leniem :)
 > man iptables i do dziela!!
 
No właśnie próbowałem iptables ale coś mi nie idzie
wpisałem
# iptables -A INPUT -p tcp --dport 80 -j ACCEPT
# iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth0 --dport 80 -j DNAT --to 192.168.0.2:80

i lipa
co mam nie tak
Mandriva oczywiście obsługuje iptables

Fishman

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-04-07, 12:08:52 »
2006-04-07 10:06:22 saydack napisał:

> 2006-04-06 18:51:01 capsel napisał:
 >
 > > 2006-04-06 16:37:23 saydack napisał:
 >  >
 >  > > Mam DSLa z 1 IP. Do dzielenia netu mam router linuxowy (mandriva) która dzieli mi
 > sieć na
 >  > kilka
 >  >  > kompów 192.168.0.0 na jednym z nich chce postawić serwer www, poczty itd - jak
 > zrobić aby
 >  > ruch
 >  >  > na moje zewnętrzne IP był kierowany do tego kompa za natem
 >  > Na podstawie przyslanych przez ciebie danych moge z czystym sumieniem nazwać Cie leniem
 > :)
 >  > man iptables i do dziela!!
 >  
 > No właśnie próbowałem iptables ale coś mi nie idzie
 > wpisałem
 > # iptables -A INPUT -p tcp --dport 80 -j ACCEPT
 > # iptables -A PREROUTING -t nat -p tcp -i eth0 --dport 80 -j DNAT --to 192.168.0.2:80
 >
 > i lipa
 > co mam nie tak
 > Mandriva oczywiście obsługuje iptables

Ten INPUT jest niepotrzebny, przecierz chcesz to prezekazac pakiety do kompa wewnątrz sieci a nie na weście tego komputera (router).
Musisz dodać wpis do FORWARD-u żeby przekazac pakiety wgłąb sieci.
Może nie do końca "widzisz" strukturę przekazywania pakietów w jądrze linuxa. Spróbóję Ci to troche przybliżyć. Pod tym* adresem umieściłem małą ściąge która może sie okiazac pomocna podczas czytania tego małego wyjasnienia :)

- Na wejściu pakiet przechodzi przez "mangle PREROUTING" a po tym przez "nat PREROUTING" w tych dwóch łańcuchach może być zmieniony nagłówek pakietów wskazujący nadawcę albo odbiorcę, z tym że zaleca się by w PREROUTING zmieniać odbiorcę a nadawce zostawiać.

- Po tym podejmowana jest decyzja o routingu, jesli nie wpadnie w nich w żadną regułę to jest przekazywany na wejście do łańcucha INPUT komputera a jeśli jest w nich przekierowany to idzie do łańcucha FORWARD.

- FORWARD jest podzielony na 2 łancuchy, "mangle" i "filter". "Mangle" jest pierwszy a "filter" to właściwy łańcuch który często ma się na myśli mówiąc FORWARD. W nich wskazujesz które pakiety mające w nagłówku odbiorcę wewnątrz sieci, lub wychodzące mające w nagłówku adres zewnętrzny, mają być przepuszczane a które nie.

- INPUT komputera równierz podzielony jest na "mangle" i "filter". Dokonuje sie tu przesiewu pakietów które sa skierowane bezpośrednio do naszej maszyny lokalnej (najczęściej router).

- Nie wspomniałem jeszcze o OUTPUT. Jest to łańcuch przez ktory przechodzą pakiety wytworzone lokalnie na maszynie (router) i wychodzące na zewnątrz. Dzieli sie na "mangle", "nat" i "filter", które pełnią standardowe funkcje.

- Po tych wszystkich przebojach pakiety które przejdą trafiają w końcu na łańcuchy POSTROUTING, oczywiście równierz podzielone na "mangle" i "nat". Własnie tutaj zaleca się ewentualnie zmieniać adres nadawcy jeśli to konieczne.

Jak widzisz nie podam Ci gotowej reguły do wklepania, ale proponuję samemu podumać i przekonfigurować swój firewall w ten sposób by był jak najbardziej zabezpieczony i elastyczny na potrzeby konkretnego zastosowania - powodzenia :)
Mam nadzieję że ten mały wykładzik komuś sie przyda i trochę rozjaśni sposoby budowania reguł na firewallu opartym na jądrze Linuxa. :)
Oczywiscie mógł sie gdzies wedrzeć jakis błąd bo pisze to na szybko w pracy dzieląc uwage na kilka rzeczy, więc jeśli ktoś cos takiego zauważy to prosze o kontakt gg:11988.
Na inne pytania w miare możliwości czasowych i mentalnych ;) też mogę odpowiedzieć, ale oczywiście bez przesady :)

pozdrawiam

* - http://www.pagdansk.pl/rozne/routing.jpg

amatox

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-05-06, 20:10:01 »
ogolnie poczytalem wszystkie watki... wiem ze odpowiadaja na pytanie "jesli routerem jest linux ;)"

wiec mam pytanie, czy uzywasz zewnetrznego routera?

jesli tak to w konfiguracji tegoz (przez przegladarke www) mozesz ustawic przekierowanie w zakladce virtualservers podajac port, rodzaj uslugi (TCP|UDP) oraz IP maszyny wewnatrz sieci, na ktorej jest server www (np. Apache).

Osobiscie w stosuje ta technike, tzn. ustawiam w routerze przekierowanie danej uslugi (np. wlasnie HTTP) na konkretna maszyne, inny komp obsluguje poczte itd.
Kazdemu z userow, jesli dany delikwent jest grzeczny ;), odpalam Mulka indywidualnie xD

Maciek_Rutecki

  • Gość
Serwer www za routerem
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-05-07, 10:21:27 »
2006-04-06 19:16:22 ush napisał:

 >
 > Jezeli od czasow mandrake'a w mandrive z firewallem nic sie nie zmienilo to o ile dobrze
 > pamietam tam nie ma iptables. Za to jest shorewall, ktorego opcje mozna dopasc w centrum
 > sterowania...

Jak nie ma ?!

--
Maciek